Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fordulatszámmérő passzív alkatrészekből
Lapozás: OK   1 / 2
(#) sufni_elektro hozzászólása Ápr 23, 2010 /
 
6V-os, megszakítós, 1 hengeres, 2 ütemű motoromhoz szeretnék LED-es fordulatszámmérőt passzív alkatrészekből (ellenállás, kondenzátor, tranzisztor stb.). A led-ek 500-as lépésekben jeleznének 8000-ig. 500, 1000, 1500, 2000, 2500 ... 8000 kerülnének kijelzésre.
(#) vicsys válasza sufni_elektro hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Milyen az a passzív tranzisztor? Szerintem egy kicsit olvasgass még, főleg a kezdőknek szóló cikkeket.
(#) Norberto válasza sufni_elektro hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Így van, picit pontosítsd az igényeidet, kérdéseidet. :yes:

A felsorolt eszközök közül sem a tranzisztor, sem a LED nem passzív alkatrész.

6V-os rendszerben akarod üzemeltetni a készüléket? De akkor nyilván úgy, hogy a 6V-os akkumulátorról működik, ugye? Mert ez minden további nélkül, biztosan megoldható feladat.
(#) moltam válasza sufni_elektro hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
A tranyó aktív elem. IC nélkül akarod megoldani?
(#) gabi20 válasza sufni_elektro hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Nem értem miért nem akarsz IC-t használni. Sokkal egyszerűbb lenne és kevesebbe is kerülne.
(#) Stewe válasza sufni_elektro hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
4 db kvád komparátorral megoldható a 16 ledes kijelzés, akár futópontosan, akár fénycsíkkal. Ha igényesen kivitelezed, még egy kicsit fel is vághatsz rá. A tranzisztoros megoldással szerintem több a meló, minden egyes csatornát külön beállítani nehezebb, mint négy IC tokot panelba ültetni néhány ellenállás társaságában.
(A közönséges LED-meghajtó IC-ket nem említem, mert 6V ról még soha nem próbáltam őket járatni)
(#) vicsys válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
... és ha van otthon egy valag tranzisztora, ellenállása és ledje? Mi a manónak venne egy IC-t? Azért mert kevesebbet kell forrasztani?
(#) Stewe válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Tényleg... milyen jó 16 külön áramkört építeni, és beszabályozni... lehetőleg FETekkel, hogy a fordulatszámjelet adó monostabil kimenetét ne terhelje agyon a 16 led-meghajtó bázisárama. De ez ki is kerülhető, ha két zsák tranyója van, akkor egy finom érzékelő és egy meghajtó fokozatra bonthatja... mind a 16 csatornát.

De hogy pozitív is legyek, tapasztalatszerzéshez kitűnő!
(#) Stewe válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Külön kihívás a tranzisztorok hőfokfüggése, egy motorkerékpár -20 és +30°C között működik, az elektronikának is ezt kell tudnia.
(#) Stewe válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Tucatszám van benne.... de nem kel megfizetni a külön tokozást, huzalozást, és az előre elkészített, gyakran igen bonyolult részáramköröket. A FET bemenetű OPA-k pedig nem terhelik a bemeneti jelformálót, és nem függ a kijelzés linearitása az aktív csatornák számától.
(#) tiggersoft hozzászólása Ápr 23, 2010 / 4
 
Nem értelek benneteket! Felépit diszkrét elemekből egy LM3914-et vagy UAA180-at és onnantól csak pár forrasztás...Miért kell elvenni a kedvét?
(#) vicsys válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Nem hinném, hogy egy darlington kapcsolású bemenet annyira terhelne egy, egy (max. kettő) tranzisztoros jelformálót. Gondolom a megszakítóról veszi az impulzusokat...
(#) Stewe válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
16 kijelzőbemenetet kell egyidőben meghajtani egymásra hatás nélkül. Az már terhelhet
(#) moltam válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Tranyós kijelző lehetne pl ennek a kivezérlésjelzőnek a kijelző része.Bővebben: Link
(#) vicsys válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Mivel a lépésköz egyenlően van elosztva nem kell 16 csatornára szétválasztani. Fel lehet láncba fűzni majd beállítani a nyitási küszöböt.
(#) Stewe válasza moltam hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
A 4148-asokből készült létra már kilenc LED-del is 6 volt felett van, 16 egységet nem lehet kivitelezni.
(#) moltam válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
DC-DC konverterrel meg lehet növelni a tápfeszültséget.
(#) Stewe válasza moltam hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Vagyis inverter, trafó egyenirányító... csak mert van otthon pár tranzisztor? Én itt most feladom.
(#) moltam válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Ha sok tranyója van akár még órát is csinálhat. Bővebben: Link
(#) vándor35 hozzászólása Ápr 23, 2010 /
 
Sziasztok

Érdeklődni szeretnék egy kétűtemű motorra akarok elektromos fordulatszám mérőt tenni, az óra már megvan csak a jeladó hiányzik. A kérdésem a következő hogy tudok készíteni ilyen jeladót ,vagy valakinek van-e valami ötlete esetleg készítési rajzot ábrát tudna valaki segíteni
Előre is köszönöm segitséget
tisztelettel
(#) vándor35 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Szia
Köszönöm a válaszod
még egy kérdés ez a motor egy tilisztoros megoldás
tehát nincs megszakító ,
így hogy tudom megoldani?
köszönöm válaszod
(#) vándor35 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Szia
Köszönöm a választ ismét még annyit az óra amit irtam az nem ledes hanem mutatós tehát számlaposde digitális mert vezeték csatlakozós és 3 rom lábas
tehát erre kellene nekem kapcsolási rajz
(#) Krisz03 válasza vándor35 hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Idézet:
„tilisztoros”


Tirisztoros, vagyis inkább CDI, azaz kondenzátor kisüléses gyújtás.
(#) vándor35 válasza Krisz03 hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Szia

igen tilisztoros
(#) vándor35 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Szia

A feszültség az 12 volt

légysz küldj rajzot róla
ha tudsz
Köszönöm
(#) vicsys válasza vándor35 hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Te, István! Nem figyelsz? Tirisztoros és NEM tilisztor! Ott van a rajz meg a topic is! Kattints már rá...
(#) coolmsnman hozzászólása Ápr 23, 2010 /
 
Esetleg nézd meg ezt:Bővebben: Link
Nem tán egy Jawa-hoz lesz?
(#) vándor35 válasza coolmsnman hozzászólására (») Ápr 24, 2010 /
 
Szia
köszönöm válaszod, nem jawa-hoz lesz
egy Malaguti fifty motorhoz kellene
még egy kérdés
Te mennyiért tudnád nekem összerakni ?
az órája már megvan
Köszönöm
(#) vándor35 válasza coolmsnman hozzászólására (») Ápr 24, 2010 /
 
Bocsi
még egy dolog a motorba nincs akumulátor tehát úgy működik de viszont index, kürt az van
igy is meg lehet-e oldani a dolgot?
(#) Stewe hozzászólása Ápr 24, 2010 /
 
Még a LED-eshez:
Járműről lévén szó, még építés előtt érdemes foglalkozni az automatikus fényerő szabályozás problémájával is: Ami ráeső napfényben alig látszik, az esti szürkületben nagyon zavaró, vakító lehet. A led meghajtó hibridek ezt is tudják, például az UAA-180 2. lába erre való.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem