Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Wien-hidas oszcillátorokról bővebben
Wien-hidas oszcillátorokról bővebben
Szerző: kocsgab002, idő: Ápr 6, 2015, Olvasva: 14929, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   8 / 11

wien-hidas_oszc_fet_index.jpgTérvezérlésű tranzisztor (FET) alkalmazásakor a FET csatornaellenállását változtatjuk a kimeneti feszültség függvényében. Amennyiben a kimeneti feszültség amplitúdója megnövekszik, akkor a FET csatornaellenállása nagyobb lesz, ezáltal az erősítőfokozat átviteli tényezője lecsökken.

A szabályzás menete

A negatív értékű kimeneti feszültség hatására a D2 dióda kinyit, majd negatív feszültségre tölti fel a C3 kondenzátort. A kapott egyenfeszültség nagysága természetesen a kimeneti jel amplitúdójától függ. Ezzel egyidejűleg az n-csatornás j-FET gate-source feszültsége is negatív értékű lesz. Növekvő kimeneti feszültségszint esetén a csatorna zárni kezd, ellenállása megnő, csökken az erősítés. Csökkenő kimeneti jel esetén a gate-source feszültsége kevésbé lesz negatív, így a csatorna ellenállása lecsökken, így az erősítés értéke nő. Vegyük észre, hogy az áramkör bekapcsolásakor a gate-source feszültség 0 V, ezért a FET csatornaellenállása kis értékű, melynek köszönhetően az erősítőfokozat átviteli tényezője: A>3. Ez alapfeltétele annak, hogy a hurokerősítés nagyobb legyen, mint 1 , ez pedig az oszcilláció megindulásának zálóga. A kimeneti feszültség növekedni kezd, ezáltal a csatorna zárni kezd. Amint a kimeneti feszültség eléri azt az értéket, ahol A=3 , a kimeneti jel amplitúdója stabilizálódik. P1 potméterrel a legkisebb torzítását, P2-vel pedig a színusz jel ampitúdóját állíthatjuk be.

probapanel_fet_index.jpg  oszcilloszkop_fet_index.jpg 

Videó a torzítás és az amplítúdó beállításáról.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   8 / 11
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem