Fórum témák
» Több friss téma |
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
50.000 MHz kvarc oszcillator jelalakja igy nez ki a jelenlegi fej beallitassal: Jo ez igy?
Profi az új szkópod. Örvendek hogy egybe megérkezett. Amúgy áldott húsvéti ünnepeket.
Sziasztok! Szereztem rajzot EO201-es szkóphoz titkovics hozzájárulásával (köszö még1x )
Átkondiztam, a világon az összes tranzisztort kiszedtem belőle, kimértem, mind jó! Viszont a probléma nem oldódott meg... vajon mi lehet a baj? :help:
itt 1 kép hogy mit is mutat... az a csík ugrál benne meg olyan mint ha 2 középpontja lenne pedig 1 channel
Hello!
Ez a kép semmire nem mérvadó.. - Honnan lehetne tudni valóságban milyen a kimenő jelalak? - Egy 50MHz-es oszci, általában a kavics felhangján jár. Ha vannak felhangok, akkor ott már nem szinusz van. - Kvarc esetében a legtöbb esetben nem torzítatlan a jel, csak ha kimondottan erre törekszik a kapcsolás. (Csak akkor lenne közel az, ha az erősítés és a visszacsatolás szorzata 1 lenne. De közel sem az) üdv! proli007 Idézet: Pontosan ezert kerdeztem. „Honnan lehetne tudni valóságban milyen a kimenő jelalak?” Ha 74HC14 -el epitek egy negyszog generatort, ott biztosan negyszog lesz a kimenet?
Tápfeszek mindenhol rendben vannak? (névleges érték, brumm, zaj, stb?).
Ez leföldelt bemenetnél látszik? Ha igen, akkor meg kéne nézni, hogy külső X-bemenetre kapcsolva egyrészt megjelenik-e a pont, másrészt, hogy akkor is torz-e a jel (végigmérve az X erősítőt), ha külső fűrészt kap.
Ma megcsinaltam a negyszog jel generatort 74HC14-el (merofej beallitas celjabol), 455KHz - 10.4MHz -ig tud. MHz tartomanyban kupolas a negyszog, pedig a kijovo jelet atvittem meg egy Smith-triggeren. Egy masik szkopon is ugyanugy nez ki a jelalak, tehat nem a merofej lehet a hibas. -szerintem. (Lehet valahol egy kis + kapacitas, vagy induktivitas a szerelestol ?)
Hát, nem csak a kapacitás, de ha megnézed az IC adatlapját, akkor megadják a fel- és lefutási időket, ami kb. 7-15 ns. 10.7 MHz-nél a peridódusidő már összemérhető ezzel, úgyhogy ezért nem lesz ideális négyszög alakú a jel.
Hello!
Az adatlap szerint 25fokon 50pF terhelés mellett, a fel és lefutási idő maximum 15ns. Úgy készítsd el, hogy az egyik inverterrel elkészíted az oszcit, egy másikkal frissíted a jelet (utána kötöd) a többit meg párhuzamosan kötöd és azt kötöd a második kimenetére. A párhuzamosított kimeneteket használod. És ne felejts el egy 100nF-ot kötni közvetlen az IC tápjára (lábára). Akkor elvileg jó lesz. (Most látom, mások is kb. ezt írták, most már mindegy..) üdv! proli007
Hello! Koszi mindenkinek!
Kissebb frekvencian is van a H szinten egy kis szinuszos lebeges..Jelenleg igy nez ki a jelalak: melleklet. Idézet: Jelenleg itt tartok. „...az egyik inverterrel elkészíted az oszcit, egy másikkal frissíted a jelet...” A parhuzamositast meg kiprobalom hamarosan.
Hello!
Semmi képen ne egy próbapanelbe dugd be, hanem inkább a "levegőben" forraszd össze. (Szebb jelalakot várnék. A lefutási oldal impulzusát még csak elfogadnám.) üdv! proli007
Ez a hullámzás tényleg elég csúnya. Most már kíváncsi vagyok a végeredményre. Remélem beszámolsz majd.
Forraszthato probapanelon van, nem tul hosszu osszekotesekkel, fem dobozban. C = 33pf, R = 2.2k + 100K helipoti.
Tettem 100nF -ot a VCC labra. Valamennyit javult. 10MHz-nel:
Hello!
Na, ez már hihetőbb a szkóp és a HC együttes tudásával. üdv! proli007
Arra meg nem kerult sor, lehet hogy mindjart osszekotozom. Majd rakok fel kepet arrol is.
Parhuzamosan is ugyan olyan. Az L szint mintha zajmentesebb. Es nem hangolodik el olyan konnyen arnyekolas nelkul sem. ( lehet hogy a nem hasznalt bemenetek GNDre kotesevel is ugyanez az eredmeny lenne ?)
Nem inkább tápfeszre kell húzni egy ellenállaton keresztül? A régi TTL ic-knél ezt szokták, a HCT sorozatnál nem tudom, hogy mi az ajánlott. Bár az is igaz, hogy ez Schmitt-trigger és nem sima kapu.
Igy nez ki: (bocs a kepminosegert, telefonnal keszult)
Most mar igy marad..
Azt meg megjegyzem hogy ha BWL-el nezem sokkal jobb, a H szintnel van egy kis zaj, a fel es lefutasok elfogadhatoak.
(Meg nem tudom mi a kulonbseg a BWL es az anelkuli meres kozott..)
BWL : BandWithLimit azaz lekorlátozod a szkóp sávszélességét... ezért jobb a négyszögjel, mert a nagyfrekis komponenseket levágja
Valószínűleg azért olyan szép hullámos a négyszögjel teteje, mert a TTL kapu kimenete nincs illesztve, azaz csak a szkópzsinór 10Mohm-os bemenete terheli.
Egy olyan értékű ellenállással kell leterhelni a TTL kapu kimenetét, mint amekkora értékű ellenállást képvisel a kapu kimenete. Ez valahol 300 ohm környékén lesz emlékeim szerint. Tegyél egy trimmert a kimenet és a föld közé, és addig változtasd az értékét, amíg a négyszögjeled a legszebb nem lesz. Az amplitudó is le fog esni a felére, de ez így van rendjén.
Kiprobaltam potival. Nehany ohm terhelesnel valamennyit javul a jelalak, de igy sem igazi, es termeszetesen nagyon megno az aramfelvetel. Egy RC alulatereszto szuro kellene 64MHz -re.
Próbáld meg ugyanezt a lezáró ellenállást a szkóp bemeneténél rákötni.
Annak nem sok hatása lenne, mert a kábelben található osztóval (9Mohm) sorba kötôdik, azaz valszeg nem fog semmit sem látni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |