Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Egy olyan megoldást keresek ami legalább 10 és maximum 40-50 C fok között merni tudja egy alkatrész belső hőmérsékletet, szabályozható vezérléssel kezdetben később fix lenne egy általam beállított hőmérsékleten (pl.: 20 C foknál) egy kis szelepet vezérelne (nyitás, zárás). Példa: Az alkatrész most 15 C fokos felmelegszik es 20 C foknál a "vezérlés" (termo-dióda, IC, nem értek annyira hozza ) arámot küld egy mikro-szelepre ami kinyílva elindítja a hűtést (CO), amikor a szenzor hőmérséklet eléri újra a 15 C fokot akkor a szelep vissza zár. Esetleg ha ez automatikusan ismétlődne a hőmérséklet függvényében az nagyon jó lenne. A táp ellátásra 1,5-3,0-4,5 V lenne maximum 3 darab AA ceruza elem lenne jó. Valakinek lenne-e ötlete ennek megvalósításához. A segítséget előre is köszönöm! Minden jót! Üdv!
Hello!
Alkalmazástól függően a megfelelő hőszenzor alkalmazása. Például ha a mérendő testtel szabad érintkeznie, akkor egy áramgenerátorral hajtott hőérzékeny ellenállás. Pontosság esetén mérő híd kapcsolás + erősítés, hogy a lehető legjobb felbontást érjük el. A feszültség (ADC) kvantálása után már felhasználhatjuk a mért értéket. Az átalakító akár lehet a mikrokontrollerbe.. b. megoldás: Kész hőmérő IC vásárlása, mellyel I2C/SPI interfészen, vagy ahogyan kommunikálni tud lekérjük a mért hőmérsékletet. A szabályozást innentől egy kis mikrokontroller végezné, amiben PID algoritmust valósítanék meg. A kontroller a szabályozó algoritmusnak megfelelően kapcsolná a szelepet a kimenetei segítségével. Mikrokontrolleren még esetleg egy egyszerű digitális szűrést megvalósítható/ legkisebb bitek elhagyása, hogy stabilabb értékekkel dolgozhassunk. Én így valósítanám meg.
Esetleg digit szobatermosztát érzékelőjét áttelepítve.
Hiszterezises ablakkomparator egy dupla muveleti erositot tartalmazo IC-vel es par passziv alkatresz a hidkapcsolashoz, ket darab potmeter az also/felso kapcsolasi pont beallitasahoz, termisztor/nagyobb pontossag, agessziv vegyi kornyezet stb eseten porcelanba ontott ellenallashuzal/ a hid masik agaban.
Sziasztok!
Köszönöm az eddigi kreatív válaszokat es alternatívákat. Pár részletet szeretnek megosztani veletek, hogy tisztábban lássatok. Egy 5 cm átmerőjű dupla falu csőröl lenne szó aminek a külső falának a belső felén lenne a hőszenzor. A külső fal hőmérsékletétől függően kellene a hűtőgázt a két fal közzé engednem. Sajnos a hely nem sok ahova az elektronikát és egyebb dolgokat betudom szerelni, ráadásul külső táppal sem megoldható, ezert is írtam az elemeket. A mágneses mikroszelepek amiket én ismerek vagy tudomásom van róla legalább 5-10 Volt között kell meghajtani, amire sajnos a 3 db AA elem nem elég vagy tovább kell gondolni a tápellátást.(Pl.lásd: Link ) Tudom, hogy egy "kicsit" most belenyúltam egy két nem az oldal ideáljához tartozó dologba de reménykedve az itteni fórumozók segítőkészségében hátha ... . A leendő elektronikát és persze a szelepet teljesen izolálnom kell a többi résztől a disszipációs lecsapódás és egyéb tényező miatt de ez nem is gond. Ahogy nézem az eddigi beírásokat egy "kicsit" meredek lesz nekem az elektronikai része, esetleg ha valamelyikőtök kisegítene online doksikkal ami a mikrokontrollerekről (ide vágó) vagy azok működéséről szol azt megköszönném. Szerintem akkor lenne értelme vele tovább foglalkoznom, addig is a manuális oldalánál maradok meg ami jelenleg működik. Üdv!
Talán ezt a cikket olvasd át ..http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/hokapcsolo.html
Elolvastam, megértettem de 4,5 Voltnál nem tudok feljebb menni, ahogy előtted is írtam. Azért kösz.
Miért ne tudnál?
Létezik az a fogalom, hogy DC-DC konverter. Építeni is lehet, de kompletten is lehet ilyet kapni.
A 3 darab AA fizikai méretet jelent, vagy egyéb okból korlát?
Lítium akkumulátor elérhető AA méretben, feszültsége 3.6V, tehát akár 9-12 V feszültségű telep is összeállítható belőle. A linkelt szelep adatlapja csak levelezés után érhető el. Fel tudsz tölteni belőle, hogy megnézhessük? Adatlap nélkül is valószínűsíthető, hogy az 5V névleges feszültségű szelep 4V feszültségnél meghúz, 3V feszültségnél még behúzva marad. Van már belőle tesztpéldányod, hogy a behúzó és tartó áramokat meg lehessen mérni? Ez telepes táplálásnál lényeges lehet, ha a tápfeszültséget hosszú ideig fenn kell tartani. Mennyi ideig kell készüléknek folyamatosan működni?
A DS1620 képes önálló, hűtő/fűtő termosztátként működni. Gyárilag 10-15 fok között szabályoz, de ez felülírható. Tápfeszültség igénye 2.7-5.5 V. Ha ritkán kell paramétert változtatni, optimális megoldás.
Igen, 3 db AA elem a maximális fizikai méretet jelent ennél több elem mar nem fér el, de meg jobb ötletnek találom az aksik használatát, nem jutottam el meg odáig hogy erre gondoljak koszi. Persze akkor korul kell néznem az aksiknál mert lehet egy is ami méretben megfelel a max 3 db AA elemnek.
A linkelt szelepek adatlapja: Bővebben: Szelepek doksi Ebben levan írva a üzem, toló, tartó értékeket (4. oldal 4. pontja) A készülék üzemelési ideje alkalmanként (mindig kézzel szeretnem majd elindítani) 5-10 max. 15 perc lenne, ennyi idő intervallum között kellene hogy szabályozzon. Napi szinten (12 óra) maximum 5x kellene elindítani. A paramétereket később nem kell változtatni.
Dióhéjnyi összefoglaló:
14500 az AA méretű lítium akkumulátor típusa. Már nálunk is kapható több helyen. Teljesen feltöltve 4.2V, és erra figyelni kell, hogy ha nincs benne védelmi elektronika, akkor 3V alá kisütve súlyosan károsodik. a 4.2V feszültség nem túlléphető, efölé töltve jelentősen csökken az élettartama/kapacitása. Ezeket a paramétereket betartva viszont hosszú ideig tartja töltést. A szelep doksit később átnézem, és reagálok.
Van Úgynevezett távirányító elem vastagsága mint az AAA-s elemé a hossza kb fele és a feszültsége 12v !
A helyzet jobb, mint gondoltuk. Ennek a szelepnek létezik 3V változata is, tehát egy darab 14500 akkuról működhet.
A dokumentáció egy kérdést hagy nyitva, áramfelvételről egy szót nem találtam. Egy halvány utalás van háromnegyed Watt teljesítményre ebből egy körülbelüli értéket vissza lehet számolni.
"A helyzet jobb, mint gondoltuk. Ennek a szelepnek létezik 3V változata is" ez jó hír ráadásul a 30M-es (legkisebb) model tökéletesen megfelel a követelményeknek mert az SLPM-je (standard liter-per-minute) áramlási sebessége elég. Legalábbis reménykedem benne hogy a legkisebb model számúnak a legkevesebb a fogyasztása.
Feltételezem, már felvetted a kapcsolatot velük, így könnyen választ kaphatsz az elektromos specifikációval kapcsolatos kérdésekre.
A legfontosabb kérdés a konkrét modell áramfelvétele: átlagos áram, csúcsáram a névleges feszültségen. Ez egy próbaáramkör megtervezéséhez is elengedhetetlen - enélkül nem tudjuk megsaccolni az üzemeltetés idejét, és a beavatkozást végző áramköri elem meghatározását. Ha jól vettem ki leírásodból, a napi üzemidőket összeadva összesen egy, másfél óra jön ki. Az elektronika teljesítményfelvétele valószínűleg elhanyagolható, a szelep fogyasztása lesz a mérvadó. Ez (a legrosszabb esetet alapján, hasraütve) akár kétnaponkénti elemcserét/akkutöltést jelent. Legjobb esetben számítani kell két hetenkénti újratöltésre. Ismétlem, ezek durván saccolt adatok, a gyártó konkrét adatait nem ismerem. Tulajdonképpen az sem egyértelmű nekem, hogy motoros, vagy behúzótekercses a szelep.
Bimetálos kapcsoló?
elég sok helyen megfelel, és még kicsi is, és nem bonyolult, biztos van aminek lehet állítani a kapcsolási hőmérékletét ha már a vasalókban is ilyen van. Csak azért gondolok erre, mert nem említetted hogy proporcionális szelepet szeretnél beépíteni... T
Tisztelt L.Zsolt!
Az általad felvetett műszaki probléma megoldása nem a nagyon segítőkész fórumozók "ötletein" múlik. Szerencsére jó Magyar módon abból itt nincs hiány. Valahogy az az érzésem, mindhiába javaslunk bármit is. A végrehajtandó feladat pontos ismerete nélkül mit is tudnánk segíteni? Vannak itt olyanok, akik szakértelmükkel képesek lennének a projekthez szükséges több százezres mérnöki fejlesztési költségeidet jelentősen redukálni. Ehhez azonban az is szükséges lenne, hogy elindulj a kivitelezéssel egy általad jónak vélt irányba, mert akkor konkrét problémák részmegoldásait tudnánk kitárgyalni... Számomra is érdekes lenne egy CO2 (és nem CO) hűtésszabályozás gyakorlati megvalósítása. Persze nem a ceruzaelemek jelentik itt a gondot, sokkal inkább az alapvető elektronikai ismereteid hiánya...
Persze írtam nekik kétszer is, de ezidáig semmi reakció. Amint jön az infó megosztom.
boyo: Idézet: nem emlékszem rá, hogy barmit is javasoltál volna. „Valahogy az az érzésem, mindhiába javaslunk bármit is” Idézet: amennyi infót kellett azt megosztottam szerintem.„végrehajtandó feladat pontos ismerete nélkül” Idézet: Nem igazan vagy tisztábban szerintem ezekkel a dolgokkal, egyrészt a berendezések nem az enyémek és nem is kívánom a költségeket lejjebb tornászni, másrészt ha a pénzről lenne szó következő napra talán a prototípus kivitelezése is meglenne, de itt nem erről van szó. Az hogy olyan terület érdekel amihez nagyon kevés tapasztalatom van ne zavarjon. (Köszönöm az észrevételeidet de nem kellenek). Nem utolsó sorban sokkalta bonyolultabb és "veszelyes" a berendezés mint azt gondolnád ezert is van megoldva manuális irányítással ezen része.„több százezres mérnöki fejlesztési költségeidet” Idézet: „Persze nem a ceruzaelemek jelentik itt a gondot, sokkal inkább az alapvető elektronikai ismereteid hiánya...” erre mar írtam: Idézet: „Ahogy nézem az eddigi beírásokat egy "kicsit" meredek lesz nekem az elektronikai része” És ha tetszik hanem akkor is igen fontos a tápellátásra felhasználható terület ebben az esetben ami sajnos nem lehet több mint a leírtak. Ha már pontosak vagyunk akkor igen legyen CO2.
Rágódtam a témán, a 14500 akku helyett talán könnyebben beszerezhető/pótolható egy telefon akkumulátor. A lapos kivitel előny is lehet. A töltéshez pedig a legegyszerűbb egy céláramkör, 200Ft alatti áron. Sajnos ismereteim szerint ezek csak SMD kivitelben kaphatók.
Nos, hogy szó ne érje a ház elejét és a félkövér betűket másra is lehessen használni, csatolom az én javaslatom.
Mikrokontrolleres szabályozást rajzoltam. A szelepet a szimuláció során relével helyettesítettem. PWM meghajtást kap, így megvalósítható, hogy a meghúzáskor az első 10 ms alatt 100% a teljesítmény, majd 30 %-ra esik vissza a tartóáram. Az általad belinkelt adatlap szerint így még pont jól érzi magát a szelep és biztosítható a kis teljesítmény igény. A hőmérséklet mérése másodpercenként történik. Ez az áramköri rész is csak a mérés ideje alatt aktív, úgymint a processzor. A köztes időt alvással tölti, így biztosítva a néhány uA-es készenléti áramfelvételt. Abszolút telepes táplálásra optimalizáltam mindent. Elvileg 2.0-5.5V tápfesz. tartományban működik az áramkör. Szoftverből állítható a tartandó hőmérséklet (jelenleg 20 C fok). Igény esetén bővíthető egy trimmer potis állítási lehetőséggel és egy telep lemerülés jelzéssel is. A szofvert is közzéteszem ha már kialakult a végleges elképzelésed és szabadon használhatod. UI.: Ne szívd mellre a kritikám, itt mindenki segíteni akar a tőle telhető módon.
Szoval a kollega sajnos nem jartas az elektronikaban, es igy nehezen tudja majd kivitelezni, viszont lenne egy-ket eszrevetelem ezzel a Te keszulekeddel kapcsolatban. Az erzekelot talan lehetne egyszerubben megoldani. Van a MCHP TC1047A tipusu erzekelo, ami 10 mV/C meredeksegu kimenofeszt szolgaltat a -40-> 125 C tartomanyban a 0 C-hez tartozo kimenofesz 500 mV. Tehat a 15 C 500+150= 650 mV. A tipikus aramfelvetele 35 uA. A feldolgozasahoz 1 AD csatorna szukseges. Egy 12F683 rendelkezik 4 csatornaval, tehat melle lehet meg venni 1 potit is, amivel beallithato a kivant homerseklet. A Vref lehet a Te altalad hasznalt stabler, de a MCHP kinalataban van szamos kis fogyasztasu tipus. Ja az erzekelo SOT-23B tokozasu, tehat az elhelyezese sem lehet gond, egy 3x4 mm panelkan el lehet helyezni a 100 nF hidegito kondival egyutt. Ugy kb ennyi a javaslatom. Persze a kollega fogja eldonteni, hogy megis mit fog kivitelezni. Mellesleg ezzel az erzekelovel, es egy MCP6002 OPA-val is meg lehetne oldani a dolgot, de elegansabb egy intelligens uC vezerles, es nem is kerul sokkal tobbe.
A tervezés során én is gondoltam a kényelmesebben használható linearizált szenzorokra de mindig megkötötte a kezem a tápfesz tartományuk. A TC1047A esetén ez 2.5-5.5 V. Tudom nem nagy dolog, csak szerettem volna 2V-ig levinni az alsó határt ha már a uC-nek annyi is elég. A másik dolog ami a klasszikus hőmérséklet függő ellenállások mellett szólt az a tokozás. A KTY81 nem szentírás, csak ez akadt a kezembe. Kiváltható bármilyen NTC-PTC érzékelőre ami az adott konstrukció esetén a legkönnyebben elhelyezhető. Akár ipari kivitelben is kaphatóak. A szoftverben pedig mindent el lehet intézni.
Vettem egy mély levegőt, és elküldtem egy érdeklődő levelet solutions@ emilcímre. Le is pattantam róla, a levelezőszerver elutasította a címet, úgyhogy az európai kapcsolatnak továbbítottam a levelet. Hétfőn meglátjuk, konkrét kérdésre milyen választ kapunk.
Lehetséges, hogy ezért nem kaptál választ tőlük?
Tisztelt Mindenki!
Elnézéseteket kérem, de sajnos a téma a továbbiakban részemről tárgytalanná vált mert a vezetőség volt olyan kedves hétfőn bejelenteni, hogy bezár a bazár. Nem csak leépítés hanem minden melós elbocsátásra kerül sor a következő 2-3 hónapban (280-300 fő). Ezúton szeretném megköszöni minden hozza szólónak (főképp nedudgi-nak) a segítséget. Boyo ha esetleg a továbbiakban is érdekel a téma (ahogy írtad is) és van hozza kedved folytatni a témát.... Nedudgi nekem elment a levél legalábbis nem adott vissza hiba üzenetet, de persze azóta sem küldtek semmit. Még egyszer köszönöm a fáradozásokat. Minden jót!
Ha érdekel még valakit a téma, most válaszolt a szelepgyártó két héttel ezelőtti érdeklődésemre. Igény esetén további paraméterekről érdeklődök náluk.
A jelek szerint a Parker igen lassan mozduló cég, tehát rengeteg időt lehet megtakarítani a velük való kommunikációban egy kpnkrét érdeklődés folytatásaként. Jelenleg a telepes táplálás konkrét paramétereit feszegetem. |
Bejelentkezés
Hirdetés |