Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Geiger-Müller számláló (hobbi)
Lapozás: OK   35 / 52
(#) Laslie74 válasza Collector hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
Azért a fél gramm rádiumot kicsit sokallom. Szerintem milligramm volt inkább. Bővebben: Link Ezt is érdemes olvasni: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2015
(#) vicsys válasza Laslie74 hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
Köszönöm a linkeket. Sokminden kiderült belőle.
Sajnos, még mindig nem tudom, hogy hogyan lehet tesztelni, könnyen gyorsan, egyszerűen, a számlálót.
A másik: Ha szeretném mikrokontrollerrel feldolgozni az adatokat, milyen számításokat kell elvégezni? Nem tudnátok erről is valami linket adni, ahol érthetően le van írva a feldolgozás menete?
(#) lesliewednesday válasza vicsys hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
Régi típusú füstérzékelőkben van némi radioaktív anyag. Ma már csak optikai elven működőt kapni. Ha ráakadsz kidobott, akár más miatt működés képtelenné vált régi ilyenre, tudsz pár beütést generálni.
(#) vicsys válasza lesliewednesday hozzászólására (») Máj 31, 2015 / 1
 
Sikerült a teszt!
Bővebben: Link
(#) Laslie74 válasza vicsys hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
Tök jó, hol találtad az órát?
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2015
(#) Laslie74 válasza vicsys hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
A legtöbb feldolgozó elektronika lineárisnak veszi a beütésszám és a dózis közti összefüggést ami nagyobb értékeknél növekvő százalékos hibát okoz, és ráadásul nem is lineárisat hanem exponenciálisan csökkenti a mért értéket a cső állandó holtideje miatt. A megoldás igazából a cső karaktarisztikájának felvétele ismert értékű sugárzásszinteken és a görbe eltárolása táblázatban esetleg egyenletté konvertálva. Ha ismert a cső karakterisztikája akkor az alapján lehet készíteni szoftveres korrekciót. Nagyon alacsony értékeknél amit meg a háttérértékek zavarnak érdemes egy ofszetérték korrekciót programozni ami kivonja a háttérsugárzás kalibrált értékét amit a mintavétel előtt veszel fel. Természetesen ilyenkor érdemes több perces átlagolásokkal mérni. Ha behatóbban érdekel a probléma ajánlom figyelmedbe: Könyv
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2015
(#) vicsys válasza Laslie74 hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
Az elméletet szorgosan olvasom. Nekem inkább a gyakorlati (konkrét megvalósítás/számítás) lenne a fontosabb, hogy tudjak mit kijelezni.
(#) vicsys válasza Laslie74 hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
Egy kedves fórumtársunk adott nekem anno néhány régi vekkert, hogy legyen alapanyagom a steampunkoláshoz. Érdekes, hogy az üveg előlap, 90%-ot lefogott. Talán ólomüveg lehet?
(#) vicsys válasza Laslie74 hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
Most már csak az átszámítás hiányzik. Hogyan lehet kifejezni az egységnyi idő alatt (pl. 1 perc) érkezett beütésekből, a sievert, vagy bequerelt, vagy rem-et? Hogyan lehet átváltani? (nem a prefixumokra vagyok kíváncsi, hanem a számításra)
(#) vicsys válasza vicsys hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
Na, megtaláltam egy kis kutakodás után:

cpm * conversion factor = μSv/h
conversion factor: SBM-20 is 0.00277
(#) Shance válasza vicsys hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
Én erről az oldalról építkeztem. Lentebb megtalálod a "Converting CPM to a Dose Unit" résznél, hogy hogyan jött ki a a CPM/usv/h arány, amit pont SBM-20-as csővel mutat be. A konkrét megvalósítást magából a programból meg tudod nézni, amit arduinoba adott meg.
(#) Laslie74 válasza vicsys hozzászólására (») Máj 31, 2015 /
 
Saccra méternek úgy is jó, de ha pontosabbat akarsz vagy kell az egyedi bemért adatlapja vagy hitelesíteni kell valahol. Nagyon függ a platófeszültségtől a beütésszám. SBM-20
(#) soskajoska válasza vicsys hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Minden levél átfut egy ellenőrző rendszeren, amiben sugárzásmérő is van. Az kidobja és legjobb esetben rögtön megsemmisítik. Ellenkező esetben 'Collector' válasza.
(#) soskajoska válasza vicsys hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Szia!
Pár lappal ezelőtt 'shance' szépen összefoglalta a mindkettőnk által elkészített és eléggé megbízhatóan működő kapcsolást. Ott a linkeket is megtalálhatod. Maximum annyi, hogy egy pici Arduino programozási jártasság nem árt. Ott egyébként a csőre jellemző korrekciós értéket be lehet írni.
Másik megjegyzés: ezek a készülékek jellemzően indikátorok. Ne várjál tőlük halálpontos (bocs.) mérést, mint mondjuk egy voltmérőtől, ahol könnyedén tudsz pl. etalon segítségével hitelesíteni. Ha pedig a cső regenerálódási idejét megnézed, az jó pár ezer beütés/perc. Hidd el, akkora értéket nem akarsz tartósan a kijelzőn látni, mert akkor már nem az a probléma, hogy ez most 500uSv/h, vagy 550uSv/h.
(#) soskajoska válasza vicsys hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Almát a kakassal? (mert ez már nem is körte) Sievert (régebben: rem) az úgynevezett dózisekvivalens mértékegysége. WIKI: "A sievert (jele: Sv, kiejtve: szívert) az ekvivalens sugárzási dózis vagy másképpen dózisegyenérték SI származtatott egysége, amely az ionizáló sugárzás mennyiségét annak biológiai hatása alapján értékeli. "
...és szintén WIKI: "A becquerel (jele: Bq) ('be-kə-rel) a radioaktivitás SI származtatott egysége. Definíció szerint egy becquerel az aktivitása annak a radioaktív anyagnak, amelyben másodpercenként egy atommag bomlik el."
A mi esetünkben az elnyelt sugárzás és főleg annak élettani hatása az érdekes, azt pedig a "sievert" mutatja.
ITT többet is megtudsz róla.
(#) vicsys válasza soskajoska hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Köszi. Kb. ide jutottam én is. Amit kijelezni szeretnék az csupán nagyságrendi érték, nem a 100%-ig és hitelesített pontos érték. Úgy gondolom, hogy a kattogás jó, csak nem mindegy, hogy 3mSv/h-t vagy 3SV/h-t mérek. (Persze, remélem, hogy soha nem lesz ilyen...) A programozás menni fog, igaz nem arduinoval, hanem PIC-el.
(#) soskajoska válasza vicsys hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Én egy régi ruszki doziméterből szedtem ki a csövet. Ott úgy oldották meg, hogy 40s-ig mér és azt a beütésszámot írja ki. Az érzékenységet pedig a cső köré feltekert ónfóliával állították be. Egyébként a nekünk fontos tartományban (~0,5Sv/h-ig) meglehetősen lineárisnak vehető a cső és a legnagyobb mérési eltérést maga a cső érzékenysége adja. De az összes tényezőt figyelembe véve is olyan 20%-on belüli a pontosság.
(#) Laslie74 válasza soskajoska hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Ami még érdekes lehet, ha nem csak sugárteljesítményt mér hanem dózist is számol, esetleg dózishatárokon riasztást ad, illetve ha beállított dózisteljesítmény ugrás esetén is riaszt. Netán még váletlen túlcsordulás esetén a cső leülését is érzékeli. Ha érzékenységet akarod növelni lehet több csövet párhuzamosan kötni saját balasztellenállásokkal.
(#) soskajoska válasza Laslie74 hozzászólására (») Jún 3, 2015 / 1
 
Az SBM-20 egy meglehetősen jól sikerült, érzékeny cső. Háttérsugárzás esetén 18-28 beütés/perc a válasz. A "Master-1" doziméterben úgy volt beállítva, hogy pl. 10 beütés / 0,1uSv/h. Persze csak gamma (és annál nagyobb energiájú) sugarakat érzékelt az árnyékoló fólia miatt. Ezeket kezdték Csernobil után tömegével árulni és a "lengyel piac" áldásainak köszönhetően jópár darab van ma is magyar kézben belőlük.
Az említett Arduino kapcsolás beütésszámot jelez ki. Ennek alapján dózist számol és előre beállítható értéknél riaszt. Igaz, ahogy már írtuk, mindezt lineárisan teszi, de szerintem az ár-érték arány így is verhetetlen.
ITT van a teljes leírása a kapcsolásnak. Kevésbé bátrak kitben is rendelhetik.
(#) soskajoska válasza soskajoska hozzászólására (») Jún 3, 2015 / 1
 
Megtaláltam az SBM-20 műszaki adatait:
Technical characteristics:

Minimum Anode Resistor 1.0 (MOhm)
Recommended Anode Resistor 5.1(MOhm)
Recommended Operating Voltage 400V
Operating Voltage Range 350 – 475V
Initial voltage 260 – 320V
Plateau length at least 100 V
Maximum Plateau Slope (%/100 volts) 10
Minimum Dead Time (at U=400V, micro sec) 190
Working range (mkR/s) 0.004 - 40
Working range (mR/h) 0.014 - 144
Gamma Sensitivity Ra226 (cps/mR/hr) 29
Gamma Sensitivity Co60 (cps/mR/hr) 22
Inherent counter background (cps) 1

Tube Capacitance (pf) 4.2
Life (pulses) at least 2*10^10
Weight (grams) 9
(#) norbiv8 válasza Shance hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Hello,

megépítettem én is Shance terve alapján a számlálót CTC-5 csővel, de nagyon halk, illetve valószínű az 555 frekijét hallom még a piezo-n. Mit lehet vele kezdeni, hogy olyan hangos legyen, mint a videókon? Néhány mérési pont is jó lenne, hogy milyen frekit/feszt kellene mérnem helyes működés esetén. Köszönöm.
(#) Shance válasza norbiv8 hozzászólására (») Júl 12, 2015 /
 
Hello,

Már Vicsys videóján is lehet hallani ezt a hibát. Az eredeti oldalon azt írja, ha ilyesmit csinál akkor a 47k ellenállást kell módosítani valamelyik irányba ameddig meg nem szűnik a jelenség. Vagy a BC-237 –est cseréld ki valami hasonlóra. A piezó hangereje függ a méretétől is. Ha ellenállást kötöttél vele párhuzamosan, akkor azt cseréld le egy 10-20 millihenry körüli induktivitásra. Jó lesz olyan amit a nagyfeszhez használtál.
(#) norbiv8 válasza Shance hozzászólására (») Júl 12, 2015 /
 
Szia,
köszi a választ, így már használható. Egyébként mennyi egy ilyen GM cső élettartama? Mehet ez nekem 7/24-ben? Szeretném regisztrálni folyamatosan a (háttér)sugárzást.
(#) Laslie74 válasza norbiv8 hozzászólására (») Júl 12, 2015 /
 
Kb 10^8-10^9 impulzus. Ebből ki tudod számolni.
(#) soskajoska válasza Laslie74 hozzászólására (») Júl 14, 2015 / 1
 
Azaz háttérsugárzás esetén 400-800 év
(#) Csillagnyee hozzászólása Nov 18, 2015 /
 
Sziasztok!
Megjavítottam tranzisztorcserével egy Jupiter Szim5 kis gm számlálót, szerintetek miként kalibrálhatóak ezek? (Képek mellékelve)
Egy kattanás, ha jól értem 1 detektált impulzust jelent? Az kattanásokat tized mikroSv-ben számlálja.


Illetve volna valakinek kiforrott, kipróbált kapcsolási rajza, nyákterve esetleg sbm20as csövekhez?
Építenék egy Atmega128 mikrokontrolleres kis számlálót.
(#) soskajoska válasza Csillagnyee hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Keress vissza Shance írásai között!
ITT!
(#) soskajoska válasza Csillagnyee hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Idézet:
„szerintetek miként kalibrálhatóak ezek?”

Mivel detektor, nem igazán kalibrálható, maximum ellenőrizni tudod a működését. Normál háttérsugárzásnál 0,12÷0,16 uSv értéket mutat. Ha esetleg tudsz szerezni besugárzott mintát (Izotóp Intézet), aminek ismered az adatait, akkor tudod ellenőrizni a működést. De nem biztatlak a minta beszerzésére.
(#) Csillagnyee válasza soskajoska hozzászólására (») Nov 24, 2015 /
 
Köszönöm a választ, sajnos csak tized uSv értéket képes mutatni, és háttérsugárzásnál tényleg 0,1-0,2 értéket mutat általában. Néha magasabbra is felszökik, de szerencsére 0,5nél magasabbat még nem mutatott.
Nem szeretnék mintát beszerezni, egyszer majd összehasonlítom egy jól működő társával.
(#) igor4122 válasza Csillagnyee hozzászólására (») Nov 24, 2015 /
 
Üdv.

Egyes ásván börzéken be lehet szerezni urán ásványokat.
Ezek rendszerint alfa sugárzást bocsátanak ki, ellenőrzésre szerintem tökéletes és a beszerzésük is legális.
Következő: »»   35 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem