Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Én ilyen egyszerű ónt használok, semmi mást ‒ szépen lehet vele haladni. (kép)
Igaz, az néha előfordul, hogy a forrasztandó felület kiválaszt magából valami feketés anyagot a melegítés hatására, olyankor teljesen kezelhetetlenné válik, mert a legkitartóbb melegítés sem segít a helyzeten, és nem tudok rájönni, hogy ilyen mitől alakulhat ki meg mivel lehetne megszűntetni ha már megtörtént.
Csinálhatnál egy videót, hogy mit csinálsz, mert az ón jó, a páka elvileg elég meleg. A sok írás helyett valami kézzelfoghatót is feltölthetnél, mert a szövegben csak a te tapasztalásod van, ez meg túl kevés ahhoz, hogy mi is tudjuk véleményt alkotni.
Rossz technika ez így, 340 fok akkor kell, ha 8 rétegű nyákon sok tapasztalattal forrasztasz. Magas hőmérsékleten a folyasztószer azonnal kiforr és szenesedik, illetve a határfelületen az átmeneti réteg sem jól alakul ki, zárványos és túl vastag lesz. Jó ónnal és fluxszal a páka odaérintésekor pár tizedmásodperc alatt befutja szépen a lábat és a padot teljesen. De mivel kezelt nyákot vettél, vegyiónozott, stb? Akármi van a felületén, ha nem 70-es évek előtti bakelit nyák, akkor fluxszal be kell fussa.
Ha valamit nagyon nem tudsz megforrasztani, akkor van egy folyasztószer ami segíthet, és sok háztartásban előfordul: kalmopyrin tabletta. Rettenetesen büdös, de amit azzal sem lehet megforrasztani, azt nem lehet megforrasztani. Persze le kell takarítani a maradékát, és tényleg csak akkor használjuk ha semmi más nem segít. Utoljára 25 éve használtam (vagy még régebben), még pillanatpákával, azóta nem igazán futottam bele olyasmibe amit ne tudtam volna megforrasztani.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2022
Segítséget kérek!
Összeraktam ezt a projektet, de valami nincsen rendben! Ez az Arduino Nano a projekt lelke. Rendesen felismerte a számítógépem, (látszólag) sikerült a kódot áttölteni, de totálisan semmit se látok a kijelzőn, és a PS/2 billentyűzet nem villan, mikor megkapja a tápfeszt! Az LCD háttérfénye világít. A képen látható dolgokat választottam ki, bár nem tudom, hogy mi lenne a helyes. A nagyobb lista az "alaplap", a kisebbik lista a "processzor". A "programozó"-nál mit válasszak ki: "AVR ISP" vagy "AVRISP mkll"? Kell-e a "bootloader égetése" opciót is használni vagy azt hagyjam? Mit kellene tennem?? #elsőpróbálkozás
Állítsd be az lcd-n a kontrasztot.
Nem reagál a kontraszt trimmerre az LCD. A billentyűzetnek nem kellen egyet villannia, mikor megkapja a tápfeszt?
Próbálj meg egy LCD-s példaprogramot feltölteni az arduinora, hogy egyáltalán az a rész jó-e. (Fájl/Példák/LiquidCrystal/HelloWorld)
A megfelelő bekötést írd át a programban a tiédre. A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2022
Feltöltöttem a "Hello world" kijelző példát az Arduino-ra... (Szerencsére a bekötés egyezett.)
Eredmény: sajnos semmi se történik, az LCD üres marad. Holnap megfordíthatom a kontraszt trimmert, hátha ott bénáztam el és amiatt nem látszik semmi... Ez vajon segítene? A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2022
Ha a kontrasztot maxra tekered, akkor a karakterek helyén sötétebb téglalapokat kellene látnod. Idáig megy a dolog, vagy ez sem?
Tekergettem már a kontraszt trimmert, de sajnos totálisan semmi.
Ha van multimétered akkor mérd meg, hogy megvan-e az 5V a poti két végén. Mérd meg hogy a mínuszhoz képest poti csúszkáján változik-e a feszültség ahogyan tekered.
Méregettem a kontraszt trimmeren és minden láb kombináció 4,65V-ot mutat a multiméteren, a trimmer tekergetésére nem reagál.
Az csak program függő, akkor villan, világít villog, ha úgy van programozva.
Nem vagyok egy pro arduinos, de én nem látok abban a kódban semmit amit a billentyűzetre küldene az arduino. Tehát nem villan...
MKP kondik kapacitása szokott csökkenni évek alatt, ha kapacitív előtétként vannak használva? Van egy programozható időrelé és nehezen húz meg, 24V a relétekercs, ha nincs a relé fesz alatt akkor 24V a diódahíd után a zeneren, ha a relé fesz alatt van, akkor csak 12V...
Akkor próbáld ki egy másik trimmerrel!
Valami tud vele történni, mert a hűtőszekrényünkben is ez volt (a kijező vibrált). Kicseréltem egy kisebb értékűre (csak olyan volt kéznél), mint ami benne volt, azóta évek óta működik tovább. Már nem emlékszem pontosan, hogy mértem-e a kapacitását, de alighanem lecsökkent (nem is értettem, hogyan...)
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2022
Valahonnan tudok bontani még egy trimmert, ezt pedig kiforrasztom a kijelzőből, utána meglátjuk...
De ezt majd leghamarabb csak holnap...
Aha, én úgy tudtam, hogy minden PC billentyűzet villan egyet a tápfesz bekapcsolásakor, eszköztől függetlenül.
Ami a PC-n van billentyűzet az a POST ellenőrzés miatt villan.
De ha gondolod próbáld ki, semeddig nem tart egy +5V és egy GND -t rákötni egy keyboardra...
Rendben, elfogadom, ha nem villan, csak picit furcsa, mert az is visszajelzés lenne, hogy működik-e...
Ki fogom cserélni a kontraszt trimmert, utána meglátjuk, mutat-e valamit (reménykedek)...
Nos, én most néztem (már csak kíváncsiságból is) három billentyűn is, és mégis neked van igazad,
mind három billentyűzeten felvillant egy pillanatra, a tápfesz ráadás után a három LED egyszerre, kb egy másodperces késleltetéssel... Abban a tudatban voltam, hogy a POST miatt csinálja. A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2022
A kontraszt trimmert felesleges cserélni, legalábbis mérés nélkül. Elsőre ellenállást mérj a lábai között.
Feszültséget mértem a lábai között (rajzon látszik, hogy hova van kötve), tekerésre nem reagált, kijelzőn semmi se látszik, így nem lehet tudni, hogy egyáltalán inicializálódik-e az LCD, vagy hogy tápfeszre egyáltalán bekapcsol-e. Valahogyan rá kellene jönni, hogy miért nincsen kontraszt, ha a kijelző egyáltalán bekapcsol.
Nem feszültségről beszélek, hanem ellenállásról. Külső táp nélkül.
Ha a kijelző megkapja a tápot, és a program jó, akkor inicializálva lesz. Először a programot kell tesztelni.
Nem tudom a programot tesztelni, míg semmi se látszik a kijelzőn kontraszt nélkül.
Na ez érdekes! Bármelyik két láb egymáshoz képest 4,65V ???
Ez egy esetben lenne lehetséges, de az itt kizárt! Javaslom a nullához ( föld, test, minusz) képest mérd a lábakon a feszültséget!
Ha kicsit értenél a programozáshoz, akkor javasolnám a forráskódba beszúrni sorokat, amik a soros portra küldenek ki "üzeneteket" hogy éppen hol jár a program ...
Kijelzőnek milyen típust raktál? A képen 20 x 4 -es LCD van, a beardboard képen meg 2 x 16 -os. A programban a 20 x 4-es szerepel. Habár ha működik az LCD, akkor annak tényleg kellene lennie fekete teglalapoknak a kijelzőn, főleg, hogy az általad leírt feszültség van kontsztraszt bemeneten.
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2022
Már vártam ezt a hozzászólást, hogy nem működik... !
Nem tudom mennyire vagy gyakorlott rajz olvasó, és hogy értelmezted a rajzot, de pár helyről hiányzik a vezetékekről a csomópontot ( vezeték kötést) jelölő pötty. Gyakorlott ember számára egyértelmű, de valakinél okozhat "meglepetést"! A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2022
|
Bejelentkezés
Hirdetés |