Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   793 / 972
(#) Sorkapocs válasza koli Zoltán hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Online ez a link a hozzászóláshoz: https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2401023.html#2401023

Papíron:
- vagy PrintScreen > Képszerkesztőben új fájl > Beillesztés;
- vagy kijelölöd a hsz. szövegét > Másolás > Szövegszerkesztőben (Jegyzettömbben) új fájl > Beillesztés

Ezután mindkét verziónál a mentés és a nyomtatás következik.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2020
(#) _BiG_ válasza proba hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Én ilyet nem mondtam, a biztitáblában nem volt közösítve.
(#) Zsolt 73 hozzászólása Dec 18, 2020 /
 
Sziasztok !

Íme némi érdekesség, részeges román "villanyszerelő" alkotása !
(#) _BiG_ válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Jééézusom...
(#) erbe válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Dec 18, 2020 / 1
 
Tegnap délután a festő szomszéd elhívott egy mozgásérzékelő cseréjéhez, mert sehogy se tudta működésre bírni. (csak a pirosat a kékhez és viszont kötötte be)
A tulajdonos közben megemlítette, hogy mióta leszigetelték a házat, a hátsó kapcsolóval nem lehet kapcsolni, mert akkor az elsővel nem lehet felkapcsolni. Nem volt fenn a lámpa, ott már kiszakadt a tipli a hőszigetelésből. Kiveszem a kapcsolót, 3 szál kék. Az elsőt kapcsoltatva gyorsan kilámpáztam, melyik a két kapcsolószál. Persze mindkettő egyszerre kapott fázist. Átdugdosom, megyünk az elsőhöz. Összesen két szál fekete megy a kapcsolóhoz. Ez már valamivel szebb, mint 3 kék, de nem az igazi. Belevilágítunk a dobozba, amit a nikecell felső rétegébe ágyaztak bele. Közepénél a szigetelés ragasztójába masszívan beleágyazva a két szál.
-Na ez akkor most már így is marad.
Nem román, hanem valódi hamisítatlan magyar villanyszerelő művelte. Azt nem mondták, hogy részeges volt-e.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2020
(#) mugab válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Dec 18, 2020 / 1
 
Szegény hátrányos helyzetű szinvak szakembert nem kéne lenézni...
(#) koli Zoltán válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Pincében horganyzott vascső, egyik oldalon, másik oldalon elsőemeletig olomcső, felfele 18.mm rércső. felettemlévő mivel kötötte be nem tudom, de én is gondoltam erre, ilyenkor nincs földelve a vizvezeték.
(#) Atis57 válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Szia!
Valódi román? Mert akkor a szinjelzés még jó is. bármilyen fura is!

Persze nem itt kellene dolgoznia.Ki fizette ki?

De ha magyar kisebbségire gondoltál --na azt agyon kell ütni.
(#) proba válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Lehet nem mondtál, de másképp hogyan létezik ez a probléma? Csak úgy állhat elő ha a nullát valahol a védőföldre kötötték. Ha ezt a FI előtt megteszik, és utána is, akkor a FI jó esetben nem marad fent. Ha csak utána, akkor a FI boldogan unatkozik hátralévő életében
(#) koli Zoltán válasza mugab hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Az még elmegy, de bünbakkot keresni mindenáron, ott az agyban mi dolgozik ilyenkor?
(#) Atis57 válasza koli Zoltán hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Szia!
Ha 1955 ös épület ---akkor mlg nem volt védöföldelés sem -Nemhogy védővezető.

Sem EPH , meg FI relé sem .....

Hivhat villanyszerelőt , de te nem vagy köteles beengedni!Fizetni meg különösen NEM !
Akár nálad van a hiba ,akár nem.

Azért lehet , hogy valami ismerősöd megnézhetné a lakásodat .---a saját biztonságod érdekében-

Az ilyen hibák gyakoriak ,sokrétűek

Közös részen ;
Épület főelosztó--vagy ami helyette van ?
A fő földelés?
A felszálló fővezeték.
Az óra csatlakozásod.

A saját részen;
A lakás elosztód
A végig menő vezetékek kötései
ha van EPH --d azok kötései....
(#) Atis57 válasza mugab hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Szia!

mióta szakember? Legfeljebb csempézésben , meg festék mázolásban...!
(#) koli Zoltán válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Néhány éve, belet szerelve nálam a fi relé, ráadásul a fórum segítségével, bemutatva a bekötéseket is, a képek alapján, és megfelelönek találták. Az ismerőseim, még nem sajátitották el a villanyszerelő szakmát.
(#) Atis57 válasza koli Zoltán hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Szia!
Akkor valaki más?

elhiszem ,hogy jó ....nem is ezt tartom problémának.

A karbantartást nem kell elfeledni, csavarkötések utánhúzása (elosztó táblában )
a dugaljaknál stb......olyan 1-3 évente .

A FI relé működését ki szoktad próbálni? 3havonta --max évente...
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2020
(#) koli Zoltán válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Igen kétmódon is, ma a jelző gombbal ellenöriztem, de a próbalámpa a kedvencem, a fázist és a földelést érintem meg, világitás helyett leold a fi relé, a kóbor áramot nem birja. Mivel ez nem mozgójármü, ezért csavarkötéseket nem szükséges utánhúzni, kivéve ha megperzelődnek, de nekem rézkábelek vannak. És ha netán nem huznám a csavarokat útán, ezzel fölöttém lakót fogja rázni az áram?
(#) koli Zoltán válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Nem nekem van problémám, a fölöttem lakónak van velem, őtet rázza az áram, és azt gondolja, hogy én hibám.
(#) proba válasza koli Zoltán hozzászólására (») Dec 18, 2020 / 1
 
Egy megoldás van, ami mindenkinek jó lehet: Hív egy villanyszerelőt, megnézi a lakásod, ha megtalálta és elhárította nálad a hibát, kifizeted, ha meg nem találta meg nálad miért ráz az ő berendezése, akkor nálad az esetleges festési hibákat amit okozott a szerelő, és a villanyszerelőt kifizeti ő. ( amúgy meg nem fog fizetni semmit nagy valószínűséggel, így egy az ő pénzén szakvéleménnyel megtámogatott villanyszerelőt engednék csak be, a jó szándékon felül.
(#) koli Zoltán válasza proba hozzászólására (») Dec 19, 2020 /
 
A fenti lakó a 3. lakásban lakik, mellette kettő lakás van, kétoldalról, a 2.lakó a másik a 4.lakó. Kettő szomszédja közzül is lehet valaknél a hiba? Másik meg, mindig az fizeti a szerelőt aki hivta. Itten 20.cm tégla a közfalak, igy a szomsédja csak közelebb van hozzá, a felettem lévő födém 50.cm körül van.
(#) Bakman válasza koli Zoltán hozzászólására (») Dec 19, 2020 / 5
 
Bárhol lehet hiba. Miért éppen téged nézett ki magának? Ha a felújítása előtt nem volt gond, miért nem elöször magánál néz körül?

Gyaníthatóan a villamos felújításba hiba csúszott és most palimadarat keres, ahogy már írtam korábban is, mivel a villanyszerelője esüdözik, hogy mindent jól csinált.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Dec 19, 2020 /
 
Nem biztos, hogy a villanyszerelő vétett hibát a felújitás során bár szerintem is sanszos. Ugyanakkor ezt szerintem nagyon szépen ki kellene tudnia mérni egy valamirevaló villanyszerelőnek.
Még az is lehet mondjuk, hogy belefúrtak valahová, ahová nem kellett volna.
Viszonylag magas és sportos kollégám volt látogatóban a barátjánál. Látta hogy szereltek fel egy húzózkodót, egyből ki is próbálta:
- Te ez ráz.
- Tudom. Véletlen belefúrtam a villanyvezetékbe. De nem gond, mert úgysem ér le a lábam és ugranom kell, hogy elérjem.

Én elhajtanám a szomszédot. Jelentsen fel/pereljen be. Én a kérdező helyében nem húznám magamra a problémát.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2020
(#) gyuszo válasza koli Zoltán hozzászólására (») Dec 19, 2020 / 2
 
Végigolvasva a leírtakat az épület fő földelésével és annak a folytonosságával lesz a probléma. Valahol nincs meg a kapcsolat és a vízvezeték van kialakítva védőföldelés gyanánt. Ha erre került rá és nincs védővezető külön kiépítve ez lesz a fő baj okozója.
Ezt kell kideríteni egy érintésvédelmi felülvizsgálattal, ami ebben az esetben a társasház közös képviselője a felelőse és érintettje.
A felesleges vitának ez vetne véget, ami úgyis kötelező társasház esetében.
Utána mindenki nyugodt lenne. A hiba felderítésre kerülne.
Azt is ki lehet deríteni, hogy hol a hiba, hol keletkezett és az egész költséget arra hárítani aki okozta.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2020
(#) Ge Lee válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 19, 2020 /
 
Idézet:
„épület fő földelésével és annak a folytonosságával lesz a probléma”
Szerintem meg épp azzal nincs probléma, mert általában ilyen ezeknél az épületeknél egyszerűen nincs, legalábbis amiben én laktam meg amiket láttam azokban egyikben sem volt. Amikor az 50-es években ezek épültek, akkor bevittek egy nullát és egy fázist, saját földje az épületnek sosem volt, ahogy védővezetője sem (meg tűzvédelmi főkapcsolója sem). És általában a mai napig sincs. Ott van, ahol a lakóközösség valami oknál fogva megszavazza eme több milliós beruházást. Nálunk ahol laktam akkor lett amikor épp költöztem el onnét, akkor is csak azért, mert valaki kitalálta hogy ami 40 évig jó volt (közös gázkészülék kémény) az holnaptól szabálytalan, így lehetett kihajítani az összes gázbojlert (mivel a külön kémények megoldása még többe került volna), a villanyt meg a vezérelt mérőkkel csak az után voltak hajlandók kiépíteni, hogy szabványosítva és felújítva lett az egész épület közös hálózata.
(#) koli Zoltán hozzászólása Dec 19, 2020 /
 
Mellettem lévő lakó, tavaly végzet teljes felújítást, nála nincs rázás, megtudták oldani. A felettem lévőnek garanciálisnak kellene lennie a felújítás után, baj ott van, hogy a vállalkozója lelépet néhány millával, és nem tudják elérni, ráadásul télen végezték a munkát. Szerintem szeretnék megnyugtatni magukat, hogy máshol van a hiba.
(#) gyuszo válasza koli Zoltán hozzászólására (») Dec 19, 2020 /
 
Írtam privátot, hogy mit kell tenned, olvastad ?
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Dec 19, 2020 / 1
 
Nagy a valószínűsége annak is, amit gyuszo ír, miszerint közös szakaszon lehet gond.

Ugyanakkor miféle hülyeség az már, hogy nálam ráz a csap és vádaskodok, ahelyett, hogy visszahívnám a villanyszerelőt, derítse fel a hiba okát? Ha a közös szakaszon van hiba, miért nem derült ki átadás előtt? Tisztelet a kivételeknek de tapasztalatom szerint a legnagyobb kóklerek a nagyobb városokban vannak, ennek egyik kicsapódása (tesztelés teljes hiánya?) látható perpillanat. Lápák világítanak? Igen. Dugaljakban van áram? Igen. Akkor kész, minden rendben.

Nem ismert minden részlet de él bennem a gyanu, hogy itt a korábbi összezörrenések egy újabb felvonását láthatjuk, éppen villamos problémába burkolva. Azt is el tudom képzelni, hogy a villanyszerelő azt állította (jobb ötlete nem lévén), azért van gond, mert valahol össze van kötve ez meg az, a tulaj kapott az alkalmon és már rohant is a legközelebbi haragosához.

Zavaros történet.
(#) Bakman válasza koli Zoltán hozzászólására (») Dec 19, 2020 /
 
Fogalmazás közben nem láttam még eme hozzászólást.

Meg is van a hiba oka. Borítékolható a kókler munka.
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Dec 19, 2020 / 1
 
Ha jól van kiépítve a védővezető, Fi relé fel van szerelve, az EPH is szabályosan van kiépítve, akkor hogyan rázhat a csap ?
Aki vádaskodik, szerintem nincs neki Fi-reléje és nála lesz a gond.
(#) koli Zoltán hozzászólása Dec 19, 2020 /
 
Esetleg lehet, hogy tudnék segíteni, a felettem lévő lakónak. Elmegyek a parókiára, és megkérdezem tudna esetleg egy jó villanyszerelőt ajánlani, felebaráti szeretetből, a mi plébánosuk lehet megtudja oldani ezt a problémát.
(#) pucuka válasza koli Zoltán hozzászólására (») Dec 19, 2020 / 1
 
Úgy tűnik, mindenáron magadra akarod húzni a problémát.
A társasházakban kötelező 5 évenként villamos felülvizsgálatot tartani. A felső szomszédod, pedig ha problémája van, forduljon a közös képviselőhöz, veled nincs dolga. Ez a normális eljárás.
A közös képviselő macerálhat téged is, ha a felülvizsgálat hibát állapít meg, ami esetleg téged érint.
(#) koli Zoltán válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 19, 2020 /
 
Én is ezt az érvet hoztam fel, azt mondta a szomszédjának is be van kötve a fi reléje, és mégis voltak velük problémája, néhány évvel ezelőtt. Meg említettem neki, biztosítást kötök, ere azt mondta a biztosító fog fizetni, így elkerültem a felesleges vitát úgy, hogy nem mondtam neki ellen, máskülönben dühös lett volna.
Következő: »»   793 / 972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem