Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Hullámforma és sweep generátor 0,1Hz-től 38MHz-ig MAX038-ra tervezve
Hullámforma és sweep generátor 0,1Hz-től 38MHz-ig MAX038-ra tervezve
Szerző: papus51, idő: Aug 28, 2014, Olvasva: 26850, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   5 / 12

A kapcsolási rajz (ha az előző lapról még nincs megnyitva)

Kimeneti egységek

A MAX038 által előállított jelek széles frekvenciatartományban történő alakhű átviteléhez, erősítéséhez és szintszabályozásához jó minőségű, megfelelő sávszélességű és terhelhetőségű erősítő fokozat szükséges.

A szintszabályozásról már esett szó a "Tervezés irányelvei" oldalon. Az IC4 (AD834) és IC5 (AD811) párosból álló feszültségvezérelt, szélessávú erősítő fokozat az Analog Devices gyári ajánlása. Az általam hozzáfejlesztett bővítés az amplitudó moduláció áramköri megoldása és egy további AD811 (IC6) áramkör az offszet állítási lehetőség miatt. Az így kialakított végfokozat DC - 80 MHz sávszélességgel bír, -6 V ... +6 V offszet eltolást tesz lehetővé, és a kimenő jel maximális értéke eléri a 20 Vp-p értéket 50 Ω impedancián, miközben egyenfeszültséggel fokozatmentesen nulláig leszabályozható a kimeneti jelszint. Ft1 ... Ft4 ferrit induktivitások C14 ... C17 kondenzátorokkal együtt a tápvezetékek nagyfrekvenciás szűrését végzik.

A kimeneti szint szabályozásához szükséges feszültséget P7 potenciométerrel állíthatjuk be. Ez a feszültség R22-n keresztül hajt áramot IC8a (TL082) összegző erősítő invertáló bemenetére. Ugyanerre az összegző pontra érkezik AM üzemmódban a moduláló jel R23-n keresztüli árama. Ennek a két jelnek az együttes hatása jelenik meg IC4 Y1 bemenetén.

A kimeneti offszet eltolás értéke P2 potenciométerrel szabályozható. A potenciométer feszültsége IC8b-n keresztül szint- és impedancia illesztés után IC6 invertáló bemenetén keresztül fejti ki DC szinteltoló hatását.

A TTL szintű kimenet közvetlenül a MAX038 Sync kimenetéről került kicsatolásra, 50 Ω-os illesztéssel, BNC aljzaton keresztül.
Mivel maga a MAXIM cég is elismeri az adatlapon, hogy ez a nagysebességű kimenet bezavarhatja az analóg kimeneten a jelalakokat, ezért ez a kimenet csak négyszögjel üzemben aktív. Egyéb hullámformák kiválasztásakor T1 tranzisztor gondoskodik a Sync kimenet letiltásáról azzal, hogy a DV+ tápágat megszakítja.

A következő képen a moduláló és az amplitudó modulált jel látható egyazon képernyőn:

am_szinusszal_kicsi.jpg

Az útválasztók (analóg multiplexerek)

Négy helyen kerültek alkalmazásra, valamennyi CD4051 (vagy más, megfelelő) típusú:

  1. Fűrész feszültség generátor
    Itt az IC10 egy-egy bemenetén jelenik meg P5 és P6 által beállított feszültség. Ezeket kapcsolgatja a kimenetre IC9b, ezáltal a két feszültségérték között fog rezegni az IC9a komparátorból és  IC9c integráló tagból álló fűrészjel oszcillátor.

  2. Sweep üzemmód választó
    A bemeneteire kerülő feszültségek (P3, 4, 5, 6, vagy a fűrész jel) valamelyikét továbbítja a MAX038 Iin bemenete felé a kiválasztott mód szerint.

  3. Moduláló jel választó
    Semmi extra, a nevében minden benne van.

  4. Üzemmód választó
    Ez két útválasztó, egymásnak "háttal" fordítva. Ezáltal több bemenet választható több kimeneti irányba.

Az útválasztók vezérlését egy-egy kódoló (encoder) végzi bináris TTL jelekkel. (bővebben ott)


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   5 / 12
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem