Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1050 / 2208
(#) sturbi válasza nikolatesla hozzászólására (») Aug 25, 2010
A táblázati adat 230 V-ra 380 menet, ezt érdemes 10-20 %-al megnövelni erősítős alkalmazásnál, főleg, ha az ember nem gyakorlott trafókészítésben. 450 menettel biztos jó lesz (természetesen ezesetben a szekundereket is arányosan növelni kell). Bármilyen próbához rendesen össze kell rakni a trafót, mert különben nem lesz meg az induktivitás (porszem sem kerülhet a vasak közé, és rendesen össze kell szorítani). Nyilván a megnövelt menetszámmal már nem lesz 300 W-os a trafó, 0,7-0,8-as huzal elég primernek.
(#) nikolatesla válasza sturbi hozzászólására (») Aug 25, 2010
Akkor 0,5mm huzalal lesz meg tekerve.
A szekunder az 2mm lesz szerintem.

Maykiy:Az égővel vasmaggal teszteltem mert így nem vághatja ki a biztit. Toroidnál is így szoktam,ha nincs lágy indító.
(#) sturbi válasza nikolatesla hozzászólására (») Aug 25, 2010
Idézet:
„Maykiy:Az égővel vasmaggal teszteltem mert így nem vághatja ki a biztit.”

Ha az égő teljes fénnyel világított bevasalt primernél, akkor az nem a kevés menet miatt volt, ahhoz kemény zárlatra volt szükség. 360 menettel sem lehetetett volna komoly áramfelvétele.
(#) nikolatesla válasza sturbi hozzászólására (») Aug 25, 2010
Igen mivel utána számoltam mikor le szedtem,az csak 214menet volt -,-"
(#) mayky válasza nikolatesla hozzászólására (») Aug 26, 2010
A 0,5-ös az vékony, nem fogod tudni kihasználni a hiperszil előnyeit. 6 sorban 600 menet elfér 1 sor 100 menet. így kb 100 -130 VA-es lesz csak a 301 VA-es trafó.
Én az 1 T indukcióig gerjeszthető mezei M102B-re is 0,55-0,6-ból tekertem az 530-540 menetet.
(#) nikolatesla válasza mayky hozzászólására (») Aug 26, 2010
Tehát akkor minimum 06-08huzal kel. Motor tekercselőbe akkor le kel vinni és meg csináltatni mert nincs olyan huzalom.
(#) marone hozzászólása Aug 26, 2010
Helló !
A frekvencia növelésével a kimenőtrafó impedanciája sokszorosára nő. Jó messze elmegy az optimális értéktől .
Ez nem gond ? A hangja az erősítőnek nem torzul el nagyon ?
Vagy van rá valami megoldás ?
(#) varttina válasza marone hozzászólására (») Aug 26, 2010
Ez csak a terheletlen kimenőtrafóra igaz. Közönséges körülmények között a végfokcső a hangszóró impedanciájának ({n_primer}/{n_szekunder})^2-szeresét "látja".
Az megint más kérdés, hogy egyes hangsugárzók impedanciamenete hogyan alakul.
(#) marone válasza varttina hozzászólására (») Aug 26, 2010
Kösz !
Most megnyugodtam.
Munkahelyen kimérték nekem a kimenőm inoedanciáját a frekvencia függvényében, és valami brutál szám jött ki 16 KHz-en.
(#) marone válasza marone hozzászólására (») Aug 26, 2010
A rezananciafrekvenciáját meg 3 KHz-nél mérték.
:eek2:
(#) heinrik endre hozzászólása Aug 26, 2010
Sziasztok.kérdés hogyan lehet túl nagy műszerezettség nélkűl hogy egy cső rossz vagy se pl 6h13c

Kép 157.jpg
    
(#) mark.budai hozzászólása Aug 26, 2010
Építettem egy PCL85 SE-t. Két nap alatt lett kész. Első nap este kiszedtem a dobozból ami eredetileg benn volt, másnap kifúrtuk a sasszit, megcsináltam az új előlapot, lefestettem a sasszit, és megtekertem a hálózati trafót. Ma délelőtt összeraktam az elektronikát, és a potikat fogattam fel. [off]Igazából 3 nap alatt lett kész, de első nap este, harmadik nap meg délelőtt csináltam csak, ezért 2 napot írtam..
(#) nikolatesla válasza heinrik endre hozzászólására (») Aug 26, 2010
Hali!
alapkapcsolásnál meg tudod mérni.
Én nem találtam meg a képet, de szerintem a többiek tudnak segíteni.
(#) Action2K válasza nikolatesla hozzászólására (») Aug 26, 2010
Az adatlapja talán segít.

_6n13s[1].GIF
    
(#) CIROKL válasza mark.budai hozzászólására (») Aug 26, 2010
No és a PCL85 az hogyan muzsikál ? Eddig csak azt olvastam bárhol : ez a cső hangfrekvenciás alkalmazásra alkalmatlan !
Most ez mitől változott meg ?
Ha jól látom akkor a kimenőid azok képkimenő trafók ?
(#) gkari válasza heinrik endre hozzászólására (») Aug 26, 2010
6H13C adatai:fűtés:6,3V/2.5A, G1:-30V, Ua:80Vmin., Ia:80ma., Ri:0,46Kohm. Egy erősebb hálótrafóval ez összedrótozható.
(#) mark.budai válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 26, 2010
Igen, képkimenők. Triódába kötve kb. 300V anódfesszel, Sturbi rajza szerinte elfogadható hangja van. Mélyei jól a 6,5cm2-s kimenő miatt, nem képkimenővel a magasai harsányak, de a képkimenő visszafog rajt. Szerintem nem rossz. De ki kell próbálni, én azt mondom, egyszer mindent ki kell. A másik meg, hogy "kukás" erősítő, szóval minden használt cucc benn, kivéve két ellenállást, és a hangszórócsatlakozókat, de 50Ft-ért vettem darabját a Börzén, szóval ~110Ft-ból megépítettem ezt az erősítőt.
(#) sturbi válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 26, 2010
Nemcsak hogy elfogadható, hanem kiváló hangja van triódás kötésben (persze nem képkimenő trafóval). Nem rosszabb, jobb, mint a PCL 86 szintén triódában (nagyobb a teljesítménye). Mérve is határozottan jó, alacsony frekvenciás négyszöge jobb, mint a 86-osé, visszacsatolás nélkül is jó mélyei vannak (86-osról ez nem mondható el), visszacsatolva szinte tökéletes (kis TV kimenővel). Képkimenőt érdemes lenne áttekerni hozzá.
Én ezt a kapcsolást használom.
(#) sturbi válasza sturbi hozzászólására (») Aug 26, 2010
Olyan kimenőtrafók vannak benn, mint ezen a képen szemből a baloldali. kép
(#) CIROKL válasza sturbi hozzászólására (») Aug 26, 2010
Ezzel a kimenő trafóval szépek a mélyek ? Hu ez már kiváncsivá tett , kifogom probálni ha lessz időm .
Én hiszek neked de még nem hallottam addig némi aggodalomra ad nekem okot , az eddigi olvasatomban csak erről a csőről mindig azt olvastam bárhol a neten hogy hang frekvenciára alkalmatlan , akkor most ez megdőlni látszik ?
(#) mark.budai válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 26, 2010
Szerintem megdőlni látszik, mert szépen zenél. Meg nagyobb is a teljesítménye, mint a 86-osnak, bár ez nálam nem számít. Csak azért raktam össze, mert ránéztem erre a dobozra, és a két csövet és a kimenőt rá is képzeltem. A kimenőket ráraktam, hogy néz ki, meg kerestem egy vasat a hálótrafónak. Ki is ürítettem a doboz belsejét. Örülök, hogy ez ilyen hamar kész lett. A képkimenőt biztos nem fogom áttekerni, nekem így is tetszik a hangja, és a teljesítménye is elég, mert beszólja a házat, ha kell. Na meg mondtam, hogy a nyáron be akarom fejezni, ha elkezdeném a kimenőt tekerni, a karácsonyfa alá talán már betehetném.
(#) CIROKL válasza mark.budai hozzászólására (») Aug 26, 2010
Idézet:
„szépen zenél”
De mihez képest ? ha jól emlékszem neked is a PLC86 -ban is TV-és kimenők vannak ? no már most a viszonyítási alap is csak olyan amilyen akkor mihez viszonyitod ? Nem megsértődni de érted mire gondolok ?
Nem is vita tárgya ez , meg kell épitenem és majd tudok róla véleményt mondani .
(#) mark.budai válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 26, 2010
Nem hasonlítom semmihez. A mélyátvitele jó, a magasak lennének túl harsányak (tudod, amikor már érzed, hogy nem jó, mert majdnem megsüketít), de a képkimenő ezt kompenzálja. (A másik kimenő egy 5cm2-s "egy szekundert a két primer közé" trafó volt, eredetileg EL84-nek szánva.) De meg kell hallgatni, és Te is tudod majd, hogy szól. Szerintem piccolo méretben számítógép mellé tökéletes ez is, ha valaki esetleg le szeretne térni a PCL86 SE tanulóerősítő útjáról.
(#) sturbi válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 26, 2010
PL 500/504-el is lehet jó erősítőt csinálni (hasonló cső, csak sokkal nagyobb teljesítményű). Nem a csövön múlik elsősorban a jó hang (hanem főleg a trafón és a hangsugárzón), ha sikerül lineáris működésre utaló mérési eredményeket összehozni valamilyen kapcsolásban, akkor jól fog szólni az erősítő, ha ez nem sikerül, nem fog jól szólni (a kis "mitugrász" PCL 85-el nemigen foglalkozik senki (pentódás kötésben nem jó, mert nagyon alacsonyan kell tartani a segédrácsfeszt).
(#) hgy válasza sturbi hozzászólására (») Aug 26, 2010
Mihez képest??
Mert úgy látom , a tendencia az , hogy kukából 100 Ft-ért csöves erősítőt építsünk. Várom a megkövezést.
Szerintem ha már a PCL irányába megyünk, akkor a PCL/ECL 82. Strapabíró, jóhangú jószág.
Van egy csomó TV hang, képkimenő, 1-3 négyzetcentis vasam meg trafóm. Postáért elvihető.
A csöves is 5-10 W-nál kezdődik.
(#) CIROKL válasza sturbi hozzászólására (») Aug 27, 2010
Szerintem azért megtudom itélni egy csöves erősitő hangzását ha minden igaz ? van azért egy pár csöves gép a tarsolyomban amihez tudok viszonyítani
De itt most special a PCL85 -ről szól a történet ,az köztudott hogy a PL -csövekkel lehet egészen szép hangzású erősítőt építeni.

"hanem főleg a trafón és a hangsugárzón"

Pont ezért csodálkoztam ezen hogy azokkal az egészen picike trafókkal nagy mélyek jönnek ki !
Nem tudom de én már kiprobáltam ezeket a TV-és kimenőket és engem abszolúte nem győzött meg egyik sem , ezért is mindig elmondom hogy a csöves erősítő lelke a kimenő trafó !
Természetesen azt is tudom és tisztában vagyok vele hogy a többi körités sem mindegy , milyen cső , alkatrészek , stb....
Szerzek tv-és kimenőket mert egy árva darabom sem nincs és megint tesztelem hátha most jobb eredményt kapok mint egy éve ?
(#) s.sanyi hozzászólása Aug 27, 2010
Sziasztok.Megszólalt az el 84 se-m egyik csatornája a végleges helyén a dobozában.Remélem nemsokára össze fogom rakni véglegesen,de érdekelne még két dolog.A tápban 30 mikros kondikat használok a macival nincs gondom csak érdekelne,hogy ezeket a kondikat hány nanossal szokás áthidalni és kell-e?A bemenetnél 220 k poti van nem volt kisebbem a csatoló kondi 47 nano 470 k rácslevezetövel maradhat igy vagy valamit változtatni kell?
(#) CIROKL válasza s.sanyi hozzászólására (») Aug 27, 2010
100 nano és feszültségben természetesen olyan ami oda megfelel ,kisütű ellenállást is tehetsz rá párhuzamba .
(#) s.sanyi válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 27, 2010
Köszi ezekböl pont van jó pár darabom megfelelö.
(#) lpcollector válasza hgy hozzászólására (») Aug 27, 2010
Kicsit "sarkosan" fogalmazol, de mégiscsak van valami igazság abban, hogy a minőségért áldozni kell. Mindamellett, nem mindenki építkezhet 300B-ből és az alkotás örömébe belefér az is, ha valaki olyan csövet tud "szóra bírni", ami nem muzsikára született.
Sajnos a legtöbb mai hangdoboznak valóban jár minimum 5, de inkább 8-10W...
Következő: »»   1050 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem