Fórum témák
» Több friss téma |
A védőföldelés a Te és embertársaid életét védi! Gondold meg mit teszel!
Sziasztok.....
nagyon alap kérdést szeretnék feltenni!! Régen épült házban az egyik szobában sima födeletlen dugaljak vannak amiket kicseréltem(nék) földeltre, de persze nincs földvezeték behúzva a szobába... kérdésem hogy mi módon tudnám földelni a konnektorokat a fal széverése nélkül.... a biztosítószekrénytől a többi helyiségbe rendesen van föld nulla fázis....... és nem tudom így szabad e nullával egyesíteni a konnektor földjét.... vagy milyen megoldást tudnátok a problémára.....
Szia!
A konnektorokhoz milyen vezeték megy? Olyan, ami be van húzva, védőcsőbe, vagy az ún. MMfal- vezeték? Ha csöves kivitel, akkor meg kellene próbálni egy külön földelést behúzni arra a körre. Ha sajnos falba épített a vezeték, és nem akarsz vésni, akkor csak a nulla (!) átkötése marad konnektoronként a földlésre!
"Ha sajnos falba épített a vezeték, és nem akarsz vésni, akkor csak a nulla (!) átkötése marad konnektoronként a földlésre!"
Ami szabálytalan és ÉLETVESZÉLYES!!
ja sajnos én is ugy tudom hogy a nullát nem köthetem rá (bár nem vagyok szakember)....
de azt megkérdezném hogy ha ugyhagyom és mondjuk számítógép tv ilyesmi van rákötve annak gond e a földelés hiánya.... (főként számítógép...)..... csőben megy a dolog de nem leheett rajta áthúzni semmit, mert okosan a kék-fekete alig fért át rajta amikor csinálták..... egyéb ötlet???????
Lehet kapni olyan "hosszabítót " amibe be van építve egy FI relé az átmenetileg segíthet. A dugajban a nullát semmikép ne kösd össze a földeléssel, mert egy esetleges nullaszakadás esetén fázis kerül a testre.
Az átfűzést azért érdemes lenne megpróbálni. mert valószínű, hoy a régi Al vezeték helyére az új szigetelésű Cu-t be lehet húzni.
Hello.Mamámnál volt igy,ott ugy lett megoldva hogy ne razzon pl a frigo hogy eggy kb fél méteres fém pálcát levertek a fal és a beton mellé és onnan felhuzták a konnektorig
Nem tanult szakmám a villanyszerelés, hanem jó ideje mester mellett dolgozom. Akkor viszont miért alkalmazzák a nullázást a mérőszekrényben, ha FI relé?
Szerk.: A fentieket olvasva rájöttem miért is veszélyes az, amit írtam! Elnézést kérek!
Ezt valóban meg kellene próbálni, mert a régi, átlagban használt 2,5mm-es alu helyére be kellene férnie a mai 1,5-ös réznek... Persze, ha a régi szaki rendesen hajlította a kanyart, azóta nem sérült a cső, és még némi hintőport is vitt a csőbe a vezeték behúzásakor!
"" Ki merné ilyen messziről bárkiről azt állítani, hogy nem végzett korrekt munkát "
Annak aztán semmi értelme, és hatása nincs.
Nálunk is így van a szobában, én is gondoltam már rá, ezért nem akarom bevinni a PC-t a szobába (most az előszobába van, igaz így is hosszabbítón keresztül kapja az áramot (persze ez már földelt [a konnektor és a hosszabbító is ]). A TV meg ilyenek jól elvannak mert nem kell nekik földelés, de mondjuk ha forrasztok vagy egy komolyabb eszközt dugok be akkor már hiány a földelés... Úgyhogy ultrafokozottan figyelek ha csinálok valamit.
szóval marad a fűzősdi ami ugy tűnik lehetetlen, vagy a teljes ujraépités ami meg sok melo és pénz...
valaki tudna mondani pár szót erről az FI-relés hosszabbítóról?????? jól értem hogy ezt bedughatom a földeletlen aljzatba és akkor lesz föld?? kettős szigetelésüeknek gondolom mindegy, de számítógép miatt kérdezem a dolgot...
Földelésed attól nem lesz, cak az áramütés veszélyességét csökkented.
Mint gyakorló villanyszerelő azt mondanám, hogy ahova 2 szál vezeték befért oda mehetne a harmadik is. Persze ha a csövet nem szakszerűen hajlitották akkor gázos. Áramtalanitás után meg kéne nézni a konektorban, és a kötödobozban, hogy megmozdul-e a vezeték ha meghuzod.
Miert ne lenne?Leföldeli és nem ráz a PC,persze nem hatasos ha panelban lakik az illeto, mamanal regi haz van és igenis hogy használ,tapasztaltam.Lehet hogy nagyobb zárlatnál,nem használna de ami a pc tápjábol kerül a gepbe azt levezeti.Elvégre az is földelés,mivel a földbe van leverve igaz hogy csak kb 50cm de a beton alatt a föld nedves és annyit elvezet hogy ne legyen az a kellemetlen érzésed hogy zsibbaszt a gép
Szia!
Nagyanyáméknál ugyan ez volt a helyzet (nem volt földelés sehol) Ezért azt csináltuk hogy egy 2m-es csövet ütöttünk le a földbe azt elláttuk egy saruval ami egy M5-ös csavarral csatlakozott a csőhöz.. Ezután következett a fal fúrás (csak ott van földelés ahol szükséges) a hűtőnek kellet bevinni és a mosógépnek meg ilyeneknek. Miután húztuk a vezetéket következett az ellenőrzés. Multiméter a kézbe megmérni a fázis-nulla között a feszt -> azután a fázis és a földelés között megmérni ha ugyan annyi akkor jól dolgoztál (feltéve ha ezt választod megoldásul) Nagyanyáméknál bevállt bekötöttük a konnektor(ok) ba és a munka befejezve... Ez a módszer tökéletesen bevált.. üdv!
Teljesen igazad van. Lehet hatásos, de csak akkor ha Fi relét is beépítesz. Ugyanis, ha FI relé is van akkor sokkal nagyobb földelési (több száz ohm is elég lehet).
Minden ilyen megoldás javítja az érintésvédelem hatásfokát, de ezek a megoldások nem egyenértéküek egy szakszrüen kialakított érintésvédelemmel.
Ezért én azt javaslom, hogy minden ilyen megoldást egészítsetek ki FI-relével. Ugyanis nincs rosszabb annál mikor úgy hiszed mindent megtettél a biztonság érdekében és esetleg egy gyereket éri veszélyes áramütés. Mégy egy tanács, ha lehet ilyen átalakítást csak megbízható szakemberrel végeztessetek el. Az erősáram nem játék.
Apám villanyszerelővel járt "maszekolni" jó pár éven át szóval a "szakképesítés" meg van, amit én már nagy részben el is lestem. Amúgy ez az átalakítás 2-3 éve volt azóta semmi gond nem történet..
üdv
Elnézést Én nem akartam kétségbe vonni senki szaktudását.
Csak óvatosságra próbáltam inteni az ilyen átalakításokkal próbálkozókat, ugyanis már itt is elhangzott egy olyan tanács, amely esetleg veszélyes is lehet.
Semmi baj én csak megjegyeztem..
Arra a nulla kötésre gondolsz? El tudnád nekem magyarázni hogy mit jelent az a nulla szakadás? Most halottam róla először. üdv!
Aki ért annyit a dolgokhoz, hogy le tudja olvasni a sémát, és az általánosban odafigyelt, az kellő körültekintéssel meg tudja csinálni. Persze csak áramtalanítás után. Aki nem tudja, hogy mit miért hogyan az ne is próbálkozzon. A házunkban apám húzta szét az áramot mindenhová, a biztósítókra ő osztotta szét, vezette szét, szerelt mindent. Azóta sincs semmi gond. Építész, soha nem tanult elektromos szakmát.
Tehát, ha egyszer megérted, hogy minek a biztosíték, hogy működik a FI, és oda tudsz figyelni, hogy fekete legyen mindenütt a fázis, kék a nulla, és a sárga zöld a föld, akkor bárhova vezetheted. Vigyázat, régebbi házaknál rossz javítani, mert nem biztos, hogy ez a színezés, mindent ellenőrizni kell. MÉG A SÁRGA-ZÖLD drótban se bízhatsz. (Felénk sok helyen arra kötötték a harmadik fázist :eek2: , mikor húzták be a házakba az áramot.) Üdv. Tóbi
Nekem is apám húzta szét 17 éve a házban a vezetékeket a konnektorok és a lámpákig ő sem ilyen végzettségű hanem esztergályos...
A nulla szakadás azt jelenti, hogy a hálózati nullavezető megszakadt, vagy kötése meglazult. Ez által, ha a dugajban kötöd át a földelést és a nullát ilyen esetben egy bekapcsolt fogyasztón keresztűt fázis kerül a készülékek fém részeire.
csaá ha netán mégis megpróbálnátok áthúzni, és nagyon nehezen megy, akkor egy kis folyékony szappan / mosogatószer segíthet.
2 személyes folyamat: egyik a behúzószalagot húzza/cibálja/rángatja , a másik jól marokrafogja a drótokat, igazítja a lyukba és keni be a trutyival (ez elég retek meló, de nagyonsokat segít a dolgokon...) csá
A behúzáshoz annyit, hogy még szilikon spray-vel is próbálkozhattok. Ez annyiban jobb, hogy nem szárad ki, később is könnyen mozgatható a vezeték! És igen, ezt a konnektor alatti nulla/föld átkötést nagyon nem gondoltam át :no: , mégegyszer elnézést érte!
Mosogatószerrel gond nélkül lehet kenni, és nem is trutyi. Csak bírd ki, hogy meg ne idd, olyan jó citrom illata van. Tudom miről beszélek, a szenyvízelvezető csöveket is így kell összerakni, különben ha meggebedsz se hajlandó összecsúszni, de egy kis mosogatószer minden gondot megold.
Jobb lenne ha ezt a hozzászólást modósitanád, mert egy multiméterrel önmagában sok mindent tudsz mérni, csak földelési ellenállást nem az biztos!
Erre vannak biztonságtechnikai műszerek. Egy nagypn gyenge ,és silány földelésnél is simán kiirja a 230V-ot. Mint egy 50 cm-re levert pálcánál is. Minimum egy 150-es izzóval kell megterhelni akkor már mutat valamit. Különben a földelőszondát a házi biztositótáblánál össze kell kötni a nullával, utána egy Fi relét kell tenni. Mindenhova elvinni a földet, és csokolom!
"..jól értem hogy ezt bedughatom a földeletlen aljzatba és akkor lesz föld??"
Nem! Nem lesz sem föld, sem védővezető, ha eddig nem volt. Annyit ér hogy föld/test zárlat esetén az (esetleg rajtad) átfolyó áramot cca 0,1 sec alatt megszakítja, ha a kioldási áramát (manapság 30mA a gyakori) eléri. Addig az áramot csak az áramkör impedanciája korlátozza. Az igazi haszna az hogy nagyobb földelési ellenállásnál (rosszabb földelésnél) is ad védelmet és kis, kezdődő átvezetésnél is lekapcsol, megelőzve nagyobb zárlati áram és/vagy tűz kialakulását. Ha nincs földelés akkor nem sokat ér. Én azt ajánlom hogy építs ki szabályos (szabványos) villamos hálózatot, lehet hogy nagyobb munka és költség de még midig olcsóbb mint egy leégett ház, áramütésben meghalt családtag, szomszéd stb. Régi, főleg vidéki házaknál elég hajmeresztő villanyszerelési megoldásokkal lehet találkozni ami gyakorlatilag csak átépítéssel javítható. Tudom most jön a " Ha eddíg jó volt....kezdetű" okoskodás, de nem véletlenül vannak ma szigorúbb szabványok mint 100 évvel ezelőt! Felújításnál, javításnál találtam 2x0,5 (postásszürke) telefonvezetéket, és 240 Ohmos TV szalagkábelt is simán a falba gipszelve sodrott kötésekkel és sok egyebet amin áramot vezettek és mindíg arra hivatkoztak hogy ez 100 évig jó volt. Szerencséjükre! Idézet: „Annyit ér hogy föld/test zárlat esetén az (esetleg rajtad) átfolyó áramot cca 0,1 sec alatt megszakítja, ha a kioldási áramát (manapság 30mA a gyakori) eléri. Addig az áramot csak az áramkör impedanciája korlátozza.” Ezt inkább úgy fogalmazzuk meg, hogy a FI relé nem csodaszer. Akármennyire is misztifikálják, nem képes az áramot korlátozni, legfeljebb rövid idő alatt kikapcsolni. Ez pedig azt jelenti, hogy a rosszul földelt berendezéseken akkora feszültség jöhet létre, ami elegendő akár tragikus baleset okozásához! Egyébként Oldman hozzászólásával egyetértek teljes mértékben.
Hello!
Hát ez nem így van! Hogy mi az ami " bevált" és mi a megfelelő, az nem azonos kérdés. A megfelelő az lenne, ha a biztosító megszakítási áramával terhelt földelésed potenciálja nem növekedne 42V fölé. Mert akkor földzárlat esetén, a készülék házát megérintve nem érhetne életveszélyes áramütés a biztosító leoldásáig. Ezt a feltételt, csak megfelelően kivitelezett földelés kialakítása mellett lehet biztosítani. (Talajvíz alá elhelyezett megfelelő méretű földelő háló alkalmazásával érhető el, mely biztosítja az alacsony földelési ellenállást.) Tekintve, hogy a házilag épített földelőnél (a megnövekedett megszakító áramokat figyelembe véve), ez a kritérium, valamint a földelési ellenállás rendszeres ellenőrző mérése, ma már nem biztosítható dokumentált módon, vezették be a nullázott védelmet. Így a megfelelő és ellenőrzött földelésről az ÁSZOK gondoskodnak. A földelővezető szerelésének kialakításánál alapvetően két kritériumnak kell megfelelni. Üzemszerűen nem folyhat rajta áram és nem láncolható a kötés. A multiméterrel mért földelő ellenőrzésnek semmilyen értelme nincs, mert annak 10Mohm körüli belsőellenállásával villamos mérés nem ellenőrizhető. Az, szinte bármely értékű, földelési ellenállás érték esetén is, "jó értéket" fog mutatni. üdv! proli007 |
Bejelentkezés
Hirdetés |