Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » PC-Ventilátor hőfokfűggő fordulatszabályozása
PC-Ventilátor hőfokfűggő fordulatszabályozása
Szerző: proli007, idő: Dec 21, 2011, Olvasva: 41679, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 5
  • "Automatikus" módban a Q3 FET Gate-je az R13/R14 feszültségosztón keresztül csatlakozik a szabályzó erősítő kimenetére. Amikor a szabályzó erősítő a szabályozási szakaszán belül van, - vagyis a ventilátor feszültsége a 0..12V tartományban van - akkor a szabályzó erősítő csak a Q2 FET nyitást biztosító feszültséget szolgáltatja, vagyis a szabályzó erősítő kimeneti feszültsége ekkor közel a FET GS küszöbfeszültségével azonos. Ez a feszültség az alkalmazott FET típusától, és a pillanatnyi kivezérlés nagyságától függően 2..4V értékű.
  • A Q3 FET Gate-je ennek a feszültségnek az osztó miatt csak a fele feszültségét kapja meg, vagyis ekkor a Q3 FET még biztosan zárva van. Viszont ha a ventilátor feszültsége eléri a 12V tápfeszültséget, az tovább növekedni már nem képes. Ha a híd-feszültség (vagyis a hőmérséklet) tovább nő, a szabályzó erősítő próbálja a Q2 FET-et még jobban kinyitni, csak azt már teljesen nyitott állapotban van, így tovább már nem lehet nyitni, így a szabályzó erősítő visszacsatoló ága "felszakad". Szebben fogalmazva, a szabályozási hurok nyitottá válik. A szabályzó erősítő kimeneti feszültsége ekkor "hirtelen" elindul a tápfeszültség közelébe. Megszűnik az az állapot, mikor az erősítő kimenete Q2 küszöbfeszültségének közelében van. Az U1a kimenti feszültsége közel 10V-ra szökik fel. Ez a feszültség már kinyitja a Q3 védelmi tranzisztort, így a relé behúz, és ebben az állapotban a piros LED jelez, vagyis a relé "automatikusan" a beállított maximális fordulatszám elérése felett fogja a védelmi jelzést generálni.
  • "Manuális" módban, a Q3 nem a szabályzó erősítő kimenetéről kapja a vezérlését, hanem az U2b-vel kialakított komparátor áramkörről. A komparátor összehasonlítja R2 és R10 ellenálláson eső feszültséget, és ha R2 feszültségét magasabbnak találja, kinyitja Q3 tranzisztort. Az R10 ellenálláson eső feszültséget, és ezzel az "Alarm" áramkör jelzési pontját, a P2 trimmerrel állíthatjuk be, kb. 50..70°C tartományban.
  • A jelzés biztos billenéséről a D2-R12 elemekkel biztosított pozitív visszacsatolás gondoskodik, így hiszterézis jön létre. A hiszterézis, a be- és kikapcsolási hőmérsékleti pontok közötti különbség, vagy távolság. Hogy a visszacsatolás ne módosítsa a védelem megszólalási hőfok-értékét,  arról a D2 dióda gondoskodik, vagyis R12 változtatásával változtatható a visszabillenési érték, de a P2-vel beállított bekapcsolási pont e közben nem változik.

(Természetesen ez nem egy precíziós megoldás, de a visszabillenési hőmérsékleti pontnak különösebb jelentősége nincs, kizárólag az, hogy a relé átváltása a határérték közelében határozott legyen.)

A védelmi jelzés más áramkör/készülék felé történő továbbvitelénél, természetesen a relé helyet lehet akár a logikai szintet is vagy optocsatoló segítségével egy leválasztott jelzést is továbbítani.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem