Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3713 / 3960
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Idézet:
„Kondenzátort pedig nem szeretnék direktben az elemtartóra akasztani, mert idővel lemerítheti a gombelemeket.”
Nem az elemtartóra, hanem az ellenállás után a panel + - ra. Ha nem elektrolit, akkor nem meríti le.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Az már feltételezhető, hogy a kapcsoló a pozitív pólussal van sorban (mint írtam), de hogy honnan lehetne a panel tetején negatívot venni, azt nem tudom, akár az is lehet, hogy a panelra tokozott paca IC dirketben kapja a negatívot, viszont az ellenállás és a panel közé nem tudok csatlakozni, mert az ellenállás a leragasztott panel alá lett rejtve. Együttesen a kijelző és a két gomb szinte teljesen eltakarják a panelt, kicsit trükkös úgy akár csak gombot forrasztani, hogy közben ne melegítsem le a másik gombot a helyéről vagy ne olvasszak bele a kijelző keretébe.
(#) steve25 hozzászólása Ápr 22, 2022 /
 
Sziasztok, szép napot!
Szeretnék segítséget kérni, egy switch-el kapcsolatban,?ű
Netgear FS108P 8 portos, 4db POE csatlakozó van rajta 48V táp, Sima switch ként szeretném használni, kamera rendszerhez illetve TV.hez osztani a netet, A poe portokra nyugodtan lehet kötni UTP kábelt vagy az nem játszik ilyen esetben? Nem szeretném ha elhalna valami... Ezért kérdezem...
Köszönöm!
(#) morfi007 válasza steve25 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 / 1
 
Szia
Simán ráköthetsz bármit, a megkülönbötetés csak azért van, mert csak azokon a portokon tud PoE-t.Ha nem PoE-s berendezéseket kötsz rá, még le is kapcsolja a PoE táplálását.
esetleg elolvashatod itt : Bővebben: Link
(#) Suba53 válasza steve25 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 / 1
 
PoE: Power over Ethernet. Ezeken a portokon kiadja a távolban lévő mondjuk IP kamera számára szükséges tápfeszültséget. Vagyis a ház sarkára kihelyezett kamerához nem kell kiépíteni külön a tápellátást is. Egyéb tekintetben egyenértékű LAN port.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2022
(#) Régi motoros válasza steve25 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 / 1
 
UTP kábelt lehet rá kötni, az a kérdés hogy a másik végére mit akarsz tenni.
Ha a végponti eszköz POE kompatibilis, akkor ráteheted, úgy a tápfeszt is megkapja.
Mondjuk egy TV -t nem épp a POE csatlakozóra illdomos csatlakoztatni, de ez csak személyes véleményem. Végszükség esetében akár az is mehet rá.

Kétfajta üzemmód létezik az A 10/100MBps, és B 1000MBps sebességű kapcsolat.
Az A módban négy eret adatforgalomra, és négy külön eret tápfeszültség továbbításra használ.
A B módban nyolc eret adatforgalomra, és ebből négy eret tápfeszültség továbbításra IS használ.

A végberendezés dönti el, hogy ha kompatibilis a POE szabvánnyal, akkor a tápfeszt is a LAN kábelről veszi. Ha nem kompatibilis vele, akkor a hozzá adott tápegységet kell használni.

POE...

Ui.: Azt még illik előtte tisztázni, hogy a végberendezés birja e a 48V DC táplálást, ha POE kompatibilis, akkor természetesen, vagy csak szigorúan 12V DC tápot bírja,
akkor kell elé egy táp leválasztó (aktív POE splitter), ami a 48V -ot 12V -ra konvertálja.

Az említett eszközt nem ismerem, nem tudom, hogy átkapcsolható e a kiadandó tápfeszültség értéke...
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2022
(#) Régi motoros válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Azt meg elfelejtettem, ha mindenképp TV -t akarsz a POE kábelre kötni, azt mindenképp ellenőrizd a készülék használati utasításában, hogy megengedett e, jobb a békesség...
(#) morfi007 válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Idézet:
„A végberendezés dönti el, hogy ha kompatibilis a POE szabvánnyal, akkor a tápfeszt is a LAN kábelről veszi.”


Nem egészen igy van, hanem először meg kell ''beszélniük'' - a switchnek és a végberendezésnek hogy kompatibilsek-e , amigy nem ''jutnak dülőre'' addig nem szolgáltat tápfeszültséget a switch.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2022

PoE.JPG
    
(#) Régi motoros válasza morfi007 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Szóval ha a végberendezés azt mondja igen kompatibilis vagyok, megy a tápfesz.
Ha azt mondja nem nem vagyok kompatibilis, vagy nem válaszol, nem megy a tápfesz.
Jó, akkor lehet kicsit félreértelmezhetően fogalmaztam, a router dönt, a végberendezés válasza alapján....
(#) steve25 válasza Suba53 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Ip kamerák vannak , külön 12V csatlakozzásal, 4db kamera van , egy tP link Archer c6 router van aminek nincs elég portja, éppen most elég, de a gyerek szobájába 2 port kell még, egy aTv nek és a számítógépnek, A 12V tápellátás a kameráknak egy közös kapcsolóüzemü tápegységről működik, elengedtem a kis adaptert amit adtak hozzá.
Ezek ilyen kínai kamerák , úgy tudom hogy nem tudják a POE csatlakozást
(#) steve25 hozzászólása Ápr 22, 2022 /
 
Köszönöm az eddigi segítséget!
Már csak egy kérdésem lenne, melyik Portba csatlakoztassam a bejövő netet?
Azon gondolkodtam, hogy ha az 1. portra mehet a net, akkor a kamerákat tudom csatlakoztatni a 5.6.7.8 porta , és sok hely felszabadul a routeren mivel 5 portos 1 a net bemenet és a 4 mamera van rákötve, azok átmennek a switchre, így lenne rajta 4-1 port amivel megtáplálom a nettel a switchet ,
Így jó lehet?
(#) steve25 válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Köszönöm,
Csak egyszerűen netet szeretnék osztani, mikor vettem a switchet akkor nemis figyeltem hogy Poe-s
(#) Gafly válasza steve25 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 1 / 2
 
Jobbat vettél, mint gondoltad.
Fordítva kellemetlenebb...
(#) Régi motoros válasza steve25 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Igazából az is mindegy, a kérdés inkább az, hogy az előző eszközön van e DHCP szerver ami majd kiosztja az IP -et. Tehát tartalmaz e routert vagy csak sima modem.
Előbbi tud IP címeket osztani, utóbbi nem. Bár mai világba már nem divat a "csak modem" eszköz...
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2022
(#) steve25 válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Azt nemtudom.
A történet úgy van, vagyis kezdődik, 2 generációs ház több wifivel,
telekomnak Bejön optikán a gigabites net modembe wifis, onnan kapja a utp-n pár Tv-k és számitógépek, aztán már a helyszínen kapott egy 4 portos switchet pár aljzatnak, a modemből UTP-n megy tovább egy távolabbi switchez amiről kapja a netet egy számítógép,egy aljzat ami nincs használva, egy kültéri Wifi szintén TP link. outdor valami a neve.. és egy Tp linkes router, a router wifis 2,4 és 5ghz is van illetve az említett kamerák és ez bővülne még a switchel, nem tudom ki mi ossza az ip-ket
(#) Suba53 válasza steve25 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Egy hálózaton belül csak egy eszköz oszthat IP címet. Kicsit kuszán írtad le a topológiát.
Egy rajz talán érthetőbb lenne.
(#) vargham válasza steve25 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Én a szolgáltatói eszközt csak hálózat csatlakoztatási pontnak (csak net modem funkció, minden más letiltva) használnám. Általában se a WiFije, se a DHCP szervere se a processzora, se a memóriája, se a tűzfala nem túl acélos.
Erre csatlakozzon egy jófajta otthoni kombinált router/WiFi AP. Minél nagyobb teljesítményű, annál több klienst tud kiszolgálni nagy sávszélességgel. Ha van több emelet, udvar, kerti ház, stb., akkor ezekhez menjen vezeték a routertől. Általában 4 ethernet port van rajtuk, ha ez kevés, akkor mehet rá switch, és azon keresztül. A másik végükre pedig menjen egy-egy WiFi AP. Vagy direkt AP, de a legtöbb routernek van AP only üzemmódja. Ilyenkor semmi mást nem csinálnak, csak egy vezetéknélküli hozzáférési pontot. A DHCP szerver (IP osztás) és az egyéb hálózati adminisztráció továbbra is az egyetlen routeren fog futni. Így minden egy hálózaton lesz, minden eszköz lát minden eszközt, és mindnek lesz internet elérése.
(#) antiktelefon válasza steve25 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Ha gigabites net van, akkor miért egy indokolatlanul drága 10/100 poe switchre akarod a pct meg a tvt kötni? Kamerának tökéletes, minden másra elavult.
(#) steve25 válasza Suba53 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Ilyen mélyre nem akarok belemászni, tökéletesen működik így a rendszer, gyors internet, csak a kamerákat kell megoldjam hogy a routerben több hely legyen...
(#) steve25 válasza antiktelefon hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Kameráknak kell csak, nem volt drága , magánszemélytől vettem dobozos új volt, pár ezer ft
Nettel nincs gond,
A kamerák Wifivel is működnek, de nem volt stabíl, nehezen kapaszkadott fel a hálózatra mikor appon keresztül akartam elérni, vezetékkel egyből bejön minden
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2022
(#) Lamprologus válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Zavart érzek az erőben!
Tételezzük fel, hogy kell a tápfesz az eszköznek ...
De addig nem kap amíg ezt le nem kommunikálják egymással ...
Tápfesz nélkül viszont nem kommunikál... Tehát nem kap tápfeszt!
(#) layzi hozzászólása Ápr 22, 2022 /
 
Sziasztok. Nem találtam konkrét fórumot erre. Szeretnék egy nagyon kicsi elektonikát készíteni, tök egyszerű csak a megvalósításban kellene egy kis segítség. Szoval a lényeg 12-15v táp, kocsiba. Lényeg gyujtásra világít a led 3mp majd elalszik. Ennyi lenne. Tudtok segíteni?
(#) Régi motoros válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Hát ez az, morfi feltételezte, hogy amíg meg nem egyeznek, addig nincs tápfen az UTP -n.
Addig a nullpontenergiáról megy a végberendezés...
(#) szs válasza layzi hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Ez körülbelül ezt fogja csinálni:
monostabil
Kicsit eljátszol az értékek beírásával, és jó is lesz az.
(#) Abukodonozo hozzászólása Ápr 22, 2022 /
 
Sziasztok!

Csöves kollegák, mennyire árt az a PCL86 pentódájának, ha meghaladom a maximum anódfeszt? Az adatlap 250 voltot ír max, az enyémek most 280-at kapnak, de az anódáram jóval a maximum érték felett van.

Köszönöm!
(#) Remci válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Nem olyan nagy ördöngősség ez. Ha olyan készüléket kötsz rá, ami alapból POE táplálású, arra kiadja a tápfeszt,mint például az IP kamerák. Azokon azért van még 12v-os táp csatlakozó,hogy ha netán a POE része megdöglik, akkor 12v-ról még símán megy. De ilyenkor már ajánlatos nem POE-s portba dugni, vagy egy ilyet be tenni a körbe. Ha más eszközt kötsz a POE portba,mint Tv,laptop,switch, azok viszont saját táppal rendelkeznek,így le tudják kommunikálni a helyzetet.
(#) morfi007 válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Ah ... jaj.
Kicsit tudni kéne angulul. Ott van a szövegben hogy az '' egyeztetés'' olyan alacsony feszültségen történik, hogy az veszélytelen bármilyen beredezésre.
Ezenkívül ... a LAN-os berenzedések nem ugy vannak összekötve hogy .. elektronika-kábel-elektronika ,,, hanem van bennük egy leválasztó ''trafó'' is ,, ami eleve megvédi az elektronikát.
(#) proli007 válasza layzi hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Hello! "tök egyszerű csak a megvalósításban kellene egy kis segítség" Ezek szerint az áramköröd meg van, csak az elkészítésben kellene segítség? De milyen? Azt nem taglaltad..
(#) Régi motoros válasza morfi007 hozzászólására (») Ápr 22, 2022 /
 
Én ugyan nem olvastam a kézikönyvet, majd olvassa el a felhasználó.
(#) Fidel hozzászólása Ápr 23, 2022 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne egy olyan egységre, ami egy feszültség szint elérésekor kapcsolna egy kb 20 W teljesítményű DC motort, lehetőleg minél kisebb energiafelhasználással.
Relé helyett lehet valami tisztán elektronikus megoldást ide alkalmazni?
Következő: »»   3713 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem