Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Sziasztok mindenkinek. Egy erősítő átalakítása folytán a következő problémába botlottam. Az eredeti kapcsolásban a hangszín szabályzó a visszacsatoló ágban volt. Az új végfok STK4241V IC-s. Nem tudom látott-e már valaki, vagy tud valaki megoldást , hogy az IC-s végfokba hogyan lehetne ezt alkalmazni?
Tehát STK4241 visszacsatoló ágába szeretnék hangszín-szabályozót bekötni. Előre is köszönöm, mindenkinek a segítséget.
Csendben kérdezném, az eredeti erősítő saját, vagy gyári volt?
Mikor készült?
Rengeteg erősítőben volt annak idején ilyen elvű hangszín szabályzó. Az mellett, hogy én nem ajánlom ezt az elrendezést, nem is igazán előnyös az alkalmazása. De nem olyan nehéz megoldani. Mindössze annak a feltételét kell biztosítani, hogy semmilyen állásban ne legyen instabil az erősítő. Itt a fórumon gyakorta kérdezik, hogy egy kész erősítő modulnak az erősítését hogyan lehet megváltoztatni, mert nem szeretnének előerősítőt használni ha nem szükséges. Természetesen a visszacsatoló kört kell megváltoztatni, és kész. De aki megtervezte azt a bizonyos erősítőt, az valószínűleg nem véletlenül ekkora erősítésre állította be a visszacsatoló hurkot. Ha növeljük az erősítést, növekszik a torzítás, meg csökken a damping, meg a sávszélesség. Csökkentett erősítésnél sem okvetlen csökken a torzítás és nő a sávszélesség meg a damping, mert instabillá válhat és begerjedhet. De legalább is túllövéses lehet.
A visszacsatoló ágban alkalmazott hangszín szabályzó gyakorlatilag az optimális visszacsatolást módosítja emelés, és vágás használatakor. Főleg a magas (treble) van ilyen hatással. Ha például egy 30dB (30 szoros) erősítésű erősítő egy +/- 10dB (összességében 20dB) szabályzási tartománnyal rendelkező visszacsatolást használ, az azt feltételezi, hogy az erősítő képes mind 20dB (10 szeres), mind 40dB (100 szoros) erősítés beállításával stabilan üzemelni úgy, hogy a kiváló paraméterei minden állásban megmaradjon. Ez ugye nem lehetséges. Persze ha kompromisszumot kötünk, és úgy kompenzáljuk az erősítőt, hogy az ne legyen túllövéses 20dB (10 szeres) erősítésnél se, akkor működik. Persze akkor sem középre állított, se kiemelés állásban nem optimális az erősítő, de ha ez nem gond, akkor üsse kavics. Az említett STK IC differenciál fokozatának kollektorkörében van egy RC kompenzáló tag, amit esetleg megváltoztatva lehet stabillá tenni az erősítőt ilyen extrém visszacsatoló körhöz. De ha túlkompenzáljuk, akkor meg a torzítás fog növekedni. A legnagyobb jóindulattal sem tudom ajánlani ezt a megoldást, inkább egy külön fokozatban érdemes ezt megoldani.
Előbb-utóbb ha már azt veszi észre hogy mindig középen állnak a potik, át fog térni a hangszín szabályzó nélküli erősítőzésre.
De kedves Béla, én idáig nem jutottam.
Bár megmondom őszintén eszembe jutott a CB-s korszak TA7205AP-je, amit szívesen használtak akkoriban erősítőnek a gyári CB-kbe adás-vétel üzemmódba egyaránt aktív sávszűrős megoldással (magam is eszkábáltam vele egy 1W-osat) hasonlóképp, de az alul, felül vágott. Ott ez a megoldás jó volt. -Lassan megvannak a drótok és szövöm a kosarat, de a hátam még igen törékeny.
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy a következő végfokot hogyan lehetne teljesítményben kicsit fentebb húzni, az az akár bridge kapcsolás, de akkor tegyek egy op.ampos fázis fordítót és tegyem a hangszórót a két kimenetre, vagy magassabb tápfesz, akár szimetrikus is. Mit gondoltok róla? Mekkora bemenő jellel lehetne kivezérelni teljesen, mert most egy laptop kevésnek bizonyul.
Sziasztok. Mar irtam de nem kaptam valaszt :/ keresek 1* 48v dc re hidalt vegfok kapcsolast.
Szia! Ha IC-s megfelel, előkeresem a kapcsolási rajzát. Évek óta nyúzom, bevált szerkezet Bővebben: Link
Bővebben: Link
Alkotó kolléga volt oly kedves lerajzolni Bővebben: Link
Az utánépítéssel kapcsolatos kérdéseket a TDA7294 témába várom.
Quad 405öm van, gondoltam - ha érdemes - kiváltanám az IC-s OPA-t. Egyenlőre kísérletként, aztán át is tervezném a panelt, hogy még nagyobb alkatrésztemető legyen .
A Quad 405 önálló topic, át kellene menni oda.
Én már rég foglalkoztam ilyennel. Átmentem!
Ha göröngyössel próbálkoznál, lehet, hogy menne negyedóráig is.
Először nézz utána, mekkora áramot tud leadni az akku. Ez lesz a maximális kivehető teljesítményed. Amit linkeltél erősítőt, az tipikusan alacsony áramfelvételű, így a betáplált energia jó része a hangszóróra kerül. Nekem van két akkus gitárkombóm. A kisebbik direkt egy 1200 mAh kapacitású li-ion celláról megy. Két darab 4 Ohm híd üzemben a terhelés. Ez egy egész délutánt kibír. A másikban egy 8 Ohmos hangszóró van hídban, a táp pedig egy 12V/7Ah kapacitású ólomakku. Ez jóval hangosabb, és egy egész hétvégét lehet nyúzni egy töltéssel.
Neked is el kell mennie egy délutánt legalább. Amiről tartok, az a step-up konverter nyugalmi áramfelvétele. Ha azzal nem lesz baj, akkor bátran zenélgethetsz vele. A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2018
Ki is számolhatod kb-re.
Végfok 12V-ról tud hasra 10W-ot. Az akksid 3.7V 3Ah, az 11.1Wh. Az átalakítódnak van hatásfoka, mondjuk 85%. Az akksidból kapsz kb. 9.5Wh-t 12V-on. Így ha minden klappol, kapsz kevesebb, mint 1 órát. De ehhez kell, hogy az akksid tudjon folyamatos 3-3.5A-t szolgáltatni. Nem lenne jobb kihagyni a step up konvertert, és 3S liporól hajtani az erősítőt? Így kapnál 3 óra üzemidőt, az akksidnak se kellene csak 1A-t leadnia folyamatosan, és a hatásfokod is jobb lenne, mert nincs step up (amik 10W-nál már melegszenek rendesen, ilyen alacsony (3.7V) feszültségen)?
Akkor lenne 1 óra, ha folyamatosan hanggenerátort erősítene. Zenével jóval tovább használható.
Sziasztok!
Ebbe az erősítőbe (Genius SP-HF1800A) a végfok IC-t lehet helyettesíteni valamivel ? Ami benne található az YW4558 típusú IC-t sehol sem találtam.
Az YW4558 sima kettős műveleti erősítő, a TA540 pedig gyakorlatilag a TDA7379.
Csak neked SA végződésű van, aminek van pár inaktív lába. A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2018
Néztem a lábkiosztását a STA540SA-nak, és a TDA7379-nek. Jól látom hogy egy az egyben nem lehet kicserélni rá, ugye ?
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2018
Néggyel több a lába, de szerencsére kicsi terpesztéssel bemegy. Nézd meg az adatlapokat, mely lábak maradnak üresen. A két szélső távolsága szinte megegyezik. Ha nincs eredeti, sajnos így csámpásan kell beültetni. Kis jóindulattal 1mm torzítással kell terpeszteni.
Telefonról nem tudok rajzot küldeni, de PC-ről igen ha kell. A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2018
Én nem moderátor vagyok, csak egy öreg kecske.
Kedves Dirikém, felhívnám "egy helyes írási hibára" figyelmedet, ha megbocsátasz. Lemaradt a mondat elejéről a "Köszönöm," Áramkörileg korraktebb lett volna.
Isten ments hogy kötekedjek, de ha elolvasod a hozzászólásaimat a fórumon akkor megtalálod hogy az esetek 99%-ban megszoktam köszönni mindenféle segítséget. Ebben az esetben is így teszek ha a végére érünk a dolgoknak, vagy ha elakadunk, akkor is megköszönöm az addigi segítséget.
Hali!
A képen látható panelt szeretném beépíteni. A gondom az, hogy szimetrikus táplásra van megtervezve/megrajzolva. (lehet nem jó látom?) 12V os akkuról akarom használni. Mi a legegyszrűbb megoldás? A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2018
Szerintem ez csak szimpla tápos. Fog működni 12V-os akksiról.
Nálam a köszönet, sosem üzleti gesztus volt, de gratulálok a százalékaidhoz.
Megjegyzem a dolognak nálam itt vége. |
Bejelentkezés
Hirdetés |