Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   132 / 371
(#) madzagos válasza madzagos hozzászólására (») Dec 31, 2011 /
 
Bocsánatot kérek de tegnap elírtam a trafó típusát. Helyesen NEM toroid hanem hipersil tipusú. Mégegyszer elnézést kérek mindenkitől. BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK MINDENKINEK!
(#) illesoszkar hozzászólása Jan 1, 2012 /
 
B.U.É,K, MINDENKINEK
(#) erbe válasza madzagos hozzászólására (») Jan 1, 2012 /
 
Attól még nem lesz sokkal jobb a hatásfokod.
(#) csikben hozzászólása Jan 1, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy vasmagos trafóm, elég nagy teljesítményű, funkcionális problémája nincs, viszont ha áram alatt van és terhelés nincs rajt akkor olyan kb. 50Hz-es búgó hangot ad. Ha terhelem, akkor a terhelés mértékétől a búgás is intenzívebb lesz.

Végül is nem annyira zavaró, főként az érdekelne, hogy ez mitől van és van-e rossz hatása például élettanilag (sugárzás).
(#) Gyimate válasza csikben hozzászólására (») Jan 1, 2012 /
 
Szia!
Ezt a hangot azért adja, mert a vasmag lemezei rezegnek, ez akkor szokott előfordulni, ha a transzformátoron levő csavarok amik a vasmagot tartják össze nincsenek eléggé meghúzva. Élettani hatásáról eddig nem tudtak sem pozitívat sem negatívat bebizonyítani, de ilyenkor valamivel megnő a trafó mágneses szórása, ami akkor lehet zavaró ha például erősítőben van a trafó, mert a búgást kedvezőtlen helyzetben lehet a hangszóróból is hallani. Továbbá valamennyivel romlik a hatásfoka is a trafónak.
(#) madzagos válasza erbe hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Sikerült, az egyik primerből letekertem 190 menetet és készítettem egy új szekunder tekercset. Kipróbáltam a traktoron érezhető volt a változás könnyebben tekerte az önindítót. Köszönöm a segítő hozzászólásokat.
(#) Balint133 hozzászólása Jan 3, 2012 /
 
Sziasztok, transzformátort szeretnék tekercselni, viszont "logisztikai gondok"-ba ütköztem. Nem tudom, hogy hol lehetne magot/huzalt vásárolni relatíve kedvező áron.

Huzal még annyira nem is necces, viszont megfelelő méretű magot találni nehéz.

Elsősorban toroid magok érdekelnének (300VA+ kivehető teljesítménnyel - tudom ez nem volt pontos és szakszerű, de egyenlőre magot sem találtam, szóval nem láttam értelmét kiszámolni a pontos paramétereknek.) mert erősítőbe szeretném.

Vácon a Tali BT-nél sajnos nem lehet kapni hálózati transzformátorhoz való toroidot.
Valakinek ötlet/tapasztalat?

Köszi előre is!

* Törölve !
(#) Balint133 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 3, 2012 /
 
Elnézést kérek ezesetben, az összes témát átnéztem toroidokkal/transzformátorokkal kapcsolatban. Nem gondoltam volna, hogy a legtriviálisabb dologra nem keresek rá.

Ezer köszönet, mégegyszer elnézést az offtopicért
(#) Balint133 hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Sziasztok (ismét én, ezúttal remélem nem lesz off)

Trafó méretezési képletekkel kapcsolatban Kb 10 topikot olvastam át, hátha valahol találok egy átfogó "képletgyűjteményt", de sajnos nem sikerült.

Van valakinek képlete trafó méretezésről (keresztmetszet, vezetékátmérő, tekercsszám)? Érdekelne a Toroid és a Sima EI/ETD magok számítása közötti különbség! Vagy a toroid menetszámokat ugyanúgy számoljuk mint a EI/ETD magosakat? Azt tudom, hogy a toroid adott keresztmetszeten "többre képes", erről a csatolmányban szereplő képletet találtam a fórumon!

Tehát: A csatolmányban összeállított képletekkel meg lehet tervezni egy (toroid) trafót? Azért kérdezem, mert a képletekkel számolva primer menetszámnak: 1500 jött ki (1,2T fluxussűrűséggel és 5,94cm^2 vasmagkeresztmetszettel számolva - toroid). Ez picit soknak tűnik nekem :/

Megj: Egy 50VA 1x24V trafó lenne belőle OD:80mm ID:44mm H:33mm toroid vasmagra!

Ez a menetszám reális, vagy valahol fatális hibát követtem el?

351pletek.pdf
    
(#) djlaliboy hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
üdv mindenkinek!Sajnos elromlott az erősitőmben a trafó és nem tudom hogyan kell kimérni van több kimenet rajta de egyik sem add le feszültséget.Az erősitőm tipusa Fisher ca-271.A feszültséget befele megkapja de kifele semmi nem jön!Kérnék segitséget abban hogy hol lehet ezt javitani vagy milyen kell bele ha venni szeretnék egy másikat találtam egy szerviz utmutatót de én abbol nem jövök ki mert nem értem nem vagyok otthon az ilyenben.Köszönöm elöre is mindenkinek.
(#) zolika60 válasza djlaliboy hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Nincs a primer tekercs mellé egy hőkioldó betéve a papír alá? Lehet, hogy csak az szakadt. Multiméterrel mérj ellenállást a tekercseken.
(#) djlaliboy válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
5szál jön a trafóbol kifele melyiken mérjem?2piros 1fekete 2szál sárga vagy zöld
(#) Marko Ramiusz válasza djlaliboy hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Szia, djlaliboy! Miből gondolod, hogy a transzformátorod rossz, miből gondolod, hogy biztonsági transzformátor? Vannak elektromos ismereteid vagy elektromos végzettséged?
Üdv.: Yoe
(#) djlaliboy válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
sajnos nincs igy igazad van lehet nem az!
(#) kralikandras hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Üdv mindekinek!Hálás volnák,ha linkelne valaki egy hiperszil trafó kalkulátor programot - ami a Vistán is megy.Köszönöm,ha segítesz!
(#) Marko Ramiusz válasza djlaliboy hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
(Bocs' a kérdésekért, az írásod közepét is elolvastam). Akkor bízd szakemberre, mert olyanokat mondanánk, hogy: a primert mérd ki ellenállásmérővel, vagy csipogóval, mérj áramot lakatfogóval, vagy egyéb árammérővel.... Azért egy-két konkrét kérdés: mit nem csinál az erősítőd, csak a bekapcsolásjelző nem világít?
(#) djlaliboy válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
azčrt nagyábol črtem a dolgot de nem kap áramot egyáltalán
(#) Marko Ramiusz válasza djlaliboy hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Feszültséget vagy áramot nem kap?
(#) djlaliboy válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
semmi nem jön kifele a trafobol
(#) reloop válasza djlaliboy hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Szia! Mellékelem a trafó rajzát. Ellenőrizd a biztosítékot. A rajz alapján végig tudod követni szakadásvizsgálóval, hogy hol szakad meg a primer kör.

Trafó.JPG
    
(#) djlaliboy válasza reloop hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
okés!Köszönöm szépen átnézem és szolok!
(#) reloop válasza djlaliboy hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Szívesen! Az erősítő kapcsolója legyen tehát bekapcsolva, a konnektorból pedig kihúzva. Úgy kell rajta végig menni mint egy karácsonyi égősor vizsgálatánál
(#) djlaliboy válasza djlaliboy hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
ez a trafó kapcsolási rajza
(#) djlaliboy válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Itt az eredeti kapcsilási rajza a trafónak de nem tudom mit kell és hogyan mérni rajta!

névtelen.JPG
    
(#) reloop válasza djlaliboy hozzászólására (») Jan 5, 2012 / 1
 
A viola és a fekete között mérhető a hőbizti.
(#) Grindi hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Üdv van nekem egy trafóm de tönkrement, ez egy 125V ról transzformál le de nem tudom hány voltra. A meneteket megszámoltam és a vezetékek átmérőjét megmértem. De nem tudom hogyan számoljam ki a kérdéses le transzformált feszültségeket. Ebben kérnék segítséget.
(#) Marko Ramiusz válasza Grindi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Szia!Hmmm. Szerintem a menetek számából az áttételt ki lehetne számolni. Üdv.: Yoe
(#) Grindi válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Erre valamilyen képlet kellene nekem, vagy egy moricka rajz.
(#) Marko Ramiusz válasza Grindi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Még egyszer elküldöm.
(#) Marko Ramiusz válasza Grindi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Kb. 24 éve tanultam ezt, utána kellett néznem. U1/U2=N1/N2=a. Az 1-es a primer, a kettes a szekunder, "a" az áttétel.
Következő: »»   132 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem