Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Hát az EF80 nemigazán teljesítményerősítő cső, a munkaponti adataiból is látszik. Elsősorban RF célra lett kifejlesztve. Ennek ellenére előerősítőkben szokás használni. Nézz szét a fórumon, hátha akad valakinek fölös PCL86os csöve Kezdésnek azzal a legcélszerűbb építkezni; sokhelyen beszerezhető(még), kinyírhatatlan(ésszerű határokon belül), jó hangú, könnyen összerakható ehy 4-5wattos A osztályú végfok vele
És ha a két trióda kőzé betennék egy kondit és egy lehúzó ellenállást a 2. trióda vezérlőrácsára úgy működne? Ja és nem tudom milyen kimenő kell hozzá.
Ha AC akarod csatolni, akkor gondoskodni kell a 2. trióda munkapontbeállításáról, ehhez legcélszerűbb lenne katódellenállás alkalmazása a 15K- katód közé, és erről a katódellenállásról a rácslevezetőellenállást bekötni (tehát nem a testről). Jó nagy kondit használj, legalább 220nF-ot.
Ezt nem teljesen értem. Az alsó 15k és a katód közé kell egy ellenállás és ebből a csomópontból egy levezető ellenállás a vezérlörácsra? Vagy hogy?
A pcl85 a hozzá való képkimenővel hogyan szól és hány wattot tud?
Valaki ezt itt próbálta már, én nem. Fogalmam se nincsen, mekkora az áttétele. Pedig, de sok ilyen trafó lehetne a tulajdonomban. Csak a suli hatása: Oda a képeltérítő tekercset kell kötni, nem hangszórót.
Pontosan úgy, ahogy mondod. A 15K jelenleg katód-munkaellenállás, tehát nem az előfeszültséget állítja be. Ezért kell erre a célra is egyet betenni, amit hidegíthetsz katódkondival.
Nem tudom mekkora ellenállás és katódhidegítő kondi kell. Esetleg nem tudnál valamit ajánlani? Elöször majd az eredeti rajzot próbálom ki. Nem tudom miért ragaszkodott a tervező itt a dc-csatoláshoz, csak a munkapont beállítás és az egyzsrüség miatt? A pentódák már nem dc-csatoltak. A Kimenő trafóról tudnál valamit mondani?
Hello! Én írtam hogy érdekel! A PCL86 nál valamivel erősebb cső szerintem. Képkimenővel dögösen szól De annak meg a szekundere nemigazán jól illeszti a hangfalat
Legegyszerűbben számítással tudod megállapítani. Ha 15k-n 63V esik (katódmunkaellenállás), akkor az 4,2mA. A csőnek max 2 V előfesz kell, tehát a katódellenállás 470 Ohm-ra adódik. Ezt elegendő 100 mikrós kondival átblokkolni.
A konstruktőr azért nem akart AC csatolást, mert az a kondi további fázistolást visz az erősítő átvitelébe, és az átfogó visszacsatolás ilyenkor kevésbé stabil.A pentódáknál ezt a feszültségszintek eltérése miatt nem lehetett megvalósítani. Itt sem lehetne, ha nem katodin, vagy katódkövető, hanem földelt katódos kapcsolás lenne. A Tesla katalógusom 9,1k-s Ra-a-t ad meg 300V-ra. 8 Ohm-hoz ezek szerint 31:1-hez, 4 Ohm-hoz pedig 44:1 trafót kéne gyártani.
Akkor ez a két primer sok helyet fog foglalni. Mondjuk amúgy is nagyobbacska trafó kell. 50w-os hálózatinak a vasa talán jó lesz.
Egyenlőre 7 db van, de még kéne, hogy legyen.
Ja, és ha lényegesen csökkenne a katódfesz, akkor a katódellenállást csökkenteni kell, 390 Ohm-ra, vagy annyira, hogy a 63 V újra beálljon a az alsó 15K-n.
"A konstruktőr azért nem akart AC csatolást, mert az a kondi további fázistolást visz az erősítő átvitelébe, és az átfogó visszacsatolás ilyenkor kevésbé stabil.A pentódáknál ezt a feszültségszintek eltérése miatt nem lehetett megvalósítani."
Ez igaz , de a pentódák felé is megoldható a DC csatolás , persze akkor már nem ez a kapcsolás ..... EL84-ekkel most építek teljesen DC- csatolt PP-t .
Nehogy félreértsd , nem vitatkozni akartam , csak mint lehetőséget említettem .
Oké, értelek. Voltak a csöves szkópokban is DC csatolt - legtöbbször szimmetrikus - sok fokozatú erősítők. De ahogy Te is mondod, ennek a kapcsolásnak a topológiája nem teszi lehetővé, hogy végpentódáknál elhagyják a csatolókondikat, mivel 60, ill. 120V körüli DC feszültségekről kell 0V-ra átvinni a vezérlőjelet.
Teljesen igazad van .
Én ezzel próbálkozom .
Hú ez tetszik nekem is, te tervezted ? Ha lesz időm lehet, hogy én is kipróbálom.
Ha a hegy nem megy Mohamedhez, akkor kénytelen Mohamed menni a hegyhez. Felvitted a pentódák rácsfeszültségét a trióda anódfesz szintjére. Ügyes fogás.
Talán mutattam már Neked ezt régebben , akkor még csak elméletben beszéltünk róla .
Láttam több ilyen megoldás , áramgenya is csővel volt kivitelezve , biztos más hangot produkálna úgy . Végcsövek kadódjait is lehetne közösíteni 1 katódellenállással az elkó is elhagyható , így teljesen likvidálható az összes kondi . Ha valaki óvakodik a DC csatolásból feltételezett problémáktól pl. felfűtés során külömböző időpontokban beálló munkapont stb .... ezek is orvosolhatók késleltetett +Ut bekapcsolással és a végcsövek katód/rács köreibe betett SI diódákkal.Csövek öregedésével járó munkapont eltolódásokat is bizonyos határok között stabilan tartja ez a megoldás .Hangját még nem ismerem ..... Asztalon már méregettem , nyégyszög tökéletesnek mondható , semmi tullövés még 22KHz -en sincs .Igaz ez a hanjára még nem garancia , de biztató . DC stabilitása jó , stabilan tartja a beállított értékeket . Nyák tartalmazza az egész erősítő áramkörét : Táp L/R , DC fűtés L/R , + anódf. késletetés , stanby mód .
Ez az áramkör azért nem kezdőknek való. Kíváncsi leszek, milyennek találod a hangját.
Idézet: „Milyen vasra csinálod? Nekem van 3 darab M102B-m itthon,azokra gondoltam... üdv.” Hi! EI106a-t sikerült szereznem. Ilyenekre készülget a kimenő. 2.5k-s, 4 és 8 Ohm-os leágazással, 10W-ra, 20Hz-es alsó hatérfrekivel, légrés 0,2mm (ezt lehet túl kicsire vettem, majd kiderül ).
Igen a megemelt rácsfesz (Mohamed) katódokon kb. 85V -ot állít be, így A osztályban ketyeg .
Áramgenerátor alkalmazása azzal az előnnyel jár , hogy viszonylag sok csövet kipróbálhatunk , mivel a munkapont a trimerrel eléggé nagy határok között beállítható . Én nem tartom bonyolultnak , talán a nyákokon látszik úgy , mivel a dupla tápok és egyébb kiszolgáló áramkörök bonyolítják , maga az alap az egyszerű ... . Hangjára én is kíváncsi vagyok , majd beszámolok mit is produkál .
Igen a beírásom után 2 perccel már leesett, akkor is felkeltette az érdeklődésemet, meg is akartam építeni, csak aztán annyi mindent csináltam, hogy idővel elfelejtődött. Alighanem a közös áramgenerátornak a különböző végcsövek általi vezérlése okozott némi dilemmát nálam, de ha jobban belegondolok csak szálkát kerestem a gyalult felületen (rossz passzban voltam, egyforma csöveket illik rakni egy PP végébe és azok általában együtt is öregednek)
Míg a profik (sturbi&CHZ) már űrtechnológiájú erősítőket terveznek , addig a földi halandók is alkotnak. Most üzemeltem be a 2xPL82-vel felépített PSE-met, amit PCF80 csövecske hajt. Elég elfogadhatóan muzsikál, most szokásomtól eltérően egyből zenei anyaggal kezdtem.
Hát igen, ez azért relatív dolog (a bonyolultság). Sipos Gyula bátyánk egyik cikkében azt fejtegette, hogy van, aki processzorokat tervez, másnak egy riglivel is meggyűlik a baja. De itt a fórumon természetesen ez utóbbi kategóriából senki nincs.
De én igen! Csak most lesz vége a CD-nek. Azt a PPP-t én is megkeresem. (Elvileg megvan az a rádiótechnika, Valahol CD-n.) Nagyon kíváncsivá tettél.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |