Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Spektrum analizátor II
Spektrum analizátor II
Szerző: Attila86, idő: Okt 19, 2008, Olvasva: 81908, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   3 / 4

Az áramkör megépítése:

A három panelt készítsük el vasalásos vagy fotós eljárással. Előbbihez nyújt segítséget EZ a leírás. Ha a három nyák ki van marva, akkor illesszük őket egymásra, és fény felé tartva ellenőrizzük hogy biztosan egymás felett vannak a távtartók furatai. Majd a távtartók furatait egyszerre, a nyákokat összefogva fúrjuk át, különben a távtartókat nehéz lesz egymásba csavarni. Ez után a többi furatot is készítsük el 0,7-es csigafúróval. A sávszűrő panelon lévő 10db trimmernek, a potméternek, a tápcsatlakozónak és a 3,5mm-es jack csatlakozónak a beütetéséhez viszont nagyobb furat szükséges. Végül ne felejtsük el a trimmerek alatti furatokat kifúrni egy nagyobb csigafúróval. Ezekre a furatokra azért van szükség, mert a trimmerekhez a három nyák összeszerelt állapotában nem lehet felülről hozzáférni, mivel a vezérlő panel a sávszűrő panel felett van. A trimmerek alatt ezért vannak a furatok, hogy összeszerelt állapotban egy csavarhúzóval alulról beállíthatóak legyenek. A P1-es potenciométer háza magasabb, mint a sávszűrő és a vezérlő panel közt lévő távolság, ezért a vezérlő panelből jobboldalt ki kell vágni egy kis darabot, hogy a potméter elférjen.

 

Az alkatrészek  beszerzését az alkatrészlistán felül megkönnyíti EZ a fálj is, amit a HEStore.hu internetes áruházában a "Kosár" menüpont alatt beimportálhatunk, így az alkatrészek megrendelése csak pár kattintás.

Figyelem!

A HEStore.hu munkatársai munkájának megkönnyítése érdekében (és az otthoni alkatrész-tartalékok felhalmozásának céljából) a pár forintos ellenállások mennyisége a kosárban rendre 10-10db. Bár az áramkör jellemzően csak 1-2db ellenállást igényel értékenként (az alkatrészlistán a pontos mennyiségek szerepelnek). Ha valakit ez zavar, akkor a kosár beimportálása után módosíthatja az ellenállások mennyiségét. Továbbá a 100db LED helyett 110db-ot tartalmaz a kosár, mert általában sok a gyárilag hibás vagy eltérő fényerejű/színű LED. Illetve mind a 110db LED sárga színű, ahogyan az általam megépített áramkörben is. Természetesen a kosár importálása után a LED-ek más színűre való kicserélésére is mód van.

A kosár összeállításának időpontjában (2008. 10. 23.) az 1-es DIP kapcsoló nem szerepen a HEStore.hu kínálatában (ezért ezt máshonnan kell beszereznünk).

 

Még a beültetés előtt szemrevételezéssel és/vagy a multimétert szakadás-viszgálóként használva ellenőrizzük alaposan, hogy nincs-e szakadás vagy zárlat a panelon. Ha van, akkor azt javítsuk ki! Ez után kezdjük el a beültetést az átkötésekkel. Majd az ellenállások, diódák, kondenzátorok, IC-k és foglalatok, a trimmerek stb... következnek.

A három panel közt 15mm-es távtartók vannak. A ledes panel és a vezérlő panel közt 4db ilyen távtartó van, azonban most 8db-ra lesz szükségünk a két panel összeszereléséhez! 2-2-2-2 db távtartót csavarozzunk egymásba, és ezekkel rögzítsük egymáshoz a két panelt (egyenlőre ideiglenesen). Ez után átkötő huzalból vágjunk 20db kb. 4cm-es darabot. Ezeket dugjuk át a két panel szélén egymás felett lévő 2db 10-es furatsoron. Majd az átkötő huzalokat forrasszuk oda mindkét panelhoz. Ezután javaslom, hogy egy szigetelőszalag-csíkot tekerjünk a rögtönzött szalagkábelek köré, nehogy összeérjenek. Ezek után a két panel közül ki lehet venni az összecsavarozott távtartókat és szétcsavarva őket -immár véglegesen- visszatehetjük őket a két panel közé. Így a szalagkábelek behajolnak és az építés/élesztés/javítás során könyebben hozzáférünk a panelokhoz. (Ha feszülnének, akkor nem lehetne többé szétszedni a panelokat, csak ha kiforrasztanánk a szalagkábeleket.)

A LED-mátrix panel beültetése fokozott figyelmet és kézügyességet követel! A ledeket soronként vagy oszloponként kezdjük el beforrasztani, de mindig csak egyszerre egy sort forrasszunk be végig, aztán kezdjünk csak hozzá a mellette lévő sorhoz! Illetve minden egyes sor beforrasztása után ellenőrizzük le a LED-mátrix panel csatlakozó-helyeire ráadott árammal, hogy a már beforrasztott ledek biztosan világítanak-e! Ez azért nagyon fontos, mert ha a következő sornyi LED beforrasztásához hozzákezdünk, akkor az előző sorhoz már nem lehet odaférni a pákával, ha esetleg nem sikerült a forrasztás, vagy ha a LED gyárilag hibás, esetleg ha fordítva lett beforrasztva. Továbbá precízen állítsuk be a ledeket, hogy ne össze-vissza álljanak, mert különben nem néz ki olyan jól. A már beforrasztott ledeket úgy ellenőrizhetjük, hogy egy ellenálláson keresztül feszültséget kapcsolunk a LED-mátrix panel csatlakozósoraira. Ha minden LED világít, akkor rendben van. Az is könnyen előfordul, hogy egy-egy lednek gyárilag nagyon eltérő fényereje, netán színe van. Az ilyen ledeket cseréljük ki. Az ilyen gyári hibás ledek miatt írtam az alkatrészlistára 100db LED helyett 110db-ot. (Nálam konkrétan 6db volt hibás a 100-ból.) Végül még egy dolog: legalább tízszer gondoljuk át a legelső LED beforrasztása előtt, hogy mi a helyes polaritás, mert ha a végén kiderül, hogy 100db ledet fordítva forrasztunk be, akkor valószínűleg nagyon morcosak leszünk.

A LED-oszlopok kapják a pozitívot, ide a ledek ANÓDJA van kötve, azaz a ledek hosszabbik lába.

A LED-sorok kapják a negatívot, ide pedig a ledek KATÓDJA van kötve, ami a ledek rövidebbik lába.

OCUME~1AttilaLOCALS~1Tempmsohtml1�1clip_filelist.xml" />


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem