Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   855 / 2208
(#) llaci56 válasza ticseboy hozzászólására (») Jan 2, 2010
Hasznosabb? Talán lábat készítenél belőle az erősítőnek?
(#) CIROKL válasza ticseboy hozzászólására (») Jan 2, 2010
Idézet:
„Találtam itthon egy EM80-at, tényleg lehet belöle kivezérlés jelzőt csinálni”
Többek közt azt is lehetséges , vagy valami hasonlót ! Van itt egy kis kapcsolás ami segitségével meglehet hajtani , abban az esetben ha nem ragaszkodsz a 100%-os csöves fölépítéshez. EM80
(#) Ricsi89 válasza ticseboy hozzászólására (») Jan 2, 2010
Ez igazából nem is igazi kivezérlésjelző, csak "látványelem" az erősítőkben. Mintha csak egy karácsonyfaizzót kötnél a kimenetre és az villogna a zene ütemére. De attól nagyon jó látványelem, főleg a 80-as cső, ha jó állapotban van és szép erős fénnyel "világít". :yes:
(#) Saggitarius válasza ticseboy hozzászólására (») Jan 2, 2010
Csak optikai funkcioja van, semmi mas.
(#) DuMatyi válasza Ricsi89 hozzászólására (») Jan 2, 2010
Az EM80 sajnos hamar megvakul, lehet néha kapni (börzén is) EM71-et. Az tovább bírja, és szinén legyező, de félkörben. Valóban esztétikus látványelem.
(#) ticseboy válasza llaci56 hozzászólására (») Jan 2, 2010
Négy ütemre villogó láb is extra lenne
(#) mark.budai válasza ticseboy hozzászólására (») Jan 2, 2010
Nem megoldhatatlan. Valami fényvezetőből (pl. átlátszó műanyag) kell csinálni a lábat, aztán a lábakba egy-egy ledet beleapplikáni, csinálni hozzá egy elektronikát, ami a ledet ütemre villogtatja, és kész is.
(#) llaci56 válasza mark.budai hozzászólására (») Jan 2, 2010
De nem akarta megoldani senki. Az EM80 "egyéb felhasználásáról" volt szó.
(#) Ricsi89 válasza mark.budai hozzászólására (») Jan 2, 2010
Mégjobb ötlet: Egy-egy üreges fémcső a láb, amikben fejjel lefelé van egy-egy varázsszem. A fém csöveknél meg kivágva egy a varázsszemnek megfelelő nyílású ablak. Igaz így picit magasabban lenne az erősítő, de legalább akkor lehet lyukacsos lemezt tenni az erősítő aljára és jó lesz a légáramlás is.
(#) mark.budai válasza llaci56 hozzászólására (») Jan 2, 2010
Ja, tényleg, csak ötletet írtam, lehet, hogy egyszer meg is valósítom majd. Végre újra itt vagy, már hiányoztak a betűid!
Ricsi, igazad van, ez is egy jó megoldás.
(#) soos csaba válasza Cavalier hozzászólására (») Jan 2, 2010
Köszi szépen a cikkeket,nagy segitség lesz. És Boldog új Évet mindenkinek.
(#) kocos válasza llaci56 hozzászólására (») Jan 2, 2010
Idézet:
„"egyéb felhasználásáról"”


Ha hozzávágod a falhoz, akkor pukkan
(#) kocos hozzászólása Jan 2, 2010
Csak azért nem közöltem még a trafóadatokat, mert most keltem fel nemrég Majd reggel
BARNA ! Akkor megtervezzem ? ha igen, akkor kellene a cső adatlapja, hogy mekkora anyósfesszel járatod, a vaskeresztmetszet, és a cséve tekercselési széll.-e illetve magassága. na meg, hogy milyen szekunder impedanciá(ka)t szeretnél
Elég az Ut, és a Pd, is mert pentódáknál szingliben Ropt=Ut^2/Pd
(#) MrBrown válasza kocos hozzászólására (») Jan 2, 2010
Szia kocos,
köszi, de marad az 1 primer - 1 szekunder felállás amit különösebben nem kell tervezgetnie fletának. Ráadásul hasraütésszerűen 10Kohm-ra tekertetem a primert amivel 6C4C írása alapján pont beletrafáltam a tutiba
üdv
(#) varttina válasza ticseboy hozzászólására (») Jan 3, 2010
Az EM80 két csőfélből áll. Az egyik a 40-100V-os vezérlőfeszültségű kivezérlésjelző rész. A másik egy közönséges trióda, amelyet akár előerősítőként is használhatsz.
(#) Saggitarius válasza varttina hozzászólására (») Jan 3, 2010
Ez igy ebben a formaban nem teljesen igaz. Nezd csak meg alaposan a mellekletben a belso felepiteset. Az altalad emlitett trioda szoros kapcsolatban van a kijelzo resszel!

Picture 2.png
    
(#) neocska hozzászólása Jan 3, 2010
Hello!
Lehet hogy nem témábavágo de van egypár lámpám(Csö) és szeretném megtudni hogy meik mire valo? (s ha van egypár ami erösitönek jolenne akkor pár kapcsrajzot is tudtok adni?
EABC80
ECC85
PCF801 (nem tudom leolvasni rendesen)
Tesla E...81 (a többi letörlödött)
EF80
6К13П
EF184
PCC189
..84 Ennyi láccik (._84)
EM80
ECH81
ECL82
6Ж1П-EB
Köszi elörre is és bocsika ha rosszhelre irtam.
István
(#) Action2K válasza neocska hozzászólására (») Jan 3, 2010
ECC85, ECL82. ez a kettő kapásból jó egy miniatűr 2.1-es végfokhoz.
(#) Saggitarius válasza neocska hozzászólására (») Jan 3, 2010
Valoban nem szorosan ide tartozna, hanem a "Kezdo kerdesek" szekcioba. Nagyon egyszeru kideriteni. pl. Google, "EF80 datasheet" es mar jonnek is az infok. Az EF80-ra meg is tettem. EF80

Amugy az "E" kezdetuek egysegesen 6.3V-os futofeszultseget hasznalnak, mig a "P" sorozat inkabb a TV-k ben volt divatos, ahol sorosan fuztek fel oket, mivel ott a futoaram volt azonoses nem a futofeszultseg.
(#) Saggitarius válasza neocska hozzászólására (») Jan 3, 2010
Sokat segitene a hianyos feliratu csovekrol egy-egy lehetoleg nem elmosodott fotot feltennel.
(#) Action2K válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 3, 2010
A kezdő kérdések topik helyett az elektroncső topikot ajánlanám, de már felesleges, mert remélhetőleg tud mindent. Aki kezdő a csövekben még nem tud kiigazodni egy sima adatlapon. Lárja, hogy trioda, meg pentóda... de mi-mit jelent?
(#) Action2K válasza neocska hozzászólására (») Jan 3, 2010
Idézet:
„..84 Ennyi látszik (._84)”
Ez szerintem EL84
Idézet:
„Tesla E...81 (a többi letörlödött)”
Talán ECC81.
Mindkettő szintén jó lenne hangra, de nem párosíthatók a másik kettővel.
(#) neocska válasza Action2K hozzászólására (») Jan 3, 2010
Köszi a válaszokat.
Tehát az a miniatür 2.1es jolhangzik
Tudnál segiteni benne? Mert kezdö vagyok ebben a témában.
(#) Saggitarius válasza Action2K hozzászólására (») Jan 3, 2010
Azert ez nem ilyen egyszeru.
E..81 meg lehetne sokminden, nem csak ECC81 pl ECH81, ECF81, a "csak" 84-rol nem is beszelve. Ezert kellenenek kepek, abbol mar kiderithetobb, hogy mi is van a csoben.
(#) neocska válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 3, 2010
itt van egypár kép
(#) rhesus23 válasza neocska hozzászólására (») Jan 3, 2010
Szerintem a Tesla ECH81-es a WF meg EF80-as.
(#) Action2K válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 3, 2010
Ez természetes, azért is írtam a "szerintem", "talán" szavakat.
(#) Action2K válasza neocska hozzászólására (») Jan 3, 2010
Az ECC85 egy olyan cső amiben két egyforma trióda van (kép). Olyan mintha két tranzisztor, vagy két műveleti erősítő lenne. Ez lehet a kétoldali (sztero) középmagas erősítője.
Az ECL82 pedig egy olyan cső, amiben egy trióda és egy sugártetróda van. Itt a trióda egy előerősítő a tetróda számára, ami olyan mintha egy darlington tranyó lenne. Ez a cső leshet a mélynyomó erősítője.

A mikro rendszert azért mondtam, mert kb 2*0.5W+2W lehet a maximum amit ki lehet hozni belőle. Viszont, jó érzékenységű hangszórókkal, nagyon jó kis szolid rendszer építhető belőle. Persze, ha két darab ECL82-esed lenne az lenne a legjobb, mert akkor rendes 2*2W-os szereó erősítőt építhetnél. A 2.1-es egy kuriózum is lehetne, de lehet, hogy jobb lenne, ha szereznél még másik csövet is. Illetve még kimenő traszformátorok is kellenek. Tekertél már trafót?
(#) neocska válasza Action2K hozzászólására (») Jan 3, 2010
A trafotekerés az nem nagy gond
Csöveket még probálok szerezni valahonnat
Még volt egy ECL82 csak az nem élte tul a szállitást
(#) kocos válasza Action2K hozzászólására (») Jan 3, 2010
Idézet:
„Olyan mintha [..] két műveleti erősítő lenne.”

Ne haragudj meg, de ez így nagyon "csúnya" és félreveztő kijelentés !

ECC85-től sem várható sok. 8,3 kOhmos primer impedanciájú kimenő kell neki minimum, és a max anóddisszipáció is csak 2,25 W lehet, ha mindkét triodát "hajtjuk"na de ezt ugye nem célszerű "kihazsnálni", ezért legyen csak kettő. erős túlzással a trioda, hatásfoka, ha jól emlékszem olyan 30 % -> 0,3*2 = 0,6 W maximális hangfrekvenciás teljesítményt várhatunk.Ez van ugye a primer oldalon ! Ilyen pici méretű transzformátorok hatásfoka, mint ami ehhez kell igen rossz, 70 % körüli -> 0,6*0,7 = 0,42 W,de ugye a torzítás itt már elviselhetetlen mértékű, tehát, ha élvezni is szeretnénk a zenét, akkor olyan 0,2-0,3 Wattnál ne "mennyünk" tovább ! ... Én nem alkalmaznám az ECC85 egy triodáját végfokként, esetleg parallel a kettőt, vagy push pull, de teljesen felesleges .. szerintem mondjuk nem hangszórót hajtani jó lehet ( 6N1P-vel PP-ben szervokat vezéreltek repülőgépeken, de ECC85-tel is van Selmer, és NDK erősítőkben reverbmeghajtó SE-ben, PP-ben is )
Következő: »»   855 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem