Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Wien-hidas oszcillátorokról bővebben
Wien-hidas oszcillátorokról bővebben
Szerző: kocsgab002, idő: Ápr 6, 2015, Olvasva: 15097, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   9 / 11

Akkor van egy kész műszerünk?

Majdnem. Jó lenne, ha az eszközük frekvenciáját széles sávban tudnánk változtatni, amplitúdóját nagy stabilitás mellett szabályozni. A Wien-hidas oszcillátor – az egyszerű hangolhatóságának köszönhetően – a legszélesebb körben alkalmazott RC-oszcillátor. Utalva a kezdetekben tárgyaltakra, ismeretes a Wien-osztó saját frekvenciájának általánosan alkalmazható képlete:

exe_latex_math_36.gif

Amennyiben a gyakorlatban alkalmazott (C=C1=C2 és R=R1=R2)  kialakítást magunka nézve is "kötelezővé" tesszük, akkor hamar felismerjük, hogy az oszcillátorunk hangolását vagy kettős (közös tengelyes) forgókondenzátorral, vagy kettős (közös tengelyes) forgópotenciométerrel valósíthatjuk meg. Ennek tükrében a Wien-osztó hangolására alkalmas módszerek az alábbiak.

kozos_ellenallas.jpg

Régi időkben szívesebben alkalmazták a forgókondenzátoros megoldást, melynek egyik oka az, hogy az akkori elektronikai ipar rengeteg forgókondenzátort gyártott, hiszen az összes rádióvevő-berendezés hangolását is ilyen eszközzel kivitelezték, így a tömeggyártásnak köszönhetően alacsony áron voltak előállíthatók, az alkalmazásuk gazdaságosnak bizonyult. Másik ok is igen egyszerű: a kettős potenciométerek pontos együttfutását nehezen tudták megvalósítani, és a potenciométerek pályájának kopásállósága is kérdéses volt. Manapság a forgókondenzátorok alkalmazása háttérbe szorult, a potenciométerek együttfutása pontosabb, a pályák kopása kevésbé kritikus, emellett megnövekedett a digitálisan programozható elektronikus potenciométerek alkalmazása is, melyek kiváló együttfutást biztosítanak, valamint kopás sincs (lévén, hogy elektronikus eszközök). Alkalmazásukkal lehetőség nyílik feszültségvezérelt oszcillátorok (Voltage Controlled Oscillator, VCO) létrehozására.
A következő ábrán a hangfrekvenciás sáv dekadikus felbontását követhetjük végig, s vele együtt a dekádokon belüli finomhangolásról is képet kaphatunk. A dekadikus felbontást a kapcsolókkal kiválasztott kondenzátorok biztosítják, míg a dekádon belüli finomhangolást a kettős forgópotenciométerek teszik lehetővé.

dekadikus_szab.jpg

Ennek ismeretében állítsuk össze a véglegesnek mondható kapcsolást. Annyit változtatunk még az áramkörön, hogy dobjuk ki a TL071-et, és rakjunk be egy kicsit komolyabb, dupla műveleti erősítőt, mondjuk egy NE5532-t, aminek a második fokozatát használjuk végerősítőként. 

wien-hidas_oszc_komplett_index.jpg


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   9 / 11
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem