Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » 20 Voltbol stabil 13
Témaindító: dangermind1, idő: Szept 29, 2010
Szia mindenki!
Lenne egy olyan problémám hogy adott 20V-6,4A és abbol kellene nekem stabil 13 volt. Szóval ha le esik a feszkó pl 17-18 voltra akkor is 13 volt legyen a kimeneten. valami egyszerű kapcsolást várok. Köszönöm aki segít!!
Esetleg egy LM317?
Üdv4 Mekkora áram mellett kéne neked a 13V?
Valami konkrét kapcsolás kellene.
ja és kb 5A megmaradjon.
A halozati reszt lehagyod, 5A-hez boven eleg 2 tranzisztorral megepiteni ezt.
20V-6,4A
De le eshet 17-18 voltra.
Ez a kapcsolás akkor is 13 voltot nyom amikor le esik a 20 volt 17-re?
Ez spécinek tűnik elsőre.
Lehet, hogy érdemesebb lenne kapcsolóüzeművel építkezni, pl. ITT találsz egyet 5A-re. Pár külső alkatrész kell hozzá, és kész is. Kisebb hűtőborda, és nem veszi annyira igénybe a tápot sem.
Ha vezérlő IC+mosfet párost használsz, nagyobb áram is elérhető, a national oldalán van segédlet a tervezéshez.
Nos ennyire nem vagyok profi, sajna csak hobby szinten elekron vadászkodom.
Kapcsolóüzemű stabilizátorral jobban jársz, ahogy Cavalier is említette. Ha belegondolsz 7V esik a stabilizátoron, vagy a tranzisztorokon (attól függ melyiket csinálod meg), ez 5A mellett 35W teljesítmény, ami nem kevés.
Sokkal kevesebb helyet foglal egy kapcsolótáp.
Csatlakozom az előttem szólókhoz: szerintem is jobban jársz kapcsolóüzemű megoldással. Jobb hatásfok, kisebb helyen elfér. Mihez szeretnéd használni egyébként? Egyszer csináltam egy ilyesmi tápot LM2576-al. Ennek 3A a garantált kimeneti árama, de példányonként változik és tipikusan 5A, maximálisan 7A, ha jól emlékszem. Az enyém rövidrezárva 5,5A-t ad le. Megvannak a NYÁK-rajzok. (egy PC táp dobozába került bele, egy PC-tápból kibányászott hűtőbordára) Sőt: az IC adatlapját lefordítottam magyarra, csak nem volt, aki lektorálta volna, így nem adtam még közkézre. Ha kell, ezeket el tudom küldeni.
Szia!
Bár már elfogadtad Little hozzászólását megoldásnak, és bizonyára még sem a passzív, sem a kapcsolóüzemű megoldást nem építetted meg, én csak futnék egy kört... Ez a 20V/6,4A nekem kísértetiesen egy rég jó nagy LAPTOP tápegység adataira hasonlít! Véletlenül nem egy ilyenről van szó? Mert ha igen, akkor sokkal egyszerűbb és gazdaságosabb lenne magát a kapcsolóüzemű tápegységet visszaszabályozni egy minimális belső átalakítással!
Nem, nem laptop táp. vettem 2 napelemet 2 db 65wattost és arra gondoltam hogy van egy 300 wattos inverterem és direktbe kötném a napelemre. nappal ingyen lenne egy kis áram. Ezt akarnám kivitelezni feltéve ha összejön. 11 volt és 4Ah meghajtja az invertert elég szépen.
Van a fórumon napelemes topik, nem is egy. Nézz át oda is, mert a napelemek kezelése nem olyan egyszerű, mivelhogy áramgenerátoros jellegűek. Ezesetben nem igaz hogy "adott 20V-6,4A ", mert a napelem kapocsfeszültsége függ a terheléstől.
Jó hogy végre elárultad mit is szeretnél. Nem lehetett volna mindjárt ezzel kezdeni? Mi ebben a titok?
Ez most nem egyértelmű.
Idézet: „Ez esetben nem igaz hogy "adott 20V-6,4A ", mert a napelem kapocsfeszültsége függ a terheléstől.” Ha valami tápot sikerülne összedobni és terhelném az inverterrel?
Mi nem egyértelmű? Ha tudnád mi a különbség az áram, és feszültség generátor között, egyértelmű lenne. Nem lehet valami tápot "összedobni", hanem ha hasznosítani akarod a napelem által szolgáltatott energiát, akkor előbb feszültséggenerátorossá kell alakítani. Nem véletlenül mondtam hogy olvasd el a napelemmel kapcsolatos topikokat, láthatod, hogy nem egyszerű a feladat, ha nem akarod a hatásfokot tovább rontani. Erre a feladatra töltésvezérlőt + akkumlátort kell használnod, és azután jöhet az invertered. (persze lehet mindezt egyben is) Meglehet, hogy egyszerű kapcsolásra vágysz, de ilyen nem nagyon létezik. Valamelyik topikban az egyik fórumtárs feltette a megépített kapcsolását, azt lehetne számodra is használhatóvá tenni, a teljesítményednek megfelelő áttervezéssel.
Akkor hogyan tudom feszültség generátorosra megcsinálni?
valami kapcsolás esetleg? Nem kell hogy stabil legyen a volt azt megoldom csak valaki segítsen egy picit hogy legyen akkor feszültség generátoros.
Végignézted a napelemes topikokat?
Ott találsz megoldásokat.
Igen, nézegettem de semmit nem találtam amit tudnék használni. a feszültség gond ha megoldódna a töltőt megtudnám oldani egyedül.
A napelemem parái.
üresjárat:24 volt 3,5A Terhelten:20 volt 3,2A 2x65watt
Látom, még mindíg nem világos. Nem az a megoldás, hogy építesz egy áram fesz konvertert, hogy tudjál ráakasztani egy töltőt, ami viszont egy feszültséghatárolt áramgenerátor. Ti. az akkumlátort árammal töltjük. Ezért az esetedben egy áram - áram konvertert kell csinálni, amit úgy neveznek, hogy töltésvezérlő. Ez lehet végtelenül egyszerű, és meglehetősen bonyolult is. A legegyszerűbb olyan akkut rákötni, aminek a töltőárama a napelem max. áramánál nagyobb, és az akku max feszültségénél 14.4 V -nál lekapcsolod.
Lehet bonyolítani is annak érdekében, hogy a lehető legtöbb energiát hasznosítsuk a napelemből, ekkor egy mikrovezérős kapcsolás van, amit a legjobb, ha készen megveszel, már ha nem vagy otthon a mikrovezérlő témakörben.
Valahogy nem akaródzik töltés vezérlőt venni.
oksi.
Na itt egy saját tervezésű töltő napelemhez nálam jól végzi a dolgát.
Beültetési rajz. Még egy két aprósággal kilehet egészíteni.
Ja majd el felejtettem hogy a pc táp menet számai kb 30-30.
Töltés 13,5 Volt és sacc/kb 2,32A de lehet több, sajnos nem sikerült pontosan megmérni az ampert. (gagyi a műszerem) Kellemes után építést mindenkinek! |
Bejelentkezés
Hirdetés |