Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   714 / 845
(#) pipi válasza Travolta hozzászólására (») Nov 23, 2021 /
 
Nyilván a kutya elsva a #include <TouchScreen.h> //Touch Screen Library -ban van, amit nem linkeltél... Tanulmányozd át, vagy a liraryban lévő példaprogikat nézd meg
(#) Travolta válasza pipi hozzászólására (») Nov 23, 2021 /
 
Sajnos a programozás részéhez egyáltalán nem értek, mondhatnám, hogy kínai amit benne látok.
Azért volt egy két sikeres eset, amikor sikerült a touchscreen bekalibrálni, de itt mintha más módon menne, mert nem látok olyan programrészeket, amik azokba voltak.
Minden esetre csatolom a könyvtárat, és köszönöm a segítséged.
(#) sargarigo válasza Travolta hozzászólására (») Nov 23, 2021 / 1
 
Szerintem ez lesz a legegyszerűbb!
Van az a sor a loop-ban (ic_tester.ino), 108. sor:

Idézet:
„// scale from 0->1023 to tft.width
p.x = map(p.x, TS_MINX, TS_MAXX, 0, tft.height());
p.y = map(p.y, TS_MINY, TS_MAXY, tft.width(), 0);”


Módosítsd így:
Idézet:
„// scale from 0->1023 to tft.width
p.x = 1023 - p.x; // tükrözi a vízszintes tengelyt
p.x = map(p.x, TS_MINX, TS_MAXX, 0, tft.height());
p.y = map(p.y, TS_MINY, TS_MAXY, tft.width(), 0);”


Elvileg mielőtt bemappelte 0..1023-ről tft.width-re, elég kivonnod 1023-ből a kapott értéket, és az egy tükrözéssel ér fel. Próbáld ki!
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2021
(#) pipi válasza Travolta hozzászólására (») Nov 23, 2021 /
 
Úgy látom a lib írója erre nem gondolt, neked kell megoldani a konvertálást, pl Sárgarigó javaslata alapján
(#) Travolta válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 24, 2021 / 1
 
Pazar hálám a megoldásért! Ez lett a megoldás, csak annyit kellett változtatni, hogy az x helyet az y tengelyt kellett tükrözni. Valószínű az LCD valami hamisítvány lehet és a orientáció nem az eredeti kód szerint alkalmatható. A lényeg az, hogy így már tökéletesen üzemel.
Még egyszer köszönöm a segítséget sargarigonak és pipinek is!

Üdv,
Travolta
(#) sargarigo válasza Travolta hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Örülök!
(#) Massawa válasza Travolta hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Sajnos ez az ipar gondja.
Emlékszem jo 15-20 éve az akkor kifejlesztett uj müszereink jol müködtek. Kb fél év mulva jöttek a reklamáciok, hogy a kép a displayen fejre állt. Mint kiderült a display gyárto változtatta - szo nélkül - a meghajto kodot. A műszert a gyár kb 10-12 évig gyártotta, az utolso verzioban már 6 fajta displayhez lehetett igazitani a kodot. ( ennyi fajta azonos méretű és azonos tudásu display került beépitésre a drága műszerekbe.).
(#) sargarigo hozzászólása Nov 24, 2021 /
 
Na akkor most én is kérdezek!

Kellene csinálnom egy játékot, amihez jó hosszú (~25m) vezetéken jön néhány kapcsoló kontakt.
Mezei kontaktusok lesznek rajta, nincs kommunikáció.

A kimenetek reléket fognak kapcsolni, amik direktben hajtanak majd ~100W izzókat (vagy inkább ledeseket, akkor csak 20W). Ezeket a reléket egyszerűen tranzisztorokkal gondoltam kapcsolni (valami kis BD-vel például) meg persze a visszacsapó dióda. Itt is lehet számolni ugyanannyi vezetékkel. Ez gondolom így jó is lesz.

A bemenetek érdekelnek, mondhatni ipari kivitelben. Az alap gondolat az, hogy fix tápot teszek a vezetékekre, mondjuk egy 500R-en keresztül, és ezt kapcsolja testre a nyomógomb. Felteszem hogy nem lesznek anomáliák, de szeretnék biztosra menni. Esetleg valami kondit még a bemenetre?
Minden vezeték 2x0.75-ös lesz, tehát jó vastag, és mechanikailag tartós. Külső behatáskora nem számítok.

Várható valami extra meglepi amire nem gondoltam? Hogyan érdemes ezt üzembiztosan megoldani?
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2021
(#) Travolta válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Nem ismerem ezen eszközök bemenete mennyire érzékeny a hosszú vezetékeken fellépő zavarokra, de én optocsatolóval választanám le a bemeneteket.
A vezetéken lévő kapcsoló az opto ledjét működtetné, a tranzisztora meg a uC bemenetét rakná alacsony vagy magas szintre.
Csak egy ötlet.
(#) Travolta válasza Massawa hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Idézet:
„Sajnos ez az ipar gondja.”
Ami igazából a mienk..
Még este keresgéltem ezen kijelzőket. Kb. 6-7 fajta vezérlő csippel van forgalomba, amit a kijelzőről beazonosítani lehetettlen. Na ebből legyen okos az ember, főleg, hogy a programozási oldalához nem sokat konyítok.
(#) Massawa válasza Travolta hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Ez van, és még a profik is gondban vannak evvel, föleg sorozatgyártásban, ha ugyanabbol a forrásból egy kissé modifikált display érkezik. Nincs egységes szabvány, csak igyekezet. S akkor gondold el mennyi balhé van, ha még szines is a display. Honapokig dolgozol egy meghajtoval, s mire elkészül eltünik a display piacról, vagy megváltozik.
(#) sdrlab válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Nem kell túlbonyolítani! A lényege ezeknek az áramhurok...
Azaz, minden kapcsolóhoz két szál vezeték menjen, a legjobb a csavart érpár, de itt annyira nem lényeg ez sem. A fel/lehúzó ellenállás természetesen a mikrovezérlő paneljén legyen. A felhúzó ellenállásnál meg van az az előny, hogy alapban a közösre csatlakozik majd az egyik szál a két vezetékből. A kapcsolóval sorba néhányszor 10 ohmos ellenállás. A bemenetre pedig egy 100nF-es kondi.
Ez a te esetedben teljesen üzembiztos lesz..., optós leválasztás csak extrém körülmények esetén kell...
(#) sdrlab válasza Massawa hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Itt nincs mese, le kell kérdezni a típusát induláskor, és felkészíteni az összes verzióra a programot! Így az ismert, lekezelt típusok esetén mindegy, milyen kijelző kerül bele...
(#) mateatek válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Hasonló dolgot én is csináltam (szoba-világítás, relékkel). Nálam 4 méter vezeték is megy az MCU-ra. 100nf és 100 ohmos felhúzó ellenállás kellett, pedig minden kapcsolóhoz 2 eres, árnyékolt vezetékek mennek.
A relék kikapcsolásakor keletkező anomáliák bezavartak rendesen. A 100 ohm és a 100nf ellenére elég zavartűrőre kellett írni a programot. Ha a hosszú kábelt megszakításra tettem, akkor mindennek ellenére a megszakítás lefutott a relé kikapcsolásakor.
(#) sargarigo válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Az a 10ohm mit csinál a kapcsolóval sorban? Mert a többit én is így képeltem el (lásd rajz), de ezt nem értem.
(#) vargham hozzászólása Nov 24, 2021 /
 
PWM RGB LED lámpát készítettem, és elsőre én is csak egy nyomógomot tettem egy hosszú vezeték végére, amit direktben a mikrokontrollerre kötöttem. Hiába a 100nf, zavar érzékeny lett. A nyomógomb áramkört átépítettem 12 voltra, amit optocsatolóval kötök az MCU-ra, azóta jó.
(#) pipi válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 24, 2021 / 1
 
Korlátozza a kondi kisütő áramát, védi a kapcsolót, és kisebb az elektromágneses zavaró hatás...
Jártam már úgy, hogy az a 100n a bemeneten, kapcsolóval "kisütve", akkora zajt termelt, hogy resetelt a pic, kellett az a soros korlátozó ellenállás
(#) Massawa válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Persza csak ahhoz időben ismerni kellene minden létező verziot meg azt is ami majd valamikor megjelenik. Ez pofon egyszerű, akárcsak a covud elleni vakcina…..
(#) sargarigo válasza pipi hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
De érdekes..
Köszi!

Köszi mindenkinek!
(#) Josi777 válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 24, 2021 / 1
 
Én így oldanám meg. A rajzon egy ESP32 van, és egy 16-os portbővítő. Természetesen ha az Ardu lapka kivezetésszáma tud annyit, amennyire neked szükséged van, akkor elhagyható. A relék kontaktusaira mindenképpen szükséges valamilyen zavarszűrés, ezt a kollégák rendszeresen elhagyják és aztán nem értik, hogy mitől van néha valami gubanc. Elvileg jó lehet egy 100 ohm, 100n sorba kötve, de én inkább a varisztort ajánlanám. Hiába működik sokaknál a "messzire" vitt port kivezetés, alapszabály, hogy a panelról nem visszük tovább, kizárólag interfészen keresztül. A másik tipikus probléma az 5V-os relé, ami az Arduino tápjáról megy. Ilyet sem csinálunk.
Szerk.: Van egy hiba a rajzon, hátha észreveszi valaki
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2021

8ch.png
    
(#) sargarigo válasza Josi777 hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Köszönöm!
Picit nagyobb felbontásban fel tudnád tenni ezt a képet? Sok helyen alig tudom kibogarászni a részleteket, pl az optocsatoló típusát egyáltalán nem látom!
Varisztor mindegy milyen? Eléggé nagy szórás van árban, a 130Ft-tól 700-ig láttam első blikkre.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2021
(#) sargarigo válasza Josi777 hozzászólására (») Nov 24, 2021 / 1
 
Amúgy szerintem a reléknél a ledek rossz irányba mutatnak.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2021
(#) pipi válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 24, 2021 / 1
 
Ez nem "egy" hiba, hanem mindjárt 8 ))
(#) sargarigo válasza pipi hozzászólására (») Nov 24, 2021 / 1
 
Jah. Túlteljesítettem azt hiszem
(#) Josi777 válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Nem írhattam, hogy 8 hiba, mert akkor azonnal kiderült volna, hogy hol kell keresni
(#) Josi777 válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Az optocsatoló bármilyen olcsó tranzisztoros kimenetű lehet, PC817, 4N25, ...
A varisztor 275V-os és a terhelhetősége a kapcsolt terhelés induktivitásától függ, pl. nagy áramú tekercsek, motorok, trafókhoz célszerű a nagyobb, míg lámpa, telefontöltő, .. stb. (kb. 500-1000W alatt) elég a legkisebb. Amire még figyelni kell a varisztoroknál, hogy ha sűrűn van kapcsolgatva a relé, akkor nagyobb teljesítményű varisztor kell, különben a sok energia elnyeléstől túlmelegedhet. A relé meghajtó IC ULN2003. Ez 3,3 V-al és 5V-al is meghajtható.

Elnézést a kép felbontásáért és az olvashatóság miatt. Nem publikálásra szántam, hanem belső munka, de természetesen megosztom igény szerint. Ha még mindig szükségesnek látod, akkor megpróbálom nagyobb felbontásban felrakni. KiCad alatt készült.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2021
(#) szikorapéter hozzászólása Nov 24, 2021 /
 
Sziasztok. Régebben találkoztam ennek az eszköznek (Link az eszközhöz) leírásával (kapcsolás, futtatott kód), de most nem találom sehol. Esetleg valakinek megvolna?
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 24, 2021 / 1
 
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Köszönöm, mondom találkoztam vele valahol csak nem ugrott be.
(#) sdrlab válasza Massawa hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
Igen, fordítva is lehet ülni a lovon...úgy még érdekesebb az élet!
De célszerűbb az új típus beszerzése után portolni, és kiegészíteni a meglévő szoftvert vele! Ha okosan van megírva, ez csak elég kis módosítást igényel az implementálás során...
Következő: »»   714 / 845
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem