Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   278 / 3965
(#) fureszk hozzászólása Aug 28, 2008 /
 
Hali!
Nem ismertek véletlen valami nagyon kicsi drop-out voltage-ű step down IC-t? 0,5A elég és 5-12V-ig kéne szabályoznia. PC ventihez kell és a cél 11,5V a 12,5V-ból.
(#) mocsabi hozzászólása Aug 28, 2008 /
 
Sziasztok!

Egy nagy segítséget szeretnék tőletek kérni! Elég sok múlna rajta. Van pár kapcsolási rajzom amivel egyszerűen nem boldogulok holnap meg ezekből vizsgázom.
http://mocsabi.atw.hu/rajz.jpg
http://mocsabi.atw.hu/rajz1.jpg

Akinek van valami ötlete a feladatokkal kapcsolatban szívesen várom vagy ide a fórumra vagy pedig e-mail címemre: metalsziv@gmail.com

Előre is nagyon szépen köszönöm.
ÜdV.: CsÉ
(#) fureszk válasza mocsabi hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
1. Ez egy műveleti erősítő. A kimeneti fesz. 2V.
2. Az egy optocsatoló. Kimeneti fesz. 200mV(?).
3. CRC szűrő. (na most lehet hog hülyeséget mondtam)
4. Foggalmam sincs.
5. Figyelj az órákon!

Ha hülyeséget mondtam majd kijavítanak a nagyok, ez csak 1 gyors segítség volt. Én is még csak tanulgatom az elektrot, beszólásoktól kíméljetek.

(#) huba válasza fureszk hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
2. Kimenet 5v Mert invertáló logikai kapu van a kimeneten. Bemenetén 0-van
(#) fureszk válasza huba hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
valóban. amúgy most vettem észre hogy a 2. képet meg se néztem. Mind1, ahhoz még úgy se tudok hozzászólni.
(#) mocsabi válasza fureszk hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
Hello!

Köszi szépen a gyors választ nem azzal volt a gond hogy nem figyeltem órákon hanem elég érdekesen oktatják nálunk az eh-t.
Első négyre nekem is volt ötletem hogy kb mi lehet és van ami megegyezik a tiedével csak meg akartam erősíteni.
Az első nálam is erősítő méghozzá nem invertáló és 2v lett a feszkó a kimenetnél.

A második szintén optocsatoló az nekem 5v-re jött ki

A harmadik szűrő RC szűrő szerintem

A negyedik pedig LC szűrő talán?!?!

Az ötödik meg passz
(#) proli007 válasza mocsabi hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
Hello!

Tegyük hozzá, hogy..
- Az RC szűrő, felüláteresztő
- Az LC szűrő, aluláteresztő
- Az 5. elég értelmetlen, már a kérdés feltevése is. ("tartományban")

A képen, alapvetően egy transzformátoros csatolású párhuzamos rezgőkör látható, melynek rezonancia frekvencián impedancia maximuma van. Tehát az áttranszformált kimeneti jelnek, rezonancia frekvencián lesz a legnagyobb kimenti teljesítménye, ami kitérésbe hozza a műszert.
Ezt a Tomson képlettel lehet meghatározni. f0=1/2*Pi*gyökalatt(L*C)
A badarság, hogy a generátor nulla impedanciája miatt, a C1 párhuzamosan kapcsolódik a C kondival, viszont C1 nincs megadva.

üdv! proli007
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
Hang alapú vezérlést szeretnék készíteni.
A "Tapskapcsoló"-t alapul véve.
Arra gondoltam, hogy mondjuk az adó 440Hz-es beep-et ad ki és a vevő egy mikrofonnal ezt veszi és kapcsolgat.
A vevő kimenete és az adó 440Hz-e is AVR-re lesz kötve így amolyan morze módon meg lehet oldani, hogy pl a háttérzene ne legyen zavaró.

A kérdés csak az, hogy bonyolult-e egy adott frekvenciát kiszűrni?
A hang kb négyszög jel lesz és az adó és vevő max 30 cm-re lesz egymástól.

Az ötletet a Topi köv. kapcsolása adta ezt szeretném átalakítani, de a logikája ugyanez maradna:

Hangra kapcsoló
(#) proli007 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
Hello!

Hát a kérdés is már olyan lüke, hogy mindenki azt olvas ki belőle, amit akar!

"Melyik tartományba tér ki legjobban a voltmérő mutatója?"

Mert ha ez a kérdés, akkor a válasz: "A legkisebb feszültségmérési tartományban."

üdv! proli007
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
Hello!

Elég halott ötletnek tűnik.
- A 440Hz-et digitálisan, vagy analóg módon akarod szűrni?
- Attól, hogy az adó jele négyszög, még nem lesz a vett oldalon is az. A szűrőfokozat után, meg biztos, hiszen az eltávolítja a felharmónikusokat.
- A zenének is van 440Hz-es összetevője. Egyetlen egy lehetőség, ha sokkal nagyobb a hangerő a 440Hz-en, mint a zenénél.
- Ha meg a Morse alatt ismert kódsorozatot fogysz keresni, elég lassú lesz és tévedékeny a 440Hz miatt.

Egyébként egy analóg szűrővel (egy műveleti erősítő+náhány kondi/ellenállás) a freki kiszűrhető.
Topi kapcsolásában szinte semmilyen szűrő nincs, csak a taps igen nagyerejű "lökésére" működik.
Ha szkóppal néznéd, láthatnád, hogy mekkora dinamikával jelentkezik egy tapsika tranziense, az átlag hangerőhöz képest.

üdv! proli007
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
A hangerősség kb akkora lesz, mint egy taps csak rövid mondjuk fél mp.
A 440Hz-t csak találomra adtam meg legjobb lenne nem hallható tartomány (30Khz), de ahhoz, ha jól tudom spec microfon kell.

Amihez kell az egy jelzőlámpa vagyis jelzőlámpákat szinkronizál.

Az egyik (adó) minden pirosra váltásnál csipog egy spec sorozatot (mondjuk 3-at egymás után). Erre az összes vevő beáll a neki megfelelőre (ezt egy kapcsolóval lehet majd állítani).
Vagyis a jelátvitel sebessége mind1 mivel max 2-3mp-ként lenne egy jel.

Eredetileg infrával akartam megoldani, de ott olyan problémák léptek fel ami kizárja (pl egy kocsi beáll két lámpa közé). Illetve ez egyszerűbbnek tűnt.

Az analóg szűrőre gondoltam vagyis ami kiszűri a 440Hz-t és ha az egy bizonyos hangerősségű akkor 1-est ad.

Mivel elég közel lesz egymáshoz az adó-vevő így talán nem lesz gond vele.
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
Hello!

A MolnárG. által betett szűrőfokozat, szerintem megfelelő számodra akkor.
Szűrő
Kiszámolva, a kívánt frekire. Ha érdekel, az áramkör, akkor a további hozzászóláskat is olvasd el.
A kimenetére, meg tehetsz egy feszültség kétszerezős csúcsegyenirányítót. Akkor megkapod a szintváltozást, ha jön a jel.
A 440Hz, a normál Á hang. ennél azért lehet feljebb menni...

üdv! proli007
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
Ez tökéletes, éreztem, hogy láttam már valahol elő is keresem azt a könyvet.
Ilyenkor szembesül az ember a "láttam már valahol,de hol is?" kérdéssel ami adja a köv. kérdést a "miért van nekem ilyen sok könyvem?".

Mondjuk ezt a csúcsegyenirányítót nem értem, vagyis még nem találkoztam ilyennel .
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Aug 28, 2008 /
 
Hello!

Ez a kép, az U.Tietre Ch.Schenk "Analóg és digitális áramkörök" valamikori kiadásából másolta a kollega.
Egyébként az egyenirányítók is benne vannak.

üdv! proli007

Detect2.png
    
(#) radiomano hozzászólása Aug 29, 2008 /
 
Nos volna az a kérdésem, hogy AZ A HÜLYE ULTIBOARD miért nem nyomtatja ki a tranzisztotoknak a forrszemeit? Azért talán mert változtattam a lábkiosztáson? VAgy ha nem akkor miért nem nyomtatja? :S
(#) radiomano válasza radiomano hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
Ohh... Megnöveltem a padek méreteit és most nyomtatja. Úgy látszik hogy a régebbi nyomtatónak nem tetszenek a nagyon pici méretek
(#) gtk válasza maTaKee hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
TXD (röviden TX) jelentése Transmit.
RXD (röviden RX) jelentése Receive.
Tehát FT küld a TX lábon, AVR fogadja az RX lábon. AVR küld a TX lábán, FT fogadja a RX lábán.
(#) Csaplar hozzászólása Aug 29, 2008 /
 
Sziasztok!

Van egy SSOP tokozású IC-m amit szeretnék kézzel beforrasztani.
Valaki le tudná írni, hogy érdemes? Nem használtam még se hőfúvot, se folyasztószert...

Köszi és üdv.:
Zoli
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
Ha jó a panel nem is nagyon kell levegős páka. Én sima pákával szoktam jó nagy széles heggyel. A sarkát odaforrasztom és ha a pozíció stimmel végighúzom ónt adagolva folyamatosan a pákát a lábakon. Ha kész ónszívó szalaggal leszedem a felesleget és a lábak is közül szépen kiszedi a többletet.

Folyasztószer viszont bőven kell, de a legtöbb boltban olcsón kapsz. Folyékonyat vegyél ne gyantát és van olyan is amit nem kell lemosni a végén, pusztán kényelemből.

A youtube -on keress rá a "solder" "ssop" kifejezésekre és szép videókat találsz a hogyanokról...
(#) Csaplar válasza Dudus hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
Köszi!

A folyasztószert hogyan kell használni? Még sohasem próbáltam.

Üdv.
(#) wg_kezdo hozzászólása Aug 29, 2008 /
 
Szerintetek próbanyákra lehet smd alkatrészeket forrasztani egy sima vékony forrasztópákával?
(#) feki00 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
Ellenálás meg kondik még ráfér, de más a raszterméretük ezért ic semmiképp nem megy rá
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
A videokból kiderül.

Én úgy használom, hogy a panelt egy fülpucoló pálcikával, melyet előzőleg a folyasztószerbe mártottam, a forrasztási helyeken alaposan áttörlöm, hogy jó nedves legyen. Ha olyanom van az alkatrész lábán is áthúzom. Mielőtt bekenem, radíros ceruza radírjával finoman átradírozom a forrasztás helyét, de ez csak babona nálam.

Vegyél a legolcsóbb ilyen tokozású IC-ből párat és gyakorolj, mielőtt élesben a drága chip-et tönkreteszed. 4-5 év és párszáz darab után mosolyogsz majd a méregdrága állomással rondán forrasztó egyedeken
(#) Csaplar válasza Dudus hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
Hali!

Köszönöm a tanácsot.
Nem tudom milyen videóra gondoltál.
A lényegét nem biztos, hogy értem még. A fólyasztószerbe belemártom az alkatrész lábait és bekenem a forrasztani kívánt felületet.

Ezután próbálom rendesen forrasztani? Nem látom, hogy ettől még miért nem fog összefolyni az egész?

(#) denes44 hozzászólása Aug 29, 2008 /
 
Ezt a fajta hangfalcsatlakozót hogy kell bekötni? A lapos vagy a hengeres része a pozitív?
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
Arra amit a youtube-on az említett "solder" és "SSOP" keresőkifejezést megpillantva ész nélkül elédszór a rendszer
(#) totti91 hozzászólása Aug 29, 2008 /
 
sziasztok
lenne egy olyan lehet elég hülye kérdésem hogy hogyan van az irl540 lábkiosztása?ebben az adatlapban csak azt találtam meg hogy a rajzjelén hogy vannak a lábak de hogy a valóságban ez hogy van arról semmit sem ír
(#) bbalazs_ válasza totti91 hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
G,D,S es a haz a kozepso.

A rajzon latsz egy jo nagy diodat is az alkatreszben, azt ki tudod merni multimeterrel...
(#) totti91 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
köszönöm a segítséget így már menni fog
(#) bancsi15 hozzászólása Aug 29, 2008 /
 
Sziasztok!

Nagyon sürgős lenne! Valaki le tudná rajzolni/ nem sematikusan/ hogy kell bekötni egy sztereo potmétert ( kétpályás)?

Köszi
Üdv.
Következő: »»   278 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem