Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   912 / 3975
(#) proli007 válasza karesz01 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Hello!
Tegyél be helyette két 1N4007-es diódát. (esetleg még egy kis értékű soros ellenállást)
üdv! proli007
(#) karesz01 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
És azt meg hogyan mert elég dok kivezetése van a csőnek!?
(#) kadarist válasza karesz01 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Kösd a rajz szerint.
(#) Action2K válasza karesz01 hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Ha a diódákkal oldod meg, akkor mindenképpen kell a soros ellenállás, mert a csövön (ha jól emlékszem) 30-40V esik. Ha nem életbevágóan sürgős, akkor szerintem várd meg, hogy valahonnan legyen csöved.
Már csak a készülék többi csöveinek védelme érdekében is, ugyanis a diódás verziónál a többi cső anódjai azonnal megkapják a feszt, míg a csövessel lassan emelkedve, ahogy a cső felfűt.
Nekem csak EZ80-aim vannak egyenlőre, de valakinek csak van 81-ese is.
(#) B.I hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Sziasztok.
Azt hogyan lehet kiszámolni hogy pl. egy 15V-ra feltöltött 100µF-os kondenzátor kisütésekor hány A áram folyik?
(#) zolika60 válasza B.I hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Ohm bácsi törvényével.
(#) gg630504 válasza B.I hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Mikor?
(#) Action2K válasza gg630504 hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Bármikor. I=U/R
(#) B.I válasza Action2K hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Köszönöm. De azt hittem egy kicsit bonyolultabb lessz a képlet.
(#) SKY hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Hello!
Építettem egy akkutöltőt, két sorosan kapcsolt akkuhoz, ezért duplán építettem meg az áramkört két külön leválasztott szekunder tekercselésű transzformátorral. Az akkuk soros kötése nem bontható.
A képen látható kapcsolás szerint lesz összekötve, de elgondolkodtam egy problémán: az akkuk közös pontja egy szál vezetéken jön, tehát azon a szálon ugyanakkora áram folyna egyszerre két irányba, vagyis kioltják egymást, de hogyan amikor nincs is hurok az áramkörben? Tehát mi fog történni?
(#) operable hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Sziasztok!
Szinte full amatőr vagyok az ilyen mérésekben számolásokhoz, de szeretnék csinálni a motoromra egy kéken világító led sort. Mivel akksiról menne ezért 12-14V lenne a táp fesz. neki. Ez körübelül mennyi pénzbe kerülne megalkotni?? Sok ledet nem akarok, csak hogy megvilágítsa az aszfaltot.

HIÁBA ÍRJÁTOK, HOGY MÁR VAN ILYEN TÉMA, MERT AZ HOGY AZ EMBERKE 6V MEG 12 MEG 14V-ről akarja működtetni és hogy azt elmondjátok neki hogy hogy én abból nem fogom tudni, hogy hogyan csináljam.

Köszi a megértéseteket...
(#) Pulyka válasza operable hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Szia

A költség sok mindentől függ.
Pl: a ledek átmérőjétől,fényerősségétől,kialakításától(furatszerelt smd stb),és nem utolsó sorban a ledek számától.

"én abból nem fogom tudni, hogy hogyan csináljam."
Én sem vagyok profi,de akkor sem nyitok topikot ,hanem szétnézek a keresőben.
(ahogy ezt a lépést mindig is megszoktam tenni)

A "sok led" kifejezés,pedig számomra nem elég,mert valaki,aki 100-150 darab ledekkel dolgozik,annak a 30-40 darab led nem sok
Egyébként 3-4 ledet szokás sorosan kötni 12V-ra,és még egy ellenállást is szoktak tenni,ha több sor párhuzamosan van kapcsolva.

UI: Ha jól emlékszem egy 5mm-es FEHÉR szuperfényes led(8000mcd) a hestore-ban 102 Ft.

HEstore-t válógatni való
(#) vicsys válasza operable hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Veszel ilyet 16db-ot. Bővebben: Link Meg ilyenből 4db-ot. Bővebben: Link
Majd összekötöd így:

ledek.jpg
    
(#) Pulyka válasza vicsys hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Bocsi,hogy beleokoskodok,fontosnak tartom megemlíteni,hogy Operable figyelje a ledek katódját,és anódját,és ennek megfelelően kösse sorba.
Anód után katód,és így tovább.

Elnézést,hogy átalakítottam a rajzot,csak gondoltam megemlítem,mert ha egyiket is rosszul köti be,akkor egyiksem fog világítani.
(#) gg630504 válasza B.I hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Igen, bonyolultabb. Függ az időtől. is.
(#) vicsys válasza Pulyka hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Jogos, bár direkte úgy hagytam, hogy látszódjon, hogy melyik a hosszabbik lába a lednek. Ez az anód (azaz a pozitívra menő oldal). Tudom, hogy tudod, de az elkóknál (és általában a polaritás függő alkatrészeknél) is így jelölik. (Sőt még piros/kék színeket is használtam az egyértelműség miatt)
(#) nagy_david1 válasza vicsys hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Sőt a lábak az árulkodóak, nem is az elektródák, mivel a ledek kb.10-20%-ánál pont fordítva van, vagyis a kisebbik elektróda a negativ, míg a nagyobbik a pozitiv. Ez nem gyakori, de épp ezért valóban jobb a lábak hosszára alapozni.
(#) vicsys válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Hozzáteszem, jó tudni, bár már vettem gründolt ledeket is ahol le volt vágva egyformára a lábak (kivezetések). Ilyenkor a jó szem, egy multiméter vagy egy tápforrás előtét ellenállással sokat segíthet. :yes:
(#) nagy_david1 válasza vicsys hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Igen, az utbóbbi megoldások az igazán biztosak, főleg ha power led-ekről van szó, amiknél én még semmilyen polaritásra utaló jelölést nem láttam Én is meglepődtem mikor egy helyről rendeltem pár száz erős fényű led-et és a vörösek mind "megszokottal ellentétes elektróda méretűek voltak".
(#) operable válasza vicsys hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
16 led az nekem sok lenne. Pl.: 8-at nem lehetne 2 ellenállással?

Amúgy ha itt nálunk az egyik boltban kérek ilyet : LED 5 mm, KÉK, 8000 mcd, 525 nm, 17° Ebből tudni fogja, hogy mi is kell nekem?? Jah meg ebből: Huzal ellenállás 1W??

Amúgy köszi mindenkinek a válaszokat! De ha megveszem a dolgokat, akkor ugyis majd irok, meg csinálok képeket!
(#) vicsys válasza operable hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Láthatod, annyi 4-es tagot kötsz be amennyi kell.
A boltostól kék nagyfényű 5mm-es ledet kérjél. Az ellenállásnak pedig 120ohm egy wattos ellenállást kérj.
(#) effect hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Sziasztok,

Találtam egy 20w-os erősítőkapcsolást, amibe bd242-bd241 tranzisztorpár kell, de én csak bd242c-bd241c párost tudok szerezni. Az erősítő így is működni fog? Úgy értem, hogy ez a különbség sokat számít?
(#) Action2K válasza gg630504 hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Igen, de egy sima multival csak a pillanatnyi értéket tudod mérni. Ha kellően nagy a kisütő ellenállás, akkor szinte nem is látsz feszültségesést. A villáskulcs esetében pedig az időtényező (és az ellenállás is) szinte egyenlő a nullával.
No és az alapkérdésben is amper szerepelt, s nem Ah vagy A/h vagy A/s vagy ezek valamely változatai.
De természetesen igazad van, az idő függvényében csökken. Ugyan az a jelenség van, mint az elemeknél, akkumulátoroknál.
(#) dörmi hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Sziasztok!
Bontottam egy pár darab PC tápot és régebbi paneleket az alkatrészekért.
Van egy pár darab 1N4148 és pár darab Zener köztük. Az a problémám hogy némelyiken nem lehet látnia a felíratott vagy nincs is rajtuk semmilyen írás. Hogyan tudnám kiválogatni őket?
A Zenerek értékét hogy tudnám egyszerűen ki mérni?
(#) gg630504 válasza Action2K hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Van képlet a kisülő kondenzátor feszültségének időbeli változásáról. Az áramerősség ebből valóban O h m törvényével számolható. Persze ez is időfüggő lesz.
(#) SKY válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Igen, el van választva galvanikusan a két áramkör, a potenciállal nem is lenne gond, csak hogy egy vezetéken tér vissza a töltőbe az akkuk közös pontja, tehát azon a vezetéken kellene kettő ellentétes áramnak folynia. Tehát nem a potenciál szintekkel volt bajom, hanem az áramokkal.
(#) moltam válasza dörmi hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Tápra kötöd záróirányban egy soros ellenállással és megméred a rajta eső feszültséget.
(#) MaTe193 hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Üdv!

Lenne egy kérdésem:Van egy toroidom aminek felépítése a toroid1 képen látható.Azt szeretném kérdezni,hogy a toroid2 nevezetű rajz helyes-e.Pákát kellene meghajtania.

Máté.
(#) roland0327 válasza MaTe193 hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Hello!
Ha jól értelmezem akkor a toroidod az 2*12V-os és te 24V-ot akarsz?! Ehhez nem kell más mint sorba kötni a két tekercset. De csak ha egyformák mármint egyforma áramot is bírnak.
Üdv.
(#) MaTe193 válasza roland0327 hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Nem,egyik állásban 12V,másikban 24V a kimenet!
Következő: »»   912 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem