Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » 11 zónás öntözésvezérlő ATmega1284P-vel, RTC-vel, 1-vezetékes hőmérsékletérzékelőkkel, talajnedvesség-érzékelővel
11 zónás öntözésvezérlő ATmega1284P-vel, RTC-vel, 1-vezetékes hőmérsékletérzékelőkkel, talajnedvesség-érzékelővel
Szerző: Srajmund, idő: Márc 24, 2014, Olvasva: 24357, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 6

A kapcsolás ismertetése:

Az áramkör tervezésekor igyekeztem nem kritikus alkatrészekből felépíteni a kapcsolást. Mivel a tervezés nagyjából párhuzamosan haladt a firmware fejlesztéssel, ezért az ISP (In Serial Programming) áramkörön belüli programozást választottam. Ennek megfelelően a P1 csatlakozónak egy tüskesort forrasztottam be. A másik csatlakozó tüskesor (P2) a bővítés számára került kialakításra – ez a következő cikk témája lesz. Elöljáróban annyit a bővíthetőségről, hogy vagy 16 db további zónával lehet bővíteni az alaplapi 11 db zónát, vagy Ethernet kommunikációt megvalósító ENC28J60 modullal. Az Ethernet kommunikációs modulnál a cél az internetről való távoli elérhetőség megvalósítása. Ha az Ethernet kommunikációra a későbbiekben nem lesz szükség, akkor a VR1, D2, C5, C6, C7, C8, C9 elhagyható.

A 4x20 LCD-t 4 bit-es módban használjuk (Db4 = Porta.4 , Db5 = Porta.5 , Db6 = Porta.6 , Db7 = Porta.7 , E = Porta.3 , Rs = Porta.2). A kijelző kontrasztjának beállítása Portd.5-ön keresztül került kialakításra, ez a láb ugyanis az OC1A pin, amely a kimeneti pin-je a PWM timer funkciónak.

A beállításokhoz 5 db nyomógomb található: RESET (Pin9), ESC (Pinc.7), BAL (Pinc.6), ENTER (Pinc.5), JOBB (Pinc.4).

Az RTC esetében a gyári alapkapcsolás kerül megvalósításra (PCF8583P, Q1, C10, R4, R3), akárcsak az egy vezetékes hőmérsékletérzékelők kapcsolásának kialakításánál (R5).

A szárazság-figyelő Topi cikkében itt a fórumon megtalálható http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/nyolc_labbal_iii_resz.html?pg=2, ehhez csak a panelt terveztem. Ennek kimenete kerül felhasználásra az öntözésvezérlő bemeneteként. Mivel itt 5 V-os jel közlekedik az egyik AVR-től a másikig, az összekötő kábel minimum 0,22 mm² legyen, és lehetőleg ne legyen messzebb 20 m-nél az öntözésvezérlő központ a szárazság-figyelőtől. A szárazság-figyelőt földbe szúrható kivitelűre alakítottam ki, egy, az ipari méréstechnikában használt Pt100 típusú 2 vezetékes érzékelő házat átalakítva. Elhelyezni olyan helyre érdemes ahol olyan, nagyobb vízigényű növény(ek) van(nak), amely(ek)nek földje relatíve hamar szárad ki.

http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/1500/szarazsagfigyelo.pdf

A kimenetek:

  • Szivattyú Porta.0;
  • MasterValve Porta.1;
  • Z1 Portb.0;
  • Z2 Portb.1;
  • Z3 Portb.3;
  • Z4 Portd.0;
  • Z5 Portd.1;
  • Z6 Portd.2;
  • Z7 Portd.3;
  • Z8 Portd.4;
  • Z9 Portd.6;
  • Z10 Portc.3

A kimenetek egy-egy NPN tranzisztoron keresztül működtetik a hozzájuk tartozó relét. A vesszővel jelölt ellenállások beépítése a túlzott érzékenység letörése miatt volt szükséges. A kapcsolási rajzon szereplő BC548-ak helyett MPSA14 darlington tranzisztorokat használtam, a nagyobb maximális kollektor-áram miatt.

A nyomógombok panelba forrasztható kivitelben rátervezésre kerültek a panelra, de ezek előlapra való kivezetése is szükséges, e miatt található a panel felső oldalán kialakított sorkapocs sáv. Ezek a sorozatkapcsok a kész prototípuson nem kerültek kiépítésre, mert a dobozoláshoz majd fóliatasztatúra gombpanelt fogok használni. 

A fotókon szereplő prototípuson egy régi Nokia akku látja el az RTC elemének a feladatát. Emiatt a D3 dióda helyére egy rövidzárat kell forrasztani.

Maga az öntözésvezérlő 12 V DC tápfeszültségről működik. Ehhez egy egyszerű dugasztápot használok, ami 850 mA-rel terhelhető. Az öntözésvezérlő központ áramfelvétele, ha minden relé működik 650 mA, ha csak AVR, és a kijelzés akkor 90 mA.

A letölthető anyagok az építéshez:

http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/1500/kapcsolasi_rajz.pdf

http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/1500/ontozesvezerlo_komplett_nezet.pdf

http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/1500/fotozashoz_also_reteg.pdf

http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/1500/fotozashoz_felso_reteg.pdf

http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/1500/vasalashoz_also_reteg.pdf

http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/1500/vasalashoz_felso_reteg.pdf

http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/1500/anyaglista.pdf


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem