Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Sziasztok, úgy döntöttem belefogok én is egy detektoros rádió építésébe. A csatolt kép alapján dolgoznék, mert ez elég jó leírásnak tűnik.
A Conradban találtam 1N60-at. Viszont Levegő dielektrikumú hangolókondenzátort hol tudok beszerezni a leíráshoz? A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2013
Üdv!
Leginkább lomtalanításkor kidobott, jobb sorsra érdemes öreg rádiókban, valamint rádiós börzéken, pl. majd a BURABU-n... 350-500pF már nyerő lehet. Nem igazán forgalmazzák ezt úgymond "kereskedelmi forgalomban" már. A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2013
Például itt.
(Nem az enyém, nem vagyok érdekelt az eladásban.) A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2013
De használhatsz nyugodtan zsebrádiókból bontott fóliás forgókondit is, igaz nem annyira látványos, de ugyanúgy megfelel.
Ok. Köszönöm. Mindenképp megpróbálok levegő kondit szerezni, mert ugy azért sokkal jobban nézne ki.
Azt valaki el tudná még magyarázni, hogy a rajzon az RF kapcsolónak mi a szerepe és mi történik ha azt átkapcsolom? Mert ez nem világos számomra, mivel ott ugye a rövidebb tekercset kapcsolom az antennához és a földhöz. Mi történik ekkor?
Az antenna csatolását lehet változtatni a kapcsolóval, amolyan helyi adó, távoli adó átkapcsoló. Ha az antenna közvetlenül a hangolt körre csatlakozik, akkor érzékenyebb, de nagyobb a sávszélesség, kisebb a szelektivitás, az antenna kör terhelése miatt. Ha a csatoló tekercsen keresztül csatlakozik a hangolt kör, kisebb az antenna terhelése, szelektívebb lesz a rádió, de valószínűleg érzéketlenebb is, a lazább csatolás miatt.
Az igazság az lenne, ha változtatható csatolással lenne kialakítva, (variométer), mert akkor minden vett állomáshoz be lehetne állítani a legkedvezőbb csatolást. Bár ezesetben az állomásra hangolás bonyolultabb feladat, de az eredmény kárpótol a fáradságért. Ebben a kapcsolásban ezt a szerepet az antenna köri hangoló kapacitás tölti be, csak rosszabb hatásfokkal (feszültség osztó), mint egy változtatható csatolási tényezőjű induktív transzformátor.
Köszönöm az infót, ezt a boltot eddig nem ismertem!
Mintha csak a 80-as években, az otthoni amatőrboltban járnék.
Érdemes telefonálni, elvileg nem minden nap van nyitva.
Szép napot!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy ebből a fölső rajz (vagy rádió) az működőképes-e ha igen akkor lehet-e OA 1182 deódát használni? A válaszokat előre is köszönöm.
Egy kicsit meg van cifrázva ugyan, de attól még működőképes lehet. Építsd meg deszkamodellként, és kiderül, nem nagy ügy. Az OA1160 jobb lenne, de az OA1182 is jó.
Üdv!
..., de csak akkor, ha a közelben van valami nagy térerejű FM adó, különben elmarad a sikerélmény. A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2013
FM adónak mindíg közelben kell lennie, mert az antennája a természetéből kifolyólag kis kapocsfeszültséget ad.
Egyébként akkor pláne törekedni kellene az OA1160 használatára.
A közelség relatív.
Arajzon szereplő 150 kohm-os ellenállásra csak piezo hallgató esetén van jelentősége, akkor is csupán elvi, mivel a germánium diódák záróirányú ellenállása legtöbbször ellátja annak funkcióját.
Szép napot!
Köszönöm az eddigi segítségeket. Sokan írtátok, hogy csak akkor érdemes próbálkozni, ha van a közele valami adótorony, de ha egy ilyet hozzá építek az úgy jó-e? A válaszokat előre is köszönöm.
Szia!
Ez a topik az erősítés nélküli megoldásokkal foglalkozik, ráadásul az az erősítő egy TV-sávi megoldás.
Megközelítés kérdése. Magam többször gondolkoztam azon, hogy kéne konstruálni egy olyan antennaerősítőt, aminek a bemenetére valami bérházi viszonyok között is könnyen kivitelezhető kis antennácska csatlakozna, a kimenete pedig villamosan minden tekintetben úgy viselkedne, mint egy klasszikus magasantenna.
Ilyenformán azok is részesülhetnének detektoros rádió építésének élményében, akiknek nem áll módjukban egy tisztességes antennát használni. Nyilván ez már egy másik topic témája lehetne.
Én ezt találtam régebben. A tranyót be is szereztem, de még nem próbáltam. Igen egyszerű, nem tudom, milyen lehet a hatásfoka.
Bérházi viszonyok között többnyire van KTV szolgáltatás. Abban jönnek az URH műsorszóró adók is, mégpedig elég magas szinten. Az olyan, mintha helyi, közeli adó lenne, nem hiszem, hogy ehhez további erősítés szükséges lenne.
Amit eddíg láttunk, az mind szélessávú erősítő, aminek nagy baja, hogy roppant zavarérzékenyek, gerjedékenyek. Az MPF102 amúgy nem tranzisztor, hanem JFET, ettől még jó lenne, de az erősítése az egy fokozat miatt valószínűleg nem lesz túl sok. (kb. 10 dB körüli) Az előzőleg linkelt 3 fokozatú szélessávú erősítő jó lehetne, de túl nagy a sávszélessége. Annak az erősítése kb. 20 - 24 dB.
Pájer Tibi weboldalán van egy érdekes cikk,a rádiójel szívó antennák.Részletesen elmondja,h egy 10cm antenna ugyanaz mint 10km.
Ezt biztos félreértetted. 10 cm nem lehet egyenlő 10 km -rel. Jó lenne egy link, nehogy VV legyen.
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2013
Megnéztem az írást, ravaszul keverednek benne a mértékegységek (MV helyett MW), de a lényegen ez nem változtat. Olyasmi van benne, hogy egy végtelen jóságú rezgőkörrel óriási feszültséget lehet kinyerni egy rezgőkörből. Elvileg ez igaz, de van egy bökkenő: végtelen jósági tényezőhöz zérus sávszélesség tartozik, következésképpen egy ilyen konstrukcióval (amellett, hogy megvalósíthatatlan), még Morse-jeleket sem lehetne venni, nemhogy AM adást.
Amit mi tehetünk, az, hogy az antenna-rezgőkör együttes veszteségeit a klasszikus módszerekkel a minimálisra csökkentsük annak érdekében, hogy annak veszteségeit minél nagyobb arányban a kivett hasznos teljesítmény határozza meg.
A mostani eszemmel már én nem törődnék bele, hogy az egész AM sávot egyszerre hallom detektoroson. Ezt annak idején én természetesnek vettem A jelenlegi viszonyok között viszont azt nem tudom, most mit lehetne rajta nálunk hallgatni? Annyira azért nem unatkozom mostanában, hogy leporoljam az egész padlást, hogy csináljak magamnak egy magas antennát. Gyerekkoromban amit bevittem a suliba, már szólt, ha a központi fűtés csövéhez nyomtam az antenna csatlakozót.
Emlékezetből írtam,régen olvastam,írd be a googlebe hogy energia szívó antenna(pájer tibi weblapja)
Minden antenna "energia szívó". Az elektromágneses térből annyi energiát vesz fel, amennyit a hatásos felülete (magassága) meghatároz. Ez pedig a hullámhossztól, és a fizikai méreteitől függ. Mivel az antenna méreteit más paraméterek is meghatározzák, az antenna teljesítmény felvétele meglehetősen korlátos. Ezért az a gond, hogy ez az energia ami végső soron a vevő bemenetére jut, elég pici.
Üdv, valaki segítene-e méretezni 540khz-re rezgőkört?
Nem szeretném hangolgatni. Többit már megterveztem, esetleg annyit lehetne,, hogy a kimenetet is beletervezni, hogy ne terhelje le a rezgőkört.
Sajnos, a hangolást nem úszod meg. Ugyan ki lehet számolni a rezgőkör tekercsét, de pontosan megvalósítani nem lehet. A Thomson képlettel számolhatod, a tekercset pedig ezzel a számolóval.
Ismerem a képletet csak 2 ismeretlent hogy számítsak ki egy ismertből?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |