Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Falban lévő egérzajok felerősítése
Lapozás: OK   1 / 1
(#) vilon hozzászólása Jún 16, 2009 /
 
Sziasztok!
A történet: Egy ikerház falai közül az egerek berágták magukat a lakásba.
A készülékkel a rágcsáló és kapirgáló hang nyomán azt a helyet kellene megtalálni ahol a fészkük lehet, tehát fel kellene erősíteni a hangokat.
Megépítettem már négy erősítőt, de egyik sem vált be. Hol a gyenge érzékelő miatt, máskor pedig az erősítő zaja miatt. Érzékelőként amit eddig a legjobbnak találtam az egy piezosugárzó korong volt, amivel lehetett zajokat észlelni, de torzítás mentesen nem sikerült felerősíteni. Valami konkrét áramkör kellene, vagy esetleg ha valami más területről át lehetne ültetni egy áramköri részt. Talán másféle érzékelő sem ártana, de sajna nem ismerek ilyesmit.
(#) mrkatona válasza vilon hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Szia!
Én egyszer egy walkman fej helyére kötöttem be egy mikrofont és az akkorát erősített hogy csak lestem. Egy próbát megér szerintem. Egyébként 2db ceruzaelemről vígan elmegy sokáig és zajt se nagyon generált.
(#) vilon válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Szia simpi!
Szóval ez a téma nem néhány napos dolog számomra, így már jó ideje böngészem a Google - n és persze itt is. Átnéztem rengeteg rajzot olyanokat is amik valamiképp kapcsolódhatnak a szilárd test rezonancián alapuló zaj érzékeléshez, „bár ezeknek az érzékelőik ha egyáltalán kaphatóak külön” valószínűleg nem lehetnek olcsóak. A lényeg hogy nem voltam lusta jó pár hetet rááldozni a keresgélésre és a kísérletezésre.
Köszönöm a linket, de az azokon látható rajzokhoz hasonlóak nem segítettek. Ezért is írtam, hogy valami konkrétumra lenne szükségem, mert az ötletekből kifogytam, és ezen kívül talán a használt érzékelő sem a legjobb. A mikrofonok legyen az bármilyen típus, kilőve mert a környezetből nagyobb zajt vesznek fel, mint amit erősíteniük kellene.
(#) vilon válasza mrkatona hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Szia mrkatona!
Igen igazad van, mert ezt én is kipróbáltam és valóban ez volt a legjobb párosítás a piezosugárzóval, ami már elég jól erősített kevés zaj mellett, de még nem eléggé, hogy tájékozódni lehessen vele. Tovább már nem tudtam alacsony zaj mellett erősíteni a jelet. Talán valamilyen másféle érzékelővel be is válhatna, ha lenne valami.
(#) Tomi20 válasza vilon hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Szia
Ha a környezeti zaj a gond, akkor azt kellene kizárni valahogy. Gondolok Én arra, hogy pl egy tölcsér, cső részébe berakni a mikrofont, és akkor csak a falon keresztül jövő zajokat erősíti elméletileg. Esetleg valami rongyokkal is betekerni a tölcsért, hogy oldal irányból kellőképpen hangszigetelt legyen. Én megépítenék egy egyszerű elektret mikrofon erősítőt, a kimenetére egy fülhallgatóval. Így a gerjedést is ki lehetne szűrni.
(#) witi válasza vilon hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Üdv!
mrkatona ötlete jó ,de a mikrofon helyett tegyél rá telefonkagylóból kiszerelt HANGSZÓRÓT. A mehcanikai zajokat nagyon jól "veszi" , a hanszórót lehető legrövidebb árnyékolt vezetékkel kösd a panelra.csak elemről használd ,jó minőségű fejhallgató elengedhetetlen.Csempe alatt így találtam meg a csőrepedést.
Ha kell telefon hanszóró tudok adni!
(#) proba válasza vilon hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Ha azt keresed meg ahol bementek ,és egérfogóval körberekod ,esetleg megpróbálod kifüstölni kicsalodatni őket hamarabb célt érsz.(szerintem)
(#) vilon válasza proba hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Proba! Valóban azt a helyet szeretném megtalálni ahonnan az egész egérakció indul, de azért nem akarom az egész falat szétbombázni, szemmel meg ugye nem látható hogy honnan érkeznek. Egyszer be lett tömve gipsszel a kijáratuk, de ezt jóízűnek találhatták, mert ismét megjelentek. Ekkor gondoltam egyet és üvegdarabokat kevertem az anyagba, és úgy tűnt ez bevált itt, de egy másik helyen ismét lyukat rágtak.

Amiken már túl vagyok: gégemikrofon, elektret mikrofon, dinamikus mikrofon, piezo tárcsa, telefon mindkét oldala, és hasonlóan a különböző felépítésű erősítőket is sorra vettem, de igazán jó párosítást nem találtam. Az erősítésre több jó áramkört is sikerült kipróbálnom, amik más területen kiválóan is megfelelnének, és talán még számomra is ha valamilyen más érzékelőt használnék.

A mikrofonokkal úgy ahogy vannak az a gond, hogy mind azon az elven működik, hogy a levegő által közvetített rezgéseket erősítik, de ebben az esetben ahogy már írtam nem jöhetnek szóba, /nincs levegő közeg csak a fal/ éppen ezért minden olyan jelet erősítenek amit nem kellene/ közeli utca zaj, a falban lévő vízvezeték hangja amit még szabad füllel is jól lehet hallani, stb./ ugyan így nem használható a hangtölcsér sem, / már ezt is próbáltam/ a levegő közeg hiánya miatt.

Mivel nekem szilárd test rezonancia elven működő eszközre lenne szükségem, / ez már egyértelmű/mint például a szeizmikus érzékelő, azzal a különbséggel hogy nekem a jelet felerősítve annak jól halhatónak is kellene lennie, mivel máshogyan nem tudom behatárolni a helyet. Ha csak a zajt venném figyelembe, úgy bármelyik más zaj mik általában hangosabbak, jelzést adna.

Az egyéb zajok kiszűrése már egy következő feladat lenne, most ezzel még nem foglalkozom, mivel még az alapfunkció sem működik.
Ezért is írtam, hogy valami konkrét áramkör vagy áramköri rész kellene amit hasonló feladatra használnak, mivel már rengeteg az említettekhez hasonló kísérletezésen vagyok túl.

Tehát a kulcs szó a szilárd test rezonancia és erősítése.
(#) gulyi88 válasza vilon hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Orvosi sztetoszkóp nem lenne jó?
Ha jól tudom, akkor ezek akkuszikus elven erősítenek.
Az nemtudom, hogy honnan lehet szerezni.
csá
(#) vilon válasza gulyi88 hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Szia gulyi88 !
Igen ez is egy lehetőség, nekem van is egy hagyományos, de sajna nem vált be. Tudom hogy létezik elektronikus változat is, de ezeknek az árai több tízezerbe vannak. De az áramkörét szívesen meglesném.
(#) proba válasza vilon hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Erre a feladatra én azon gondolkodnám hogy KÉT esetleg több mikrofont használnék,és a különbségüket erősíteném.Talán ez lenne a terepzaj elnyomásának egyszerű(?) módja.
(#) vilon válasza proba hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Több elektret mikrofont és hasonlóan több piezot próbáltam már különböző kötésben, még több bemenetű erősítőt használva is. Az erősítés javult valamennyit, de a felvett nemkívánatos zajok is pedig ez esetben már sávszűrőket is alkalmaztam minden bemenet után.
(#) vilon válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Szia simpi!
Lehet hogy az egereknek sem tenne jót a javasolt szer, de azért lakában mégsem használnék ilyesmit.
(#) witi válasza vilon hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
OFF!
beugrott valami. Pár éve szereztem spéci egérriasztó spray-t, a neve most nem ugrik be.Befújtad a mentesítendő helyet -minden sarokba 1spricc- 2 hónapig semmi egér.kifújás után az oldószer elpárolgott(kb. 5 perc),onnantól se szaga se nyoma -az egereknek sem.Magtárban használtuk, 4 szint ,kb 1200 négyzetméter.A vaterán rendeltem, ha érdekel elővadászom a forrást.
ON
(#) vilon válasza witi hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Szia witi!
Köszi a segítőkészséget, de ha lehet, szeretnék az eredeti elképzelésnél maradni.
A miértje ennek az, hogy bizonyos értelemben a közvetlen probléma megoldódott az által, hogy egy ideje már nem ott lakom hanem kb. 150 méterrel arrébb egy új házban, és csak remélem hogy az egetek nem költöznek utánam.
Ahogy írtam, ez nem egy most felmerült probléma, és igen hosszú ideig tartott. Éppen ezért agyalok ezen még mindig. Ahol most lakom gyakorlatilag ugyan azon a területen van, és bár nem várom az egerek látogatását, de miért ne fordulhatna elő ismét.
A fentiek szerinti készüléket szeretném megépíteni mindenképp, főleg ha már annyi energiát fektettem bele már eddig is.
(#) vilon válasza (») Jún 18, 2009 /
 
Hogy mennyire valós jelenleg a felvetett kérdés első része, / úgy tűnik sikerült leragadni az egérnél/ az le van írva. Az a fajta probléma megszűnt / LE VAN ÍRVA / de attól a fent leírt elektronika még egy érdekes kérdés lehet, / már akinek az / ezen kívül, az ember nem csak akkor gondolkodik ha valamitől veszélyeztetve van.
Mitől lenne egyre irracionálisabb a feladat, hiszen semmiben sem változott az alap kérdés?
Az nem gond ha nincs a témának megfelelő bármilyen elképzelés mit hozzá lehetne tenni, de szükséges mindenfélét beírni helyette?
Részemről többet nem reagálok olyasmire, mi nem kapcsolódik a felvetett elektronikai témához mert nincs értelme. A kinek nem inge, az nem gatyája!
(#) lapose válasza vilon hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Szia!

Szerintem ezt passzív módszerrel nem fogod tudni megoldani!
A hanghullámok nagyon jól terjednek a falazáshoz használt dolgokban(beton, tégla), ezért így lehetetlen meghatározni a helyet.
Van egy módszer, de ez nem új, hanem sok területen használják, ez pedig az ultrahangos vizsgálat.
Egy ilyen készülékkel meg lehet keresni az üregeket a falban is.
(#) vilon válasza lapose hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Szia!
Olyasmire gondolsz mint amit Pl. a vasúti sínek repedéseinek a vizsgálatára használnak?
Ha jól tudom ott egy generált jelet küldenek és a visszaérkező jel alakjából határozzák meg a hibát.
Így valószínűleg az üreget meglehetett volna határozni, talán még a mélység változásait is,
-gondolok itt arra a helyre ahol mélyedéseket rágták a falba.
Én egyébként nem gondoltam túlzottan megbonyolítani ezt az egészet, mert főként éjszaka mindenféle eszköz nélkül is lehetett hallani amikor rágtak, de a pontos helyet nemigen lehetett meghatározni, azt pedig még kevésbé, hogy hol lehet a járatuk eleje. Ezért gondoltam, hogy hosszabb megfigyelés adhatna valamilyen támpontot.
Most ismét elkezdtem egy áramkört készíteni piezo mikrofonnal. Ha úgy találom majd, hogy jobb mint az eddigiek, felteszem ha érdekel valakit.
(#) lapose válasza vilon hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Szia!

Idézet:
„Olyasmire gondolsz mint amit Pl. a vasúti sínek repedéseinek a vizsgálatára használnak?”

Igen!

Idézet:
„de a pontos helyet nemigen lehetett meghatározni”

Szerintem pont azért, mert a tégla, beton jól vezeti a hangot, tehát bárhova teszed a az érzékelőt, valamennyi jelet mindenhol kapni fogsz(lásd lakótelepi házak).

Én, ha próbálkoznék biztos, hogy egy ultrahangos masinával próbálkoznék.
Mondjuk egy szkóp lenne a kijelző, az impulzus távolságból lehet következtetni a üreg mélységére a falon belül, a nagyságából, meg az anyagszerkezetére(pl. habarcs, tégla, üreg).
(#) vilon hozzászólása Jún 30, 2009 /
 
Sziasztok!
Nem volt túl sok időm foglalkozni a dologgal, de végül elkészült a nyertes áramkör, mi számomra minden szempontból megfelel. Egyszerű, kelően nagy az erősítése, és a zajjal sincs különösebb gond. Ezt az áramkört egészítettem ki egy LM386N erősítővel, aminek a rajza megtalálható az adatlapján. A tesztelést „egér híján” egy órával végeztem amit a fal egyik oldalához nyomva, a túl oldalt rákerestem a pontos helyére, ahol a legjobban lehetett hallani.
Felteszem a rajzot ha valakit érdekelne.
(#) Dani494 válasza vilon hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Egyből a problémád jutott róla eszembe. °°)
Nem építettem meg,nem tudom működik e.
(#) Dani494 válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 30, 2009 / 4
 
Hát ebből így semmi se látszik.Felteszem egy wordbe.Majd nagyítani kell a megfelelő méretre.
(#) vilon válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Szia dani94!
Ez egy tökéletes megoldás arra amire segítséget kértem, mivel én is a szeizmikus érzékelésből akartam kiindulni.
Köszi szépen!
(#) Dani494 válasza vilon hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Nincs mit! Szívesen máskor is. °°)
(#) zsema válasza vilon hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Halli!

Végül milyen érzékelőt és milyen hangforrást tettél rá arra, amivel megtaláltad az órát?
Lett azóta más ötleted a témában, ami hatásosabb az egérkutatásban?

Hasonló cipőben járok én is:
Vályogház födéme felett szigetelés, azon betonréteg. A szigetelésben kapirgálnak az egérkék. Mindent körbenéztünk, úgyhogy majdnem biztosan a falban van a bejárat. Ezt szeretném megtalálni valahogyan.

Ultrahangos készülék is jó lenne, (sőt mosmá' lassan egy látnok is de jót építeni nehéz. Amúgy meg szívesen veszem az olyan segítséget is, ha megmondjátok milyen területen dolgozó szakembernek lehet erre alkalmas berendezése.

Zs
(#) zsema válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Szia!

A gázos dolog tettszik, tuti hatás, de sajnos két probléma van vele:

1) A kisebbik gond (ami patkányirtónál egyszer már bekövetkezett), hogy a helyükön elhullott jószágok bomlása hosszú ideig igencsak büdös. Erre a szagra jöttek aztán a húslegyek, amiknek a nyűvei megették ugyan az állatokat, de ki is kelt az új széria= 3 hétig hullaszag, aztán húslégy invázió. (később visszaköltöztek a rágcsálók)

2) A nagyobbik baj számomra, hogy megmaradnak a járatok. A szomszédok közül többen is tartanak haszonállatokat (rágcsáló túltengés a környéken és beleesünk az 'akciórádiuszba'), így elég valószínű, hogy újra felfedezik a kis leleményesek a jó kis rejtekhelyet.

Tehát: a járatokat meg kellene találnom.

Zs

UI: a cirmos nem túl életképes a két kutyánk miatt
(#) zsema válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Az a baj, hogy az egyik házfal a telekhatáron van, így - ha életben is maradna a cirmos - nem látja a terület nagyrészét. Amúgy a szomszéd háziállata is feljebb van a táplálkozási láncban, mint a macsek.

Zs
(#) aquin válasza witi hozzászólására (») Okt 24, 2017 /
 
Szia. Engem érdekelne a dolog, mert az állmenyezetbe van, és félek elszaporodik
(#) witi válasza aquin hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Hali!
A szer neve RO13 volt. Sajnos már eltűnt, még a google sem talált róla semmit...Ha jól emlékszem, galambászok használták.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem