Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Digitális technika a vasútmodellezésben I. rész Digitális technika a vasútmodellezésben I. rész
Szerző: Topi, idő: Dec 25, 2005, Olvasva: 51744, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Ennek az áramkörnek az a célja, hogy megfelelő vezérlőjelet biztosítson a terepasztal villogó fényeket használó áramköreinek. A kijövő jel 1 Hz frekvenciájú négyszögjel, 50 %-os kitöltési tényezővel. A jel magas állapotban megegyezik a tápfeszültséggel, alacsony állapotban 0 V.
Az áramkör az 555-ös időzítő IC köré épített astabil multivibrátor. Az IC kimenete, a nagyobb terhelhetőség érdekében egy teljesítménytranzisztoros fokozatot hajt meg. Az áramkör kimenete TTL szintű jelet szolgáltat, de közvetlenül is alkalmas villogó fények meghajtására, azonban a teljes terhelés nem haladhatja meg az 500 mA-t. EZ NAGYON FONTOS!!! (A túlterhelés rövid időn belül tönkreteszi az IC-t)
Táplálása 5 V egyenfeszültségről történik.
A J1 csatlakozón bejövő tápfeszültséget a C1 elektrolit kondenzátor szűri. Az áramkör központi eleme az IC1 időzítő-áramkör (555) , ehhez kapcsolódnak a P1, P2, C2 és C3 külső időzítőelemek. A kimenő jel frekvenciáját és a kitöltési tényezőt a P1 és P2 trimmer potméterekkel lehet beállítani. A T1 és T2 tranzisztorok egy végfokozatot alkotnak, amelyet az IC1 kimenete hajt meg az R1 és R3 ellenállásokon keresztül. Az R2 és R4 ellenállások a kimenő áramot korlátozzák. A kimenő jel a J2 csatlakozóról vehető le. A nyomtatott áramköri panel mérete: 38,1 mm x 40,6 mm
A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |