Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Robotika kezdőknek
 
Témaindító: mspike, idő: Júl 18, 2005
Lapozás: OK   33 / 82
(#) vagnerjazon válasza Petroimro hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Mivel nem csak ezt rendeltem, hanem más dolgokat is(kb.:20.000 Ft), így kb. 4000 Ft volt a posta(a legolcsóbb szállítási módot kiválasztva), de ez függ attól, hogy milyen értékben rendelsz.
(#) sargarigo válasza vagnerjazon hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Ezt a függvényt lehet jobb lenne inkább közelíteni valami egyszerűbbel! Mire eléred hogy az avr-ed kiszámolja neked pontosan, addigra el is fogyott minden erőforrásod. Ugye lebegőpontos, nagy pontosságú, valós számokkal akarsz műveletet végezni, ráadásul valós időben.
Jobban jársz, ha előre kiszámoltatod az excellel fix értékekre, majd a kapott táblázatot eteted meg az avr-el. Kicsit pontatlanabb, de nagyságrendekkel gyorsabb, és csak egy kis tárhelyet kér.
(#) vagnerjazon válasza sargarigo hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
A "megetetés" alatt azt érted, hogy if(ertek=valamennyi), akkor cm=ennyi, és ezt így végig? Mert erre én is gondoltam, lehet hogy ez lesz, bár még ugye ha sikerülne saját programot írni a robotnak számítógépoldalon, akkor meg lehetne csinálni, hogy a robot elküldi bluetooth-on a mért számot, a számítógép kiszámolja, majd vagy visszaküldi a cm-t, hogy kezdjen vele a robot amit akar, vagy már rögtön a parancsot küldi vissza, hogy mondjuk merre menjen. Ebben egy a bökkenő: ilyen szintem még nem tudok programot írni, majd kiindulok valamiből, csak ehhez még idő kell.
Mindegy, egyenlőre megcsinálom úgy ahogy a hsz. elején írtam. Köszönöm a választ!
(#) borvendeg hozzászólása Feb 19, 2011 /
 
Tudom,hogy már kérdeztem, de még nem kaptam választ. Szükségem lenne egy olyan szoftverre ami méri a BT-el erősségét. A blue soeil-nál azt vettem észre, hogy elég ritkán frissíti a vett jel erősségének kijelzését.
köszi.
(#) Fizikus válasza vagnerjazon hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Itt a Sharp szenzor ertekeit egy un. lookup-table-ban taroljak el, ebbol keresi ki a tavolsagot az AVR.
Bővebben: Link
De ahogy nezem, ez is csak cm pontossagu.
Vagy ugy is kozelitheted ahogy en csinaltam a Jani-6 robotos cikkemben.
(#) Fizikus válasza vagnerjazon hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Vagy probald ki a [4752/(x + a)] + b fuggvenyt.
Ezt abrazold az excelben, ahol a es b erteket probalgatassal be lehet loni ugy, hogy elegge jol illeszkedjen a gorbe a mert adatokra ( a es b erteke negativ is lehet, de ha a negativ, akkor vizsgalni kell, hogy ne akarj veletlenul 0-val osztani, amikor x=a!).
(#) Fizikus válasza borvendeg hozzászólására (») Feb 24, 2011 /
 
Gondolom ez: (Bővebben: Link)
nem oldja meg a problemadat...
(#) borvendeg válasza Fizikus hozzászólására (») Feb 24, 2011 /
 
Köszi!
Közben megoldottam. Van linux a gépemen és az tudja alapból mérni.
(#) Udani hozzászólása Feb 26, 2011 /
 
Sziasztok!
Kaptam egy Futuba Servo s3003-at.
és ezt probálnám iránytani viszont csak annyit tud hogy az alap pozicióba áll .Ez a kód alapján működik
  1. PORTB ^= (1<<PINB3);
  2.  
  3.                _delay_us(1520);
  4.                            PORTB ^= (1<<PINB3);
  5.  
  6.                    _delay_ms(18.5);

viszont ha átírom a delay_us-t akkor már nem csinál semmit és így is csak akkor áll a középső pozícióba ha az eredeti helyzete pozitív irányban áll a kezdőhöz képest.Tehát csak egy irányba tud forogoni.
(#) Fizikus válasza Udani hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
Szia!

Az alabbi kod egy gyari (1MHz-es belso orajelet hasznalo) ATMega8-as szervoteszter. A Timer2-t felhasznalva kb. 1 es 2 ms kozotti impulzusokat ad 61Hz-es frekivel (18ms-onkent). A kozepallas (1.5 ms-os impulzus) OCR2=23-as erteknel van.
Probald meg ezzel, hatha megy...
  1. /* Szervo teszter (Szervo a PB3 labra kotve)*/
  2. #define F_CPU 1000000UL  /* 1 MHz CPU clock*/
  3.  
  4. #include <util/delay.h>
  5. #include <avr/io.h>
  6.  
  7. int main (void)
  8. {
  9.         uint16_t pwm;
  10.  
  11. //  set up PORTB, pin 3 as output (Servo PWM)
  12.         DDRB = _BV(DDB3); //servo PWM
  13.  
  14. //  set up PB3 for 8 bit fast PWM
  15.         TCCR2 = _BV(WGM20)  // Timer2 fast PWM
  16.           | _BV(WGM21)  //Timer2 fast PWM
  17.           | _BV(COM21)  //non-inverted PWM
  18.           | _BV(CS22);   // 1/64 prescale (61 Hz PWM pulse freq.)
  19.         OCR2 = 23;
  20.        
  21.                 while (1)
  22.                 {      
  23.                 //  Servo PWM
  24.                 pwm=23;
  25.                 OCR2 = pwm;
  26.                 _delay_ms(1000);
  27.  
  28.                 for (pwm=23; pwm<=31; pwm++)
  29.                 {
  30.                 OCR2 = pwm;
  31.                 _delay_ms(500);
  32.                 }
  33.  
  34.                 for (pwm=30; pwm>=16; pwm--)
  35.                 {
  36.                 OCR2 = pwm;
  37.                 _delay_ms(500);
  38.                 }
  39.  
  40.                 for (pwm=17; pwm<=23; pwm++)
  41.                 {
  42.                 OCR2 = pwm;
  43.                 _delay_ms(500);
  44.                 }
  45.                 };
  46. }


De az itt levo kapcsolast is megepitheted: RC szervo teszter (Nyolc labbal II.)
(#) Udani válasza Fizikus hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
Szia! Kipróbáltam amit az egyik cikkedben írtál és azzal megy már csak az a baj hogy a szervo csak egy irányban tud elfordulni a másik be nem akar.Hiába állítom át az értéket.
(#) Fizikus válasza Udani hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
A fenti kod a szervot a 2 szelso ertek kozott oda-vissza pasztazza (1-2ms kozott lepteti az impulzushosszt fel es le, van olyan szervo ami 0.5-2.5ms tartomanyt is elfogad, ezt szervonkent ki kell probalni hogy hol vannak a szelso ertekek).

Az is lehet hogy pl egy 90 fokos szogtartomanyu szervod van es a szervora a kart nem az 1.5ms-os kozepallasban tettek fel, ezert tunhet ugy, hogy csak az egyik oldalon mozog.

Adj a szervora 1.5 ms-os jelet, majd szuntesd meg a tapelletesat a szervonak, ekkor kozepallasban marad, szedd le rola a kart es tedd vissza ugy hogy a szervo hossztengelyebe mutasson. Ezutan probald ki hogy mozog-e ettol a poziciotol jobbra es balra, ha valtoztatod az impulzust 1-2ms kozott...
(#) Udani válasza Fizikus hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
Beállítottam a szervot OCR2 = 23 ekkor beáll a középső állapotba aztán OCR2 = 16 ekkor is beáll aztán megint OCR2 = 23 és ekkor már nem csinál semmit.
(#) Fizikus válasza Udani hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
Felreertetted, az OCR2=17 az egyik szelso allas, az OCR2=31 meg a masik szelso helyzet. A kozepallas az OCR2=23-nal van. Lehet hogy a te szervod altal hasznalt impulzustartomany szukebb. Probald meg az OCR2 erteket 19-27 (23+-4), vagy 18-28 (23+-5) kozott valtoztatni csak, es fokozatosan novelni a tartomanyt. Ellenorizd le hogy tenyleg a belso 1MHz-es oszcillatorrol megy az AVR, es ATMega8-at hasznalj, mert csak ebben az esetben lesznek jok az idozitesek, mert mac AVR es mas orajel eseten minden idozitest at kell szamolni es annak megfeleloen modositani a PWM fajtajat, az eloosztas merteket es az OCR ertekeit...
(#) Udani válasza Fizikus hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
Amit használok szervo az egy +-60 fokos szervo ami csak akkor áll be a kezdő helyre ha elvan forgatva a középső pozíciótól pozitív irányba ha középső helyzettől negatívban van akkor nem fordul el.Tehát végül is nem tud elfordulni pozitív irányba.
(#) Fizikus válasza Udani hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
Akkor lehet hogy a motorvezerlesben hibasodott meg valami (pl. elszallt a H-hid egyik fele).
Ennel tobb otletem sajnos nincs...
(#) Udani válasza Fizikus hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
Szerinted az nem lehet baj hogy 50 hz pwm jelnek kellene lenni?
(#) Fizikus válasza Udani hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
Ennek a szervo adatlapjaban kellene utananezni. A legtobb szervonal az van megadva hogy az impulzusoknak legfeljebb 20ms-kent kell kovetniuk egymast (+- nehany ms, ami az adatlapbol kiderul)
(#) Vali_Barbulescu válasza mspike hozzászólására (») Márc 1, 2011 /
 
Én egy vonalkövetős arcfelismerős robot megépítését tervezem... nem sokat, de már haladtam vele. Forráskód publikus.

http://myhexapod.blogspot.com/
(#) bodgabo válasza Vali_Barbulescu hozzászólására (») Márc 2, 2011 /
 
Ez egy meglehetősen komoly projekt, nagy érdeklődéssel kezdtem olvasni a blogodat! Ha lesz egy kis szabadidőm, kezdem az elején. Sok részlet sötét folt számomra, amiknek utána kell járnom hogy megértsem. Ebből lehet igazán sokat tanulni! Köszönjük, hogy megosztod velünk!
(#) Sihu12 hozzászólása Márc 5, 2011 /
 
Sziasztok!
Egy klasszikus két kerekes vonal követő robotot szeretnék építeni, amit idővel komplexebbé tenném. Ebben szeretnék segítséget kérni. Mégpedig, hogy két Futaba s3003 szervó elég lenne a meghajtáshoz(360 fokra moddolva), ha a robot összsúlya kb 2,5kg lenne??
(#) borvendeg válasza Sihu12 hozzászólására (») Márc 5, 2011 /
 
Hello!
Erre a kérdésre a válasz nagyban függ a kerékátmérőtől. Nagy kerék esetén "elveszik" a nyomaték. Nekem elég erősnek tűnik a szervó motor. Bár nem sokat foglalkoztam vele.
(#) Sihu12 válasza borvendeg hozzászólására (») Márc 5, 2011 /
 
egy 8 centi átmérőjú lego kereket terveztem bele
(#) bodgabo válasza Sihu12 hozzászólására (») Márc 5, 2011 /
 
Ki lehet számolni a vonóerőt. Ha egy szervó 40Ncm nyomatékot tud, az 4cm rádiusz esetén 10N kerületi erő. Két szervó esetén 20N a vonóerő.
Gördülési ellenállást adatok hiányában nem tudok számolni, de sík, kemény terepen (parketta, linóleum...) simán el kell mennie.
(#) Zuzmo_farok hozzászólása Márc 11, 2011 /
 
Sziasztok!

Érdekességnek:
Buggers team -Alpha Rover video
Belefér a robotika fórumba, szerintem
Még elég kezdetleges beállításban van a motorvezérlő, mert a 10khz PWM freki zavarta a családot + az 5 macskát.
24v@3000mAh akkupakk + 12v@800mAh mikrovez és 2X L298 tápnak.
Atmega32@20Mhz a motorvezérlő (lesz visszacsatolás is)
+ egy router.

Buggers Team!
(#) Sihu12 hozzászólása Márc 12, 2011 /
 
Sziasztok!

Őt szeretném életre kelteni WIN7 alatt, de ez sehogy se akar sikerülni. Herculessel próbálkozok. vmi tanács?? Esetleg kell valamilyen drivert telepíteni az ilyenkehez? mert egyéb eszközként kezeli az eszközkezelő
(#) borvendeg válasza Sihu12 hozzászólására (») Márc 12, 2011 /
 
Hello!
Mik a tünetek? Nem látja a gép?
(#) szkrep válasza Sihu12 hozzászólására (») Márc 12, 2011 /
 
Ha pontosan ilyened van, akkor ezen nincs mit felismernie a gépnek; csak egy sorosportot kezelő program fog szóba állni vele. Vagy kivezetted az USB lábakat, és azzal próbálkozol?
Adatlapban nézd meg, hogy milyen baud érték kell neki, és milyen parancsokat szeret.
Ha minden igaz, ugyan ilyen modulom volt amíg a pickit2 úgy nem döntött, hogy 5V-ra állítja a tápfeszt... Működött szépen.

PIO11 lábbal mi újság? (magasan-AT command mód, alacsonyan-teszi a dolgát)
PIO8 és PIO9 hogy villog?
(#) Fizikus hozzászólása Márc 21, 2011 /
 
Sziasztok!

Vettem egy ilyet: LinkSprite JPEG Color Camera

Van valakinek tapasztalata arrol hogy hogyan lehet CMOS kamerat vezerelni mikrokontrollerrel?
(#) Sihu12 válasza szkrep hozzászólására (») Márc 21, 2011 /
 
Elnézést, de sajnos a kérdésem feltétele után jó időre nem tudtam gépközelbe lenni.

Tehát egy USB-TTL átalakítóval csatlakoztatom a géphez, de hiába probálok AT parancsokat küldeni hercules segítségével, semmire se válaszol.
Következő: »»   33 / 82
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem