A kapcsolási rajz
Az áramkör működése
Az LM311 feszültségkomparátor két feszültségosztót hasonlít össze. Az egyik két ellenállásból (R2, R3) és a hőmérséklet-beállító potenciométerből (R1) áll.
A másik feszültségosztó egy ellenállásból (R4) és egy hőérzékeny ellenállásból (PTC) áll. A C1 hidegítő kondenzátor csak a zavarszűrés miatt van beépítve.
A hőmérséklet emelkedésével az IC invertáló bemenetére magasabb feszültség jut. Ha ez a feszültség eléri a nem invertáló lábon beállítottat, az IC kimenetén az integrált NPN tranzisztor átkapcsol, meghúzza a relét, illetve világításra bírja a H1 ledet. Ebben a pillanatban a visszacsatoló ellenállás (R5) lejebb viszi a nem invertáló bemenetet, így a kikapcsolás csak egy bizonyos hőmérsékletkülönbséggel alacsonyabban történik. Ez a mesterséges hiszterézis.
Ha a hőmérséklet - külső tényező hatására - eléggé lehűlt az IC "lekapcsolja" a relét és a ledet. (A lekapcsolás pillanatában a nem invertáló bemenet a "hiszterézis-ellenállás" miatt magasabb potenciálra kerül, így a bekapcsoláshoz ismét egy kevés hőmérsékletemelkedés kell.)
A D1 dióda a relé tekercsének lekapcsolásakor keletkező önindukciós feszültséget süti ki, a D2 dióda véd a fordított táp elől.
A cikk még nem ért véget, lapozz!
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!