Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Egyszerű kapcsolóüzemű tápegység
Egyszerű kapcsolóüzemű tápegység
Szerző: sprofan, idő: Dec 24, 2009, Olvasva: 112578, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   6 / 10

(A képre kattintva, azt megnézheted nagyobb méretben!)

A kimeneti feszültséget a D5 jelzésű Zener-dióda értékének változtatásával lehet beállítani. Persze ezt még tudjuk finomhangolni az R2 ellenállás értékének változtatásával. Például ha 3 V-ra van szükségünk, akkor 2,4 V-os Zener-t használva, az értékét egészen addig a pontig növeljük, amíg el nem érjük a 3 V-ot. Ezt úgy célszerű kivitelezni, hogy az eredetileg a kapcsolásban szereplő R2 ellenállást beültetjük, majd sorba kötünk vele egy 100 ohm-os potit, első indításkor legyen nullán, majd állítsuk be a kívánt értéket. Ezekkel a kis készenléti trafókkal nem célszerű 12 V-nál magasabb tápfeszültséget előállítani. Itt van egy kisebb táblázat, hogy milyen kimeneti feszültséghez mekkora Zener-diódát kell betenni a D5 helyére. Mely értékekre, mint írtam, még után kell állítani a pontos kimeneti feszültség eléréséhez. 5 V-os tápfeszültség esetén az R3 értéke a kapcsoláson látható, 12 V-os tápfeszültség esetén 150R.

Zener értéke Kimeneti feszültség
2.4V 3.7V
2.7V 4V
3V 4,3V
.... ....
.... ....
10V

11.3V

12 V előállításéhoz 10 V-os Zener-t használjunk, majd az így kapott 11,3 V-ot az R2 ellenállás növelésével tudjuk belőni 12 V-ra. A kellő Zener-dióda értékének kiszámításakor csak 1 műveletet kell elvégeznünk, ez a kivonás. Fogjuk azt az értéket, ami nekünk kell, ebből kivonunk 1,3 V-ot és ennél eggyel kisebb értékű Zener-t keresünk! Például, kell nekem 5 V, akkor az ehhez kellő Zener: 5 V - 1,3 V = 3,7 V. Mivel ilyen érték nincs, fogjuk a nála eggyel kisebb értékűt (3,6 V) és ezt tesszük be, majd ha már működik az áramkör, akkor kalibráljuk be pontosan 5 V-ra a fentebb már említett módon.

Ebben a verzióban a trafó fektetve került beültetésre. Nekem erre volt szükségem, mivel a rendelkezésre álló hely igen alacsony volt, de mellékeltem egy normál, álló trafós nyáktervet is, valamint egy TOP200 SMD változatát is tartalmazó NYÁK-terv is megtalálható lentebb.

Fekvő trafós változat: Nyákterv (.LAY) Nyákterv 1:1 méret  (.pdf) Kapcsolás Beültetés

Álló trafós változat:    Nyákterv (.LAY) Nyákterv 1:1 méret  (.pdf) Beültetés

Álló trafós SMD IC      Nyákterv (.LAY) Nyákterv 1:1méret (.pdf)   Beültetés


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   6 / 10
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem