Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Fél magnóból egészet, avagy egy Revox C36 újraélesztésének története
Fél magnóból egészet, avagy egy Revox C36 újraélesztésének története
Szerző: Abukodonozo, idő: Márc 3, 2022, Olvasva: 5832, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   6 / 8

A lejátszó rész után következhetett a felvevő rész.

felvevo_resz.png

A Radio bemenet egy katódkövető fokozatra érkezik, ennek a kimenetén van a P4-es felvételi jelszintet szabályzó potenciométer. Ezután a fokozat után tudunk belehallgatni a műsorforrásba a monitor kapcsolóval. Innen a jelet a V3 második és V4 első fele erősíti tovább, amelynek a kimenetén a felvevőfej is található. Erre van rákeverve a C44-es trimmer kondenzátoron keresztül a 80 kHz-es előmágnesező áram, amelyet a V7-tel megvalósított oszcillátor szolgáltat. Ugyanezt a jelet kapja meg a bal oldalon lévő törlőfej is. A maradék két csövünk nem más, mint a felvételi szintet jelző EM71-es varázsszem és az ezt meghajtó egy darab trióda. Az áramkörnek ez utóbbi része csak felvételkor kap feszültséget, az A (Aufnahme) kapcsoló lenyomásával.

Itt ütköztem az első valós nehézségbe az újraépítés során. Az oszcillátor tekercse hiányzott, és erről semmiféle információt nem sikerült találni. Sok kutakodás és kérdezősködés után valakitől azt a tippet kaptam, hogy a Tesla Sonet B3-as magnó szinte ugyanezt az áramkört használja és a rajzokat összevetve felcsillant egy halovány reménysugár előttem, hogy talán mégsem kell nekiállnom tekercset készíteni. Isteni szerencsémre pont találtam egy ilyen eladó magnót potom áron és az oszcillátort egy-az-egyben át tudtam ültetni az én magnómba. Áramot adtam neki és voilá, máris ott volt a gyönyörű szinusz a szkóp képernyőjén.

oszcillator_mese.png

Szép lassan a magnó minden része külön-külön működni látszott, ideje volt hát mindent összekábelezni és sűrű fohászok között várni, hogy mi fog történni. 

Az áramkör többi része is forrlécekre készült, mert már az eljén tudtam, hogy nem fog minden egyből működni és lesznek részek amelyeket majd jópárszor újra kell gondolni, építeni. Nem mondanám szépnek a végeredményt, de mentségemre szóljon, hogy működik és a magnó belseje gyárilag sem volt éppen matyóhímzés.  Az oszcillátor áramköre is végül átépítésre került, szintén turret board-ra.

Balról jobbra a sorrend az oszcillátor (V7), a felvevő erősítő-varázsszem meghajtás (V4) és a bemeneti fokozat (V3). A másik oldalon pedig a lejátszó erősítő (V1), majd a végfok (V5-V6).

kesz.jpg


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   6 / 8
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem