Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1042 / 3984
(#) kadarist válasza Lacko12 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Ha lágyindítód van, akkor egy 6,3A-es lomha biztosíték jó lehet. Két biztit rakj minkét primer tápágba egyet, a kapcsoló elé. A lágyindítóhoz nem kell külön biztosíték, én nem látom értelmét.
(#) Lacko12 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Rendben köszönöm szépen!
Olyan a lágyindító kapcsolás hogy a panelon helyet foglal egy biztosíték is ezért kell oda is egy!
Köszönöm szépen a válaszod!
(#) Lacko12 válasza gabee hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Szia!
Talán a polírozókrém ami neked kel!
http://www.choiceful.com/prod_image/52239_m.jpgTurtle Wax [/url] néven fut amit mi használunk és elég jól bevált jól bedörgölöd vele a felületet ha végeztél áttörlöd egy száraz rongyal és kész is!
(#) fantom45 hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Van néhány gondom a mostani erősítő készítésnél. A TDA2005 ös erősítő torzít.. A "bridge amplifier application" nevű kapcsolást csináltam meg. Miért torzíthat? Vagy ez csak egy elméleti rajz?

tda2005.pdf
    
(#) kadarist válasza fantom45 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
A rajz jó. Mekkora a tápfeszültséged? Elkó polaritások?
(#) Dániel X hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Mire jó a forrléc?
(#) kadarist válasza Dániel X hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Alkatrészeket lehet rászerelni forrasztással. Ajánlok egy jó könyvet, kifejezetten Neked: Bővebben: Link. Így nagyobb hatékonysággal tudsz ismerkedni az elektronika alapjaival.
(#) Dániel X válasza kadarist hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Köszi!
(#) fantom45 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Kb 17V. Jók a polaritásokis szerintem. Elküldöm a nyákrajzot is.

TDA2005.brd
    
(#) kadarist válasza fantom45 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Ezt a fájlt nem tudom megnyitni. Kis hangerőn is torzít?
(#) fantom45 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Uhh akkor megpróbálom majd máshogy elküldeni. Hát kis hangerőn nemhallottam.
(#) kadarist válasza fantom45 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Lehet, hogy a normál torzítást hallod nagy hangerőn. JPG-ben töltsd fel a rajzot.
(#) fantom45 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Itt a rajz.
(#) kadarist válasza fantom45 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Lehet, hogy gerjed. Csináld meg a nyákot az adatlap szerinti elrendezésben, vagy ez alapján: Bővebben: Link.
(#) fantom45 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Szerintem megcsinálom ami a linkben szerepel. Köszönöm, majd szólok a továbbiakról.
(#) kadarist válasza fantom45 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Várom a fejleményeket!
(#) proli007 válasza Baxi hozzászólására (») Nov 7, 2010 / 1
 
Hello!
Ez a "késleltetve reagál" kifejezés, nem éppen a legszerencsésebb esetünkben. Mert a "késleltetve" alatt, az ember, időbeli késleltetést (avagy "később"-et) ért. Itt pontosabban azt kel érteni, hogy más feszültségszinten kapcsol be, mint ki.

- De egy relé esetében ez önmagától teljesül. Hiszen egy 12V-os relé, átlagosan 9V környékén húz meg, és 6V környékén ejt el. (Pontosabban a gerjesztő áram az érdekes, de ezt általában feszültségben szoktuk megadni, mert az beszédesebb.)
- Ezt a "hiszterézist" az adja, ahogy a rugó erőt legyőzi az elektromágnes húzóereje. Aztán ha már behúzott, a felmágneseződött vas, kissé "betapad", ezért már kisebb áram is elegendő a vas benntartásához. Ez után, mikor a visszahúzó rugó ezt az erőt is legyőzi, elejt a relé.
- Természetesen egy integráló, és egy hiszterézises komparátor áramkörrel, ez a feladat korrektebben megoldható. Csak annak már külső tápfeszültség igénye is lesz.

- Elég érdekes, hogy a Led-en szépen látod, hogy nő és csökken a fényereje, a relé meg kattog. Ha tényleg impulzusok vannak a szabályzó kimenetén, akkor annak működését, a Led-en is látni kellene. Persze, ott van a szem tehetetlensége. Ha a változások elég gyorsak, akkor nem a villogást, hanem ennek integrált átlagértékét látod, ami folyamatos fényváltozásnak tűnhet.
- A relének is van mechanikai tehetetlensége, Tehát nem képes egy bizonyos sebesség felett húzogatni. Ilyenkor "zenélni" szokott a relé. Egy átlagos kisrelé, meghúzási/ejtési ideje, 20..100ms között van. Adott esetben ez is segíti integrálni a változásokat.

- Meg kell próbálni, a relé elé kötni egy egyszerű RC integráló tagot. (LC jobb lenne, de az macerásabb) Tehát sorba kell kötni a relével egy ellenállást, és a relé kapcsira pedig egy kondenzátort kötni. Ha megfelelő az RC tag időállandója. Ha az (R*C)>>mint a kapcsolgatás, akkor ez átlagolni fogja a kapcsolgatásokat, a relé meg mint hiszterézise elem fog működni.
- Az előtét ellenálláson a relé árama feszültséget ejt, de az nem lehet nagyobb, mint 3V, hiszen akkor a relére nem jut a meghúzáshoz szükséges feszültség.Tehát ez az ellenállás, a relé ellenállásának legfeljebb 20%-a lehet. Ekkor kb. 10V feszültség jut a relére a 12V-ból.
- Kondenzátornak akkora értéket kel választani, hogy a relé már ne kattogjon. A kondi kapacitását, meg valahol a 100µF-tól kell kipróbálni.
Azt tudni kell, hogy a szabályzóra jutó OHM-os terhelés a soros ellenállás miatt kisebb lesz, de az impulzusok terhelése a kondenzátor alkalmazása miatt nagyobb. Tehát illik a szabályzónak ekkor nagyobb áramot is tudni meghajtani, mint egy relé. Hiszen a kondenzátor váltakozóáramú ellenállása nulla, így a szabályzó, csak a soros előtété ellenállással találkozik, ami 20%-a a relé ellenállásának.
- Azt el is felejtettem kérdezni, hogy a relén van-e reverzdióda. Mert a relé kikapcsolásakor a tekercsben ellenindukált feszültség keletkezik, ami megzavarhatja a szabályzó működését. (Mert lehet egyszerűen, csak ennek hiánya okozza a problémád.) A dióda rövidre zárja (visszavezeti a tekercsbe) az ellenindukált feszültséget, de a kondi alkalmazása esetén már felesleges, mert a kondi miatti lassú feszültségváltozás, már nem okoz jelentős ellenindukált feszültséget.

Remélem nem zavart össze hirtelen a sok információ.
üdv! proli007
(#) Kovidivi hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Helló!
Vajon a félvezetőknek van "kopása"? Tehát ha építek egy erősítőt, vagy kapcsoló üzemű tápot, akkor lehet arra számolni, hogy 2-10év múlva mondjuk magától zárlatba megy a félvezető, mint pl. ahogy egy kuplungtárcsa az autóban tönkremegy? Vagy ezek, ha nincsenek a határadat környékén járatva, örök életűek? A másik, mi van akkor, ha egy félvezető 30V-ig használható katalógusadat szerint folyamatosan, viszont kap néha 1ms-ig 60V-ot, akkor mondjuk a 100. ilyen impulzus után kifekszik a félvezető? Köszönöm!
(#) kisist1 hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Sziasztok!

Van egy régi Ganz–MÁVAGos Wattmérőműszerem, csak nem vagyok biztos benne hogy kéne bekötni.

A bal oldali két csatinál I van, gondolom az az Áramerősség tekercse, a középső két csatinál pedig U van, az lehet a feszültség tekercs.
Hogyan kössem be hogy jó legyen?

Az előző tulaj azt tanácsolta hogy a Feszültség tekercset párhuzamosan, az Áramerősség tekercset pedig sorosan kössem rá.
kép mellékletként csatolva.

Előre is köszönöm a segítséget!
keresés miatt: analóg mérőműszer bekötés wattmérőműszer wattmérő műszer
(#) pucuka válasza kisist1 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Jól mondja, a bekötés is jó. Mérésnél figyelj arra, nehogy túlterheld a műszert. És 50 Hz en mér hitelesen, de max 400 Hz -ig lehet mérni vele.
(#) proli007 válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Hello!
Félvezető élettartamra vannak számítások, de szigorúan a paraméterein belül. De ha ki akarod próbálni, lehet a tied kevés lesz hozzá. Gyakorlatilag előbb avul el, mint tönkremegy.
Kapcsolóüzemű tápok nem tartanak a végtelenségig. De helyes méretezése és használata esetén, (még ha a félvezető is hibásodik meg) nem a tranyók fognak tönkremenni, hanem a kondik. Azok élettartama hosszú életű kondi esetén is, kb. 2000 óra. (persze ha a hőmérsékleti határok közelében működik)

De miért is kell a 30V-os tranyóra 60V-ot küldeni akármeddig? Nem célszerű akkor nagyobb tranyót, vagy védelmet használni? Paraméterin kívül nem meghatározható a viselkedése és ne is várd, hogy valaki is deklarálja, vagy jótáll érte..
(Ha két zsákot a hátadra teszek, Te hány zsák után fekszel ki?)
üdv! proli007
(#) Baxi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Hi
Kösz a kiadós magyarázatot
Majd holnap kipróbálom az RC -tagot, egyébként van a relén dióda.

Más ha most a relére mint induktivitásra rakok egy kapacitást akkor nem fognak ott "összeveszni" azaz nagy feszültség indukálni? (Csak mintha rémlene ilyesmi)
Köszönöm még egyszer a választ,segítséget.
(#) proli007 válasza Baxi hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Hello!
Te egy rezgőkör rezonancia frekvenciájára gondolsz. De a relé veszteségi (OHM-os és egyéb) ellenállása elég sok, ehhez. A kondi viszont túl nagy.
A tekercs nyitási indukciója lehet nagy. De ez csak akkor jelentős, ha az áram kikapcsolási sebessége igen gyors, és a terhelő impedancia közel végtelen nagy (mint egy gyorsan kikapcsolt tranyó esetében).
üdv! proli007
(#) lapose válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Szia!
Idézet:
„A másik, mi van akkor, ha egy félvezető 30V-ig használható katalógusadat szerint folyamatosan, viszont kap néha 1ms-ig 60V-ot, akkor mondjuk a 100. ilyen impulzus után kifekszik a félvezető?”

Ha a félvezető másodlagos letörési feszültsége kisebb mint a 60V valószínű azonnal tönkre megy. Az, hogy egy tranzisztor a katalógusban megadott értékeket milyen mértékben teljesíti az a gyártótól is függ. Lehet, hogy a 30V-osnak reklámozott alkatrész letörési feszültsége bőven felette van a 30V-nak, de lehet hogy csak éppen annyi. Mindenesetre rizikós a katalógus adatokat átlépni.
Ha érdekel egy kicsit a tranzisztorok paramétereinek szórása azonos típuson belül más-más gyártótól, nézz be a hamis-tranzisztoros topikba, és keresd meg Libus méréseit a 2N3055-ös tranzisztorokról.
(#) Kovidivi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Ez csak elméleti kérdés volt. A kondi nekem is eszembe jutott, hamarabb szárad ki, mint bármelyik már alkatrész tönkre megy. Ezek alapján akár 50év múlva is felhasználhatom a most megépített erősítőm félvezetőit, ha addig nem teszem őket tönkre. Ennek nagyon örülök! Hamarabb rohad el egy fa doboz. Szinte nem is nagyon tudnék hasonlóan időtálló dolgot felhozni...
(#) Dániel X hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Hali!

nem tudom hogy ide tartozik e de valaki akinek van a tulajdonában próbapanel elmondaná miből áll? Egy téglalap alakú műanyag lukakkal? a lukak simák vagy olyanok mint az IC foglalat? Van benne érintkezőszerű valami?

Koszi
(#) 3cHo hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Sziasztok!
Volna egy kérdésem:
Adott egy modem, amibe egy 12v; dc; 1a; -es adapter volt, csak ez elromlott. Mi történik, ha a modembe egy 12V; DC; -és nem 1A-es, hanem mondjuk csak 300miliA-es adaptert tennék?

A válaszokat előre is köszönöm.
(#) hadnagyakos válasza Dániel X hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Igen, a lyukak alatt vannak érintkező sávok, amik a felszínén lévő rajzok szerint vannak elhelyezve. A lábtávolságok megfelelnek a DIP tokozású IC-k lábtávolságaival.
(#) Dániel X válasza hadnagyakos hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
És akkor egy rajz pl vonal mentén a lukak össze vannak kötve vagy sem? Azért kérdezek ennyit mert házilag akarok egyet csinálni!
(#) storm válasza 3cHo hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Valószinű, hogy huzamosabb ideig használva leégne a dugasztápod
Következő: »»   1042 / 3984
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem