Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1683 / 2208
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Nov 20, 2014
Láttam a lábkiosztásbeli eltérést,így inkább kihúztam a Velence De Luxe-ból a végcsövet,amég letesztelem az erősítőt. Szerencsére működik,bár magasnak találom az anódfeszültséget.
(#) antalka hozzászólása Nov 21, 2014
Sziasztok! Szükségem lenne egy 5Y3 egyenirányító csőre, ezt kitudom-e váltani egy orosz 6C5S csővel? Azt tudom, hogy a fűtés nem egyforma feszültségű, de a többi paramétereiben megfelel-e? Még anyit tudok, hogy az egyik közvetlen a másik közvetett fűtésű. Köszi ha valaki tud segíteni.
(#) szomorlb hozzászólása Nov 21, 2014
Üdv minden elektrocső mesternek ! Alapnak vettem egy 1959-es Loewe Opta Stereo rádiót ECC85 ECH81 EF89 EABC80 EM84 EBC91 EL84 EL84 csövek vannak benne működik de korából adódóan nem tökéletes van néhány dolog amihez nem értek (relatíve semmihez (: ) ebből szeretnék egy olyan erősítőt csinálni ami szépen meghajt 1 pár JVC SK15 vintage hangfalat .jó lenne kapcsolási rajz is ha valaki tud .Ha fotó kell felrakok.
(#) V1rusH hozzászólása Nov 21, 2014
Sziasztok!

Van egy olyan "frázis" csöves körökben, hogy a kimenő trafó minél nagyobb, annál jobb, annál nagyobb a basszusa is...
Ugy néz ki a dolog, hogy az ECL8x se helyett, lehet összejön az anyag egy pp-re is, de lehet mindkettőre,
Volna egy olyan laikus kérdésem, hogy a BEAG APT100 kimenőtrafója, (természetesen ujra tekerve, /vagy akár nem/) menyire lenne túlzás (/ill. használható/) kimenő trafónak egy 10-12W teljesítményre?
(#) Orbán József válasza szomorlb hozzászólására (») Nov 21, 2014
Szia! Látatlanba azt mondom - helyedben - a legjobban rendbetenném a rádiót, esetleg megoldani, hogy erőósítőként is funkcionáljon. De azt a szép régi készüléket nem volna szerencsés erősítővé darabolni, véleményem szerint.
(#) ferci válasza antalka hozzászólására (») Nov 21, 2014
A "többi" paraméter egyezősége vagy a hasonlósága attól függ, mik a kívánalmaid.
Azt tudnod kell, hogy a közvetlen fűtésű cső katódja a +300..(?). volton van, tehát a másik cső fűtőtekercsét is úgy kell megoldanod ( szigetelned..), mintha az lenne.
Gond még a csőfejbekötés különbözősége.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2014
(#) pucuka válasza V1rusH hozzászólására (») Nov 21, 2014
Nem frázis, tény. Minél nagyobb a vaskeresztmetszet, annál nagyobb a trafóra elkészíthető primer tekercs induktivitása, ezzel együtt a reaktanciája. A cső kimeneti impedanciája alacsony frekvencián ohmosnak tekinthető, mivel ez a generátor belső ellenállása, és ezt terheled a kimenő trafó reaktanciájával. Az így kapott R / ZL feszültség osztó osztása is kisebb ugyanazon az alsó frekvencián. Azt a frekvenciát ahol az osztó 2 -t oszt (3 dB), nevezzük alsó határfrekvenciának. Nagyobb trafó, nagyobb induktivitás, alacsonyabb határfreki.
Az APT kimenőjét biztos át kell tekerni csöves véghez.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2014
(#) V1rusH válasza pucuka hozzászólására (») Nov 21, 2014
Azért írtam idézőjelben.
Akkor az egész átviteli szávszélesség annál nagyobb minél nagobb a kimenő trafó?
Abbaan szinte biztos voltam, hogy újra kell tekerni. De talán így olcsóbban megúszom, mintha vasmagot is vennem kellene. Ne meg hát csak hangfekis célra használt trafó, remélhetőleg a vasmag anyaga is ennek megfelelő!

Köszönöm a választ!
(#) pucuka válasza V1rusH hozzászólására (») Nov 21, 2014
Az alsó határfrekinél igen. A felsőt a szórt induktivitás, és kapacitás korlátozza. Sajnos, minél nagyobb a trafó, annál nagyobb lehet a szórt induktivitása, és kapacitása is. Ezért nehéz kompromisszumot találni, és bonyolult a kimenőtrafó kérdés.
A vasmag kíváló, azt felhasználhatod.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2014
(#) djhans válasza V1rusH hozzászólására (») Nov 21, 2014
Ez a trafó akár 20-25W-os erősítőhöz is jó lehet például 6P3C végcsövekkel. Vagy Párhuzamosan kapcsolt EL84 PP-hez. A te erősítődhöz kisebb vas is elég.
(#) pucuka válasza djhans hozzászólására (») Nov 21, 2014
Az ECL PP biztos nem fogja az ekkora vasat telítésbe vezérelni, de hátha az 5 Hz -et is át akarja vinni.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2014
(#) antalka válasza ferci hozzászólására (») Nov 21, 2014
A csőfejbekötést azt megoldottam , egy erősítőn kipróbáltam , le is égett benne egy pár ellenállás de hogy milyen állapotban vannak benne a kondik azt nem tudom , próbáltam vissza állítani az eredeti állapotot de megint kiégtek dolgok , ezzel már nem is próbálkozok . 5Y3 helyettesíhető ?Tudnék venni , de postaköltséggel eggyütt értelmetlen összeg. Akkor megkell gondolnom , hogy inkább félvezerős egyenirányítást alkalmazzak. Mi a véleményed ?
(#) antalka válasza antalka hozzászólására (») Nov 21, 2014
Most látom hogy elírtam. Félvezetős. Lehet hogy nem is kéne erőltetnem a csöves egyenirányítást.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2014
(#) V1rusH válasza pucuka hozzászólására (») Nov 21, 2014
Az 5Hz nem cél, de a 20-20kHz-cel bőven elégedett lennék!
A kimenő tekercs elrendezését mi határozza meg? Elég kacifántosak, és ahogy néztem, minél jobbat akarunk, annál komplexebb a tekercs elrendezés.
(#) safranek válasza antalka hozzászólására (») Nov 22, 2014
Véleményem szerint 5C4S -el helyettesíthető, viszont ez közvetett fűtésű cső.
(#) antalka válasza safranek hozzászólására (») Nov 22, 2014
Gondoltam rá én is csak az 5 Voltos fűtőtekercs 2 Amperes, és azt olvasom hogy a 5C4S cső 1.8-2.2 Amperos .
(#) pucuka válasza V1rusH hozzászólására (») Nov 22, 2014
Amint elébb írtam, a felső határfrekvenciát a trafó szórása határozza meg leginkább. Minél lazább a csatolás a primer, és a szekunder között, annál nagyobb a szórt induktivitás, annál alacsonyabb a felső határfrekvencia. Ezért a minél szorosabb csatolás, minél kisebb szórt induktivitás elérésére a tekercseket megosztják, és egymás közé váltva tekerik. Ez azonban a szórt kapacitást is növeli, ami szintén csökkenti a felső határfrekvenciát. Úgyhogy optimumot kell keresni, ami nem könnyű. Ezen tud segíteni a gyakorlati tapasztalat, a sokadik kimenő már biztos jó lesz.
(#) crapgame válasza antalka hozzászólására (») Nov 22, 2014
5Y3 - 5C4M

5C4M.pdf
    
(#) ferci válasza antalka hozzászólására (») Nov 22, 2014
Furcsa lenne, hogy egyenrángató cső-csere miatt égne le ellenállás az erősítődben...
Félvezetőst pedig egyáltalán nem ajánlok, mert legalább 100 volttal nagyobb lenne a DC és az végezne a végcsöveiddel is esetleg... meghát oda már több diódát kéne egy-egy ágba tenned.
Azt írtad előzőleg, hogy a fűtésekkel tisztában vagy, azt megoldod... vagy mégsem?
Véletlenül nincs kapcsrajzod legalább a táprészről és a fűtésekről?
A 2 amper és 2,2 amper különbség nudli...ez a tekercs általában kívül van és az a 0.2 A nem oszt, nem szoroz.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2014
(#) antalka válasza ferci hozzászólására (») Nov 22, 2014
Szia! A tápfeszről nincs rajzom mert azt használom ami itt a fórumon megszokott jelenni és az bevált, kipróbált. A djhans féle ECL86-os/ PCL86 / erősítőre kapcsoltam rá és a pentóda katód ellenállása elégett . Kicseréltem és visszaállítottam az eredetileg használt EZ80-at , de nem működik . Szóval csak annyi tőrtént , hogy az EZ80-at kicseréltem a 6C5S-el . Azért mértem közben , az EZ80-al kb. 20 Volt esik , a 6C5S-el 320 Volt lett és innen ment még a kondikra . A trafóból 245 Volt jön ki . Ezért nem tudom , hogy tudom-e használni ezt 6C5S-t , vagy mégis kell hogy vegyek egy 5Y3 csövet . Amit akarok csinálni a rajzon 5Y3 van .
(#) antalka válasza antalka hozzászólására (») Nov 22, 2014
Azt hiszem megveszem ezt a csövet , mert mindenem megvan hozzá . A többi cső , a hálózati trafó meg a kimenő is , kondik is , pl. 16 mikro/650 Volt .
(#) ferci válasza antalka hozzászólására (») Nov 22, 2014
Célszerű lett volna minden szempontból rögtön mérned a katódfeszt, pl. 150 ohmon 6 volt max vagy hasonló, mert ha jóval több, az már nem okés.
Az idézett kapcsolást nem néztem, linket megnézném, hogyan van pontosan.
Lehet, hogy a 6C.. belső ellenállása kisebb és ezért több a táp, aztán ezért megnőtt az anód és segédrács áram és sok lett...
(#) antalka válasza ferci hozzászólására (») Nov 22, 2014
Minden rajta van azt hiszem , annyi a külömbség , hogy az egyenirányítást EZ80-nal csináltam .Bővebben: Link
(#) Lázár Péter hozzászólása Nov 22, 2014
Üdv, ti melyiket EL34-et választanátok: új boltból electro harmonix orosz cső, vagy magánkézből új de nem mai gyártású tesla? Árban szinte nincs különbség a bolti orosz cső valamivel olcsóbb.
(#) Gránátalma válasza Lázár Péter hozzászólására (») Nov 23, 2014
Szia!
Egy darab, vagy válogatott párról van szó?

Az electroharmonix hangja nekem jobban tetszik, bár lehet csak beképzelem.
Egyébként mennyi a bolti el34 ára, ha szabad tudni?
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2014
(#) havranarpi hozzászólása Nov 23, 2014
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem.Itt van egy Laney PA 100 erősítő.
Az lenne a kérdésem ,hogy mit kellene cserélni ahhoz ,hogy nagyobb legyen a kimeneten a basszus?
Pontosan egy gitár erősítő és keveslik rajta a basszust.
(#) Lázár Péter válasza Gránátalma hozzászólására (») Nov 23, 2014
Szia, egy darabról lenne szó. Illenék a párt cserélni de nem ölök annyit bele, el megy az így is szépen majd. Ha nem akkor bosszús leszek Több helyen szétnéztem, a bolti árak a nem túl márkás csövek esetében nekem viszonylag elfogadhatók, legolcsóbban eddig itt találtam, elméletileg facebook-os lájk -10% a kiszállítás +900 Ft. Csak még nem írtak vissza, valószínűleg mert hétvége van.
(#) havranarpi válasza havranarpi hozzászólására (») Nov 23, 2014
Rajzot elfelejtettem mellékelni
(#) Fész válasza havranarpi hozzászólására (») Nov 23, 2014
Helló!
Első körben a fokozatok közti csatoló kondikat kéne ellenőrizni,ha mind rendben akkor egyesével lehetne növelni az értékeken.
(pl. első cső anódján lévő 10nf,vagy a második trióda bemenő csatolóját növelni 47...100nF-ra)
(#) V1rusH hozzászólása Nov 23, 2014
Abban kérek még segítséget, hogy csöves erősítőhöz hogyan méretezik a hálózati trafót?
Itt is a kimenő össz teljesítményt és a járulékos veszteséget kell figyelembe venni?
Következő: »»   1683 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem