Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Pragotron vasútállomási óra vezérlés
Lapozás: OK   3 / 5
(#) Ákibard válasza Ricsi89 hozzászólására (») Okt 9, 2010 /
 
Próbáld meg megkérdezni tőle, hátha mégis postáz Magyarországra is. Nekem is volt ilyen, rákérdeztem, megadott egy árat, hogy annyiért elküldi ide is!

Azért a DCF modul nem olyan rettentően drága, hogy pocsékolás lenne, 2 mozijegy árából megvan
Ellenben LCD-t tartósan szerintem nem fogom beletenni, mert semmi értelme. Vagyis lenne, de nem tudnám hova elhelyezni... Úgyhogy LCD szerintem csak a beállítás idejére lesz rajta, utána lekerül. És ha beválik ez a DCF-es dolog, akkor megépítek mégegyet, de azt egyelőre nem óravezérlés, hanem sima LCD-s óra céljára. (De benne lesz minden, ami egy esetleges későbbi pragotron vezérléshez kellhet, ki tudja mit hoz a jövő )

Sikerült a vevőt is kipróbálni, rendben van a vétel Igaz kihagyott vagy 2 órát, de azóta megint folyamatosan jön.

http://www.vasutbaratzrt.hu/temp/dcfvevo.avi
(#) Ricsi89 válasza Ákibard hozzászólására (») Okt 9, 2010 /
 
Ha azt nézzük, hogy a modul csak a pontos órajelet szolgáltatja, akkor egy kvarchoz képest drága. Viszont ha valami intelligens funkciót is tudna, akkor megérteném a dolgot.
Nekem van dcf vevőm, órából bontottam, mivel van két ilyen órám is, tehát nem tervezek egyenlőre lcd-s órát ezzel. Én még nem próbáltam ki, mert nem tudom a bekötését, de majd kiderítem. Egyébként nekem általában délelőtt mindig van vétel az órán, vagyis jelzi, de délután nem szokott jel lenni, tehát nem árt egy pontos kvarc a modul mellé. Nem tudom, hogy benne van-e ez a te általad épített kapcsolásban, de ha nincs, akkor érhetnek majd meglepetések.
Az órára meg majd rákérdezek, csak ő német, én magyar, német tudásom kimerül 1-2 szó tudásában. Majd rápróbálkozok angolul, hátha szót értünk. Német szövegből még ki is hámozok valamennyit, de egy egyszerű mondatot leírni nem tudnék.
(#) Ákibard hozzászólása Okt 10, 2010 /
 
Ma egy kicsit megjárattam szegényt, nehogy eloxidáljon

http://www.youtube.com/watch?v=CPskOIpdg-o
(#) Ákibard válasza Ricsi89 hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Mondom, azért ne felejtsd el, hogy ez eredetileg egy olyan kapcsolás, ami LCD-re kiírja a dátumot, időt, időszámítást, és emeleltt pluszban percenként küld egy impulzust egy pragotronnak. Most az más kérdés, hogy ésszerűen nem tudom elhelyezni az LCD-t ezért én nem építem be. De LCD-vel igenis sok értelme lenne a DCF modulnak.
Meg sajnos annyira nem értek a programozáshoz, hogy belenyúljak, így ez van készen, ezt építem.

De ha beválik, akkor szerintem a kollégiumba megcsinálok mégegyet, ami LCD-s lesz de benne lesz a Pragotron kimenet is, mert elképzelhető még egy óra betéved hozzám...

Szerintem van saját időalapja is, nem hiszem, hogy mindig fogná a DCF jelet... Mondjuk Vicsys órája ahogy elnéztem ugyanerről az oldalról származik, az megy tovább, ha nincs jel.
Amúgy az elsőhozzászólásban megtalálod a kapcsolási rajzot, utána tudsz nézni a kérdésnek.
(#) bbatka válasza Ákibard hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Úgy sejtem a DCF77-en csak az idő pontosítás érkezik. Szerintem az idő alapot a PIC16F628a adja. De ezt csak sejtem.
Ha logikusan végig gondolom akkor azt feltételezné hogy mindig mindenhol tökéletes a vétel. Hát ez meg sajnos nem így van. Az én DCF77-es órámnak kell egy nap mire jelet fog és átáll óra igazításkor.
(#) Ricsi89 válasza bbatka hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Szerintem is a dcf csak pontosítás miatt van, mivel nincs olyan, hogy mindig van jel. Itt nálam általában van jel, főleg délelőtt. Délután már nem mindig, pedig én eléggé keleten lakok.
(#) Ákibard válasza bbatka hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Szinte egészen biztos, hogy csak a szinkronizálásra van. Mondom, Vicsys órája is megy tovább magától.
(#) Frankye hozzászólása Okt 11, 2010 /
 
Elnézést, hogy belevaú, most fedeztem fel a témát...
Mint volt, gyakorló forgalmi szolgálattevő, tapasztalatból tudom, hogy az átálláskor (téli-nyári időszámítás) a központi vezérlésű órákat az alábbi módon állítják át:
- Amikor egy órával előre kell állítani, akkor "megpörgetk az időt", vagyis gyorsított ütemben léptetik előre.
- Amikor vissza kell állítani, akkor se nem visszafele pörgetik, se nem előre, 11 órát, hanem egy óra hosszat állnak az órák. És a vonatok is, igen. Tehervonatok, személyszállítók, egyaránt. A korábbi felvetés, miszerint vonatok "százait" érintené ez, igen erős túlzás! Legfeljebb 3-4 személyszállító vonatot, és talán 10-15 tehervonatot, ha érint.
(Bocs, sose tudom megjegyezni, mikor kell előre, és mikor hátra állítani...)
Tudom, nem friss a felvetés, de talán hasznos lehet az információ.
(#) Ákibard hozzászólása Nov 13, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy kicsit eltűntem, de nem nagyon Az elmúlt 1 hónapot nem töltöttem el tétlenül, konkrétan teljesen megcsináltam az óravezérlést, azóta be is üzemeltem, és felszereltem a helyére. Ma fejeztem be a projektet azzal, hogy a DCF77 antennát bedobozoltam, és felszereltem a fűtéscsőre

Már a téli óraátállításkor is működött, így most biztosan kijelenthetem: AUTOMATIKUSAN ÁTÁLL AZ ÓRAÁTÁLLÍTÁSKOR! 11 órát előretekert, és ami érdekes, hogy még így is beállt pontosan!

Az egész projektről, az óráról és legfőképp a vevő megépítéséről csináltam egy kicsi nulldesign weboldalt, hátha valaki arra adná a fejét, hogy elkészítse. Nézzétek meg:

http://www.vasutbaratzrt.hu/ora/

Akinek bármilyen kérdése van, keressen meg bátran, szívesen válaszolok.
(#) Ákibard hozzászólása Nov 13, 2010 /
 
Az oldal pedig folyamatosdan reklamál, hogy a téma lezáratlan. Ha nem haragszotok az 50 pöttyöt ebben a témában bbatka-nak ajándékozom. Ugyan nem az Ő kapcsolását építettem meg, de mégis Ő segített a legtöbbet Ezúton is köszönet!
(#) Ricsi89 válasza Ákibard hozzászólására (») Nov 14, 2010 /
 
Helló!
Jó lett nagyon, gratulálok, hogy sikerült életre kelteni.
(#) bbatka válasza Ákibard hozzászólására (») Nov 14, 2010 /
 
Gratulálok. Nem gondoltam volna hogy 11 órát előre fog tekerni. Köszönöm a pontot.
Az én nyavalyás kereskedelmi DCF77 órámat meg óra átállításkor állítgatni kell, mert különben azt kockáztatnám hogy nem áll át és elkések a munkából. Elkezdtem gyűjtögetni az anyagokat egy saját DCF77 vevő modulhoz. Remélem egyszer jut rá időm megvalósítani.
Most látom csak milyen hatalmas ez az óra. A munkahelyemen vannak ilyenek. Csak mindig vagy 20-30m -ről látom őket.
(#) Frankye válasza Ákibard hozzászólására (») Nov 14, 2010 /
 
Szívből gratulálok! Az átállítás automatizmusa egy kicsit meglepett. Ha másnak (is) szeretnél pontot adni, csak jelezd nekünk, moderátoroknak, és megoldjuk.
(#) Ákibard hozzászólása Márc 27, 2011 /
 
Sziasztok!

A nyári óraátállítás során nem voltam annyira link mint októberben, így felkeltem levideózni az automatikus átállását.

http://www.youtube.com/watch?v=6thx9li1Kgs
(#) Ákibard válasza Frankye hozzászólására (») Márc 27, 2011 /
 
Neked külön írok választ, nem tudom ezt jelzi-e külön neked a rendszer. Tehát fent van videó az automata átállásról.
(#) Frankye válasza Ákibard hozzászólására (») Márc 28, 2011 /
 
Köszönöm, de a rendszer nem azt jelzi, hogy külön nekem írsz, hanem ha ebbe a topicba érkezik hozzászólás, azt látom a listában, azon topicok között, amelyekbe új hozzászólás érkezett.

Egyébiránt ez is az általam leírtakat erősíti meg, azaz, hogy a náyri időszámításra átálláskor "felpörgetik" az órát, és előre léptetik, míg a téli időszámításra téréskor egy óra időtartamra "megáll az idő". Legalábbis nálunk anno a Keletiben így volt... (Érdekes viszont, hogy kb. 1-2 másodperccel korábban indult el az előreállítás a DCF-hez képest...)

Köszönet a videóért!
(#) Gafly válasza Frankye hozzászólására (») Márc 28, 2011 /
 
Ez most is hasonló, remélem nem dobták még ki a keletiből óraközpontot (kezem köze hozzá volt kicsit )...
Mondjuk eléggé vacak helyen van a DCF órajel vétele szempontjából...
(#) Frankye válasza Gafly hozzászólására (») Márc 28, 2011 /
 
Erről beszéljünk majd, ha találkozunk!

Szerk.: Az óraközpont most is ott van, ahol régen...
(#) kondorzs hozzászólása Aug 15, 2011 /
 
Üdv mindenkinek!

Megcsináltam, a szimulációt Proteusban igaz DCF77 nélkül.

Ha nem működik vagy amíg nem teszek DCF77-t az órára addig jól jönne a manuális beállítás az LCD -n ,de gondolom azt a DCF77 miatt feleslegesnek gondolta a programozó.

Vagy benne van csak a szimulációban nem működik?


A percenkénti léptetés az megy, az R1 és R0 gondolom a nyári átállítás miatt kell ha gond lenne.

Mellékelem a fájlokat.

üdv
(#) Jubilate hozzászólása Okt 5, 2013 /
 
Sziasztok!
Kaptam egy ilyen vasútállomási órát, de azt szeretném kérdezni, hogy nincsen-e valami egyszerűbb kapcsolás, amiben nincsen semmi LCD meg ilyenek, csak egyszerűen egy percenként ad jelet?
Lehet hogy butaságot kérdeztem, ha igen akkor javítsatok ki...
(#) Gafly válasza Jubilate hozzászólására (») Okt 5, 2013 /
 
Van.

Ha jól emlékszem valaki hasonló kérésre dobott össze valamit (talán Vicsys, mert én már kifogytam az ajándék vezérlőkből).

De ha neked nem kell, akkor szóljál, mert nálam máig is használatban van és még lehetne bővíteni a hálózatot
(#) Jubilate válasza Gafly hozzászólására (») Okt 5, 2013 /
 
Köszönöm a választ, de le tudná valaki írni, hogy pontosan mi kell hozzá?
Szerintetek ilyesmit lehet venni órásnál?
(#) proba válasza Jubilate hozzászólására (») Okt 5, 2013 /
 
Percenként 24V-os jel 3-6mp időtartamra, az egyszerűség kedvéért váltott polaritással. (egyik percben + - másik percben polaritáscsere tehát - + )
(#) vicsys válasza proba hozzászólására (») Okt 5, 2013 /
 
Itt a terv, alakítsd kedvedre. Ha jól emlékszem, pont 200ms-os az impulzus hossza (a 3...6 mp. nekem nagyon soknak tűnik). Percenként és a gyorsléptetésnél mp-ként ad impulzust.
(A D2 és D3 helyére a motor kerül)
Bocs, Jubilate-nek szántam.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2013
(#) hlaci válasza vicsys hozzászólására (») Máj 14, 2014 /
 
Régóta olvasgatom a perclépős másodlagos órákról szóló dolgokat, mivel sikerült ilyen szerkezethez hozzájutnom. Elkezdtem én is hozzá vezérlőt építeni. Rajzoltam nyákot a nyolclábú PIC-hez és a MC1458-as műveleti erősítő hídba kötve kapcsolja a24v-ot. A vicsis oravez1-et betöltöttem a PIC 12F675-be. A kapcsolás működik, de az lenne a kérdésem, hogy miért van az hogy percenként mindkét irányban kiadja a jelet? A kimeneten egy piros és kék led jelzi a működést. Így minden percben két percet fog lépni. Én nyugdíjas gépész vagyok, PIC programozáshoz nem értek. A betöltést megmutatták az már megy. Szóval hobbi.
(#) proba válasza hlaci hozzászólására (») Máj 14, 2014 /
 
Mit jelent, hogy mindkét irányba kiadja a jelet? Egyik perc elején az egyik kimenet magas a másik alacsony, a másik perc elején fordítva.Ha rákötötted az órát, mit csinál? (ekkor az óra induktivitása miatt valóban felvillan a fordított irányú vezérlés is lekapcsoláskor, de ezt nem a vezérlésből származik.)
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2014
(#) hlaci hozzászólása Máj 14, 2014 /
 
Még nem kötöttem az órára. A piros és a kék led van a kimenetre kötve párhuzamosan de szembe fordítva. Először felvillan a piros utána a kék. Nem a tranzisztoros meghajtót építettem meg. A PIC két kimenete 10k ellenálláson át vezérli a hídba kötött műveleti erősitőt.
(#) hlaci válasza proba hozzászólására (») Máj 14, 2014 /
 
Megnéztem még egyszer, a ledeket 20k ellenállásal a PIC kimenetére rakva minden percben ugyanolyan sorrendben egymás után mindkét jel megjelenik.
(#) BEAG hozzászólása Szept 5, 2014 / 1
 
Sziasztok!

Hozzájutottam egy kerek Pragotron mellékórához és építettem is neki egy vezérlőt CMOS (CD40xx) áramkörökből. Az eredeti terv szerint több óra is jött volna, emiatt a H-hidat relékkel oldottam meg. Tetszés szerint kiváltható Reed-relével is, akkor csendesebb lesz a működése.
Az óra 18V-ról is megbízhatóan léptet és pont volt szabadon egy ilyen, régi nyomtatótól maradt tápom, ezért választottam ezt a feszültségszintet. (Remélem, sikerült kellőképpen megindokolni )

Az áramkör nyugalmi áramfelvétele 10 mA, léptetéskor kb 30 mA. Harmadik hete stabilan, nagyon pontosan jár.

Csatolom a rajzot, hátha valaki szívesen utánaépítené. Kicsit több alkatrészből áll, mint az eddigiek, cserébe nem kell hozzá programozni, égetni.
A NYÁK-rajz nyomtatásakor ki kell kapcsolni a lapmérethez igazítást, ellenkező esetben kicsit szűkösen lesznek az IC lábak .
(#) BEAG válasza BEAG hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Néhány fénykép a "műről".
Következő: »»   3 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem