Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2655 / 3967
(#) kendre256 válasza teszti hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
A doksiból azt látom, hogy ez egy szabályozócsalád. A tokra az AMS3107-3.3 van írva? Mert ha esetleg AMS3107-5.0 lenne, akkor 5V bemenőfeszültség esetén pont 4,5V-nak kell lennie a kimeneten.
A bekötés biztosan jó?
(#) teszti válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Igen és igen. 3.3-s. Jól van bekötve. Amikor leterhelem maxra akkor esik le 3.3v-ra.
(#) kowi hozzászólása Okt 25, 2015 /
 
Sziasztok!
Egy szilárdtest relének mi jelentősége hogy nulla átmenetnél kapcsol-e vagy nem.
Egy PLC vezérelt szekrénybe való sínre szerelhető 40A-os ipari kivitelről van szó.
(#) kadarist válasza kowi hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Kevesebb zavart kelt és a fogyasztónak is kellemesebb, ha nem rögtön csúcsfeszültséget sütnek rá bekapcsoláskor.
(#) kowi válasza kadarist hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Köszönöm! És ezek kimenetét meg lehet védeni valamivel? Mert 1 zárlat után kuka hiába van megfelelően méretezett kismegszakító. Mi jöhet még számításba? Varisztor?
(#) kadarist válasza kowi hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Túláram (zárlat) ellen nem jó túlfeszültség ellen védő alkatrész (varisztor). Megfelelően méretezett gyors vagy ultragyors kioldású túláramvédőkkel lehet megelőzni a bajt. A biztosíték milyenségéről a szilárdtestrelé adatlapja vagy alkalmazási példája nyújt konkrét segítséget.
(#) V1rusH hozzászólása Okt 25, 2015 /
 
Ezt a jelölést hogy kell értelmezni? Hány H a tekercs értéke? És egy ilyen smd induktivitás mekkora áramot visel el?
(#) ferci válasza V1rusH hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
10 uH, fél..1 amper.
A harmadik szám a 10 hatványa, mint szorzó..
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2015
(#) kendre256 válasza V1rusH hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Egyszerűen úgy lehetne mondani, hogy az első két számjegy után annyi nullát kell írni, amennyi a harmadik szám. Ha az 0, akkor nem kell utána írni semmit. Jelen esetben az érték 10, és mikrohenry-ben értendő. Ha pl. 102 lenne, akkor a szám 1000 lenne.
Az áramot adatlapból lehet leginkább megtudni.
(#) kowi hozzászólása Okt 26, 2015 /
 
Sziasztok!
Többször akadtam abba a problémába hogy egy kapcsolás 5 Voltos és így egy adott kimenetre is 5 Volt jön de nekem 12 voltos relém van. Tehát az lenne a kérdésem ilyen esetbe hogy válasszak kapcsolótranzisztort és hozzá ellenállás értéket? Magára a számításra lennék kíváncsi.
(#) kadarist válasza kowi hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Szia!
Ha csak 5V áll rendelkezésedre, akkor muszáj lesz 5V-os behúzótekerccsel rendelkező relét beszerezned.
(#) Bakman válasza kowi hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Ha van 5 és 12 V is, akkor a melléklet szerint. Ha a relé olyan, ami nagyobb áramot igényel, a tranzisztor cserélendő izmosabbra.

Shot_879.jpg
    
(#) kowi válasza Bakman hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Ez stimm de ha csak 3 Volt jön ki? Én arra vagyok konkrétan kíváncsi hogy az ellenállást mi alapján számoljam ki? És a tranzisztornál csak az áramot kell figyelembe venni?
(#) elektrorudi válasza kowi hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Hello!
Nekem nem egyértelmű, hogy csak rosszul fogalmaztál a kérdésedben, vagy nem érted a dolgot?
- Ha 5V-os a kapcsolásod, akkor sehogy nem fog működni a 12V-os relével.
- Ha 12V-os a kapcsolásod, akkor működhet 5V-os relével. Akkor meg kell mérni a relé tekercsének ellenállását, és a soros ellenállást ki kell számolni. Ennek módját a neten pillanatok alatt megtalálod. Vannak hozzá egyszerű progik is, de azok nem segítik a "megértést".
Mivel ez kezdő kérdés rovat, ne firtassuk, hogy hogyan lehet 5V-al, 12V-os relét meghúzatni.
(#) kowi válasza elektrorudi hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Az 5V Egy példa volt. A kapcsolást értem.Konkrétan az R1 ami itt a rajzon 1K Azt más feszültséghez hogy bírom kiszámolni? Lényeg az hogy 12V-os relét akarok meghúzatni kapcsolótranzisztoron keresztül úgy hogy 12V-is rendelkezésemre áll de az adott kapcsolás kimenetén 3-5vagy9V van. Remélem így érthető a kérdésem.
(#) kadarist válasza kowi hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Ha kétszeres a bázisra kötendő feszültség, akkor dupla ellenállással számolhatsz. De szerintem maradhat az eredeti érték is, nem fog attól semmi sem túlterhelődni. Mivel a tranzisztor kapcsolóüzemben működik, ezért minél nagyobb bázisáramra (megfelelő határokon belül) kell törekedni a teljes kinyitás érdekében.
(#) eSDi válasza kowi hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Üdv!

Ez sem egy pontos számítás, de ide szerintem megfelel. A szükséges kollektoráramot elosztod a tranyó bétájával (hFE), a kapott érték lesz a szükséges bázisáram. Innentől az Ohm törvénye segítségével ki tudod számolni az ellenállás értéket. Ha a számított bázisáramot például felfelé kerekíted, akkor biztos jó lesz. A maximálisan megengedett értékeket (és a hFE-t) pedig a tranyó adatlapjában találod.
(#) kowi válasza eSDi hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Tehát 9V-nál a bd139-el 378Ohm Lesz? Jól számoltam? Ha nem akkor kérlek fejtsd ki bővebben
(#) Robika hozzászólása Okt 26, 2015 /
 
Fordulatszámmérő jel feldolgozásában kérném a segítségeteket.
Adott egy jel (t11.png).
Ez egy maximum 12 voltos négyszögjel (az oszcival mérve kb 10 voltos Vpp) négyszögjel.
Elég meredek a jel, viszont zajos(tüskés, kb 3 voltos tüskék), ezeket kéne eltüntetni belőle.

találtam egy kapcsolást(TachFilter.jpg).
Ez jó lehet nekem? Ha nem találok 10nF 500V-os kondit, tehetek bele kisebb feszültségű kondit? 100V-os van mindenhol. Miért kell ide 500V-os? Gondolom kerámia jó lenne.
A négyszögjel szélessége változhat(ha nagyobb fordulaton jár a motor,sűrűsödik a jel, PWM)

Nekem a cél: 5V-os kimenet és aránylag zajmentes.

Gondolkoztam Schmitt triggeren még.

Köszönöm a válaszokat!
(#) eSDi válasza kowi hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Attól függ mekkora áramot akarsz vele kapcsolni. A hFE sajnos nem egy konstans érték, függ a kollektoráramtól. Lásd melléklet 4. oldali grafikon.

BD139-16.pdf
    
(#) elektrorudi válasza kowi hozzászólására (») Okt 26, 2015 / 1
 
Igen, így már érthető. A következő válaszok részben meg is válaszolják a kérdésedre. ha a maradunk a példában szereplő BD139-nél, akkor látszik az adatlapjából (4. oldal), hogy 5mA CE áram esetében a béta legalább 25. Egy "átlagos" 12V-os relé ellenállása 1 kOhm körül szokott lenni. Tehát 12mA áram kell a meghúzásához. Ha a béta 25, akkor a bázison 12/25=0,5mA áramnak kell folynia. Ha a tranzisztor meghajtó feszültsége 5V, akkor 5V-0,65V(B-E feszültség)=4,35V-nak kell esnie a bázisellenálláson. 4,35V/0,5mA=8,7kOhm.
Ez persze közelítő számítás, és nem egy optimalizált megoldás. Különböző szempontok szerint, változhatnak a számok.
Pl. ha a kapcsoló tranzisztoron minimális disszipációt akarunk elérni, akkor csökkenteni lehet a bázisellenállálást. Ha a példában szereplő 1 kOhm bázisellenállást használod, akkor közel tízszeresére nő a bázisáram, és így a CE szaturációs feszültség is tized voltokban mérhető. ...és akkor még nem számoltunk azzal, hogy a béta akár 10 szerese is lehet, és akkor a bázisellenállás is tizede lehet. Még nem számoltunk a hőmérséklet hatásával, és minden paramétert erősen elnagyoltam.
Én azt szoktam csinálni, hogy az elképzelt kapcsolást berajzolom egy szimulátorba, és megnézem hogy különböző esetekben, mi, hogy alakul?
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2015
(#) elektrorudi válasza eSDi hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Ez a HESTORE oldalán is megtalálható adatlap, és enyhén szólva elnagyolt. Csupán a dolgok jobb megértésének érdekében, érdemes egy másik gyártó részletesebb adatlapját is letölteni a BD 139-ről. Persze az adatlapot értelmezni is tudni kell.
(#) eSDi válasza elektrorudi hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Amit mellékeltem nem a HEStore-ból származik, ez sem a legrészletesebb, de az meg végképp nem.
(#) Bakman válasza Robika hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Ha a jel magassága állandónak mondható, akkor leosztod, majd Schmitt trigger. Kb. a legbiztosabb megoldás.
(#) kowi hozzászólása Okt 26, 2015 /
 
Köszi mindenkinek a segítséget!
(#) _Turul_ hozzászólása Okt 26, 2015 /
 
Hello!

Egy kapcsolás részletét szeretném értelmezni, nagyon egyszerű, mégsem tiszta...
Sajnos képem nincs, de a következőképpen néz ki: 2 NPN tranzisztor, a két tranzisztor bázisai és kollektorai össze vannak kötve (értsd: mind a 4 láb közös), az egyik emitter feszosztóról kap feszt, a másik meg földre megy.
Ha valaki meg tudná mondani, mit valósít meg két ilyen módon kapcsolt tranziszor, azt megköszönném.

szerk.: Csatoltam képet.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2015

kerd.jpg
    
(#) Robika válasza Bakman hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Köszönöm!
A tüskékkel mit tudnék csinálni? Valami kondi? Ha kondi,akkor hogyan méretezzem?
Az kicsit megtudná bolondítani a schmitt triggert,nem?
(#) Bakman válasza Robika hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Feszültségosztással a tüskék mérete is osztódik. A szkóp ábra szerint nem fogja zavarni a triggert.
(#) slimcolt hozzászólása Okt 26, 2015 /
 
Sziasztok,

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy pl a közös emitteres erősítő alapkapcsoláshoz hogyan tudom megállapítani a munkaponti adatokat, hogy kitudjam számolni a munkapont beállító ellenállásokat? Pl egy BC337-nél. Honnan tudom mekkora Ut, Ic, Ube, stb. Ha a munkapontot a lineáris szakaszban szeretném beállítani pl ennél a BC-nél akkor mit kell kiszámolni?
A munkaegynes akkor hogy is van? :$ Pl ennél a BC-nél Ic = 800mA, Vce = 50V
Tudom nagyon alap, de még csak most kezdek ismerkedni ezekkel
Köszi előre is!
(#) ferci válasza slimcolt hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Szia!
Első, amit tegyél, tanulmányozd át az adatlapját.
A határértékekkel ne foglakozz, ne akard megközelíteni sem.
Ennél a tranyónál maradj egyelőre a 10-20 voltos Ut-nél és max. 5-20 mA-es kollektoráramnál.
Figyelj a disszipációs részre is, hőfoktól függően.
Sok minden el van dugva, olvasnod is kell hozzá.
Egy adatlapot írásban nehéz lenne elmagyarázni, némi kísérletezést is iktass be.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2015
Következő: »»   2655 / 3967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem