Fórum témák
» Több friss téma |
Még néhány szempont..
Hány éve gyártották a műszereket? Egy dolog nemigen került szóba, a tápfeszültség. Tápláld meg kivülről 7.5-9,5V közötti feszültséggel miközben ugyanazon ponton mérsz. Lehet, hogy érdekeset látsz. Üdv: StMiklos
A tápfeszültségprobléma a gagyi kategóriában erősen jelenvan. Akár 50% os eltérés is lehet (R mérés) mire a műszeren kijön az alacsony tápfesz hibajelzés.
Remélhető, hogy a használható kategóriában ez már ki van küszöbölve. Mindenképp érdemes megnézni, mit művelnek a műszerek...
Így már érthetőbb nekem is
Csak a következő rész furcsa: "azonos körülmények között megismételve mást mutat a műszer" Ugyanis akármikor megismételve a mérést, nekem minden körülmény között ugyanannyit mutat, arra a stabilizált adapterre, amit mértem velük. Ha most behelyettesítek a képletbe: SMA: 0,5*20/12,42+2/1242= 0,807 % MX: 0,5*40/12,25+4/1225= 1,636 % (Maxwellnél 40V-os a méréshatár) Tehát ha SMA 12,42 mutat, akkor a valós: ~ 12,32-12,52 Maxwell: 12,25, a valós: ~ 12,05-12,45 Ha a képlettel nézzük, a helyzet tragikus (illetve a 40V határ inkább csak hátrány a 20-hoz képest) Szerencsére ez a "mást mutat a műszer" nem igazán jelentkezik. Tehát ha én ugyanazt sokszor lemérem, és ilyen bizonytalanság lenne, akkor egyszer 12,12 utána 12,35 utána 12,06 -ot mutatna, azért ilyen nem létezik. (Mert ennyi erővel kijelző sem kellene, csak lenne 4 LED a műszeren, amik 10V-onként felgyulladnak) Szerencsére akármilyen körülmény van, mindig, minden műszerrel ugyanannyit kapok. Ezzel a "mást mutat a műszer"-el nem értek egyet, ha valami, az biztos, hogy ugyanannyit mutat.:yes: Szóval odáig oké, hogy a valóság ennyi meg annyi, de egy valósághoz egy kijelzett érték tartozik.
A Maxwell egy új modell, nem hiszem, hogy 1 évnél idősebb.
A Somogyi legalább 6-7 éves. Ha ez azért fontos, mert idővel öregednek az alkatrészek, akkor arra is rá tudok cáfolni, legalább is a Somogyinál: Ez az úgymond "referencia" adapter, már legalább azóta megvan, mint a SMA, és emlékszek rá, 6 évvel ezelőtt is ugyanennyit mértem, az tuti. Igen: tápfesz. Valóban érdekeset látnék, ha a 3V-os Maxwell-t kívülről megtáplálnám 9V-ról Na, viccet félretéve: A Somogyiról van tapasztalatom, abba ugye 9V elem kell. Ha merül, az az ellenállás mérésnél már be tud kavarni, de az eddigi tapasztalataim alapján a feszültségnél nem nagyon okoz változást. Viszont a Maxwell elég új, azt még nem próbáltam így, illetve gagyi csingcsung elem van benn, 2db AAA. Megtáplálom külsőleg, és beszámolok róla. Üdv!
Azt hiszem azt akarta mondani, hogy a műszer specifikációjába beleférne ha mást mutatna, több meglévő tényező (worst case) hatására. Bizony bizony a saccométer és a műszer között igen sok fokozat létezik(ezért a pénzért kategória!)
ami meg az idő haladtával nem öregszik az legfeljebb a jó gondolat(meg ém)
Megtörtént!
Külső táplálás, Maxwell: 3 V - 12,26 1,8V - 12,24 (de itt már a kijelzőt is alig látni) Tehát amíg be nem jön az elem jelölés, ez (2,5V-nál) Addig 100% változatlan marad a kijelzés DC V-nál. Így ez az ötlet kilőve nem az elem merült le.
Hát valószínű a spec.be belefér.
Valami követelménynek szerintem is meg kell felelnie. Csak kár, hogy ilyen lazák a követelmények ebben az árkategóriában. Lényegében ez 10mV részletességű kijelzés a 40V méréshatárban csak díszítés. Valójában jelenleg örülhetek, ha 100mV-ot eltalálja. Persze arról meg vagyok győződve, hogy a delta V-t (fesz változást) század voltra kijelzi. Valójában itt arról van szó, mintha lenne egy halálpontos hőmérőm, csak valaki úgy ragasztotta fel a skálát, hogy az elcsúszott
Köszönöm Mindenkinek a segítséget !
Végső soron arra jutottam, hogyha a mért eredmény a specifikációknak meg is felelne, nekem biztosan nem De hát mit lehet tenni, egy műszert kell használni, és azt megszokni. Önmagukhoz képest egyformán mérnek a műszerek: Egy példa: tegyük fel, hogy 4V-ig bírta egy LED, ott eldurrant. Akkor ha ugyanezzel a műszerrel vizsgálom, legközelebb is ott lesz baja. De ha a másik műszert, akkor ott esetleg 3,8-nál már baj van... Ha az érdekel, ami az alap probléma volt, hogy mi a valóság: az egyedüli megoldás a referencia feszültség. Azzal lehetne csak eldönteni, melyik műszer ad valósabb adatot a DC V tartományban. Így számomra a legjobb megoldást lapose kolléga adta. Ez a referencia pontos: 9,995-10,005, és megfizethető. Ha rászánom magam, mindenképpen egy ilyennel fogom összevetni a műszereket. Még 2 kérdésem lenne: - AC tartományban is létezik referencia ? Bár ott már a frekvencia is közbelép. - Egy régebbi multin, amit anno megsütöttem, volt egy poti benn, amit tekergetve legaláb egy +/- 50%-ban változott a kiírt érték. Ezzel kapcsolatban: Ez a kalibráló poti ?? Illetve ez csak az egyenfeszt változtatja, vagy pl: ellenállást is megkutyulná (Na persze eszembe sem jutott, hogy szétszedjem a műszert, mert akkor oda a garancia, csak úgy kíváncsi vagyok) Üdv! zoka
talán még egy menetet megér a problémád:
"a mért eredmény a specifikációknak meg is felelne, nekem biztosan nem " A pontosság nem önmagáért van! Látszólag nincs más dolgod mint nagyon pontosan megmérni valamit. De jönnek azok a fránya kérdések : hol, mit? mi célból? Nagyon nem mindegy pl. hogy a hálózati feszültséget akarod tudni ezrelékes pontossággal(minek? ugye), vagy egy mérőműszer tápfeszütségét minél pontosabban a megkövetelhez igazítani, azért gondold meg meddig működne a világ ha mindenütt végtelenhez tartó pontosság lenne a követelmény, Nyilván van egy ésszerű határ. Biztos volt vagy lesz olyan mérésed amikor a tizedespont utáni értéket akár hanyagolni is lehet. De továbbra is azt ajánlom ha ez az egyébként megkerülhetetlenül fontos kérdés, hogy ti. mi a pontosság feltétele, no és lehetősége a mérőműszerek birodalmában: keress a szakirodalomban, megéri. Még valami. a kijelzés pontossága( számkijelzés, látszólag igen pontosan mutatja; na mit is?) és a műszered (és más műszerek) pontossága az kettő!
Én érteni vélem: a még töretlen bizalom a MŰSZERBEN. A valóság és az idő (talán a szakirodalom) majd kialakítja a helyes elvárásokat.
Valóban nem mindegy mit mérek.
Hálózati fesznél senki nem vár ezrelékes pontosságot, de ha már 0,1V felbontással ki tudja írni, akkor ugyan ne szórakozzon már velem, hogy 5V-al kevesebbet mutat, mint a másik két egymástól teljesen eltérő műszer. Akkor kérdem én minek ír ki tizedes jegyeket ?? De teljesen igazad van, a legtöbbször elég a V-ot eltalálni, csak engem az lepett meg, hogy így különbözhet egymástól a 2. Valószínű, csak az én elvárásaimmal van baj, ugyanis eddig biztos voltam benn, hogy amit mérek, az úgy van, és most, hogy nem ugyanazt látom, ezzel nem tudtam mit kezdeni, meglepett De látom bele kell törődni, és el kell fogadni, hogy 0,5V ide vagy oda tök mindegy. Üdv!
"ugyan ne szórakozzon már velem," "bele kell törődni," ez ugyanannak a lónak a két oldala. Folyvást ösztökéllek, ülj a hátára! (járj utána mi miért van!)
Igazad van, lehet, hogy keresgélek egy kicsit
Így tényleg kényelmesebb.
A meghajtó trafója sípoló hangot adott ki, szerintem 1-3 kHz körül volt a freki. Egyébként elég kis trafóról van szó, gyanítom, hogy az eltérést inkább a terhelő impedancia különbözősége okozta.
Minket arra tanítanak Kandón (méréstech I erről szól), hogy soha semmit nem szabad elhinni.
A mérés csak egy saccolása, becslése a valós éréknek. Az más kérdés, hogy mennyire jó a becslés! A becslés minősége elsősorban az ETALON-tól függ. Legpontosabban mérhető egység az IDŐ, amit us (10^-6) nagyságrend pontossággal lehet mérni, minden mást csak kisebb pontossággal! Arra fejből nem emlékszem, hogy a feszültséget és áramot milyen pontossággal lehet, majd otthon megnézem. Ez a mást mutat dolog nekem sem fekszik, de az összes műszernek teljesítenie kell a specifikációt akárhol is gyártották, így már elképzelhető jelentősebb szórás a műszerek mérései között. Váltófeszültség mérésénél egész sor jellemzőt lehet mérni (csúcs/effektív(RMS)/elektolitikusközép/és nem villams mennyiség T, f, fi). Az érdekes az RMS valós effektív, ez az érték azt a DC feszültségértéket adja, ami azonos teljesítményt hoz létre ugyanakkora ellenálláson, mint az AC fesz. A DMM ek nagy része csak szinuszos fesz esetén ad megfelelő értéket csúcsértékből (és alaktényezőből), Magyarul csúcsértéket mér, de az effektív értéket mutatja, ahhoz kalibrálták. Ha egy ilyen műszerre nem szinuszos fesz kerül, akkor teljesen hamis eredményt mutat (és akkor a torz szinuszra is!). A valsó effektív RMS mérők számolják az értéket (Root Mean Square) vagy, valóban a fűtőteljesítményt mérik.
Szia!
Idézet: „Végső soron arra jutottam, hogyha a mért eredmény a specifikációknak meg is felelne, nekem biztosan nem De hát mit lehet tenni, egy műszert kell használni, és azt megszokni.” Nem olyan rossz a helyzet, mint elsőre hangzik, de a pontos mérésekhez pontos műszer kell. A kérdés, hogy egy átlagos használathoz milyen pontosság szükséges. A DMM műszered pontosságát ketté lehet osztani: - Egyrészt a AD átalakító pontosságára. - Másrészt az osztóba beépített ellenállások pontosságára, ami olcsóbb műszerek esetén kívánnivalót hagy maga után. Mi a teendő ha pontosabb mérésre vágysz? - Vagy szerzel egy olyan műszert ami megfelel a nagyobb pontossági igényeknek, de itt egyből felmerül a kérdés, hogy egy két mérés miatt érdemes-e beruházni egy komolyabb műszerbe. Vagy pedig beszerzel egy etalont, ami lehet pl. egy feszültség etalon, de lehet egy nagy pontosságú ellenállás is, a lényeg, hogy a pontossága megfeleljen számodra. Megfelelő méréstechnikával(pl. Weston híd), ki tudod aknázni az etalonok pontosságát, igaz kicsit több munkával, mintha a szükséges pontosságú műszer a rendelkezésedre állna.
Nekem elvileg 400 Hz frekijű V AC van megadva max, persze 1000 Hz-en is mér, csak ott kevesebbet mutat valamivel. Bár ezeknek az olcsóbb műszerek általában 40-400Hz között mérnek (nyilván a tartományon kívül is, de ott már kevesebbet mutatnak) viszont valószínű, tényleg a terhelő impedancia miatt volt ez a nagy különbség.
Persze a műszerek között lehet szórás, de az is érdekes, hogy a régi Metex és a Somogyi ugyanannyit mutat. Erre talán az lehet a magyarázat, hogy mindkettőben ugyanaz az IC (ICL7106 - legalábbis erre gondolok) dolgozik, mindkét műszer 9V-os tápról megy. Az ellenállásaik meg elég pontosak, talán az nem sok vizet zavar.
Viszont a Maxwell 3V-ról megy, abban valami egész más "szív" lehet. Ha AC-t mérek, az mindig torzításmentes tiszta szinusz, 40-200 Hz közötti tartományban.
"Egyrészt a AD átalakító pontosságára. - Másrészt az osztóba beépített ellenállások pontosságára"
Mindkét műszernél tapasztalható, minél kisebb méréshatáron van, annál pontosabb: 1000V: 8-9 V AC 400V: 10,2 V AC 40V: 10,48 V AC Így a minimum, amit megtehetek, hogy ha 25V-ot mérek, akkor nem az 1000V méréshatárban fogom ezt megtenni. Az AC feszültség mérésénél - igaz nem nagyon van összehasonlítási alap, mert az SMA-nál 200V méréshatár a legkisebb - de én ott megbízok a Maxwell-ben, hogy megfelel a specifikációnak. Hogy miért kellene minél pontosabb az AC tartományban is: mert hangszóró T/S paramétert szeretnék mérni. De remélhetőleg a 4V méréshatárban már ez a 3 tizedesjegyig történő kijelzés elég pontos. Ha a kijelzett érték pl: 2,833 V, akkor talán az első 2 tizedesig megbízhatok benn. A másik, ugye a DC, ott pedig a referencia eldönti, mi a valóság. Ehhez nekem mindegy, mi áll a dolgok hátterében, (AD átalakítás stb..) én csak annyit látok az egészből, amennyit mutat a műszer. Az, hogy milyen pontos ellenállások vannak benn stb, azon úgysem tudok változtatni. Mivel DC-ben csak a 40V méréshatár érdekel, így azt meg össze lehet vetni a referenciával. Abból mindenképpen kiderül, melyik pontosabb. És most már nem szeretném tovább a témát feszegetni, szerintem tanulságos volt, nekem biztosan :yes: Köszi mindent, Mindenkinek! Mivel a pontosság megállapítására számomra a legelérhetőbb módszert/alkatrészt Te ajánlottad, ezért ott a pont Ui: Szóval az a poti, ami a multiban van belül: azzal lehetne kalibrálni ? Ez befolyásolna minden tartományt, vagy csak a VDC-t ? Üdv: zoka!
Szia!
Ha az alapműszer beállító potijára gondolsz, az minden tartományt befolyásol. Az én álláspontom ezzel kapcsolatban, hogy ezt nem illik állítgatni. Vagyis azzal beállítod az alapműszer pontosságát, és utána nem szabad hozzányúlni. Ha esetleg a különböző méréstartományokban van eltérés, a feszültségosztó jusztírozásával kell pontosítani. Ha az alapműszered egyenfeszültségen pontos, de hangfrekvencián gondod van vele, meg kell próbálni külső AC-DC konvertert építeni hozzá a hangfrekvenciás tartományra.
Szia!
Nem is gondoltam bántani, csak az érdekelt, mit befolyásol Köszi!
zoka
ezt az egész izét te problémának nevezed? 35 évvel ezelőtt már használtam Analog Devices AD580, AD581 referencia forrásokat, század-ezred százalékos pontosssággal, nem kellene a a fórumokat ilyen alacsony szintre hozni.
Látom, volt idő amikor jókor voltál jó helyen !
Igen, ez probléma!
De mondd csak, hol lehet olyan izét venni ?
Bizony ez a probléma a mai napig nem oldódott meg... Sajnos nem sikerült referencia feszültséget beszereznem. Lassan meg lejár a multiméter garija is
Akkor meg már nem vigasztal, ha kiderül, hogy mégis csak pontatlan. Amúgy egy kicsit visszaolvasgatva nem értem, hogy besi99 mit nem ért. Ha valami 12,43 helyett 12,28-at mutat, és ha ez nem nevezhető problémának, ott gondok vannak De lehet, hogy valakinek egy sor LED is megtenné voltmérő gyanánt
Egyébként lehet, hogy nevetni fogsz, de én komolyan gondolkodtam egy olyan megoldáson, hogy UAA180-nal, és egy LED-sorral jelezném ki egy 12V-os akkumulátor feszültségét, a kijelzett tartomány pedig ha 10-14V között van, 10 LED felbontással, nekem megfelelő pontosságot nyújtana, hogy mennyi szufla van még az akksiban. Első sorban nem kell külső áramforrás egy feszültségmérő-nek, másrészt érdekes "tanulmány" lenne, plusz olcsóbban is kihozható az egész, főleg ha szinte minden van itthon. Ugyan ilyen módon, csak kíváncsiságból szívesen figyelném az áramfelvételt is, 500mA-3A értékek között, 10 LED felbontásban, itt pedig csak egy ellenálláson eső feszültséget kell indikálni. Üdv!
Szia!
Idézet: „Sajnos nem sikerült referencia feszültséget beszereznem.” Mit kerestél, és hol? Bővebben: Link Bővebben: Link Bővebben: Link Ezek miért nem jók?
Szia!
Nyilván sok esetben egy sor LED is megfelelhet bizonyos célokra, de a multiméter eléggé univerzális dolog, és minél nagyobb a mérendő feszültség, annál kevésbé lehet pontosan meghatározni vele. Képzeld el, ha 10 LED-el jelezném ki a 230V-ot, ott milyen pontosság lenne Na én ilyen durva példára gondoltam
Üdv!
Igen, ezt nálam inkább úgy kell érteni: sajnáltam rá a pénzt / nem foglalkoztam vele. Egyébként a chipcad oldalon lévő 10V-os referenciákat néztem ki magamnak. Ha minden igaz 0,05% azt jelenti, hogy 9,995 - 10,005 V között lehet. Ami több mint kielégítő. :yes: Tudnál abban segíteni, hogy a 3 között mi a különbség: LT1021CCN8-10 Prec 10V Ref 0.05% To 50 LT1021DCS8-10 Prec 10V Ref 20ppm/°C 100 LT1236BCS8-10 10V Prec. Ref 10ppm/° 100 Ez alapján a legelsőt venném, mert ott ott van, hogy 0,05%, de lehet, hogy a többi is az. Mi lehet a ppm/°C? Gyakorlatilag ezeknek kell egy külső feszültség, és nagyon stabil 10V-ot állít elő. Terhelhetőség szempontjából a multiméter nem számít, mást meg nem kötnék rá. Köszönöm a segítséget előre is |
Bejelentkezés
Hirdetés |