Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő 2N3055-el
Lapozás: OK   2 / 7
(#) proli007 válasza Mzolee hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Hello!

Mi ez a végtelen pesszimizmus?

Idézet:
„Tanúlság: hiába épít meg az ember rajzról végfokokat meg előfokokat, hiába állítja be a munkapontját meg stb. attól javítani még nemtud és egyedül nem is fog megtanulni SOHA


Hát ez azért nem így van! Az embernek folyamatosan képezni kell magát. Hidd el, hogy így van, van néhány év a hátam mögött. Csak ebben a digitális világban úgy alakul a helyzet, hogy ha egy-két egérkattintással nem készül el valami, már is elfogyott a kitartás, és a türelem.

Szerintem amióta hálózat van, sokkal jobb dolgunk van. Ezt megelőzően örült, ha az ember valakitől kérdezni tudott néhány dolgot. Műszaki könyvekben soha nem volt eleresztve ez az ország.

De amit kűzködve, autodidakta módon megtanulsz, soha nem felejted el. Ha egy áramkörben minden alakrész szerepét ismered és netán ki is tudod számolni az értékét, biztos meg fogod tudni javítani.

Sőt, ezek az egyszerű áramkörök, ma még kézben tarthatók. A fejlett integrált rendszereknél egyre kevesebb (szinte semmi) buherálásra lesz lehetőség. Néhány év múlva, már csak egy maroknyi ember fog a világon az áramköröket tervezni, mert olyan tudás és eszköz felszereltség kell hozzá, hogy azt a "házi iparban" majd nem leszel képes kialakítani.

De fel a fejjel! Addig még számtalan ilyen egyszerű vacakot építhetünk-javíthatunk még, akár nosztalgiából is.

üdv! proli007
(#) ferci válasza Mzolee hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Ugyanaz a véleményem, mint proli007-é...
Pár könyvespolcnyi szakirodalom, folyóirat átnyálazása után, párszáz panelecske készítése, hibakeresése után sokkal gyorsabb lesz. Ezt nehéz kikerülni általában.... de ez időőőőőőőő.
(#) Ricsi89 válasza dusinnhht hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Gratulálok, hogy sikerült megcsinálni. A recsegés lehet kontakthibás potméter is.
(#) dusinnhht válasza Mzolee hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Jó de ez gyári (volt). 500Ft-nyi alkatrészből meg is lett idáig..
(#) dusinnhht hozzászólása Ápr 8, 2008 /
 
Hali!
Beállítottam a feszültségeket, ellenőriztem a forrasztásokat, de még mindig "digitális" hangja van (mindent elsöprő mélyek, szaggatózó magasok). Van valakinek valami ötlete, hogy mi lehet?
(#) sixtek válasza dusinnhht hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Nyugalmi áram mennyi (végtranyók CE-áramára vagyok kiváncsi nyugalmi helyzetben)?
Nem gerjed? Nézted szkóppal? Ha nincs szkóp akkor nézd meg, hogy a kimeneten levő Boucherot-cella ("Zobel-tag") ellenállása nem melegszik-e?
Elkókat cserélted?
Megfelelő típusú félvezetőkkel helyettesítetted az eredetieket?
(#) dusinnhht válasza sixtek hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Nyugalmi áramot hogy kell mérni? Kikötöm a C-t és az E-t is és bekötöm közé a mérőt?
Nincs szkópom, a zenén kívül más hang nem jön(szóval nem gerjed szerintem[akkor vísítani kellene neki, nem?]), ha a nagy, fehér, 0,47Ohmos, 5W-os ellenállásra gondolsz, az nem melegszik, elkók cserélve, félvezetők tökéletesen ugyan olyanok.
(#) ferci válasza dusinnhht hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
A "nagy, fehér 0R47-en" mérsz feszt és visszaszámolod mA-re, ez az egyszerűbb, de pontatlanabb; vagy bekötöd a műszert pl. a felső végtranyó kollektorába sorba, de itt oda kell figyelni és csak kikapcsolt állásban ! A legjobb egy pici kapcsolót bekötni ( jól elszigetelve ), rá a műszert, aztán kapcsoló kikapcs leolvasni, zárni, erősítő kikapcs és visszaállítod az eredeti állapotot.
Nagyfrekis gerjedést nem hallassz meg, max nagyobb az áramfelvétel meghajtás nélkül.
(#) Imi65 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Azért ez sem teljesen igaz. Ha folyamatosan gerjed ultrafrekin, és nem vezérled, akkor egész biztosan nem hallod. Ha vezérled, akkor azért színezhet rendesen, azonfelül elég gyakran csak egy bizonyos fázishelyzetben is gerjedhet, amit még nehezebb kiszúrni, de csúnyán hallani.
(#) ferci válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Csak erről beszéltem, mert a nyugalmi áramról beszéltem, nem többről.
Nagyfrekis gerjedést nem hallassz meg, max nagyobb az áramfelvétel meghajtás nélkül.
Ha menet közben gerjed, akkor meg szkóp nélkül találgathatunk...
(#) sixtek válasza dusinnhht hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Hali,

Nyugalmi áramot az R23-on (0.47Ohm/5W-os huzalellenállás) kell mérni. Ráhelyezel egy DC voltmérőt 200mV-os állásban.
P2 trimmert addig tekered óvatosan míg az ellenálláson kb. 15mV-ot mérsz!
Várj 10 percet és ha elcsúszott a nyugalmi áram állítsd utána!
Most látom nincs is Zobel-tag a kimeneten, így amit arról írtam ne vedd figyelembe. Elnézést.

Fontos még hogy P1-el 0V-ot (max. +/-10mV) kell a kimeneten beállítani!

Ha a végfok gerjed (pl. végtranyók áramfelvétele gyanús vagy nem tudod beállítani a nyugalmi áramot mert annyira csúszkál) akkor T5 C és E közé forrassz be egy 100nF-os kondit. C5-öt megnövelheted 47pF-ra.
Ha még mindig gerjed akkor R4-el párhuzamosan forrassz be egy 220pF-os kondit. Végső esetben a differenciálerősítőbe jut be zaj amit D1 termel, ekkor D1 zénerrel párhuzamosan mehet egy 100nF kondi.
Azt is megpróbálhatod hogy a kimeneti pont és a föld közé teszel egy soros 100nF(fólia)+10Ohm/2W tagot.

Sikeres javítást, üdv.!
(#) dusinnhht válasza sixtek hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
A p2-vel csak 0,461V és 0,261V között tudom állítani. Amúgy akkor ez nem nyuglmi feszültség? Vagy sorosan kéne rákötni?
Amúgy az lehet baj, hogy R17 es 51k-s(50k-sat nem találtam se itthon, se hq video-ban), vagy az, hogy R21-es 1W-osra sikeredett?
Egyébként T5 E és C-je között már volt egy 47nF-os.
(#) sixtek hozzászólása Ápr 9, 2008 /
 
Figyelem, R17 az elírás, 150Ohm-os kell legyen!

Ha a kimeneti offszet fesz valóban annyi amit írtál akkor ott vmi gond van!

R21 nem gáz hogy 1W-os...
(#) dusinnhht válasza sixtek hozzászólására (») Ápr 9, 2008 /
 
Biztos?

erosito.jpg
    
(#) ferci válasza dusinnhht hozzászólására (») Ápr 9, 2008 /
 
Biztos... nézd meg a párját...(R16).
A kimeneti offszet nem a p1-gyel megy? p2 a nyugalmi áramot állítja..
(#) sixtek válasza dusinnhht hozzászólására (») Ápr 9, 2008 /
 
Figyelmesebben olvass!

Ezt írtam:
Idézet:
Nyugalmi áramot az R23-on (0.47Ohm/5W-os huzalellenállás) kell mérni. Ráhelyezel egy DC voltmérőt 200mV-os állásban.
P2 trimmert addig tekered óvatosan míg az ellenálláson kb. 15mV-ot mérsz!
Várj 10 percet és ha elcsúszott a nyugalmi áram állítsd utána!

Fontos még hogy P1-el 0V-ot (max. +/-10mV) kell a kimeneten beállítani!


Azt hiszem egyértelmű mi a teendő!
P1-el R23-on 15mV-ot kell beálítani. P1-el a kimenet és a föld között 0V-ot (+/-10mV-ot) kell beállítani!

Üdv.!
(#) sixtek válasza dusinnhht hozzászólására (») Ápr 9, 2008 /
 
Biztos! (Tudok védelmet méretezni, másrészt ahogyan Ferciu kolléga mondja ott a párja R16 ami 150Ohm-os.)
(#) proli007 hozzászólása Ápr 9, 2008 /
 
Sziasztok!

Látom belemélyedtetek a témába. Akkor had járuljak Én is hozzá, egy kis trükkel.
A régi cuccokba, nem befelé, hanem kifelé szoktam venni az alkatrészeket, így az üzembiztonság mindenképpen nő.

Ennek a vacaknak is be lehet adni a suszter mattot!
Egyik megbízhatatlan huzalpotira sincs szükség. Egyszerűen ki kell venni, és a helyén mind a három lábat összezárni (De az nagyon fontos, hogy tényleg össze legyen zárva, mert különben füstvan!)

A kimeneti "offset" feszültségnek, 18mV-ot mértem, ami szerintem több mint jó.
A munaponti áram, meg éppen elegendő. A meghajtó tranyók nyitva vannak, a végek meg a nyitás közelében. Tévhit, hogy ettől, keresztezési torzítás lenne, mértem szkóppal. (Egyébként is ez nem egy szobai hi-fi kisteljesítményű erölködő. Aki használ ilyent az legtöbb esetben a kivezérlési szint felett használja. Ott meg a torzítás...)

Viszont ezzel az egyszerű parasztos módosítással, béke lesz a cuccban. Nem vándorol a kimeneti fesz és a nyugalmi áram!

üdv! proli007
(#) sixtek válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 9, 2008 /
 
Szevasz,

Az alappal egyetértek de a folytatással nem.
Azokat a rettenet huzalpotikat valóban nagyívben a kukába kell hajítani (a kolléga azt állítja mindent kicserélt ezért remélhetőleg ez az ő esetében is megtörtént), de a helyükre érdemes új műanyag tokozású hagyományos trimmereket betenni. A P1 még valóban elhagyható gond nélkül, a P2 viszont azért nem árt, mert ha kivesszük és csak R15 és R14 marad benn akkor a feszforrás csak kb. 1,5V-ot fog előállítani a szükséges 1,8V-al szemben. Így nem tud megindulni a nyugalmi áram, márpedig ahogyan írtam 30mA szükséges. Igazad van működik a trimmer nélkül is tisztán B-osztályban, de mibe kerül betenni egy 20Ft-os új trimmert és megfelelően a gyári ajánlás szerint és az ésszerűség szerint beállítani a nyugalmi áramot megfelelő értékre?

Minden jót, üdv.!
(#) sixtek hozzászólása Ápr 9, 2008 /
 
Idézet:
„Tévhit, hogy ettől, keresztezési torzítás lenne, mértem szkóppal.”


Nana, már hogyan lenne tévhit?!

10kHz-en nézd meg szinusszal alacsony kivezérlésnél (1W-os kimeneti teljesítmény)!
(#) proli007 válasza sixtek hozzászólására (») Ápr 9, 2008 /
 
Szia!

Valóban, látszólag nics igazam. De az a helyzet, hogy a darlington meghajtó tranyók, 1,5V-nál, már vidáman nyitva vannak. A kisjelű vezérlés esetén, a meghajtók által szolgáltatott áram is elegendő a terhelés meghajtására. Ezért sokkal jobb a helyzet, mint amilyennek látszik. Ha nem lennének meghajtók(nem darlington lenne), teljesen igazad lenne. (Halkan megjegyzem, hogy QUAD 405-ben, szinte szóról szóra ugyan ez a helyzet, csak ott a meghajtók "A" osztályban járnak, (a dumper fokozat ott is zárva van) szemben itt a "B-AB' üzemmóddal.)

Természetesen amúgy igazad van. Ezért írtam, hogy "ez nem egy szobai hi-fi".

üdv! proli007
(#) a5a hozzászólása Ápr 16, 2008 /
 
Üdvözletem mindenkinek!

Van 4 db 2N3055-ös tranzisztorom és ezekből szeretnék egy sztereo erősítőt építeni. Kb 2X80-110W ha lehetséges.
Ehhez szeretnék kapcsolási rajzot kérni.
Előre is köszi!

2N3055.pdf
    
(#) Imi65 válasza a5a hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Sajnos nem lehetséges. Ez a tranyó egyszerűen nem tud annyit.
(#) sound.man válasza a5a hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Valamelyik topikba feltettem a castone rajzát abba belteheted és úgy jó lesz 100w 4ohmra. Olyan 2x45v-ról mehet többről ne hajtsd. Amúgy igazán használhatnád a keresőt!!!
(#) cln válasza a5a hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Valaha csináltam ilyet, de az csak 50W -os volt. Persze megint felmerül a szokásos kérdés: mennyi is az az 50 Watt?
Arra emlékszem hogy bc301-303 volt a komplementer pár ami hajtotta.
Meg hogy néhányszor kipurcant az egész, mert nem volt benne túlterhelés védelem.
(#) Imi65 válasza sound.man hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
A 3055-nek szerintem a 60W, ami még nem esik nehezére.
(#) sound.man válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Amit én mondok abba négy kell oldalanként. Bővebben: Link
(#) Imi65 válasza sound.man hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Úgy OK, de barátunknak összesen 4! tranyója van, és ebből sztereó erősítőt akar kreálni. Ebből pedig nemigen lesz 2x80-110W.....
(#) sound.man válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Hát annyiból tuti nem... Kicsit figyelmetlen voltam Nah mindegy ha ennyi teljesítméyn kell vesz még 4et és úgy jó lesz. Amúgy áterveztem ezt a rajzot Sprint Layout-ba ha valakit érdekel.
(#) gti3 hozzászólása Ápr 28, 2008 /
 
Üdv!
Az lenne a kérdésem, hogy az UL1402 tranzisztor helyettesíthető-e a 2N3055-el?
A lényeg hogy egy 2*4W-os Unitra Amator stereo DSS 101-nek purcant ki az egyik végtranyója de a másik is eléggé rosszul szól. Ezért unitrában lévő UL1402 tranyókat kicserélném 2N3055-re. Esetleg ileszkedik ez a tranyó a DSS 101 típushoz? Nem terheli túl a trafót?
Következő: »»   2 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem