Fórum témák
» Több friss téma |
OK, majd figyelem azt is! Köszi.
Jelentem működik a cucc!
Kicseréltem benne a kvarcot, a pic-et, és a másik IC-t mivel hazavágtam őket legutóbb, valamint az egyik új átkötést ráforrasztottam. (Ami a legutóbbi javított tervben került rá a NYÁK-ra.) Annyi az érdekesség hogy, 50Hz-et mutat, ha nem kötök semmit a kimenetre, de gondolom ez a tápból jön, mert elég gagyi kapcsolóüzemű. Szerintetek? Jah és a tranzisztor bázisát felhúzó ellenállást (47Kohm) átkötöttem a kollektor helyett a +5V-ra. Szerk: Igen, a táp miatt írt 50Hz-et, sima lapos elemről táplálva nem ír ki semmit. Még annyit kérdeznék, hogy 628-asba nincs olyan .asm-etek, amiben van egy kis design induláskor, mint az eredeti Vicsys által készítettben? Mindenesetre köszönöm a tervet, mindent!
Uraim,megépítettem a vicsys féle frekvenciamérőt a saját paneltervem alapján,tökéletesen működik! A panel tervezésében vicsys panelja adta a mankót.Tisztelettel köszönöm vicsys fórumtársnak a készülék megalkotást és annak közzétételét,Frankye és lhanzi kollégáknak a részemre nyújtott segítséget!
Most örülök,dobozolás után képeket is mutatok. Egy pici hibával azért küzdöttem.Mindent összerakva és a készüléket bekapcsolva,megjelentek a feliratok és utána "néma csend",semmire nem reagált,a kijelzőn a digitek enyhén látszódtak.Minden bekapcsolásnál másképpen,más sorban,szakadozottan,hiányosan jelentek meg a feliratok,látszólag össze-vissza.Mindent átmértem,először a 74HC132 hibára gondoltam,egyes lábon volt jel változás a bemenetet érintve,de tovább semmi.Kivettem a két icét és szakadást keresve megtaláltam,hogy a kijelzőre menő test fólia a csatlakozó lábnál szakadt,kijavítva azonnal működött a készülék,szépen sorban hibátlanul írja a "bemutatkozó" szöveget majd a Hz felirat látható.A bemenetre kb. 5V AC feszt kapcsoltam és megjelent az 50Hz kijelzés stabilan. Bocsánat a létányáért,de tanulságnak gondoltam leírom!
Beépítettem a frekvenciamérőt egy fém dobozba,az oldalára tettem egy BNC csatlakozót,a doboz össze van kötve a negatív ponttal (test),mérőkábelt egy darab koax kábelből készítettem (50cm kb.).A hálózati táp is ebben a dobozban van leárnyékoltan.Bekapcsolás után megjelennek a feliratok,kis idő múlva csak a Hz felirat látszik.A dobozt megérintve "számol" mindenfélét,elemről is ezt csinálja.Miért van ez így?Minden alkatrész a rajznak megfelelő a kondik és ellenállások is a lehető legpontosabbak.A bemenetre kb. 5V AC feszültséget kapcsolva kiírja az 50HZ-t és stabilan mutatja.A dobozt megérintve megint elkezd számolni,pörögni.A dobozt elengedve, kis idő múlva,visszaáll az 50Hz kiírás.Mit rontottam el vagy csináltam rosszul? Nagyobb frekvencián még nem próbáltam,kellene nekem valami "egyszerű kapcsolás aminek a kimenetén tudnák mérni más értékeket.Valami olyanra gondolok,amivel többféle frekvencia értéket tudnák előállítani,akár kvarc cserével,akár valamilyen "osztó" áramkörrel,csak a kísérleti mérések idejére.Tudnátok segíteni?Köszönöm!
Egyértelműen, valahol beszűrődik a brumm. Próbáld meg csillagpontosan földelni, minél vastagabb tömör rézvezetékkel.
Amire szükséged lenne, az egy függvénygenerátor. Ezt a későbbi mérésekhez is fel tudnád használni. Bővebben: Link
Használj gyári szkópkábelt (keresd Libust) és vagy a dobozt földeld vagy a BNC-t ! Ez hidd el kisebb falat mint egy inverteres hegesztő! A Vicsys által ajánlott generátort felejtsd el, ha csak nem ad egy max038-at! Küldök egy egyszerű rajzot tud szinuszt, négyszöget, és háromszöget is (nem egy nagy minőség) de a célnak megfelel és kijön vagy kétszáz forintból! Egy pár képet tehetnél fel, hogy rájöjjünk mi a gond!
Üdv Lhanzi
Itt a rajz egy Cmos IC és kész! Semmi extra!
Meg tudnád mondani, melyik EM-ben volt ez a kapcsolás?
Tegnap két órát kerestem, folytatom ma is, ez már korábban kimentettem, mert ez a szegény ember funciógenerátora! Egy biztos 86/1 utáni, mert arra a cikkben hivatkoznak!
A Max038-ról meg annyit eléggé gyenge a mostani árához képest, én többet vártam tőle! Azok a szinuszok lehetnének szebbek is! A négyszög és háromszög szép, és a 20Mhz-t simán viszi, az enyém 21Mhz-nél parkol le. De itt már az összes jelalak torz, és kezd ugyanolyan lenni. Mondjuk nincs még kész csak a generátor, a táp és a frekimérő (vicsys). A végfok még sehol sem tart, pedig a Maxim támogatta a projectet. [OFF] Csak mivel ez egy nagyon költséges hobbi vagy javítok (de akkor arra megy el minden időm) és akkor van erre pénzem, vagy csak álmodozom.
1986/07-es szám! Ja és lejjebb pár Hertz és feljebb is lehet menni pár száz kiló Hertz. Én egy öt állású Jaxley-t alkalmaztam és ennek megfelelően 5 értéket a kapcsolástól eltérően kisebbet nagyobbat! 5V-os stab IC-t használtam, két diódával megfejelve.
A Max038-ról én sem a legjobbakat hallottam, a horror ára mellett annyira nem jó. Bár magam nem építettem vele készüléket, de a torzításáról magasabb frekvencia-tartományokban már én is hallottam.
A másik cél IC (sajnos a típusa nem jut eszembe) szintén horrorisztikus áron kapható, így marad a "szegény ember funciógenerátora", mint elérhető áron megvalósítható, hobbi célokra alkalmas eszköz. Ha esetleg megleled a keresett számot, és megírod, azt nagyon megköszönöm! Látom, idő közben megtaláltad, köszönöm!
A 8038 és az XR2206 1000Ft körül megvásárolható. De ők a Max038-tól messze vannak. Ez a kis kapcsolás nem egy nagy durranás, de amatőr célokra jó! Mivel én ezzel építettem az első teljesítmény hanggenerátorom, este teszem fel képeket. STK078 a vége, így aztán van kraft!
Előre is köszönjük a képeket!
Na akkor egy konstrukció a 80-as évekből!
Egy másik adag kép
Na még egy-két kép meg egy videó.
A jelben (szinusz,háromszög) jól látható tüske van, de nem is egy preciziós konstrukció! Működik ennyi
Tök jó! Igaz, hogy nem precíziós műszer, de hobbi célra tökéletes.
Kösz az ötleteket!
Tüske visszaszívva, az árnyékolt kábelek közös földepontjára menő földelő vezeték forrasztása elengedett. 87 körül csináltam, jogában ált. A hiba javítva, a frekvencia átfogás 1Hz-től - 400kHz. Bár itt már torzulnak a jelek. A szinusz háromszögesedik. A négyszög meg kerekedik. Lehet ha mai anyagokból építeném meg sokkal jobb mínőséget is el lehetne érni (kábelek).
Készítettem néhány képet,sajnos nem minőségi,de talán látható rajt valami.A doboz egy antennaerősítő táp doboza volt.Időközben arra is gondoltam,nem e az 5V táp rész zavar be,nagyon közel van a bemenethez.A táp a trafós panelon 12V DC,ez megy a mérő panelhoz és ott van az 5V táp rész.Most csak a BNC van összekötve a testponttal,ezen keresztül a doboz is testen van.Nyitott bemenettel az 50Hz mutatja,összezárva csak a Hz látható,jelet adva a bemenetre,össze-vissza megy,nem áll meg a számlálás.
Én nem látom csak, hogy hol van összeföldelve a doboz és a táp?
Hát én két dolgot jegyeznék meg! A panelt nem érdemes ráforrasztani a dobozra. és nem látom az árnyékolt kábelt. Oda nem ártana egy darab jó minőségű (én monitor beneneti csatlakozóját használtam fel BNC-t kábellel együtt). És nem tenném rá (soha) a kijelzőt a panelra! Rádolgozik! Szép dolog a miniatűrizálás de én 15-20cm-re számüzőm a kijezőt a paneltől. Mivel ő is egy kemény zavarforrás! Azt hiszem a topikban volt erről szó, valakinek 3Khz-en ballagott össze-vissza. Én nem a táp, hanem az áramkör különböző részei közötti hidegítésre koncentrálnék! Ha jó az áramkör, nincs dobozban egy darab árnyékolt kábellel be van kötve a BNC, akkor ha rajta van egy szkópkábel akkor csak a Hz jelzés jelenik meg! Szerintem te túl URH-sa vetted a dolgot kivéve az öt centi drótot! Lazábban ez csak 50Mhz max! A Pic környékén egy szál hidegítő kondi sincs a táplábakhoz minnél közelebb! Nem árt a kijelzőhöz menő tápnál sem megejteni! Szerintem próbáld meg a ver2.0 nyáktervet és rendben lesz! Bár én akkor is erre biztattalak! És ne tedd rá a kijelzőt a panelra!
Idézet: „...az árnyékolt kábelek közös földelő pontjára menő földelő vezeték forrasztása elengedett. 87 körül csináltam, jogában állt.” Ez nagyon jó szöveg volt! Kösz az instrukciót, ha minden jól megy, a hétvégén összedobom én is.
Ha magamhoz tértem (délutáni szieszta) csinálok pár képet a jelalakokról! Megdobhatnád erdgabot egy nyákkal! Nincs rosszabb dolog egy rosszul müködő áramkörnél! A helyesírási hiba javítását köszönöm! (állt)
Sajnos,egyik képen sem látszik ,de a BNC-re menő fekete vezetéknél van összekötve a doboz a testtel.Megpróbáltam a csillagpontos földelést is (egy testpontba kötni minden vezetéket) ,nem segített sajnos.
Köszönöm,hogy szántél rám időt! Továbbra is azt mondom,a kapcsolásod jó,az én kivitelem viszont nem,gondolkodom.
Semmi akadálya a NYÁK-nak, csak ne legyen olyan iszonyat hideg a hétvégén, mint a héten volt. Megdermed a marató is a tálban...
Idézet: „A helyesírási hiba javítását köszönöm! (állt)” Nincs mit.
Köszönöm az észrevételeidet,alakítani fogok. Van hidegítő kondi (100n) mindkét IC mellett (azok a kicsi,kék színűek),az 5V tápnál is kettő és a 12V tápnál is kettő a stabkocka nyakán.
Köszönöm a szíves felajánlást (lhanzi Uramnak az ötletet ),igazán rendesek vagytok,de a mostanival még akarok kicsit kísérletezni és,ha sehogy nem megy akkor készítek egy másikat,mint a tiétek.Most szétborítom az egészet részegységekre,összekötöm a kijelzőt hosszabb vezetékkel a mérőpanellel,amit leforrasztok a dobozról és pakolgatom közelebb-távolabb őket egymástól.Legalább látni fogom,mi okozhat galibát.
Ne haragudj rám! :yes: Csak itt is igaz, olvasd végig a topikot! Ez ráadásul rövid is! Azt a nyákot Frankye-től, meg fogadd el, jó lesz a funkciógenerátorba!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |