Fórum témák
» Több friss téma |
Még egy kérdés:
A toroidhoz a 630-as biztosítékból gyorsat vagy lomhát tegyek?
Talán elmegy a gyors is...vagy 400-as lomha... pár hónap alatt kiderül.
Ok, köszi.
Sziasztok!
Megérkezett a trafóm amit a HQ elektronikától rendeltem... 300VA, 2x24V, 2x6,26A... Ez eddig stimmel, de a szekunder oldali vezetéket lemérve az átmérő 1mm... A táblázatom szerint az 1mm keresztmetszetű huzal 2,2A-t bir el... Most akkor ez hogy is van? A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015
1mm átmérő=0.785mm2, ez~2.4A (J=3-nál). 1mm2-en 2.5-3A is mehet.Lehet visszaküldeni.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015
Ugyan ezt a terméket lehet kapni a TME-nél is, és ott is ugyan ezt az adatot közölték...
Ez hibás termék, vagy csak rossz adatokat írtak rá.6.26A-hez min. 1.6mm-es huzal illik.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015
Akkor e-mail és mehet is vissza... Csak azt nem értem hogy akkor miért teszik fel... Mert nem hiszem hogy csak én vagyok elégedetlen...
Nem látunk képet, de azt feltételezem, hogy a trafóból egy hajlékony, műanyag szigetelésű vezeték jön ki, és Te azt mérted meg. Ha így van, akkor az itt kapott tanácsok (küld vissza, és egyebek) rossz tanácsok.
A trafóvezetékekre megadott áramsűrűség (2,5-3,5 A/mm2), erősen eltér a kivezető huzalra megengedettől. A legrosszabb esetben is 8-10 A/mm2 engedhető meg rajtuk, ami közel éppen stimmel is. A trafógyártók általában elég jól tudják a dolgukat, és mivel garanciával dolgoznak, ritkán vétenek alapvető hibákat.
A trafó Indel gyártmányú. Magát a zománcozott huzalt mértem, nem a szigetelést, mivel hogy van blankolva körülbelül 1cm-es rész. A mért huzal ugyan az a huzal, amivel a magot tekerték. Mellékeltem 2 képet. Az egyiken az adattábla szerepel, a másikon pedig a huzal kivezetése.
A kép nem elég jó, nem tudom a huzal méretét értékelni.
A nagyobb áramokhoz szükséges keresztmetszetet, a toroid tekercselés sajátosságai miatt, általában több párhuzamosan összefogott tekercselő huzallal érik el. Nem lehetséges, hogy a Te esetedben is 2 vagy 3 db 1 mm-es huzalról van szó?
Nem lehetséges. A kivezetéseket 3-4cm-ig vissza lehet követni. minden kivezetéshez 1-1 szál huzal tartozik. Viszonyítás képpen: a mérőcsúcs átmérője 1,85mm.
A duplán, vagy triplán tekert szálakat én is alkalmaztam, hála Nektek, fórumozóknak! A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015
Kiváncsíságból megnéztem az enyémet is, az egy gyári 330V/A toroid trafó, azon is 1-1,2 mm átmérőjű a sekunder tekercs huzalja, de amperban csak 2,5A van ráírva, viszont több feszültségkivezetése van.
Ez is gyári transzformátor. 300VA-es, 2x24V-ra tekerve, de csak 1mm-es huzallal.
Gyári 330V/A-es több feszültséggel van, az utolsó 2 X 36,5 V csak annak a vezetékét látom. Megkeresem a neten és megpróbálom feltenni.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015
A toroid trafó szerkezete miatt egyrészt kevesebb - rövidebb huzal kell rá, mint a más kialakításúakra, másrészt a tekercs hűlő felülete sokkal nagyobb, mint a tömörebb kialakítású trafóké. Emiatt ezekre nagyobb áramterhelést lehet ráengedni. A mostanában használatos huzalok zománcozása is jobb hőtűrésű, nem 80 C fokos.
Számold ki a hatásfokot! Mennyi hő fejlődik összesen, vas+réz? Mekkora felületen adja le,...?
Sok bizonytalanság kerül felszínre a trafód kapcsán.
Azt javaslom, találgatás helyett kapcsold hálózatra, és a 24 V-okra tegyél 1-1 db 24V/100W-os izzót terhelésnek. Ez 66 %-ban fogja terhelni a névlegeshez képest, közel 4-4 amperrel a két tekercset. Járasd 20-30 percig, és utána értékeld a melegedést (és mond el nekünk is).
Ha úgy van rajta a szekunder ahogy általában az lenni szokott, vagyis a felső 1 vagy 2 sorban, akkor nem olyan sok a 8A/mm2. SMPS trafóknál simán mehet ennyi, mondjuk azokon összesen van néhány méter huzal.
Amit sokan zománcrétegnek hívnak az egyébként lakkréteg, és bizony öregszik (az évek, évtizedek alatt lassan eltávozik a nedvességtartalma és rideg, törékeny lesz). Bontottam már ilyen öreg trafót, aminek a huzaljáról egy az egyben letöredezett a lakkréteg. Ezért (is) vét az olyan tekerő aki nem tesz szigetelést (vagy fúj pluszban lakkot) a toroid primer sorai közé. Bár régi, de egy kis infó a huzalról.
Nekem volt hasonló,ha nem ugyanez a trafó, az is duplán 1.0, 1.2 essel volt tekerve és simán bírta a folyamatos 6 ampert.Z.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2015
Szia. Nem vagyok itthon felszerelve ilyen izzóval, szóval ma megyek és szerzek valahonnan.
@Zotya1983: A legutóbb felhasznált toroidom szekunder tekercse is 1mm-es huzallal volt tekerve... Itt a a fórumon kaptam ötletet hogy tekerjem meg duplán... Hát megtettem, És köszöni szépen jól van. Én akkor is vékonynak találom a huzalt 6A-es terheléshez... Főleg ha az néha folyamatos terhelés lenne.
Folyamatosban kevés az tuti.Rosszul írtam csúcsokban elviseli ezt a terhelést,1.5mm es kéne a folyamatoshoz.Nekem van olyan toroidom ami 2mm essel van tekerve 750 va hez és4X24 v hoz.Azon viszont adattábla nincs hány ampert lehet átfolyatni rajta folyamatban.
A 2mm-es huzal terhelhetősége a táblázat szerint (2,5A/mm2) is 8A...
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2015
A 2,5 A/mm2 szélsőségesen túlbiztosított. Bátran megengedhető a külső rétegen (általában ez a szekunder) a 3,5-4 A/mm2-es áramsűrűség (sőt még nagyobb is!).
D2 huzal keresztmetszete éppen PI() mm2, így a terhelhetősége 12,56 A.
Nem tudtam szerezni ilyen izzót sehol sem a környéken. Megfelelő műterhelésem pedig nincs itthon. Mással nem tudom leterhelni?
Terhelni sok mindennel lehet. Két dologra kell figyelni, létrejöjjön kívánt terhelő áram, és ezt a terhelés is kibírja károsodás nélkül.
Az izzó egy kézenfekvő terhelés, mert látszik rajta ha folyik áram, sőt a fényerőből a nagyságra is lehet következtetni, és sokáig képes világítani. (Én a villamossági boltban szoktam ilyen izzót venni, hasonló célra.)
Akármi lehet a terhelés, ami az (mért) áramot elbírja. Vasaló,villanykályha, autóizzó, kerítésdrót, stb.
Régen a MEEI igen egyszerűen vizsgálta a bedobozolt tápegységet: szobahőmérsékleten megmérték a primer ellenállást, majd teljes terheléssel járatni kezdték. Fél óránként ismételték a mérést - az értékeket feljegyezték. Ha két és fél óra járatás után még emelkedett, akkor a készülék megbukott.
Az a baj hogy a környéken sehol nem tudok ilyen izzót szerezni. Egy egyszerű csatlakozóért is jó esetben 30, rosszabb esetben 50km-t kell utaznom. A kész áramköröket meg tuti nem fogom ráakasztani izzó nélkül.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2015
|
Bejelentkezés
Hirdetés |