Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1697 / 3959
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Az áram, csak zárt áramkörben tud folyni, akkor ha van a zárt áramkörben legalább egy egy feszültség, vagy áram generátor, valamint az áramkört valamilyen fogyasztóval zárjuk.
Az áram nagyságát árammérővel mérjük, és az eredményt amperben, a feszültséget feszültségmérővel mérjük, és az eredményt voltban kapjuk.
Egy elem (pl. zseblámpa elem) egy feszültség generátor, amiben áram csak akkor folyik, ha áramkört készítünk egy terhelés (pl. zseblámpa izzó) rákapcsolásával. Ilyenformán az áramot a terhelés nagysága szabja meg. Az áramot az áramkörben a terheléssel sorba kötött árammérővel mérhetjük, és az eredményt amperben [A] kapjuk.
Elemek, de főleg akkumlátorok kapacitását (a benne tárolt energiát) szokás Ah, vagy másképp Aó kapacitással jellemezni, ami megmondja, hogy egy adott áramot mennyi ideig képes biztosítani a benne tárolt energia.
Lovagolok a fogalmakon nem véletlenül, de jobb ha megtanulod a fogalmak jelentését, és helyes használatát.
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Azt hiszem most már értem, köszönöm.
Tehát akkor Amper csak akkor keletkezik ha egy zárt áramkörben folyik az áram és az áramkörben van valami terhelés vagy ellenállás?
Mert ha van ellenállás és feszültség és folyik az áram, akkor már ki lehet számolni az áram erősségét vagyis az Ampert.
Jól gondolom?
Bocs ha túl sok idétlen dolgot kérdezgetek, de ahogy írtad is az alapfogalmakkal 100% -ban tisztába akarok lenni.
(#) zolika60 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Igen ez így van már Ohm bácsi is megmondta. :yes: Ezt már megint nem tudom rendesen leírni.
(#) zolika60 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Mondat elején másképp működik?
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Továbbra is kétségeim vannak. Ha esetleg valaki fetudna világosítani.
Ha az adatok mégis helyesek akkor én arra jutok, hogy a meddő teljesítmény 40%. Azért ez szerintem nagyon sok.
(#) zolika60 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Nagy O csak a mondat elején működik.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Csak rossz sorrendben soroltad fel az adatokat. A szünetmentesed hálózatból felvett teljesítménye 600 VA, ami 230 V -nál 2,61 A -t jelent, viszont a kimeneti terhelhetősége 300 W. Ez kb. 50 % hatásfokot jelent, és nem meddő teljesítményt, ahhoz tudni kellene a 600 VA mellett a cos fí -t is.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Lehet félre értlek, de adott a hatásos teljesítmény P=360W, adott a látszólagos S=600 VA. A kivehető max telj. a teljes teljesítmény 60%-a.
Akkor a hiányzó nem a meddő teljesítmény?
P^2 + Q^2 = S^2
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Nem. Azt írtad: van (volt) egy szünetmentes tápegységed.
A szünetmentes tápegység nem csak egy trafó, vagy egy villamos gép, hanem a bemeneti, és a kimeneti kapcsai között egy viszonylag bonyolult ( esetleg trafó, egyenirányító, akkumlátor töltő, (akkumlátor) inverter) áramkör leledzik. Ilyenformán a hálózatból felvett, és a kimenetén leadott teljesítmény között, csak az átalakítás hatásfoka a kapcsolat.
A fázisszöget, ill. a meddő teljesítményt csak ugyanazokon a kapcsokon lehet értelmezni, vagy a hálózati oldalon, vagy a kimeneti kapcsokon. Szerintem a hálózati kapcsokon felvett teljesítmény az a bizonyos 600 VA, és a megadott áramfelvétel az a 2,6 A, és a hálózati feszültség ismeretében ez ki is jön. Azonban az itt felvett látszólagos teljesítményt nem ismerjük, a cos fi ismeretének hiányában.
(#) szuperman hozzászólása Jún 13, 2012 /
 
Helló mindenki!

Remélem jó helyre írok...

Van egy akkumulátorom. 6Voltos. Az akkumulátor egy PIC et hajtana, a PIC pedig egy FET -et vezérel. A probléma az ,hogy a PIC maximum 5.5Voltot képes elviselni. Ez miatt nem tudok berakni egy 7805 ös ic-t. Mivel annak 7 Volt kell minimum ,hogy tudjon stabil 5 voltot biztosítani. Valaki tudna egy olyan fesz. szabályzót mondani, ami 5Volt fölé nem engedi a feszt, de ,ha elkezd merülni az akkumulátor, akkor nem szabályozza le a felére, meg a negyedére a feszültséget.

Előre is köszi!
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Én értem amit írsz. Korábban már linkeltem az adatlapot.
Bővebben: Link
NOVA 600
Itt a kimenő teljesítményre írja, hogy 360W/600VA
És a szünetmentes burkolatán is a terhelhetőségnél vanna ezek az adatok feltüntetve.
(#) pucuka válasza szuperman hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Akkor kellene egy olyan invertert készítened, ami 4 - 8 volt közötti bemenőfeszültség esetén a kimenetén stabil 5 V van.
(#) szuperman válasza pucuka hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Valami egyszerűbb megoldás? Csak annyi kellene ,ha 5V fölé megy szabályozza le, egyébként meg ne tegyen semmit.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Az adatlapból az tűnik ki, amit mondasz. Úgy tűnik, egész nagy meddő teljesítményt képes kezelni.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Hello!
"Tehát akkor Amper csak akkor keletkezik ha egy zárt áramkörben folyik az áram és az áramkörben van valami terhelés vagy ellenállás?"
Javaslom, hogy amit Pucuka írt számodra, olvasd el többször. Ellenálláson az áram folyik, a feszültség pedig esik rajta. Voltot-Ampert csak akkor írj, ha annak értékét (mértékét) is meg akarod nevezni.
(Bár a tejet literben mérik, a tehénből is a tejet fejik, nem a litert.)
Ha egy áramkör "zárt", az eleve feltételezi, hogy van terhelés. Kivétel, mikor csak a vezetékeket kötöd össze, de ekkor általában zárlati áram folyik. Viszont terhelés ekkor is van, csak aránytalanul kicsi ellenállású. Hiszen a vezetékeknek is van ellenállásuk, melynek értéke, a hosszától keresztmetszetétől és a fajlagos ellenállásuktól függ. Az amit mi "ellenállásnak" hívunk, az is vezető, csak ezek fajlagos ellenállása sokkal nagyobb, mint amit általában "vezetéknek" hívunk..

"..de jobb ha megtanulod a fogalmak jelentését, és helyes használatát."
Mert nem csak lovagolni nem tudunk rajta, de szót sem értünk egymással! (Vagy Te mással."
üdv! proli007
(#) proli007 válasza szuperman hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Hello!
Egy ajánlat: Low-Drop
üdv! proli007
(#) pucuka válasza szuperman hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Pont ezt csinálja az inverter. A PC táphoz hasonlóan a kimeneti feszültséget PWM -el szabályozva széles bemeneti feszültség tartományban lehet a stabil 5 V -ot tartani. Más estekben jó a step up, vagy step down konverter, de ha a stabil kimeneti feszültség a bemeneti feszültség változásának tartományába esik, akkor csak ez segít. Az a gond, hogy a lemerülés határán levő akku feszültsége 5,4 V, a csúcsra töltötté 7 V. Az 5,4 V kevés még egy 5 V -os zénernek is, de meg lehetne próbálni válogatni. A step down konverter meg nem megy le idáig, bár azt is ki lehetne próbálni. Egyéb áteresztő tranzisztoros stabilizátor meg szinte szóba sem jöhet, mert az áteresztő tranzisztor maradék feszültsége biztos több mint 0,4 V. Ezért nem jók a stab IC-k sem, még talán a low drop típusok sem.
(#) pucuka válasza proli007 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Ezért is kívánatos lenne, ha a kérdező a megfelelő topikok átnézése után tenné fel a kérdését, mikor már megoldás is van rá. A tápegység az tápegység, ha egy bármilyen funkcionális egységet lát el.
Jó a kapcsolásod pont erre a célra.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Idézet:
„Úgy tűnik, egész nagy meddő teljesítményt képes kezelni.”

És ez ebben az esetben miért jó? Én eddig abban a hitben éltem, hogy az a jó, ha minnél kisebb a meddőteljesítmény.
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Hello!
A két dolog nem mond ellent egymásnak. Csak míg az első az ellátó forrásra vonatkozik, a második meg a fogyasztóra.
üdv! proli007
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Üresen járó motornak, transzformátornak, vagy egy fénycsőnek nagyon rossz a cos fi -je, magyarul nagy meddő teljesítményt igényelnek. Ha ezt a szünetmentes nem tudja szolgáltatni, akkor ilyen típusú terhelések nem köthetők rá.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Oké. Értem. Bár itt én inkább marketinget látok végül is laikus számára jól cseng a 600VA. Egy számítógépekhez gyártott szünetmentesről nem hinném, hogy világítást vagy motorokat üzemeltetnének.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Ki tudja, hogy az a néhány PC, meg monitor kapcsolóüzemű tápja miféle terhelést képvisel.
(#) Lac364 hozzászólása Jún 13, 2012 /
 
Üdvözletem mindenkinek.
Érdeklődnék hogy hibás oszcilloszkóp lehet e a linken bemutatott készülék mivel ugyan mérőkábel nélküli de üzemképes oszcilloszkóp.De a vonal nem vízszintes.??Bővebben: Link
(#) kuka88 hozzászólása Jún 13, 2012 /
 
Sziasztok,
Egy mélysugárzó hány voltról működik?
Konkréten EZEN az erősítőn hány voltot kellene mérnem? Most 3volt környékén mértem. (bxc-2520-as mélyhangszóró)
Köszönöm
(#) mindenes válasza Lac364 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Szia. Szkópokon szokott lenni egy rotation nevű potencióméternek amivel az elektronsugarat egyenesbe lehet hozni, pontosabban vizszintesbe. A képen szerintem csak ez a poti van eltekerve. Sőtt szinte biztos hogy ez van elállítva, most nézem ez a poti közvetlen a power gombtól jobbra megtalálható.
(#) blackdog válasza kuka88 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Mégis hol és hogyan mértél milyen bemenő jel mellett? Amúgy ott a kapcsolás.
(#) kuka88 válasza blackdog hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
A bemenet a hifim hangszórókimenete, és a linkben lévő erősítő hangszórókimenetét mértem, de ha rákötöm a hangszórót igazából kattan egy kicsit és onnantól semmi.
Azért kérdeztem, hogy mekkora fesz kell neki, mert már majdnem megöltem szegényt..
(#) speed008 válasza kuka88 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Mit akarsz te mérni a hangszóró kimeneten?
A TDA7294 nek +- 40v-ra van szüksége a működéshez.
Ha mindent jó helyre tettél, akkor ez a kapcsolás működőképes.
(#) mindenes válasza szuperman hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Használj egy teljesítmény zénert a pic hez. Az 5,1 v típus elé talán még előtét ellenálás sem kell a 6 v on.
Következő: »»   1697 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem