Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   84 / 3962
(#) Kicsa válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
Szevasztok!
Nagyon szépen köszönöm a segítséget,még annyi a kérdés hogy az ellenállások milyen értékűek legyenek?
Köszi szépen a segítséget....a relés ismertetőt nagyon jól leírtad,én még annyit tennék hozzá h érdemes beépítésnél védődiódát használni mert tud érdekes dolgokat csinálni nélküle...
Nomeg ha teheti az ember,(én még nem használtam)használhat foglalatot...láttam már soklábú reléhez..még nem próbáltam de az IC-s foglalatokból kiindulva cserénél könnyebb lehet a dolog...
üdv Kicsa
(#) csikosgabi hozzászólása Márc 28, 2007 /
 
JANI vettem relét.Mostmár csak azt áruld el hogy hogy kell bekötni.A fényképet csatolom.Látszik rajta a láb és a hozzá tartozó jelzés.
Ez egy dupla relé.Oldalankén 1A de úgy gondoltam hogy össze kapcsolom a két oldalt és akkor lessz 2A.
Várom válaszod...
üdv.:csikosgabi
(#) fureszk válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
nem csatoltál semmit!
(#) csikosgabi hozzászólása Márc 28, 2007 /
 
bocs nem figyeltem

IMGA0856.JPG
    
(#) Frankye válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
A képen bal oldali két lábacska a tekercs, a többiek az érintkezők!
A felső sor és az alsó sor egymástól független, de csak annyiban, hogy a bal oldali (a 3-as csoportból) mindig vagy a középsővel, vagy a jobboldalival van összekötve.
A felső és alsó sor két, különböző kapcsolatot tud létrehozni.
(#) Sebi válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
Rajta van a bekötés... A bal oldalon lévő kettő a tekercs, az utána következő a mozgóérintkező (Com,C), ami nem meghúzott állapotban az utána következő lábhoz érintkezik (alapban záró, NC). Meghúzott állapotban a C és az utólsó láb (Normally open,NO) kapcsolódik össze.

Egyébként a kapcsolásban a G6...10 nyomógombok azonnal törlik az addig esetleg begyújtott tirisztorokat.Tehát a tasztatúra (billentyűzet) normál elrendezésű és az aktív gombokat kell a megjegyezni kívánt számokra kötni a megfelelő sorrendben. Ha vki próbálkozik, nagy esélye van, hogy törlést is nyom, így nehéz megtalálni a helyes kódot.

Hehe.. Frankye megelőzött
(#) Frankye válasza Sebi hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
Bocs! Gyorsabb voltam!
(#) csikosgabi válasza Frankye hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
mindkettőtöknek nagyon köszönöm és JANI-nak is a sok segítséget és ha kész rakok fel infót!!!
(#) Frankye válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 29, 2007 /
 
OK, sok sikert az építéshez!
(#) krajnyak_dani válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 29, 2007 /
 
Amikor a nyákot csináltam akkor nem tükrüztem, tehát az
1-es helyére a 8-as láb került, és így tovább.
(#) Mumtaz hozzászólása Márc 30, 2007 /
 
Korábban említettem, hogy egy PC-s játékvezérlő egységet építek, amiben van egy pedál. Ezen a pedál egységen 2 pedál van 1-1 potival. Az szeretném megoldani, hogy a két poti szükség esetén 1 bemenetre dolgozzon, tehát úgy, mintha 1 poti lenne. Anno csatoltam is egy rajzot a dologról és Frankye el is látott néhány tanáccsal. Most azonban átgondolva kiderült, hogy nem is olyan egyszerű a dolog. A probléma az, hogy az átkapcsolást egy kapcsolóval kellene megoldanom, viszont 4 "áramkörös" kapcsoló kellene, de boltban csak 3-ast találtam. A csatolt képen a rajzot 4 áramkörös kapcsolóval csináltam (mégha esetleg nem is létezik ilyen). Valaki megnézné, hogy lehetne-e ennél egyszerűbben megoldani az átkapcsolást?

pedal.jpg
    
(#) csikosgabi válasza Frankye hozzászólására (») Márc 30, 2007 /
 
húha.Nem működik.Csináltam Nyákot (felülszereltet).
de a relé nem akar meghúzni.
A relét úgy kell bekötni hogy a fölső ami a + 6volt felé megy azt kell a tekercs pontra kötni???
és C pontot kell a -6 voltra kötni????
vagy hogy????
de szerintem nem a relé bekötésével van a baj mert mikor be ütöm a kombinációt nem mér semmit a relénél
nincs fesz.

és még egyszer mongyátok hogy kell azt a kombinációt beütni!!!!!!!!!

remélem ebből a rakás kérdésből kapok valami jó választ...
segítség!!!!!!!!!!!!!!!!!
(#) Frankye válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 30, 2007 /
 
Mivel táplálod (táplálnád) a tekercset? Mert ez a képen egy 5V egyenáramra készült tekercs.
A képen - amit lentebb csatoltál - a bal oldali két lábra (ami fölött a tekercs szimbóluma, az a kis sokhurkos rajzocska van) kell adni a feszültséget, hogy meghúzzon a tekercs.
Amennyire én értettem a leírást, először a G1-re kötött gombot kell megnyomni, aztán a G2-re kötöttet, aztán a G3-ra kötöttet, stb.
Biztosan jó helyre vannak kötve a gombok a tasztatúrán?
A tirisztorok jól vannak bekötve?
A működési elvet _JANI_ korábban leírta (itt), ezért én nem ismétlem meg.
(#) Ricsa válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 31, 2007 /
 
Nyomod folyamatosan a G1 gombot? Mer azt is folyamatosan kell. Nekem úgy működött. Nyomod a G1-et folyamatosan, majs gyorsabn egymás után a G2, G3....
(#) Ricsa hozzászólása Márc 31, 2007 /
 
Nincs meg valakinek az a táblázat, hogy mitudomén 1 kg 0,8 mm-es zománcozott rézhuzalba, hány méter cucc van?? Van ilyen táblázat, csak eddig sehol sem találtam. Megköszönném ha valaki feltenné
(#) csikosgabi válasza Frankye hozzászólására (») Márc 31, 2007 /
 
mikor ezt a kérést feladtam utána még próbálkoztam.:

rákötöttem a tekercset és egy 500mA-es adapter kötöttem rá ami 5-6voltot adott le.
A rajzon nem volt oda írva hogy hány voltos kondi kell...én vettem egy 25Voltosat mert az volt leg kisebb.
A G1 folyamatosan nyomtam A G2 egyszer megnyomtam de a relé csak úgy húzott meg hogy ha a G3 és a G4 folyamatosan nyomom és közbe megnyomom egyszer a G5-öt így be húz a relé és ha elengedem bent is marad.Ha meg nyomok egy hamis gombott lekapcsol.Aztán úgy gondoltam rossz valameik tirisztor és azért kell némely gombot folyamamtosan nyomni.A 2.tirisztort kicseréletm az elsőre az elsőt meg be raktam a másodikba.Így a G2-őt kellet folyamatosan nyomni a G3 egyszer megnyomni a G4-et folyamatosan nyomni a G5-öt pedig egyszer megnyomni.

Remélem valaki ért malyd ebből valamit...
(#) Peti_85 hozzászólása Márc 31, 2007 /
 
sziasztok!!!

Egy tök egyszerű kérdésem lenne...
a rajzon a zéner diódák helyesen vannak, mármint nem fordítva kellene?
Köszi..

dióda.GIF
    
(#) sunad válasza Peti_85 hozzászólására (») Márc 31, 2007 /
 
Sztem nem záróirányban kell előfeszíteni
(#) Peti_85 válasza sunad hozzászólására (») Márc 31, 2007 /
 
Tehát akkor szerinted is rosszul van a rajzon?!
Éppen hogy fordítva kell bekötni igaz?
(#) sunad válasza Peti_85 hozzászólására (») Márc 31, 2007 /
 
Bocsi én nem írtam egyértelmüen.Sztem jól van a rajzon mert záróírányban kell előfeszíteni :yes:
(#) pifpaf válasza Mumtaz hozzászólására (») Ápr 1, 2007 /
 
Létezik 4 áramkörös kapcsoló, én láttam a saját szememmel is a közelmúltban a RET-nél.
www.ret.hu
(#) Mumtaz válasza pifpaf hozzászólására (») Ápr 1, 2007 /
 
Köszönöm! Utánanézek.
(#) Báddzsó hozzászólása Ápr 1, 2007 /
 
sziasztok, valaki megmondaná miért nem müxik 2 kis pici infra ledem?? ugyanolyanok, kipróbáltam őket egy gyenge 3v gombelemről egy jóról meg 4,5 voltos laposelemről is, de semmi.... most én vagyok a hülye vagy ezek gyárilag rosszak??? (mobilom kamerájával néztem, más infra ledet látom...)

Kössz!
(#) Frankye válasza csikosgabi hozzászólására (») Ápr 1, 2007 /
 
Ezek alapján gyanús, hogy az eredetileg 2. tirisztor hibás!
(#) rbali hozzászólása Ápr 2, 2007 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem, tudom kicsit amatör. A mellékelt kapcsolásban a vastag fekete vonalak a földelés ugyebár. Azt hova kell kötnöm? Az (Us-) -ra?
(#) Balázs válasza rbali hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
Nem. Ez szimmetrikus táplálást igényel. Tehát van a föld (GND), a földhöz képest +xV (Us+) és a földhöz képest -xV (Us-).
(#) rbali hozzászólása Ápr 2, 2007 /
 
Szoval akkor csak összekötöm a földeléseket?
(#) fureszk válasza rbali hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
A földeléseket össze kell kötni igen. De csak ezeket: jelföld, kimeneti föld, tápföld. A hálózati védőföldre ne kösd rá az erősítő földjeit. Mint azt Balázs is elmondta, az erősítőnek olyan trafó kell, aminek 3 szekunder kimenete van(azaz szimmetrikus). Ha egyenirányítod(muszáj egyenirányítani!) a trafót(transzformátort), ami mondjuk 2*24V-os akkor lesz neked:
+34V(Us+)
GND(föld)
-34V(Us-)
Az egyenirányítás miatt nő a fesz(gyök 2-vel kell felszorozni(1,41)).
Sok sikert, jó építgetést!
Ajánlom figyelmedbe a cikkeket, amik az oldalon találhatóak. :yes:
(#) Frankye válasza rbali hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
Igen, és a közös földelési pontot kell a középső kivezetéshez kötnöd.

Fureszk beelőzött...
(#) rbali hozzászólása Ápr 2, 2007 /
 
Köszi szépen a válaszokat így már érthető
Következő: »»   84 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem