Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Rezonáns kapcsolóüzemű tápegység
Rezonáns kapcsolóüzemű tápegység
Szerző: cimopata, idő: Júl 20, 2008, Olvasva: 111249, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   2 / 14

Lássuk tehát a kapcsolást:

  (Kattints a képre a nagyobb méretben történő megjelenítéshez!)

A kapcsolás vezérlőeleme az IR215x jelű IC.

Azért írom, hogy x, mivel felhasználható több típus is. Lábkiosztásuk ugyanaz, de tudásuk mégis eltérő.

 

Az IC-kről bővebben csupán annyit, hogy tartalmaznak egy R-C oszcillátort, amivel beállíthatjuk a kívánt frekvenciát, a fenti képlet segítségével. Ezen kívül tartalmaz egy szinteltolót is, amely elvégzi a felső oldali FET számára a vezérlő jel „magasabbra tolását” és végfokozatként 1-1 FET-meghajtót.

A FET-meghajtókról annyit kell tudni, hogy a 3 IC-ben közel azonos áramú FET-meghajtók vannak. A felső adat a töltőáramot, az alsó pedig a kisütőáramot jelzi. Ezek az értékek azért eltérőek, mert felül P, alul N csatornás MOSFET kapcsolgat, és a P-csatornás FET - sajnos - gyengébb.
Az IR2153 és IR21531 tartalmaz egy úgynevezett ShutDown funkciót. Ez annyit jelent, hogy ha a CT lábat akár egy MOSFET-tel a tápfeszültség 1/6-oda alá sütjük ki, akkor az egész IC lekapcsol. Ezzel akár megvalósítható a rövidzár-védelem is.
Mindegyik IC rendelkezik DeadTime-al, magyarul holtidővel. Ez az az idő, ami az egyik kapu lefutó, és a másik kapu felfutó éle közt mérhető. Tehát ez idő alatt mindkét FET "pihen".


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 14
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem