Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Most mennem kell dolgozni, majd holnap délelőtt kipróbálom a javasolt módosításokat, és jelentkezem a fejleményekkel. Köszönöm a segítséget mindenkinek.
Nem ismerve a lehetőségeket a legegyszerűbb esetet próbáltam ajánlani .
Véletlen nem aktív a piezzód ? Annak kevés a pár mV jel, az 2 3 Voltot kér hogy csipogjon.
Demodulátor dióda utáni terhelés / lezárás értékeinek meghatározásáról.
Az ideális az ha a terhelésen az AM demodulált jel torzítatlan burkoló görbéje jelenik meg. Ezt a dióda után lévő R C tagok törésponti frekvenciája / időállandója határozza meg. A hallgató ellenállása és kapacitás aránya meghatároz egy időállandót. Ennek kisebbnek kell lennie a demodulált jel felső időállandójánál, de nagyobbnak mint az AM vivőjel időállandójánál. (frekvencia és idő egymás reciprokjai persze ide még keveredik a kör frekvencia is ) Jelen esetben a párhuzamos C-t maga a piezzo kapacitása adja meg. Ehhez kell egy keresni egy R-t amivel közel 5-ször-10szer nagyobb határfrekvenciájú (5öd-10ed idő állandójú) mint a moduláló jel felső értéke. (9 kHz esetén kb.: 45-90 kHz). De közel ötöd tizedrésznyi értékű mint a moduláló vivőfrekvencia (10szeres időállandó) értéke. Középhullám alsó része 540kHz esetén (54 - 108 kHz) . Piezzocsipogó esetén a kapacitása mérhető jobb DMM segítségével. Ekkor a mérőfrekvencia is hallható a méréskor. Ebből a C értékből a párhuzamos R kiszámolható valahova 50-60 KHz közé. Persze az R nem lehet túl kicsi, hogy ne terhelje a diódát. Így inkább a kisebb frekvenciák felé (nagyobb idő állandó) kell eltolódni a nagyobb R választása esetén.(5-10 kOhm-nál ne legyen kisebb) A fenti " zanzásított " leírását a csatolt írások mutatják be részletesebben.
Egy "kis csalással" kerüld ki a piezzot és helyére rakjál egy 5-10 k ellenállást és párhozamosan 1 - 10 nF kondit földre.
A meleg pontot (dióda ellenállás kondi) egy soros párszor 10 µF kondin keresztül vezesd egy hangkártya mikrofon bemenetére, árnyékolás földre (árnyékolt vezteték jó ha van). Remélhetőleg a földhurok elkerül, hanem akkor gerjedni fog . (be kell iktatni egy leválasztó trafót bármilyen kis teljesítményű megfelel (analóg dugasztáp, csengő reduktor ...stb.) , nagy(fesz 230 oldal) menetszámú része a detektorra, kis (feszültségű) menetszámú része a PC felé) Így akkor meg kell szólalni a rádiódnak.Ha meg van aktív PC speakered akkor arra is kötheted. Így akkor elvileg már minden elemet kipróbáltál, működését ellenőrizted.
Én régi kagylós (tárcsás) telefon hallgatóját használom.. pár száz ohm. Az igazi egy több ezer ohmos katonai füles lenne, de megteszi ez is. Szépen muzsikál vele, hallható. (Ha meg rárakok egy kis tranzisztort, és egy kiszuperált laptok akku cellával pár voltnyi feszültséget adok neki, akkor meg hallgatható a szobában is a Kossuth.. )
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2018
Nekem is WC papír gurigás. S régi rádió forgórész az állomáskereső. (500pF-osak ezek hellyel közzel). Földelésem nekem is a hálózat földje, vagy radiátor légtelenítő szelep, vagy csap.. Mindegyik ugyanúgy viselkedik. Antenna kihuzigálására nincs lehetőségem, így a kábeltévé koaxkábel árnyékolását használom! A szelektivitásom kb a nullával egyenlő, így az antennacsatoló pf.-os kondikkal állítottam be hogy jól jöjjön a Kossuth. Mellette, vagy inkább alatta, jön még valami román adás is. Próbáltam illeszteni trafókkal a hallgatót, de túlzottan nem hatotta meg ez a próbálkozás, így nem is maradt benne egy sem.
AM demodulálásról.
Hát igen, nem mindegy hogy egyenirányítunk, vagy demodulálunk.
Azt hiszem ilyen régi telefon fülhallgatóm van. Van egy régi forgótárcsás telefon a padláson. Azt hiszem abban ilyen van. Majd kipróbálom azzal is.
A TV hálózatba rádió vétel közben be van kötve a koax kábel?
Hűha! Ezt párszor végig kell olvasnom, hogy megértsem. Én csak egy autóvillamossági szerelő vagyok, nem rádiótechnikus.
Gergely, tudnál a te szerkezetedről feltenni egy kapcsolási rajzot? Szimpatikusnak tűnik a te megoldásod. Megnéztem, és van pont ugyanilyen fülhallgatóm telefonból, 360 ohmos.
A tekercs , kondenzátor , ellenállás mindenkinek ugyanúgy viselkedik egyen vagy váltakozó áramköri környezetben, lehetsz Te még akár fodrász is
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2018
Persze, csak én egyenáramhoz vagyok szokva.
Ha rácsatlakoznék a falu TV hálózatának koax kábelén az árnyékolásra antenna gyanánt, az zavarná a TV adást?
TV koaxot nem kell piszkálni, pláne nem detektoros antennának használni!
Jobb esetben nincs rajta régi csöves sasszi és akkor nem csiklandoz meg a villany. Villám védelmi szempontból nem olyan túl jó minőségű "földelés" , hogy ne csalogassa a menyküvet. Persze ezt a villámtól benne ébredő másodlagos indukált feszültség nem tudja . Másik esetben ha galvanikusan nincs is föld potenciálon , attól még az RF eszközök házai árnyékolásai nagy értékű kondikon keresztül hozzá lehetnek kötve a földeléshez. Ennél már az lenne jobb mint szükség antenna ... de direkt nem írom le mert nagyon dúrva érintés védelmi hiányosságokra adna lehetőséget. A régi öregek biztos tudják mire gondolnék, a mai netenolvasokésegybőlmindenttudokifjúságot meg kell védeni önmagától. PÜ-t írok erről ! A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2018
A régi 350 ohmos telefon hallgatóval és az eredeti antennámat használva működik! A fülemhez szorítva a hallgatót tekercs nélkül búg, és amint rácsatlakoztattam a tekercset, picit állítva a forgó kondin, halkan, de tisztán felcsendült a Kossuth Rádió szignálja. Nagy élmény volt. És már hallgathattam is a híreket. Pedig már-már kezdtem feladni. Nagy lökést adott ez a további kísérletekhez. Hihetetlen, hogy ez így bármiféle áramforrás nélkül működik. Tudtam, hogy létezik ez a technika, de saját kezűleg megépíteni, és élőben látni, hallani, hogy ez működik, egészen más. Köszönöm a segítséget. Még egész biztosan lesznek kérdéseim.
Idézet: „egyenáramhoz vagyok szokva” Ettől az elektrotechnikai alapismeretek ugyan azok még ...
Hurrá! Akkor sikerült jó irányba terelnünk !
Mit használtál antennának végül? Első élménynek elég jó, ugyanígy jártam anno én is. Rajzot majd keresek, vagy visszarajzolom, mert nagyon régen csináltuk még apámmal, csak most találtam meg újra a garázsban, és elővettem kicsit. Egy teljesen alap valami.. a tekercs 88 menet + 20 menet. Leágazások nincsenek. Direkt a Kossuthoz szerkesztettük úgy rémlik. Gondold el ha a pár száz ohmos hallgatóval így szól ,akkor mit "harsogna" egy 3000 ohmos katonai nagy impedanciás fülessel. Jó kísérletezgetést. Én tettem bele egy kis Ge tranyót, amit a fórumról kaptam, de sima szilícium tranyóval is működött.. Tudom hogy nem erről szól, mivel akármilyen csekély áramforrás a detektorosban "bűn", de olyan 10X.-es erősítést ad, és egy üres dobozra fordítva a fülest, rendesen, hallhatóan szól a szoba csendjében. Sőt a (TV)koax antennát kihúztam belőle, de az áramforrást véletlenül nem kötöttem le, és éjjel arra lettem figyelmes hogy halkan, de "valami" szól.. Mi a franc.. hát az zenélt ott magának. Odamegyek.. s akkor hallom, hogy "Radio Romania"..
Hirtelen felindulásból csináltam videót is, de hát max 2MB tölthető fel.. A világba nincs olyan rövid video.. no mind1.
de van 2*2 pixellel
Már többször olvastam itt a fentiekben, hogy bezzeg a "nagy impedanciás katonai fejhallgató". Természetesen nem zárom ki a létezését, csak kételkedem. Én még voltam katona az "átkosban", és bizony nem találkoztam nagy impedanciás fejhallgatóval, néhány száz ohmos nagyságrendűek voltak. Pedig ott jó pár fajta rádió volt, nem azonos típusú fejhallgatóval, többet is sikerült kézbe vennem. Csöves kütyükhöz készültek, felesleges lett volna a nagy impedancia.
Igazán a régi korok fejhallgatói a nagy impedanciásak, nekem is van 4000 ohmos. Detektoros rádióval barkácsolóknak olyat lenne jó valahol felhajtani. A "nagy online piactéren" elő szokott fordulni, de általában jó pár ezrest kérnek értük.
Mondjuk ilyenre gondolsz?
Antennának kb. 1 mm átmérőjű zománcozott huzalt használok 10 m hosszan vízszintesen kifeszítve egy két szintes családi ház padlásán.
Megpróbálom ide linkelni korábbi, hasonló témájú bejegyzésemet.
szia! Ki kell próbálni. Nekem már volt szerencsém hozzá. Fogtam egy 230volt/12volt hálózati trafót. Meglepetésemre egész elfogadhatóan szólt. Mondjuk nem volt olyan mint egy régi 4000 ohmos fejhallgatóval, de használható volt.
Mivel ugye a transzformátor nem csak feszültséget meg áramot alakít át hanem impedanciát is transzformál. Méghozzá impedanciát az áttétel négyzetével. Vagyis:230/12=kb. 19,1 Namost, 19,1*19,1=364,81 Ebből 364,81*32=11673,92 ohm Valószínű ez az impedancia már egy kicsit nagy a rezgőkör adott rezonancia frekién lévő impedanciájához. Tehát a rezgőkört mint jelforrást nem tudjuk vele illesztetten terhelni, hogy a lehető legnagyobb teljesítményt (hangerőt) vegyük ki belőle. Viszont mivel nem terheli annyira a rezgőkört, az hallható volt hogy a szelektivitása nagy mértékben javult, mivel a rezgőkör jósági tényezőjét nem rontotta le annyira hogy egyszerre több adót is halljunk.
10:1 -es trafóval 3200 ohmosra változik az impedanciája...
De vigyázni is kell vele, mert DC-re továbbra is kicsi lesz az impedancia! |
Bejelentkezés
Hirdetés |