Fórum témák
» Több friss téma |
Hello!
Szerintem használd a keresőt, de elsősorban olvasd el ezt a cikket. Majd a jó irány az erősítős topik.. üdv! proli007
Aha, köszi.
valami hasonló, bár én nem feltétlenül FET-re gondoltam, egy BD249-ben gondolkodtam akár... De ha ez így működik... Másrészt kérhetnék pár szavas gyors magyarázatot, hogy mi mit csinál és miért ? Nagyon köszönöm: Kiborg
Hello!
A Fet azért jobb, mert a tranyó vezérléséhez jelentős áramra lenne szükség. Ha viszont darlingtont alkalmazol, akkor sok a maradék feszültség. (persze ha 30V a betáp, és csak 24V a kimenő feszültség, akkor a 0,6..1,2V maradék feszültség nem számít.) Itt tranyóból PNP kellene és a BD249 NPN. Vagy egy kisebb PNP-vel lehetne darlingtont képezni, vagy a szabályzónak a negatív oldalon kellene lenni. A két kis tranyó, differenciál erősítőt alkot. Aminek egyik bemenetére a stabil zéner feszültség jut, a másik bemenetére a potival leosztott kimenő feszültség. A kapcsolás addig szabályozza a végtranzisztort, míg a leosztott feszültség egyenlő ne lesz, a zéner feszültségével. Mivel az osztás aránya a potival szabályozható, így a kimeneti feszültség így állítódik. üdv! proli007
Már említettem, de most más a kérdés.
Az adapter Input: AC 100V 50/60Hz Output: DC 1,5V 300mA Ha ezt 230V-ra kötöm, akkor mi lesz? tönkremehet? azért lenne érdekes, hogy a +/- szálat kimérjem, speciális dugó van rajta.
Szia!
Azonnal elszáll 230V-ról. Egy feszültségcsökkentő transzformátoron keresztül tápláld ezt az adaptert.
SZia!
Köszi a magyarázatot, jövőhéten ki is próbálom. ÜDv Kiborg
sziasztok
Van egy számítógép tápegységem Újabb fajta, így nincs rajta bekepcsoló gomb. Hogy tudnám beindítani? ab
Szia!
Erre van egy külön topic.Bővebben: Link
Üdv! Tavaj kezdtem el foglalkozni elektronikával és volt 1 nagy időszak amikor letettem a témát ezért nem tudom pontossan a dolgokat."Rémlik mintha látnám". Ha egyenirányítom a váltófeszültséget Graetz-el és pufferral akkor mennyivel emelkedik a tápfesz? Nekem úgy rémlik 1.41-el kell szorozni.Pl.: ha 12V-ot egyenírányítok akkor abból 12Vx1.41=16.92V lesz.
Jól emlékszel.
Mégsem lesz azonban ekkora az egyenfesz, mert a diódákon is esik fesz (kb. 1V/dióda), és a szinusz csúcsa is "le van harapva"
Sziasztok!
kérdésem lenne hozzátok! A következő problémám van. A kapcsoláshoz amit meg szeretnék építeni szükségem van +12V-ra 0-ra és -12V- ra, de nincs a trafomon 0 kivezetés.... Milyen egyenirányítással tudnám ezt megoldani?
De nagyobb ( kétszeres ) pufferkondenzátor kell. 4.38. ábra.
Köszönöm!
Még egy kérdés. Kb hány V lesz a 12V váltóból? Mert gondolom itt nem 1,5 kell számolni...
Ha jól tudom 17,valamennyi de nem biztos
Tehát!
Ha én a Delon féle feszkétszerezőt alkalmazom akkor megközelítőleg 15,41V- nak kell lennie.... Ha jól számolok...
OK!
De, még mindig azt szeretném megtudni, hogy hány v-ot mérhetek a kivezetéseken... Tulajdon képpen egy erősítőhöz szeretnék tápot kreálni..
Uki = 1.41*(Ueff-UD)
Ueff = transzformátor feszültsége UD = dióda nyitófeszültsége, 0,6 volt Uki = terheletlen egyenfeszültség Nem csak +Uki, de -Uki is elérhető, tehát 2*Uki is. ( -16 volt, +16 volt, de lehet 32 voltnak is használni ) Terhelve kevesebb.
Köszönöm!
Üdv
Egy olyan kérdésem lenne,hogy szeretnék építeni egy stabil tápot kis feszültségre. A lehető legkisebb veszteséggel. A cél az,hegy stabil 3V-om legyen a kimeneten,de eközben a bemenet 1,8V-45V-ig változhasson. Terhelhetőség 150mA max. Ebben szeretnék segítséget kérni. Köszönöm!
Üdv!
Adott a Videoton Aida rádióerősítő tápegysége és a 7815 bemenetén csak 0,3V van miközben a középleágazásos szekundernek semmi baja sincs simán ott a 2x ~ 19,4V Meg olyan fura nekem ez a rajz valaki pár szóban elmondaná hogy most hogy van egyenirányítva a stabkocka irányába a fesz? Szerintem csak béna a rajz és nem látom rögtön
A diódahíd két trafó felőli elemét képzeld el, a másik kettőt hagyd el (képzeletben). Ez egy szimmetrikus trafós kétutas kapcsolás, aminek az egyik kimenete a trafó középleágazása, a másik az összekötött diódák anódja. E második pont a negatív kimenet, ami testelve van, tehát a testhez képest a trafó közepe +.
Más szóval az egész egy szimmetrikus +- -os táp, aminek nem a közepe, hanem a - ága van testelve. Ekkor a közepe +, a + vége meg 2x+ feszültségen van.
Megpróbáltam értelmezni itt a rajzom. Egyébként +53 V egyen a nagy pufferen megvan, úgyhogy szerintem a GRATZ jó. De mégsincs a stabkockán egyenfesz.
(És még én papoltam itt meg ott másoknak hogy az alapdolgokkal kéne előbb tisztába lenni mielőtt komoly áramköröket építenek, dehát "jó pap is..." )
Megvan mivan: kib*ssza a 0,25-ös biztit bekapcsolásnál nincs rajta az erősítő (valaminek baja van még ott) na majd holnap
Erről van szó, pontosan megértetted. A jó pap is........
+/- tápegységben van egy 7812 és egy 7912 stabIC.
Ezeket rászabad tenni 1 hűtőbordára, persze csillámmal?
Sziasztok!
Egy 9V / 10A tápegységre lenne szükségem, néztem google-ban, itt az apróhirdetésekben, és még csomó helyen, de ilyet készen sehol nem láttam. Kezdőként nem tudom mennyire bonyolult ilyet csinálni, kedvem éppen lenne foglalkozni vele, de nem tudom jó ötlet-e, és azt sem nagyon tudom, hogyan induljak neki. Amúgy minden más megoldás is érdekel, ha valaki tudja hol lehet ilyet venni, vagy miből lehet kiszuperálni valami hasonlót, és kis átalakítással ilyet csinálni. Köszi előre is.
Szia!
Nem olyan egyszerű. Ha disszipatívat akarsz akkor az LM317 jöhet szóba, megfejelve tranzisztorokkal. Nagyon melegedni fog, ezért a hatásfoka is rossz. Másik viszonylag egyszerű megoldás egy számítógépes táp átalakítása, ha megvan hozzá a felkészültséged.
A felkészültségem hagy kívánni valókat maga után LM317 projekt egyelőre sok lenne. De 12V/8.5A tápegységeket láttam a neten megfizethető áron, ebből 9V-t csinálni talán menne. Tudsz segíteni merre induljak?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |