Fórum témák
» Több friss téma |
A kapcsolási rajz jó e nálam az ellenállás értéke 27 ohm ra jött ki !
Sziasztok!
lenne egy tréfás kérdésem! Szerintetek lehet valamivel kezelni a kész "befórrasztott" nyáklap forrasztott oldalát, hogy ne szennyeződjön, a szabadon maradtt réz felület ne korrodálodjon??
Vagy kémiai ónozó...
Olcsó, nagyon szép, gyors (lakknál sokkal gyorsabb). (én most tértem át a lakkozásról ónozásra)
Érdekes...Azóta megcsináltam Proteus-ban is a kapcsolási rajzot, és ott 7ohm-os ellenállásokkal jött ki.
Milyen típusúak a led-ek? Jó lenne látni hozzá egy I-U karakterisztikát, onnan már kiszámítható pontosan az előtétellenállás értéke.
Hali
Fenyogyanta (kolofonium) izopropil alkoholban oldva, es szorofejes flakonnal raszorva. Udv Vili
Sajnos nincs U-I karakterisztika. Ezek az adatok állnak rendelkezésemre:
* Source Material: InGaN * Emitting Colour: 0.5 WATT 5mm 5-Chips Ultra Violet(UV) SuperFlux LED * LENS Type:Water clear * Luminous Intensity-MCD: Max: 28000 mcd * Reverse Voltage:5.0 V * DC Forward Voltage: Typical: 3.4 V Max: 3.6V * DC Forward Current:100mA * Viewing Angle:120 degree * Lead Soldering Temp:260°C for 5 seconds * Intensely Bright csatoltam a kapcsolást, ahogy összekötöttem.
Szia!
Itt vannak a lényeges adatok! A diódád nyitófeszültsége 3,4V Az áram: 100mA A diódák feszültsége: 3*3,4V=10,2V Az ellenállás: 12V-10,2V/0,1A=18 ohm Az ellenálláson disszipálódó teljesítmény:1,8V*0.1A=0,18W Megj.: Ha nem akarod a diódáidat maxon járatni, egy számmal nagyobb ellenállást is választhatsz(20-22 ohm).
Akkor remélhetőleg az a 3,4V a 100mA-hez tartozik. No, ugyebár minden ág 12V-ra van kapcsolva, tehát elég egy ágban gondolkodnunk. Egy db led-en 3,4V esik, 3 db-on 10,2V. A maradék feszültség az ellenálláson fog esni, azaz 1,8V. Az egyes ágakban 100mA-t akarunk folyatni, úgyhogy forduljunk a jól bevált képlethez, azaz R=U/I. R=1,8V/100mA -> R=18 ohm. Tehát 100 mA-t 18 ohm-os ellenállásokkal tudsz beállítani.
Köszönöm mindkettőtöknek a válaszokat.
Mostmár világos. Csak bezavart, hogy a sorosan kapcsolt LED-sorok még párhuzamosan vannak kötve. Az előző oldalon linket kapcsolásomon még 22ohmos ellenállások vannak. Ott meg a Tina zavart be az 1.7A-os áramfelvétellel, de ezekszerint hibásan jelez. A NYÁK-tervet is megrajzoltam. Most ebben kellene hibát keresni Bár ebben a LED-ek távolságán kívül sok hiba nem lehet
Mivel bőven van hely, én vastagabb vezetősávokat használnék..
Akkor csak van itt még hiba...
Most helyeztem üzembe 2 cree-ledes levilágítómat.A következő tapasztalatokat szereztem.A két led egymástól 95 mm-re helyezkedik el. A paneltől való távolság 85 mm. A ledek 330mA-rel mennek.A rajzolatot DATALINE 57163 fóliára nyomtattam, és két réteget fektettem egymásra.
Maszkelhúzogatás módszerével a levilágítási idő 15-23 perc között tökéletes. 11 percnél már kialakul a rajzolat, de a kontúrok még nem tökéletesek.Az előhíváshoz 1 rész TN140 oldathoz 4-5 rész víz keverék vált be.(Én digitális konyhamérlegen mértem ki.) Mindezen adatok a RET-nél vásárolt egyoldalas, nem üvegszálas panel estére vonatkoznak. Ennek a nyáknak megvan az a jó tulajdonsága, hogy az ültetési oldal is el van látva fényérzékeny bevonattal (ezen az oldalon nincs védőfólia!), aminek segítségével barnás-keki színű ültetési nyomat készíthető.
Jaa, hogy az a barnás réteg az is fényérzékeny? Még régebben véletlenül rácsöppent egy kis nitrohígító, és nem tudtam rájönni hogy az mi célt szolgál. Azóta lemosom róla.
Esetleg csináltál már vele ültetési nyomatot? Bár én ezt üvegszálasakon láttam. Amúgy jól sikerült. Én 3 CREE LED-el világítok.
Az imént kifelejtettem, hogy a fóliát a panelra 1,7 mm vastag üveglappal szorítottam le.Valamint mellékelem a levílágítási tesztnél használt panel képét is.
A próbanyákon tökéletes lett az ültetési oldal, de a készpanelnél nem sikerült. Arra gyanakszom, hogy nagyon vékonyak voltak a vonalak, és ekkor már nagyon érzékeny a fólia és az üveg felfekvésére. A fényérzékeny réteget is úgy fedeztem fel, hogy előhíváskor a széleken világos sávok keletkeztek a panel alá beszüremlő UV sugaraktól.
Nah ezt kipróbálom hétvégén! Köszi az infót!
Évtizedes tapasztalat szerint legjobb az AKRILAN lakk.Ezzel a kimaratott nyákot rögtön át lehet fújni, a forrasztást nem zavarja.
SOIC, vagy kisebb esetén is?
Persze! Át lehet vele fújni, csak forrasztani nem lehet... :hehe:
Akár sot-23 esetén is.
Nagyjából ismerve vaszil29 munkásságát, feltételeztem, hogy nem SMT nyákról van szó. Amúgy meg lehet próbálni.
Újabb kisérletem az ültetési oldal feliratozására sikerrel zárult. Az ügymenet a következő:
1.Fóliaoldal fotózása, előhívása, maratása. 2.Ültetési oldal fotózása, előhívása. Így garantált a siker, ha együtt vannak fotózva és előhívva, akkor nem .(Nem tudni miért.) A módszer hátránya, hogy így nem lehet pszeudo-forrasztásgátlóvá alakítani a fóliaoldali lakkréteget. Ezt úgy oldottam meg, hogy nyák-dörzsivel csiszoltam le a lakkot, majd a rézfelületet hidegónoztam. Ez a nyák dörzsi olyanszerű mint a virágkötők tápoldat-szivacsa, csak kemény és csiszol, pompás felületet képezve.
Sziasztok! Elolvastam az első 10oldalt, roppant érdekes számomra. Én most fogok valamikor belevágni a világításba, mert unom a vasalást és, hogy annyira nem pontos... Ha chipcad.ről rendelném meg ezt a LED-et az jó lenne világítani? (Úgy szeretném, hogy az A4est tökéletesen megvilágítsa 2oldalról. Elvileg ehhez pár LED elég, 1-1 oldalanként, de akár több is belefér.) Ti hogy csinálnátok, ha most kezdenétek világítani? Kösz előre is...
Üdv: Zoli
Jó. Szerintem tobb is kellhet belole mint 1-1.
Most vettem ebay-rol 3W-s UV ledet. 2db-ot. Meglatom eleg lesz-e ketoldalra egyszerre. Remelem hamar megerkezik, multkor 3 het utan jott meg a csomag.
Szia! Elolvastam a téma első 10oldalát, és ott a srác (esDi) 1LEDdel csinálta. Már készül hozzá az áramkör.
Kíváncsi vagyok, hogy neked milyen lesz. Üdv
Én 2 ledet használok, közvetlenül egymás mellett. Max 10*16cm-es nyákot készítek, kb 20cm-ről világítom, és így kell neki 12-20perc világítás.
Napra kitéve 8 perc elég neki.
Szia! Gondolkoztam már én is, hogy lehetne a napon is, de szeretek/szeretnék precízkedni. A háza egy mikro lesz. Maximális távolság így 20cm-lesz a panel és a (2db) LED közt. Eddig 10X10es panel volt a legnagyobb melyet csináltam, (vasalással) de nem bánnám, ha egy 20X20asat levilágítana. Nekem is 2LED lesz, szintén közvetlenül egymás mellett lesz. A baj csak az, hogy csak ChipCad-en láttam olyan LED-et, ami nekem jó lenne, de elég drága a posta, mert én békés megyei vagyok. Akarok mást is venni online, de az a HES-ről lenne. (Kb. 1000Ft lenne a posta ChipCadről, de egy levélbe simán elmenne...)
Van itthon két darab ilyen uv ledem, bontatlan, ha utalsz, akkor a chipcad árán +posta elküldöm neked.
Nekem is mikróban van a dolog, de nekem grill sütő is van benne, így egyben kemence is. Digitális, így az időzítés is precíz. |
Bejelentkezés
Hirdetés |