Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es kivezérlésjelzők
 
Témaindító: KeserűCukor, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 151
(#) olibali hozzászólása Jún 7, 2007 /
 
Lenne egy olyan kérdésem, hogy nem baj az hogy a tranzisztoros (kivnagy.jpg) változatnál a 25K-s poti helyett egy 10K-s potit rakok?
(#) Skip válasza olibali hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
ebben az esetben ha túl nagy a jel akkor kevésbé tudod "lehuzni" a villogó ledek számát...
amugy nem gáz( én személy szerint ki is hagytam)
(#) maTaKee hozzászólása Jún 7, 2007 /
 
üdv!
ezt megépítetem és nem megy , az lehet a gond h a potik trimmerpotik??


a277d.gif
    
(#) jdani hozzászólása Jún 7, 2007 /
 
Na gyerekek! majd szóljatok már ha valaki elkészitette ezt a kapcsoláls! vagyis nekem egy nyák kellene! akár scannelt,vagy fotózott, vagy progival megrajzolva, Tök mind1! csak lássak már egy nyákot! ezt a rajzot,épitményt beszélem!
(#) maTaKee válasza maTaKee hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
tud vki help -et nyújtani??
(#) titi válasza maTaKee hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Hali!
Biztos nem a trimmerpotik miatt van.
Miről hajtod meg?
Mert ezt úgy látom a végfokkimenetről kell.
Egyáltalán nem megy, vagy az első led világít, csak több nem?
Minden alk rész jól van berakva? (pl dióda)
(#) maTaKee válasza titi hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
minden jól van berakva, csak a 220nF kondi nincs itthon ezért egy 100nF raktam bele!
(#) titi válasza maTaKee hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
a kondi nem gond, de a többi kérdésre nem válaszoltál
(#) titi válasza titi hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Ja és milyen feszültségek vannak a 3,16,17 lábakon üzem közben? (max 6V lehet)
Ha a 17-es lábon közel 0V van, akkor próbáld meg az 1,2M ellenállást kisebre venni.
(Itt kellene tudni, hogy miről hajtod, hogy mekkora a bemenő fesz.)
(#) szabjan hozzászólása Jún 8, 2007 /
 
No K. Srácok!
Rávettem magam eme fórumot látva, hogy felelevenítsem elektronikai hobbimat. Én még valamikor a módszerváltás előtt kezdtem. Borzasztóan örülök, hogy sokan ilyen lelkesedéssel állnak ma is neki alkotni, amikor rengeteg alőregyártott kapcsolás létezik. Mivel sajnos jópár évvel ezelőtt abbahagytam ezt az elfoglaltságot, kicsit kiestem a gyakorlatból. Nem is tudom hány hete lassan próbálom összeszedni a infokat, mert nekem bevallom őszintén a előhívásos technika kiesett eddigi alkotásaimból. Mindent csak filcel csináltam régebben, és bár túl vagyok vagy 6 erősítőn meg tápon meg még ki tudja min..., nem hagyott nyugodni a technika. Megpróbáltam a mások által több helyen leírt levasalt lézernyomtatós módszert, nekem nem jött össze.
Így nekiveselkedtem a városnak. Ez a Conrad bolt is kiesett nekem eddig, azt se tudom mikor nyílt meg..
De itt sikerült mindent beszereznem újra, ill majdnem mindent mert Philips uv lámpa-vagy mi- nem volt nekik.
Úgyhogy maradt nagyanyám kvarclámpája. Úgyse használja már.
Még egy dolog hiányzott a fólia. Itt léptem egy nagyot /meg drágát/ és vettem egy 50 darabos írásvetítő fóliát lézernyomtatóhoz. Ez nagyon jó.

Elnézést ha hosszú lett a bevezető. Rátérek a lényegre.
A sok megmardt alkatrészből gondoltam kicserélem az akkor nem túl jól sikerült kivezérlésjelzőmet az erősítőmben.
Elővettem agyamban /meg könyvben/ a már egykor elkészített 6 ledes tranzisztoros kivezjelzőmet.
Ezt készítettem el és hálistennek sikerült.
Pár képet mellékelnék róla, ha esetleg valakit érdekel készítek róla egy gyors kapcsrajzot.
(#) Frankye válasza szabjan hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
Anno én is így cseppentem vissza az elektronikai hobbiba... Teljesen egyetértek Veled, akár a saját story-m is lehetne, amit leírtál!

Nagyon tetszik a kivezérlésjelződ! Igazán szép, szerintem másnak is fog tetszeni... Nem bonyolult, akár kezdők is megépíthetik, és sikerélményt jelenthet Nekik! Ha felteszed a kapcs. rajzát, azért hálásak leszünk!
(#) Bartha Levente hozzászólása Jún 8, 2007 /
 
Hali!Kéne egy kis segítség:a kocsimba bekötnék egy pár LED-et(a világítós öngyújtóbol szedtem ki).Milyen ellenállás kel, hogy 12V-ról 5V-ot csináljon nekem???
(#) szabjan hozzászólása Jún 8, 2007 /
 
Nos itt a rögtönzött /erősen!/ rajz.

A soros osztóval vállalkozóbb szellemüek kisérletezhetnek .
Ami biztos az utolsó/föld/ ellenállást nem lehet kisebbre venni, mert nem gyullad ki az utolsó led./Persze ez lehet tápfesz függő is/.

Egyébként az eredeti kapcsolás a BRG ötlete.
Az 1985 ös Magnósok Évkönyvében meg lehet találni az MK-29 es magnó rajzában. /csak az 4 ledes/.
(#) ethcbi válasza Bartha Levente hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
A LEDhez nem 5V, hanem 1.5 kell. Egyébként 1k 1/4W elég lesz. Nem feszültséget hanem áramot kell számolni. A LEDek 2-20 mA között működnek mérettől függően. A 2mm-es 2 mA az óriás LED 20 mA.
(#) Frankye válasza szabjan hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
Köszönjük szépen!
(#) Gábor488 válasza szabjan hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
Ha lehet nekem még kellene egy beültetés is
(#) szabjan válasza Gábor488 hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
Húha
Ha a fénykép nem elég, megpróbálok rajzolni egy nyomtatásra.
(#) Gábor488 válasza szabjan hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
Kössz
(#) toby hozzászólása Jún 9, 2007 /
 
Stereo LED-es VU-meter, sztem egyszerű és jó...
IC1+2 2x Lineáris IC LM3915 / LM3914
LED's 20x Tetszés szerinti LED (asszem 5V-osak)
C1 1x 47µF Elektrolit
C2 1x 100nF
R1,2 2x 1K Ohm
Jp1 4 Pólusú csati

vu_meter.jpg
    
(#) m.joco hozzászólása Jún 12, 2007 /
 
Meg szeretném építeni ezt a kapcsolást egy mélynyomóra? Kérdésem az hogy lehet ezt a végfok elé, és a hangszóróra párhuzamosan kötni is?

Én hangszóróra fogom párhuzamosan kötni, a hangszóróra rámértem, és a multi azt mutatta, hogy 4,5ohm. Most akkor mekkora R1 ellenállást használjak(Úgy mértem a hangszórót, hogy nem kötöttem ki az elektronikából)? Lehet használni 10mm-es LED-et is?
És a tápnak én maga a mélyláda tápját szeretném használni, nem terheli le nagyon, és stabilizált táp kell, vagy elég a pufferelt??????

Előre is köszi a segítséget

Még annyit, hogy amikor megadják, hogy egy hangszóró hány ohmos, ahhoz má bele van számolva az induktív ellenállása?

ezis.gif
    
(#) Kovidivi válasza m.joco hozzászólására (») Jún 12, 2007 /
 
hello!a kivezérlésjelzőt a végfok elé is kötheted,és a végfok után is.a hangszóród sztem 4ohmos(nézd meg mi van ráírva,ha több van sorosan,vagy párhuzamosan,akkor számold ki az eredő ellenállást) ,tehát r1=10k .használhatsz 10mm-es ledet,mert áramgenerátoros az ic.nem fogyaszt sokat az áramkör a mélyládádhoz képest,de ebben majd vki más válaszol,nemtom(én személy szerint inkább egy pár100ma-es trafóra kötném,vagy szg. tápra),sztem mindegy milyen tápod van,nekem ment a kína fos-ról is minden nélkül üdv.
(#) ethcbi válasza m.joco hozzászólására (») Jún 13, 2007 /
 
Az R1 és R2 ellenállás helyett tegyél be egy 20K trimmert és akkor pontosan be tudod állítani. Azonban a mélynyomó tápja pont akkor fog megcsuklani amikor a kijelzőnek jeleznie kellene. A kondit válaszd a létező legnagyobbra amihez hozzá tudsz jutni és egy diódán keresztül tápláld a kapcsolásodat. Így tudod egy kicsit függetleníteni az áramkörödet.
Üzemközben mérd meg a hangszórón megjelenő csúcsfeszültséget, mert lehet hogy a referencia feszültséget és a min max limitet is állítani kell. Jelenleg kb 9-10 V bemeneti csúcsra van tervezve.
(#) m.joco válasza ethcbi hozzászólására (») Jún 13, 2007 /
 
Szóval akkor a 2,2µF-os kondi helyett használjak nagyobbat? És a mélynyomó trafója 18V AC. Milyen kapcsolás kell még, hogy meg legyen az ic-nek a tápja? Valami stab ic esetleg, vagy csak pufferkondi?
(#) ethcbi válasza m.joco hozzászólására (») Jún 14, 2007 /
 


A fenébe is! Hányszor kell elmondani, hogy bmp fájlt nem töltünk fel/csatolunk?!
Módosítva! Moderator
(#) m.joco válasza ethcbi hozzászólására (») Jún 14, 2007 /
 
Köszi szépen
És mekkora legyen a dióda után lévő ellenállás, amin keresztül kapják a LEDek a tápot? És miért kell az oda?
És akkor még abban nem tudnál segíteni, hogy hogy oldjam meg a tápellátást 18V váltófeszről???
(#) ethcbi válasza m.joco hozzászólására (») Jún 14, 2007 /
 

volt mellé egy hosszú levél is, csak bmp fájl volt a csatolmány.

Nos, mehet az erősítő egyenfesztápjáról is, a dióda megakadályozza az áram visszaáramlását az erősítőbe, így a pufferelt energia megmarad a kijelzőnek. Az ellenállás kb 10-20 ohm, azért kell, hogy ne az IC disszipálja el a 18 V miatti nagy teljesítményesést. A jelenlegi beállítás kb 30 mA LED áramot jelent, ami a legóriásabb LEDnek is elég(sok). Ha ez gondot okoz akkor a feszosztóban lévő ellenállásokat is növeld meg arányosan. mérd meg a 7. lábon a feszültséget (kb 9V lesz) A LED áram (ami ugye normál esetben 10 mA) úgy számolható, hogy ezt a feszt osztod az R1 és R2 összegével. A kapott érték tízszerese lesz a LEDeket hajtó áram.
A beállítás működési tartománya 0 és 9 V közötti. ekkora feszültség nem szokott hagszórón megjelenni, de mérd meg ezt is.
(#) m.joco válasza ethcbi hozzászólására (») Jún 14, 2007 /
 
Mégis 5mm-es LED lesz használva, aminek ha jól tudom 20mA kell. Tehát ha jól gondolom, a jobboldalon lévő R1 és R2-t 4500ohmra kell cserélni, amit az eredeti rajzon lévő ellenállások aránya alapján kell "szétválasztani". Nos a 18Volt váltót én graetzel egyenirányítom, és a lüktető egyenáramnak a csúcsfeszültsége kb. 25,5 Volt lesz, ami már több a kapcsrajzon lévő 20Voltnál. Szóval használjak én még egy zenert, kb 6voltosat záróirányban, hogy akkor a kapcsolásra jutó max csúcsfesz ne legyen nagyobb 20 Voltnál???????

És már az előbb elmondott hozzászólás alapján akkor a bal oldali R1 és R2 helyett használhatok egy 20kohmos trimmert? Egyik lábát a hangszóróra(jel), másikat a földre, a középsőt az 5-ös lábra. És igy lehetne kalibrálni?
(#) ethcbi válasza m.joco hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
Ha az egész mélynyomót te építed, akkor érdemes egy külön kisteljesítményű tápot építeni a kijelződnek kb 10 V-os 3 W-os elég lesz. Így a tápban megy el az a hő ami egyébként az ICt terhelné.
A trimmert pont úgy alkalmazd.
Az R1-R2 aránya határozza meg a referencia feszültséget, és a kijelző működési tartományát. Ezért azt meg kell tartanod, ha az eredeti kapcsoláshoz hű akarsz maradni. De mérd már meg a hagszórón a feszültséget, mert az fontos adat ennek a beállításához. Vagy úgy jársz mint azok akik arra panaszkodnak, hogy csak az első LED világít.
(#) ToZo hozzászólása Jún 18, 2007 /
 
Sziasztok!

Építettem egy kivezérlés jelzőt. De van egy kis problémám vele.

Ha az mp3 lejátszomat dugom rá, akkor minden jó, müködik.
Viszont ha a számítogépet, vagy egy magnot kötök rá, akkor gond van. Amint a két készülék jelföldje összeér, zárlat keletkezik, vagyis szikrázik összedugásnál, és a kivezérlés jelzömet meghajtó tápnál a zárlat led kigyullad. Megmértem ezt a feszültséget a két jelföldje között és 25V egyen feszültséget mértem, és a magno volt a +.
A kivezérlés jelzömnél a jelföld megegyezik a táp - részével, mivel 1 tápról hajtom meg ( 9V-ról).

A kivezérlés jelzömröl kapcsolási rajzot nem tudok mellékelni, mert több részből tevödik össze és a kapcsolási rajz fejben van meg.

Aki tudjai, hogyan tudnám kiküszöbölni ezt a problémát kérem segítsen.
(#) ToZo válasza ToZo hozzászólására (») Jún 18, 2007 /
 
Sziasztok!

Meg csináltam a kapcsolási rajzokat, hátha így tudtok segíteni.
A ajzokon csak 4 Led-es részt tüntettem fel, de úgyan azon az elven több is lehet, nálam 12 van.

Két féle bemeneti részkapcsolás van, és mindegyiknél jelentkezik a zárlat probléma.
Következő: »»   12 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem