Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » JAXTECH
JAXTECH
Szerző: Jax, idő: Máj 8, 2012, Olvasva: 15087, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   1 / 6
Sziasztok! Ebben a cikkben, szeretném veletek megosztani, JAXTECH építése során szerzett tapasztalataimat! :) Lényegében, egy hordozható hangládáról van szó, amelybe egy 9Ah-ás karbantartást nem igénylő, 12v-os akkumulátor, egy 220v/13,5v-os tápegység, és egy TDA 2030-as MONO végfokozat található.

Nos, már nagyon régóta szerettem volna építeni egy erősítőt, csak valahogy bármibe fogtam, az sosem lett kész.
Az ihletet, egy kirándulás, egy "Makita rádió", és egy "Buli Hordó" nevű projekt adta. A "Makita rádió", egy boltban kapható, hordozható hangláda, cirka 40 ezer forintért meg is veheti az ember, de én ennyit nem akartam kiadni, és ráadásul jobb érzés, ha saját magunknak rakjuk össze. A "Buli Hordó" nevű projekt, egy néhány évvel ezelőtti pályázatunk, amit 11.-ben készítettünk. A lényege, hogy egy 20l-es hordót átalakítsunk, egy hordozható áramforrássá. A természet energiáit felhasználva (pl.: Napenergia, szél, vagy akár víz, esetleg manuálisan működő kurblis dinamó), állítsunk elő villamos energiát, ezzel lehessen telefont tölteni, zenét hallgatni, fényenergiát előállítani (legyen az egy tusolócsőből átalakított reflektor, vagy sima jelzőfény, hogy a sötétben is ráakadhasson az ember), és persze riasztó.
Ezek adták az ötletet, és hogy jött a várva várt kérdés: Merre menjünk osztály kirándulásra? Itt ugrott be, hogy milyen jó lenne egy ilyen saját cucc, vihetnénk magunkkal! Meg persze nem semmi ha tud ilyet csinálni az ember! Végül is elhatároztam, hogy megépítem, a "Buli Hordó" jobb minőségű, ám bár lebutított változatát!
A nevet, egyik osztálytársam segített kitalálni. Mivel mindenütt ONLINE, a  JAX nevet használom, ő kitalálta, hogy legyen a doboz neve, JAXTECH.

Mit is tud?
Tud zenélni, világítani és akár telefont tölteni.
Van benne, egy TDA 2030-as végfokozat, egy zenére, LED-eket villogtató áramkör, néhány autóhangszóró (így lett a doboz 4 utas, és a hangszórók összteljesítménye 560 Watt, darabonként 4 Ohm, ennek is köszönhető a szép tiszta hangzás), található még egy 220V/13,5V-os tápegység, és egy 12V/9Ah-ás akkumulátor. Eredetileg csak 10-20 órára terveztem, magam sem tudom hogy, de kapaszkodjatok meg, 98 óra üzemidőre képes, 24 óra töltéssel.
Valószínűleg ez azért van, mert amit interneten olvastam, hogy az erősítő IC áramfelvétele 1A, kamu volt. Később rámértem, és egy itt található cikkből is megtudtam, hogy az az 1A, igazából csak 80-150 mA, a hangerőtől függően.
Biztos felmerült a kérdés, hogy egyáltalán minek adok ki az ablakon annyi pénzt, csak azért, hogy hálózattól független legyen? Erre egyszerű a válasz. Kellett! Komolyra fordítva, nagy hasznát veszem, mert kitűnően alkalmazható műhely rádióként, vagy akár csak a szobába, egy kis zene hallgatásra. Rengeteget használom például kint az udvaron, de szoktam vinni gyakorlatra is a műhelybe, megőrít az ottani kis szokol rádió minőségű izé, mert azt rádiónak nem nagyon lehet hívni.
Na a lényegre vissza térve, kivezettem a hátulján, egy kis RCA csatlakozót, mert 20-30 óra után meguntam, hogy mindíg szét kell szednem a dobozt, hogy rá tudjak mérni, az akkumulátor állapotára. Később ezzel kapcsolatba kitaláltam, hogy mivel a telefonomat akár 30-szor is újra kell töltenem, és van, hogy zene hallgatás közben is lemerül, építek majd hozzá egy 5V-os, MAX 5-600mA-es töltőt, amit csak az RCA-ra kell rádugnom. Lehetne több is, de mivel a gyári 220v/5v-os töltőn max 850mA van, addig inkább nem megyek, nem szeretném megölni a telefon akkuját. Persze ha így szeretném tölteni, lényegesen csökkenni fog az erősítő üzemideje, ezért ezt csak vészhelyzetre építem. Tervbe van még, egy USB töltő beépítése is, de ez még csak a jövő.
A dobozt úgy alakítottam, hogy hátul, akár két külső hangfalat is ráköthessek, de hogy ne zavarjon be, a négy beépített hangszóró, ezt egy kapcsolóval megoldottam. Vagy a 4 beépített, vagy a két hátsó kimenet szól. Fontos! A hátsó kimeneteket párhuzamosan kötöttem, ezért kizárólag 4 fajta külső csatlakoztatás lehetséges! 1: 2 db 8Ohm-os hangfal; 2: 1db 8 Ohm-os hangfal; 3: 1db 4Ohm-os hangfal; vagy 4: 2db 4Ohm-os hangfal, sorba kötve! Mindez azért, mert az erősítőt, csak 4, vagy 8 ohm-al szabad terhelni!
A tápellátást is, külön-külön vezérlem. Külön kapcsolókkal választom ki, hogy tápegységről, vagy akkumulátorról működjön a láda; hogy töltsön, vagy már/még nem kell; vagy egyáltalán kell e, hogy a tápegység feszültség alatt legyen, ha nincs kedvem kihúzni a hálózatból.

Na de elég is a felesleges beszédből, lássuk mi van benne?


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   1 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem