Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3173 / 3965
(#) don_peter válasza Bakman hozzászólására (») Jún 2, 2018 /
 
Nagyon keveset, 0.9v-ot mérek.
Lehet helyettesíteni ideiglenesen, mondjuk egy ellenállással?
Ha igen, akkor mekkorával próbálkozzak?

Sajna vasárnap nem kapok megfelelő diódát.
(#) Bakman válasza don_peter hozzászólására (») Jún 2, 2018 / 1
 
A zener diódákat záróirányban kell használni, nyitóirányban kb. olyan, mint egy normál dióda. A 0,9 V-ból nekem az jön le, hogy a tápfesz. polaritása nem jó.
(#) don_peter válasza Bakman hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
A helyén gyári beszerelés mellett mérve, 30v-ot megkapja és a túl oldalon 0.9v-ot mérek.
Mivel nincs 30v-os tápom, így külön kivéve nem tudok neki ennyit adni.
Mivel működött is az adott rendszer, gyanítom, hogy a tápfesz polaritása magától nem fordult meg, mérésre a polaritás a helyén van.

Ideiglenesen helyettesítenem kellene, mivel azt gyanítom amit te is írtál, hogy a zener zárlatos, vagy megszakadt. Sajnos ameddig ezt nem javítom addig a gép nem tud működni és kiesést jelent. Muszáj valamit kitalálnom, ezért volt kérdés, hogy pontosan mit csinál mert nem tudtam, de ha csak a teher levétele miatt volt ott, akkor egy ellenállással picit szűkítem az áram keresztmetszetét és ideiglenes jó lesz. Adandó alkalommal pedig cserélem a normál alkatrészre. Mi a véleményed? 1K-os ellenállással helyettesíthetem?
(#) reloop válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Szia! Az előtét-ellenállás akkor felel meg, ha egyenletes a feszültségstabilizátor terhelése. Milyen készülékről van szó?
(#) Bakman válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Az adatlap szerint kibírja a 30 V-os bemenő feszültséget is, a zener helyettesíthető egy vezetékkel is. A zener valószínűleg azért volt ott, hogy a bejövő 30 V-ból kivonjanak valamennyit, zener nélkül a 78xx jobban fog melegedni.
(#) don_peter válasza reloop hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Ez egy körfűrész.
(#) ferci válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 / 1
 
Az egészben csak az a furcsa, hogy ha 30 voltos bemenő után 30 voltos zenert raksz és zenerként, a kimeneten nem lesz semmi, max a 0.9 volt a szórás miatt, amit mértél is.. arról meg a 78... ugye sehogy sem működik. Lehet, hogy nem is 30 voltos volt eredetileg?
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2018
(#) don_peter válasza Bakman hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Igen azt én is néztem.
Műszerrel most megnéztem újra a zenért.
Ajánlások alapján, ha nyitó irányban 660mV-ot mérek, akkor jó a zéner.
A sárga jelölés részére teszem a GND-t, a felső felére pedig a +-ot.
Mérésem pontosan 660mV-ot mutat, vagy is elvileg ez a zéner dióda működik.
Ez újabb kérdést eredményez.
Mi a fenének kell oda ez a dióda.
LM78L típusú stabkocka nem indul el sokkal kisebb feszültségről mint ami a kimenetén van, ha jól tudom és nézem akkor a kimenettől minimum 2v-al nagyobb bemenetre van szüksége. Tehát ha 15v lesz és kellene, hogy legyen a kimenetén, akkor minimum 17v kell a bemenetére. A dióda helyzete viszont arra enged következtetni, hogy ha leveszi a nyitó feszültségét (~0.7v), akkor minimum 30v + 18v, vagy is 48v kellene a zénerre csorogni, amiből az LM78L 17v-ot kapna meg.
Úgy fest valami más lesz a hibás, nem a zéner, erre tök egyedül rájöttem..
Köszi srácok, hogy foglalkoztok a témával.
(#) don_peter válasza ferci hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
A 30v az biztosan 30v, ezt meg tudtam mérni, de hogy a zéner 30v-os e, na az kérdéses.
Hogy tudom megnézni hogy hány voltos a zéner?

Bár azért gyanakodtam, hogy esetleg 30v-os a zéner, mert más értelmét nem láttam annak, hogy a 30v-os bemenő tápra ellentétesen beköti. Így, a stabkocka nem kapja meg a 30v maximum bemenő feszültséget, hanem mondjuk csak ~29.3v-ot.
Ezzel kicsit enyhítenek a terhén, vagy védik.
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2018
(#) ferci válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Ezt már tudod te is, meg Bakman is leírta: soros 1k és záróirányú 35-40 volt legalább és mit mérsz a zener lábain. Annyi voltos, ha jó és az. Közelítő mérésnek elegendő.
Ha diódaként lenne bekötve, akkor védene fordított tápfesz ellen, mert nem enged semmit se jóformán a 78L...- re. - viszont az megkapná normál üzemben a 29 voltot.
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2018
(#) don_peter válasza ferci hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Az a baj, nem tudok neki adni ennyi feszültséget. Nincs tápom sajna.
Más megoldás gondol nincsen..
Fenébe tápot is kell beszerezzek..
(#) ferci válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Valami váltód csak van, max csinálsz egy feszkétszerezőt átmenetileg, ha nincs jobb és nagyobb kiloohmot teszel sorban vele.
24 voltos pákatrafó nincs? Kis graetz, puffer... DC 35 volt környéke elég.
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2018
(#) zamatőr válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 / 1
 
Légszereléssel összeállítottam azt a kapcsolást. A feszültség értékeket mértem. Ha 18v helyett 0.9v-ot mérsz szerintem a 78l15 zárlatos vagy az utána következő fokozat valamelyike.
A zéner max 12v lehet (a 78l15 min bemenő feszültsége 17.5v).

próba.jpeg
    
(#) don_peter válasza zamatőr hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Igen, így néz ki a dolog, ha viszont zárlatra kötöm a zénert, akkor működik a gép.
Van egy LED is a stabkocka kimenetén, amin látom, hogy működik e.
Ha 12v-os zénert teszek be, akkor az átfolyó feszültségből levonja a 12v-ot és a többit átengedi?

Ha 12v-os a zéner, akkor 12v-os táppal ki tudom mérni a működését?
Vagy kicsit több, lehet van 19v-os laptop tápom is, azzal is ki tudnám mérni.
Tudnál rajzolni nekem valamit, hogy miszerint kössem be a zénert, és hogy mit kell mérnem, ahhoz, hogy megalapítsam hogy hány voltos?
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2018
(#) don_peter válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
15.33v-os táppal kipróbáltam.
5.66v jött át rajta, akkor 10v-os a zéner?

Valami biztosan nem jó, mert egy 9.55v-os elemnél 7.8v jön t rajta. Fura.
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2018
(#) kadarist válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Szia!
A Z-diódát így kell bekötni a kiméréshez. Ellenállásnak válassz 2-3 kohm-os értékűt. Bővebben: Link.
(#) zamatőr válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 / 1
 
Így mérheted a zéner feszültséget.
Ha zárlatba kötöd működik nem értem de valószínű szakadt a zéner.

mérés.jpeg
    
(#) barna17 hozzászólása Jún 3, 2018 /
 
Sziasztok! Tudna valaki segíteni nekem a következő feladatokban? Nagyon hálás lennék.


1) Egy zéner diódás feszültségstabilizátor sönt ellenállása 495 Ohm, dinamikus ellenállása 5 Ohm, 5V-os Zéner diódát használunk. A kapcsolás segítségével 10 V-os tápból szeretnénk 5V-os stabilizált feszültséget nyerni. Mekkora lesz a dióda árama?

2) Egy terheletlen műveleti erősítős egyenes erősítő ellenállásain 1V bemenet esetén 1mA folyik.
Mekkorák az ellenállások, ha az erősítés 5-szörös?

3) Egy megfelelően működő, emitter ellenállást és bázisosztót sem tartalmazó földelt emitteres erősítő esetén Ucc=12V, Rc=2kOhm, Ic=2.5mA. Mekkora a kollektor-emitter feszültsége?

4)Egy megfelelő stabilitásra tervezett földelt emitteres erősítő bázisárama 10mikroA. Mekkora lehet az áram a bázisosztó RB1 és RB2 ellenállásának? Válaszát indokolja, hogy miért!
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2018
(#) don_peter válasza zamatőr hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Ezzel a bekötéssel 15.33v bemenő feszültség mellett 9.9v-ot mérek.
(#) kadarist válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 / 1
 
Akkor ez egy 10V-os dióda. Ha eléri ezt a záróirányú letörési feszültséget a rákapcsolt feszültség, akkor elkezd áram folyni rajta. Minél nagyobb a rákapcsolt feszültség, annál nagyobb áram folyik át a diódán.
(#) don_peter válasza kadarist hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
zamatőr féle rajza alapján van bekötve.
Tehát sorba van kötve a 30v-al, ellentétesen az áram folyásával.
Ebben az esetben viselkedik úgy, ahogy írod?

Csatoltam egy képet.
Így kellene akkor eredetiben kinéznie?
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2018
(#) proli007 válasza barna17 hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Hello!
1) A diódán akkor folyik a maximális áram, mikor nincs terhelés rajta. Az áramot az előtét ellenállása korlátozza. Értéke ismert, a rajta eső feszültség pedig a tápfeszültség és a zéner feszültség különbsége. (Lévén hogy soros kört alkot, Kischhoff II. törvénye szerint.) Dinamikus ellenállásnak a stabilitásnál van jelentősége.
2) Értelmetlen a kérdés. "egyenes erősítő ellenállásain" Ilyen nincs. De feltételezhetően "neminvertáló" erősítőről van szó. Aminek az erősítését a visszacsatoló és bementi (soros) ellenállás hányadosa határozza meg. Ha 1V mellett 1mA a bementi áram, akkor 1kohm a bemenet ellenállása. Ha ötszörös erősítést szeretnénk elérni, nyilván ötször nagyobb visszacsatoló ellenállásra van szükség. (Az erősítő terhelése közömbös.)
3) A kollektor feszültsége a tápfeszültség és a kollektor ellenálláson eső feszültség különbsége. Ha az ellenállás értéke és árama ismert (mert azon is annyi folyik mint a kollektoron magán), számolható a kollektor ellenálláson eső feszültség.
4) A bázisosztó áramát célszerű 5..10-szer nagyobbra választani, mint a bázisáram értéke. Oka, hogy az áram ne terhelje jelentősen az osztót. Vagy figyelembe kell venni a bázisosztó méretezésnél a terhelő bázisáram értékét is.
(#) kadarist válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Úgy kell kinéznie, jó a rajzod.
(#) don_peter válasza kadarist hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Köszi mindenkinek a segítséget.
(#) Polka1021 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Nem a LED ment tönkre hanem a kompakt fénycsövek. Az év első negyedében azt hiszem három kompakt fénycső ment tönkre a mennyezeti lámpában. Most egy LED van benne. Nem valami modern LED hanem az amit kezdetben, 2000-es években, lehetett itthon kapni és nagyon olcsó volt. Ez a LED néha kialszik. Szerintem valami kontakt hiba lehet de nem vagyok biztos benne.
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2018
(#) reloop válasza don_peter hozzászólására (») Jún 3, 2018 /
 
Látom közben fény derült az alkatrészek elrendezésére. A Zener dióda egyrészt mérsékli a 78L15 bemenő feszültségét, ami 30 V-nál meglehetősen közel lenne a megengedett legmagasabb értékhez, másrészt elosztja azt a veszteségi hőt amit a 15 V-ról felvett áram és a feszültségcsökkenés szorzata határoz meg.
(#) don_peter válasza reloop hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
Végül sikerült annyira letakarítanom az IC-t, hogy kiderült pontosan a 7805-ösről volt szó.
Tegnap cseréltem a zénert végül és most már jól működik a fűrész.
Köszi még egyszer.
(#) jani1987 hozzászólása Jún 4, 2018 /
 
Ez inkább csöves technológia de a számítás miatt ide teszem. Ha a fűtés 6,3V és 300mA akkor ezt 21 ohmos ellenállásként értékeljem? Nem hagy nyugodni a bontott tv esete amibe nem volt táp trafó. Ott a fűtés 30V és 300mA volt.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
Tkp. jól gondolod, mivel ohmos ellenállás a fűtés, akár egy vasalóban. A TV-k soros fűtése úgy van méretezve, hogy a hálózati feszültséget adja ki a rajtuk eső feszültség; illetve egy soros ellenállással beállítható (állítják be). Nem minden cső 30 V-on veszi fel a 300 mA-t, van 9 V, 27 V, stb., lényeg a fűtőáram.
(#) gkari válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
A 21 ohm stimmel, de a hajdani tv.-kben a fűtőáram csakis 300mA volt, a teljes kőr összes fesz.esése volt (persze felfűtött állapotban) 220V (A Kirchoff törvény is igaz!!!). A hideg állapotú bekapcsolási áramlökést NTC fékezte - nem mindig sikeresen. A csövek fűtőfesz.-ei lehettek különbözők. Ugyanaz volt a helyzet a hajdani univerzális rádiókkal is, csak ott az volt az ok, hogy az `50-es évekig még sok helyen (még Bp. egy részén is) 110V-os egyenáramú hálózat volt - lásd U... tip. csövek 100mA fűtőárammal.
A P.... jelű csövek mindegyike 300mA fűtőáramú.
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2018
Következő: »»   3173 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem