Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1203 / 2208
(#) bta válasza ticseboy hozzászólására (») Máj 17, 2011
Was ist das 'X' a kapcsrajzon, a fojtónál? AS szabvány?) Aztán csodálkozunk, ha melegszik. De mindenekelőtt a rácselőfeszt kéne megnézni, ahogy sturbi mondja.
(#) mark.budai válasza bta hozzászólására (») Máj 17, 2011
Az X az egy jelzés, ott van a kék mezőben. De mivel aki a rajzot tervezte, úgy gondolta, hogy jobb, ha a rajz közepére nem ír ki olyan hosszú szöveget..

Tibi, a csöveket vedd ki és tekerd fel teljesen az előfeszt..
(#) spirik hozzászólása Máj 17, 2011
sziasztok. egy kis segitségre lenne szükségem. szeretnék kérni? mit csesztem el? ha valaki tudja.

ecl82api.pdf
    
(#) joepapa válasza bta hozzászólására (») Máj 17, 2011
Pontosan, ezért írtam: "E s e t l e g"
Mert mindent a fül dönt el.
(#) joepapa hozzászólása Máj 17, 2011
A 6Sz19P-V SE be beletettem egy 6E5P meghajtást 10mA es nyugalmi árammal többet erősít mint az E88CC a legnagyobb erősítésre kihúzott SRPP ben (ami már nem is igazi SRPP).

Ráadásul még lineárisabb is lett az átvitel (NVCS nincs sehol, itt a katódkomplexumok is blokkoltak, mert minden csepp erősítésért vért izzadtam)

6Sz19P elé a legcélszerűbb tehát (SZERINTEM) 6E5P.

Marad a topológia a megcélzott azaz egy meghajtó és egy végfokozat és nincs visszacsatolás...

A katódkondi és a csatolókondi a két hiba, de jó ez így, nagyon.
Este leskiccelem a véglegest.

A lényeg, hogy egy cd kimenete kihajtja és nem csak -1dB es mérőjelen, bár nem sokkal érzékenyebb.
(#) Hajkeverő válasza bta hozzászólására (») Máj 17, 2011
Mi a baj első erősítőnek a pcl86se-vel?
Hálótrafóm van, 2x230+4V az AZ21-nek, de csak 100mA terhelhetőségű, szóval pp elvetve. Bontott kimenőtrafóból van 3db., pcl-eket meg képkimenőről (13.5V) fűtöm.
Csöves egyenirányítás hátrányai pl?
Szívesen veszem az építő jellegű hsz.-eket, de tényleg nem értelek.
Mikor kipróbáltam a deszkamodellt, a hangerő elég volt, brummos se volt, szobába egyelőre bőven jó lesz, én is tudom hogy van jobb de mivel az alkatrészek nagy részét ingyen vagy jóáron sikerült beszerezni úgy döntöttem elkezdem ezzel.
(#) joepapa hozzászólása Máj 17, 2011
6SZ19P-V SE 6E5P driver.
6n13sz (6H13C) ugyanez csak a fele cső egy 6sz19p
A jó kapcsolás. Egyben a jóhangú kapcsolás is, és az elegendő erősítésű két fokozatból álló erősítő topológia is.
Lépcsős táp DC csatolás fix biassal a katódkondik ellen lenne még amit változtatni érdemes lehet...

7V PP nél kevesebb kell a 8Ohm azaz alulterhelt (Ra ekkor nálam 12k!!!) túlvezérléshez.

Majd megmérem pontosan csak most megy...

A standard CD kimenet is van 7VPP illetve talán 7,3V PP is volt egy 1kHz es -1dB es mérőjel...
(#) ticseboy válasza sturbi hozzászólására (») Máj 17, 2011
A probléma megoldódni látszik,ugyanis amikor összeraktam akkor minden oké volt a negativ elöfesszel, de élesztés után eltünt a minusz.
Most már oké, és a 25W-os ellenállat sem melegszik veszélyesen. Már csak a beállitás van hátra, vagyis folyamatban.
(#) bta válasza Hajkeverő hozzászólására (») Máj 17, 2011
Nincs azzal semmi baj, ha csak kísérletezésre kell. Egyúttal nyilván olyat is szeretnél, amiben később se fogsz csalódni, legalábbis van rá esélyed. 12W helyett bevállalod a 6W kimenőteljesítményt, de milyen "előnyöket" kapsz cserébe? Az ECL86SE amennyire egyszerűnek látszik papíron, annyira meg kellene vele küzdeni, hogy ne régi csöves néprádió (szobába az is "tökéletes", ugyebár) hangja legyen. Nem nagyon fog menni, mert a döntő jelentőségű kimenőtrafó csatát már előre elbuktad. ECL86PP-hez azonban olcsón szerezhetnél jó BEAG kimenőt és/vagy hálózati trafót. (A csöves egyenirányítás általában természetesebb hangzású, zeneibb, viszont dinamikát veszít.)
(#) bta válasza joepapa hozzászólására (») Máj 17, 2011
"6Sz19P elé a legcélszerűbb tehát (SZERINTEM) 6E5P"
<< Még 6sz33sz előtt is marha jó tud lenni, triódának kötve, fix rácselőfeszültséggel. A belső ellenállása is kisebb. A hangja alapján is van keresnivalója, akár jobb E88CC-k helyett is.>>
(#) sturbi válasza ticseboy hozzászólására (») Máj 17, 2011
Lényeg, hogy meglett. Biztos nem újdonság, de azért elmondom... 6c33c-aknál kínosan ügyelni kell arra is, hogy mindig stabil érintkezés legyen a lábaknál, különösen a fűtéseknél.
(#) joepapa válasza bta hozzászólására (») Máj 17, 2011
A fix előfesz az én kapcsolásomban (SZERINTEM) a triódánál még jobban hiányzik, mit a tetródának.

A fix előfeszes 6e5p mivel jobb mint a 3,4V on kondis komplexumon ülőé?
Végül is az egyik fűtésből meg tudom csinálni a 3,5V ot...

De gondolkodom..érdemes?
Akkor az a kis 3,5V os táp minősége is beleszól a hangba...vagy nem?

Ha csak erősítést nernék (szerintem nem nyernék) akkor nem is érdekel, de ha jobb a hangja..., hogy lehet ennél jobb?

Először egy kissebb áttételű kimenőpárt kell szereznem.
(#) mark.budai válasza bta hozzászólására (») Máj 18, 2011
Idézet:
„a döntő jelentőségű kimenőtrafó csatát már előre elbuktad”

Ilyet légyszíves ne írj, mert ilyenek miatt nem lesz kedve kimenőt tekerni. (De amúgy lehet itt is jó minőségű kimenőket találni vagy tekertetni.) Én is féltem először tőle, de nem nagy dolog, csak kicsit olvasgatni kell a tervezésnél, és az okosabbakra hallgatni.
Elhiszem, hogy Te csak jót akarsz, de a PCL86-osok összeválogatása megint csak nem egyszerű mutatvány. Majd épít PP-t, ha akar!
(#) ticseboy válasza sturbi hozzászólására (») Máj 18, 2011
Ugy rátekertem forrasztás előtt, hogy csak na! :yes:
Ezzel a foglalattal lehet dolgozni.
(#) joepapa válasza ticseboy hozzászólására (») Máj 19, 2011
Csak feltételezem nem a forrasztási oldalra gondolt sturbi.
csőláb-foglalat.
(#) czapek hozzászólása Máj 19, 2011
Sziasztok!

A képen látható kondikkal kapcsolatban kinek milyen tapasztalata van?Mennyire jó vagy rossz csöves erősítő tápjába?
Köszi

IMG_6489.jpg
    
(#) sturbi válasza joepapa hozzászólására (») Máj 19, 2011
:yes: Alkalomadtán (főleg bontott foglalatnál) szükség lehet a szorítólemez néminemű igazítására is.
(#) (Felhasználó 1947) válasza czapek hozzászólására (») Máj 19, 2011
Jó minőségű kondik, csöves tápba kiváló.
(#) pucuka válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 19, 2011
Pontosabban csöves erősítő tápjába jó. Ha a táp csöves, akkor kissé nagy az értéke ahhoz, hogy ne veszélyeztesse az egyenirányító csövet.
(#) (Felhasználó 1947) válasza pucuka hozzászólására (») Máj 19, 2011
Idézet:
„Pontosabban csöves erősítő tápjába jó. Ha a táp csöves, akkor kissé nagy az értéke ahhoz, hogy ne veszélyeztesse az egyenirányító csövet.”


Igen, de mivel ez egyértelmű, nem tartottam fontosnak huszadszorra megemliteni.
Szóval: Félvezetős tápba jó, csöves egyenirányitás esetén pedig C-L-C esetén a tekercs után jó
(#) pucuka válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 19, 2011
Neked, nekem, meg néhányunknak egyértelmű. De annak aki megkérdezi az ilyen kondenzátorok használatát, annak nem biztos.
(#) czapek hozzászólása Máj 19, 2011
Köszi a válaszokat....korábban nem találkoztam illetve használtam az említett kondikat...mindig a "friss" és az új kondik híve voltam de időközben rájöttem,hogy csak bizonyos területeken szállhatnak versenybe a a "jó öreg"kondikkal.

Eddig csak tranyós és IC-s erősítőket építettem de nemrég rájöttem,hogy a csöves erősítőknek nincs párja.
A nagy erősítő lázban hirtelen beszereztem néhány csövet de nem tudom eldönteni,hogy melyikkel érdemesebb kezdeni:GU-50, 6P45C, E130L...mindegyik vadi új.

Igazából arra lennék kíváncsi,hogy melyiknek szebb a hangja?Vélemény,tapasztalatok?
(#) bta válasza mark.budai hozzászólására (») Máj 19, 2011
"Ilyet légyszíves ne írj, mert ilyenek miatt nem lesz kedve kimenőt tekerni"

Szerintem jobb is, ha nem lesz kedve olyan feladathoz, amit nem tud megoldani. Menetek egymás mellé tekerésére minden műszerész képes, az eredmény meg olyan, amilyen. Elfogadható átvitelű együtemű kimenőtrafó tervezése alapból nem gyerekjáték, ráadásul itt PCL86-ról van szó, nem 6e5p-ről vagy EL34-ről! A meghatározó paraméterek közti különbséggel talán tisztában vagy... és a hangról még szó sem volt, csak a technikai minimumról.

"kicsit olvasgatni kell a tervezésnél, és az okosabbakra hallgatni" << ilyet az szokott mondani, aki nem ismeri az Single Ended kimenők speciális problémáit, melyek főként a frekvenciaátvitelt korlátozzák (hasonló bonyolultságú PP trafókhoz képest).>>
(#) bta válasza czapek hozzászólására (») Máj 19, 2011
"Igazából arra lennék kíváncsi,hogy melyiknek szebb a hangja?..."

Egyiknek se Annak lesz jó hangja, amit olyanra meg tudsz csinálni. Az alapkövetelmények:

- tisztességgel megtervezett és hibátlanul lerajzolt kapcsolás
- Garantáltan jó kimenőtrafó műhelyrajz; vagy a csőhöz ÉS a kapcsoláshoz illeszkedő kimenőtrafó

Kabáthoz a gombot, és nem fordítva. Egyébként, bármilyen hihetetlen, 2010-ben is gyártanak nagyon jó (hangú) kondikat. Persze nem 500 forint darabja. A N.O.S. egyelőre még (lehet) olcsóbb. Attól tartok, hogy már nem sokáig... bár ez nem biztos. Sokkal biztosabb vagyok a népszerű teljesítmény-elektroncsövek drasztikus áremelkedésében. Azok elhasználódnak, míg a következő 20 évben egyre több "olcsón megúszom a 'csöves' hangot" stílusú alkatrészhalmaz kerül majd bontásra.
(#) bta válasza czapek hozzászólására (») Máj 19, 2011
Nagyáramú és hosszú élettartamú (long life) BC vagy N.O.S. Philips elkókat keress. Azok nagyobb méretűek és elég jó hangúak.
(#) bta válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 19, 2011
"Félvezetős tápba jó, csöves egyenirányitás esetén pedig C-L-C esetén a tekercs után jó"

Jó lehet az C-R-C szűrésű vákuumdiódás tápba is, de kizárólag második kondinak. Jobb csőkatalóguslapok külön kitérnek erre az esetre is.
(#) (Felhasználó 1947) válasza bta hozzászólására (») Máj 19, 2011
Nem ugyanazt irtam ?
(#) heinrik endre válasza joepapa hozzászólására (») Máj 19, 2011
Sziasztok. bár nem tudom kinek mi a véleménye és még inkább nem tudom hányan épitettek {6h13c} ből erősitőt..de én már legalább másfél éve halgatom nekem elég pozitiv a véleményem. amit emlitenék ATMA--gőmb. pl..sajnos nem sokan épitenek ebből a csőből
(#) ticseboy válasza joepapa hozzászólására (») Máj 19, 2011

A foglalatok szoritólemezei tökéletesen fognak, azokat beépités előtt átnéztem.
Viszont ugy néz ki, hogy teljesen elkészülni látszik, mind a dobozolás, mind az erősitő maga. A negativ előfesz egy csöppet kevés lett, ugyhogy azt megkétszerezem, és véglegesen beállitom. Most a katódon lévő 10ohm-os ellenen 630mV-nál nem tudok kevesebbet csinálni. Képet nem hiszem hogy rakok fel, az maradjon a talira.
(#) frekivalto hozzászólása Máj 19, 2011
Rajz CHZ-nak.

Sorry, csak így tudtam megoldani per pillanat....
Következő: »»   1203 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem