Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Forrasztópáka hőmérséklet szabályozása
Témaindító: (Felhasználó 712), idő: Nov 15, 2005
Témakörök:
Sziasztok!
A HQ videónál 1 éve vettem egy Soldering Iron nevezetű forrasztópákát,12V 40W-osat. Mondták hogy a hőfokot nemtudom szabályozni(nincs benne hőelem) de teljesítményszabályzót lehet hozzá építeni. Nos nemtudom hogy mi kellene hozzá,és hogy a teljesítményt hogy szamályozza Jelenleg egy Acorp számítógéptáppal működtetem,nem nagy dolog,tettem bele egy szívargyújtó aljzatot,és egy kapcsolót(haladok)
Sziasztok
Arra lennék kíváncsi, hogy a forrasztópáka fűtőszálját lehet egyenárammal is működtetni , vgay az csak váltóárammal kezd fűteni ? A hőelem feszültségéről olvastam a neten hogy 41uV/fok ez minden forrasztópákánál ekkora , gondom, hogy ez szabványosított, hiszen akkor nem lehetne cserélni az elromlot pákát.??? A harmadik kérdésem pedig az , hogy a hőelem az váltó vagy egyen feszt ad vissza? Válaszokat köszönöm előre is . Üdv.
A forrasztópákának mindegy, hogy egyen-, vagy váltófeszről működteted. A hőelem szerintem inkább típusfüggő dolog, ezért is kell szerintem minden mérőkészüléket használat előtt kalibrálini. Bár ha a pákának az érzékelőjét ugyanolyan gyárira cseréled, akkor nem valószínű, hogy állítgatni kell valamit is.
A hőelem a hőmérséklettel arányos egyenfeszültséget ad.
Köszönöm a választ.
Ha jól értem akkor a hőelem mindig egyenfesz, de az értéke az pákafügű .
Attól függ, mit kell forrasztani. Saját cuccot általában 260-280 fokkal, én ólmos forrasztóónt használok.
De pl. egy PC táp javításánál feljebb kell tekerni, olyan 310-320 fok környékére, mert azokban ólommentes ón van. Sőt, ha kémiai ónozóval bevont saját panellel dolgozom, ahhoz is feljebb kell tekerni, legalább 300 fokra, egyébként nagy kínlódás még az ólmos ónnal is dolgozni. Aztán meg vannak a gagyi, fényes felületű érintkezőjű csatlakozók (pl. jack dugók, jack aljzatok, kerek tápfeszcsatik), amiket ilyen "alacsony" hőmérsékletű pákával forrasztva olyan sokáig kell melegíteni, hogy az ón rendesen terüljön rajtuk, hogy az alatt az idő alatt megolvad az egész műanyag vázuk is. Ezeknél én 380-400 fokra is fel szoktam tekerni a pákát, akkor nagyon gyorsan lehet dolgozni velük, viszonylag tisztességesen megfolyt forrasztások keletkeznek, és még a műanyag test sem olvad szerteszéjjel. Egyébként korábban kis cuccokhoz a Weller 6-os, nagyobbakhoz/ólommenteshez a 7-es hegyét szerettem használni, ezek 600 és 700 Fahrenheit fokosak, azaz kb. 315 és 370 Celsius fokosak.
Sziasztok!
Mi a külömbség a forrasztóállomás és a forrasztóállomás ll között? Meiket érdemesebb megépíteni?
Az 1-es csak a páka hőmérsékletét mutatja, míg a 2-es a beállítottat is. Ezt is két féleképpen vagy gombnyomásra vagy a poti tekerésére automatikusan a beállított értékre vált! Azt hiszem ennyi!
Mivel a kettő -ha kivesszük a pákát, a trafót, és a dobozt- árban minimális a különbség max 1000Ft. Ezért a 2-t. Itt az enyém:Bővebben: Link
Azért, hogy legyen egy kicsit extrémebb én 340-360C körül és 400C-kon bontok. Így éri a legkisebb shock az alkatrészt! Nem kell egy félóráig rámelegíteni!
Sziasztok!
Van egy 60W/220V-os pákám amit bontásnál, vagy nagyobb tömegű fém melegítésére használok. A gondom az, hogy túl forró, a páka hegye már vörösen izzik és lassan elfogy. Valamelyik pákás topicban hasonló problémára javasolta valaki a lámpákhoz kapható fényerőszabályzós kapcsolót. Voltam az OBI-ban, és ott találtam is ilyet, de az volt az érdekes, hogy egy termékcsaládon belül az volt a drágább, amelyik alacsonyabb teljesítményű fogyasztót is képes volt kezelni. pl 20-300W - 3900 Ft, 50-300W 2900. Nekem gondolom mindegy melyiket veszem, de kíváncsi lennék miért van ez így? Van valami ötletetek?
És miért nem építed meg 300Ft-ból?
Bővebben: Link
Sziasztok nekem egy ojan kérdésem lenne hogy hogyan tudnék hőmérőt készíteni a forrasztó pálkámra?
Pálka tipusa pp 30/vde Nem baj ha 5° ot téved nekem az is jó csak tudjam hogy kb mennyi az annyi. Egyszerű kellene mert pic et nem tudok programozni. A forrasztópálka áram ellátását már tudom szabályozni.
Sziasztok!
Van egy ERSA MS6000 típusú forrasztóállomásom (az elkón lévő számból következtetve 1987-ben készült): 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - A képeket a neten találtam, de pont ugyan ilyen az enyém is. A probléma az vele, hogy elhalálozott az ERSA 111 típusú IC. (az 1-es és 13-as láb között mindkét irányba 84 Ohm van...) A páka jónak tűnik, a tarfón is megvan a fesz, az ICn kívül minden más is. Én sosem használtam, már így kaptam. Meglepő módon elvileg lehet bele szerezni link Potom 40 euróért postával együtt. Ennyit nem ér az egész. Szóval kell hozzá építeni egy másik elektronikát. Itt a fúrumon van több is, de az a gond velük, hogy olyan pákához készültek amiben van hőmérő. Ennek csak 3 lába van, hőmérő nuku. - egyáltalán, hogy tudja ez tartani a beállított hőfokot? Azt gyanítom, hogy (amint a kapcsrajzon lévő táblázatban is látható) a pákán átfolyó áram változásából következtet az aktuális hőmérsékletre?! Vagy nem szabályoz semmit, csak a kitöltési tényezőt? Van valakinek ötlete a megoldáshoz? üdv.:zotyaxxx
Talán Szilva rajza jó lenne hozzá:Bővebben: Link
ugyan ez, halványan látni a feszeket szintén ugyan ez, újrarajzolva
Sziasztok!
Most készülök megépíteni a Forrasztóállomás II-t. Ha valakinek már van készen ilyen megtudná írni, hogy mekkora a szabályzó + kijelző rész áramfelvétele a trafó 12V-os ágáról? Előre is köszönöm! Üdv.: Maniac
Sziasztok! Nemrég kaptam egy forrasztópákát ami 20W és 230V-os. A problémám az, hogy túlságosan felmelegszik. Ezzel tudnám szabályozni a hőmérsékletét? Vagy esetleg más alternativát tudtok a dolog megoldására? Előre is köszönöm!
Most látom csak, hogy Rascal is ezt kérdezte, s megmondták neki a megoldást! Bocsi a figyelmetlenségemért!
Nagyon örülök neki, hamarosan énis megépítem a kapcsolást. Üdv.
Sziasztok!
Megépítettem az alábbi forrasztóállomást, és az a gondom vele, hogy a hőelem rövidrezárásakor "000" helyett "026" a kijelzett érték.Tehát ha beállítom hogy 150 fokra fűtsön, akkor a szabályzás kb.176-180 fok között mozog.A kijelző pontos, ellenőriztem egy hőmérővel, csak a beállított és a valós érték között van különbség. Rátaláltam a potméterre, amely 50k helyett 3k3, ilyet küldtek tévedésből, és én nem mértem, csak beépítettem. Szerintetek ez okozza a hibát, vagy ha más ötlet van, szívesen venném a segítséget. Üdv: Csupasz
Szia!
Az 50K helyett 3K3 simán okozhatja a problémádat. Amíg szerzel 50K-s potit ha van pár 10K-s (vagy e körüli) ellenállásod akkor csinálhatnál egy potméter utánzatot. Sorba kötsz annyit hogy meglegyen kb az 50K és a "csúszkát" pedig az ellenállások közötti forrpontból vezetheted el. Kicsit durva szabályozás, de a semminél jobb. Ahol a legjobb értéket mutatja a műszer ott megbonthatod az ellenállásláncot és a 3k3 potit közé kötve finomíthatod a beállítást. Ha ennyivel megoldódik akkor csak a poti csere kell. A kapcsolási rajzodon nálam a feliratok olvashatatlanul picik és halványak, ezért még azt sem tudom, hogy a négy poti közül melyik, amelyiket kérdezed.
Szia!
Bocs, de közben betettem egy 50k potit,és ugyanaz a hiba.Egyébként a középső poti volt, amelyiknek a csúszkája a neminvertáló bemenetre megy. De nem ez volt a hiba... Valami ötlet kellene... Üdv: Csupasz
Szia!
Az LM324 offset hibáját látod 170-es erősítés után (IC1A). Ez a műveleti erősítő egy gyengébb minőségű típus, ráadásul a 170-es erősítés egy fokozatban van megvalósítva. Én nem csodálkozom ezen, viszont megvan ennek is a haszna, mert a kapcsolásban nem láttam a hőelem hidegponti hőmérséklet kompenzációját. Így legalább az is jó közelítéssel meg van oldva, az átlagos szobahőmérséklet értéke 22 °C. Ha nem egészen világos amit itt leírtam, akkor nézz utána a hőelemek működésének (itt K-típusú a hőelem).
Szia
Nem fogalmaztam helyesen, tehát a gond az, hogy ha a hőelemet kiveszem, rövidrezárom a bemenetet, akkor mutat "026"-ot "000" helyett.Ez a 26 adódik hozzá a szabályozott hőfokhoz, de csak ahhoz, a beállítotthoz nem.Tehát 150-re állítom, és 176-180 között szabályoz. Mi lehet ennek az oka? Üdv: Csupasz
Lehet hogy véletlen más értékű ellenállást raktál be és az csinálja ezt az eltérést. Esetleg nem 1%-os ellenállatokat használtál és itt adódó eltérések miatt van a gond. Nekem szerencsére nem volt semmi gondom az élesztésnél. Egy kis hiba van, a hőfok felső határát nem tudom lejjebb vinni 490 foknál.
Amúgy nagyon tetszik a forr.állomás. |
Bejelentkezés
Hirdetés |