Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Okos öntözőrendszer a kertbe
Okos öntözőrendszer a kertbe
Szerző: Georgee, idő: Feb 13, 2023, Olvasva: 7427, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   4 / 6

Először a vízosztót veszem előre, mert egyszerűbb az osztót összeszerelni és nyomáspróbázni, mint hogy készre szerelni az eszközt és úgy tekergetni be a szelepeket.

4 zónára bontva és 1/2" írom a szükséges anyagokat (természetesen bővíthető):

  • 1/2" 4 db T idom
  • 1/2" 4 db közcsavar (T összekötő)
  • 1/2 - 3/4 szűkítő (betáp felől)
  • Mosógép vízbekötő tömlő
  • 1/2" külső 3/4" belső menetes csavar (erről írni fogok lejjebb miért kell)
  • 1/2" belső 3/4"" külső menetes 3db műanyag*! közcsavar 
  • 1/2" vakdugó 1 db
  • 1 tekercs teflon szalag
  • locsolótömlők
  • gyorscsatlakozók
  • öntöző/esőztető fejek vagy csepegtető tömlők

esozteto.jpgesoztetoszalag.jpg

Az öntözőfejek, gyorscsatlakozók, tömlők mindenkinek egyéni döntésére bízom. 

Nekem ~60 méter tömlő 4 db esőztető fejjel, a méretre vágott csövek végén mindegyik gyorscsatlakozóval. Az 5. zónában esőztető szalagot használok digitális kapcsolóval (2. oldal).

Szerelés:

A közcsavarokat letömítjük teflon szalaggal, majd a T-idomokba csavarjuk. A T idom szárába bekerül a (képen bronz) bővítő csavar, majd ebbe a műanyag szűkítő*. A szűkítőbe mennek a mágnesszelepek. Kész állapotban valami hasonlót kell kapnunk:

oszto.jpg

Az összeszerelt vízosztó a mágnesszelepekkel


Az osztó bal oldalán látható a betáp. Ide érdemes nem gyorscsatlakozós csövet használni, mert állandóan nyomás alatt lesz, és a locsolótömlő nem állandó nyomásra lett kitalálva. Én mosógép vízbekötő csövet használok, ez bírja az állandó nyomást. A másik végébe pedig bekerül a vakdugó (jobb oldal). Később ide akár bővíthetünk több zónával. 

Ha minden a helyére került, akkor itt az ideje vízzel feltölteni a rendszert. Rászereljük a csapra, majd a vakdugó felőli mágnesszelepre rákötjük az adapter vezetékeit (lásd előző oldal olcsóbb megoldás). Ezt bedugjuk a konnektorba, majd megvárjuk hogy csak víz folyik rajta és ne legyen levegős. Ha ez megtörtént, akkor kihúzzuk az adaptert, de a víznyomást rajtahagyjuk. Várunk 5-10 percet és közben nézzük, nincs-e szivárgás az osztón. Ha van akkor vagy utána húzunk vagy újra tömítünk és újra próbálunk.

* Írtam a műanyag csavarról. Első verziómnál beleestem abba a hibába, hogy egyből a T-be csavartam a szelepeket, de a fém belerágott a műanyagba és lényegében új menetet vágtam a szelepre. Emellett a nyomáspróbán 2 szelep is gyöngyözött a nyomott oldal felől. Későbbiekben a szelepek tisztításánál ez nagy gondot okozott volna, mert a sérült menettel már nem lehetett volna visszaszerelni. Így vettem 4 db 1/2" külső 3/4" belső bronz és 3/4" külső 1/2" belső menetes műanyag közcsavart. Ebbe a műanyagba gond nélkül bele lehet tekerni a szelepet. A csavarok belsejében a lapos tömítés teszi a dolgát, és ha a T-nél sérül a műanyag csavar, csak 1-200 forintot bukunk. Idővel a szűrő el fog koszolódni, és bontani kell a rendszert. Másrészről könnyebb így a szelepeket "sorba" állítani, mert két ponton is engedni fog a csavar, míg ha egyből a T-be kerül, könnyen befeszülhet és törhet a szelep. Lehet közvetlenül is műanyag közcsavart használni a T és a szelep közzé, de ez esetben sérülékenyebb lesz a rendszer és a szelepek sorba állításánál is nehezebb lesz a dolgunk. Így kicsit drágább, de javaslom a képen látható verziót.

illesztes.jpg

A bővítő, illetve a műanyag szűkítő

Tisztításnál a kosarat simán ki kell húzni a szelepházból és el lehet mosni. Összeszerelésnél érdemes új lapostömítéssel szerelni. Ajánlott előszűrő beépítése a víz betáp felől.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   4 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem